Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Missing operating system przy próbie uruchomienia instalacji systemu z pendrive

Zaczęty przez adrianlodz, Marzec 14, 2019, 02:37:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adrianlodz

Witam. Mam problem z odpaleniem instalacji Zorin OS Lite, oraz Elive Linux z pendrive'a. Pendrive'y sformatowane na FAT32. Do utworzenia pendrive'ów z systemami urzyłem polecenia w konsoli. Dokładnie na wzór: dd if=~/Downloads/ubuntu.iso of=/dev/sdb1 tylko zamiast ubuntu.iso użyłem odpowiedniej nazwy pliku. Po próbie odpalenia wyskakuje na ekranie Missing operating system. Co może być przyczyną? Będę w domu to jeszcze dopisze informacje na temat sprzętu.

gosc

Komputer obsługuje bootowanie z USB i ma ustawioną prawidłową kolejność bootowania?
Ewentualnie uruchamiać poprzez bootmenu.
Obrazy proponowałbym wykonywać programem https://www.balena.io/etcher/

adrianlodz

Odpalam przez bootmenu. Wybieram sam z czego ma bootować. Wcześniej raz mi się udało z dysku zewnętrznego. Teraz nie wiem co się dzieje. Spróbuję z tym balena i dam znać.

lami07

Cytat: adrianlodz w Marzec 14, 2019, 02:37:48 PMDokładnie na wzór: dd if=~/Downloads/ubuntu.iso of=/dev/sdb1

Masz konkretny powód aby instalować na pierwszej partycji pendrive'a (/dev/sdb1) zamiast na całym urządzeniu (/dev/sdb) ?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

adrianlodz

Nie mam powodu. Poprostu wziąłem na wzór z internetu. Potrzebowałem coś lekkiego wmiarę wrzucić na pendrive'a więc szukałem w necie i znalazłem takie polecenie. Ale dzięki za uwagę. Postaram się zapamiętać. A i dzięki za polecenie mi programu balena etcher. Pomogło.

pavbaranov

To spróbuj:
sudo dd if=ścieżka_do_iso of=/dev/sdX && sync
X to b...z w zależności jak Ci się podłączy pendrive (powinno być "b" ale sprawdź sobie np. przez fdisk -f).

lami07

Pavbaranov  podal ci właściwe polecenie, które rozwiąże twój problem. Mi pozostaje tylko zacytować punkt piąty prostych zasad naszego forum.

CytatJeśli problem został rozwiązany, edytuj pierwszy wpis wątku, dopisując w temacie [ROZWIĄZANY]. Umożliwi to lepsze dotarcie innych użytkowników do rozwiązania, a zarazem będzie sygnałem dla moderatorów o możliwości zamknięcia wątku. 
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum