Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] MX długo się uruchamia

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 15, 2019, 09:34:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Testowałem MX na innych pendrive  ale wynik ten sam - czyli muł. Co do Antixa to się zastanowię jeszcze bo bardziej podoba mi się MX i tu kombimuję jak to przyspieszyć.  Na razie mam 2 opcje
1 - od Pavbaranow - podać logi
2 Fibo - zwiększyć partycję swap.

pavbaranov

Zanim zwiększysz swap, to zobacz czy do szczęścia Ci to potrzebne, czyli sprawdź w jakim stopniu swap jest wykorzystywany.
Masz kilka opcji np. wykorzystać w tym celu free, który winien być w każdej dystrybucji. Możesz też skompilować sobie swapusage: https://github.com/hhoffstaette/swapusage
Jeśli swapu wystarcza, to bez sensu jest go zwiększać.
Optymalizacja systemu, także pod kątem szybkości, to dość ciekawe, ale i żmudne działanie, które należy rozpocząć nie od robienia czegoś na łapu-capu, a od poznania systemu. W pierwszej kolejności dowiedzenie się jak wykorzystywany jest komputer przez system, jakie usługi są podnoszone i wyeliminowanie zbędnych. Jest tego całe mnóstwo. Antix ma np. coś takiego jak opcję toram przy starcie; wrzuca do RAM większość rzeczy, które mu są potrzebne i cały system działa z RAM. Przy małym rozmiarze RAM są jeszcze tego typu metody jak zram czy zswap. Dają lepsze efekty od większego swap. Jeśli nadto swap będziesz miał na pendrive, to system zamiast przyspieszyć... zwolni :)

stefan1980

#17
Pavbaranov zainstalowałem MX na twardy dysk i jeszcze dłużej startuje niż z pena hehe. Journalctl -nie znajduje nic.

Edit.
Po uaktualnieniu systemu uruchamianie trwa 6min. Zauważyłem że w boot  są jeszcze opcje uruchamiania linux 4.19.0-1-amd64  i jeszcze linux 4-19.0-1-amd64(systemd). Dodatkowo przy uruchamianiu pojawia się
[   0.562571]ACPI BIOS Error (bug): \_SB.PCIO.OSC: Excess arguments
więc szukam gdzieś tutaj przyczyny. Nie znam się ale to jakieś ustawienie UEFI w Grubie lub jakiś błąd w biosie. To samo pojawia się przy Sparky.

pavbaranov

Cytat: stefan1980 w Marzec 17, 2019, 04:10:22 PM
Journalctl -nie znajduje nic.
To znaczy? Bo opis mi (i nikomu innemu) nic nie mówi. Pokaż wynik działania komendy.
Jeśli tam jest systemd, to jeszczez:
systemd-analyze blame

stefan1980

#19
stefan1980@stefan1980:~
$ sudo journalctl
[sudo] hasło użytkownika stefan1980:
No journal files were found.
-- No entries --
stefan1980@stefan1980:~
$ systemd-analyze blame
Failed to parse reply: No such property 'FirmwareTimestampMonotonic'
stefan1980@stefan1980:~
$

Może to coś podpowie że przy instalacji w momencie juz przypisywania partycji w okienku boot było root- bo nic innego nie dało się wybrać.Postępowałem zgodnie z instalacją mx opisaną tutaj w dziale instalacje. Boot systemu z poprzednich dwoch opcji nic nie daje

pavbaranov

Cytat: stefan1980 w Marzec 17, 2019, 08:45:28 PM
Postępowałem zgodnie z instalacją mx opisaną tutaj w dziale instalacje.
Link poproszę, bo nie chce mi się szukać (tzn. poszukałem, ale nie znajduję). Może nie wiem gdzie "tutaj".
Cytat: stefan1980 w Marzec 17, 2019, 08:45:28 PM
Boot systemu z poprzednich dwoch opcji nic nie daje
Tzn.?

stefan1980

tzn że szybciej sie nie uruchamia.
https://linuxiarze.pl/mepis2/
punkt 14 - u mnie bylo jeszcze mozliwosc boot ale z automatu byl w okienku obok root

ciubaka

Moje (bardzo skromne) doświadczenie uczy , że jeżeli jakaś dystrybucja nie chce współpracować z urządzeniem, to szkoda na nią czasu i należy spróbować innej.
Jeżeli MX 64 bit nie chce ruszyć, a 32 bit działa to daj spokój wersji 64.
Jeżeli upierasz się na 64, z pena , w wersji z persystencją to masz Q4OS i Knoppixa.
No i zdaje się Antix, z którego jesteś zadowolony.
Od biedy daje radę też Sparky, ale tylko od biedy (lekko się zacina niestety).
Z Puppy to chyba tylko Fatdog, ale tam będą problemy z repozytoriami.
Wersje mini, typu Slax, Portheus, Tinycore - dla wytrwałych.
Szczerze mówiąc - niezrozumiałe jest to, że ten MX 64 bit uparł się nie działać ani z pena, ani z dysku.
Wygląda to na błąd:
1. architektury systemu/komputera,
lub
2. instalacji,
lub
3. samego MX.
Nie działa - nie trać czasu, tego kwiatu jest pół światu :-)


stefan1980

Ciubaka nie chce ruszyć i 63 i 32bit. Mx jest już zainstalowany na twardym dysku. Sparky z pena też trochę przydługawo się ładuje ale krócej niż MX. Też obstawiam laptopa i  przymierzam się go oddać żeby zobaczyli Bios albo żeby go zaktualizowali bo za każdym razem kiedy jakaś wersja linuksa długo się uruchamia to jest ten ACPI BIOS ERROR BUG.

pavbaranov

#24
Ok, już wiem, że systemd jest w MX tylko dla kompatybilności i nie jest używany domyślnie. W /var/log powinieneś znaleźć jakieś pliki, które będą cokolwiek mówić o tym co się z komputerem dzieje.
Jak na razie podaj:
dmesg | grep err
dmesg | grep fail

Może to cokolwiek wyjaśni.

Jeśli chodzi o błąd ACPI, to możesz spróbować przekazać kernelowi podczas startu:
acpi=off
i zobaczymy, czy to coś zmieni.

EDIT:
A propos wyników z dmesg, najwygodniej będzie Ci to przekierować do pliku i jego zawartość gdzieś wrzucić, czyli (przykładowo):
dmesg | grep err > plik.txt

stefan1980

Pavbaranov o ile rozumiem że 2 pierwsze komendyy wpisuję w konsoli to acpi=off to nie wiem jak wyłączyć podczas startu.  Chyba że masz na myśli to co przerabialiśmy przy mincie z regulacja jasności
Ok, może inaczej... popularny edytor tekstowy, to nano. Jak nie masz - doinstaluj. Potem otwórz konsolę i wpisz:
Kod: [Zaznacz]
sudo nano /etc/default/grub
Szukasz linijki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
dopisujesz tam:
Kod: [Zaznacz]
acpi_backlight=video
i generalnie to co w podanym linku (jeden wpis "na jeden raz") i sprawdzasz, czy działa po restarcie komputera.

ciubaka

Stefan, weź napisz po polsku, co ci działa z pena a co ci działa z dysku.
I na czym.
I co ci nie działa, a chciałbyś żeby działało.
Bo na razie to było, że masz systemy na penie i na czymś jedne działają a na czymś innym inne nie.
A teraz piszesz, że masz na dysku i oba nie działają.
Uprzejma prośba o uporządkowanie problemów.
Ja się pogubiłem.

stefan1980

Ciubaka już przecież napisałem że jest zainstalowany MX(64bit) na twardym dysku. Tu toczymy walkę:) Pendrive już odpuściliśmy tak jak pisał Pavbaranov że co innego konfiguracja linuksa na pendrive a co innego już wgranego na laptopa. Tak pisałem że zarówno werjka 64 i 32bit wolno uruchamia się na Laptopie Tosiba Satellite l-300, 64bit.

ciubaka

No dobra, ja to rozumiem tak - wgrałeś na twardy dysk po kolei obie wersje MX, 32 i 64 bity.
I obie mulą.
Wniosek - to nie jest dystrybucja dla tego komputera.
Wybierz inną.
Spróbuj jak działa coś co cię kusi, o czym sam piszesz.
Q4OS - winien być bezproblemowy, możesz też korzystać z niego z pena z persystencją.
Sparky - też winien działać z dysku.
Xubuntu - spróbuj.
Lubuntu - jak nie boisz się gryźć z LMDE też spróbuj.
Antix - sam pisałeś że działa.
Mint sam wiesz że nie (tu wskazówka że mogą być problemy z buntu - ale nie muszą, one są  mniej zasobożerne).

stefan1980

Dobrze rozumiesz. Lubintu, Mint długo się wgrywają Xubuntu nawet nie ruszył. Sparky ok 3-4 min czyli i tak krócej niż MX. Q4OS I ANTIX  idą szybko. Tylko gdzieś coś musi siedzieć chyba w kompie bo nie wierzę że tyle dystrybucji co testowałem tak długo się uruchamia a wcale nie jest ten laptop taki ostatni. Chyba go dam do sprawdzenia biosu albo żeby mi zaktualizowali ale na razie zobaczymy co siedzi w MX.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum