Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zapisanie knoppixa na płytę

Zaczęty przez filiptoja, Marzec 12, 2019, 11:14:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

filiptoja

Witam,
Potrzebny mi jest do pracy Linux i doradzono mi, abym skorzystał z dystrybucji Knoppix.
Przyznam, że zupełnie nie wiem od czego zacząć. Jestem na stronie knoppixa/download i nie wiem którą opcję wybrać i jak wypalić to na płycie.
Mógłbym prosić o rady?
Pozdrawiam

pavbaranov

Wejdź na stronę: http://www.knopper.net/knoppix-mirrors/index-en.html ściągnij z dowolnego mirrora obraz CD (mniejszy, mniej programów) lub DVD (większy itd.), a następnie użyj jakiegokolwiek programu do wypalania CD/DVD jaki masz w swoim systemie. Winien dobrać odpowiedni sposób sam (to obraz ISO - czyli jakby "sklonowana" CD/DVD i jako taki ma zostać wypalony).

ciubaka

#2
Knoppix ma swoje wady i zalety.
Te drugie to na przykład, że jest to superszybki i sprawny system, który praktycznie ma wszystko zainstalowane na starcie.
Ale są i narowy:
1. Ta wersja lmde ma trochę dziwny wygląd, nie do końca się może podobać osobie przesiadającej się z windows.
2. Generalnie jest to system w wersji live, można go zainstalować na dysku lub na pamięci zewnętrznej (kolejna zaleta - nie traci na wydajności jak większość innych systemów) - ale trzeba to zrobić umiejętnie, nie instaluje się obok  innych systemów, zabiera całą pamięć na instalowanym dysku, trzeba też mu zdefiniować ilość miejsca na persystencję (zapis danych sesji).
3. Obsługa po polsku wymaga każdorazowego wpisywania na starcie systemu komendy knoppix_lang=pl (czy jakoś tam), wymaga też podawania hasła root, bez tego odpali  się w wersji live, czyli jako nowa i goła instalacja.
Ale jeżeli komuś to wszystko nie przeszkadza albo jest gotów się do tego przyzwyczaić, to wytwór inżyniera Knoppera jest bardzo wdzięcznym narzędziem do obsługi komputera.
Poradnik instalacji masz na stronie linuxiarze.pl, jest co prawda napisany  dla starszej wersji, ale przy odrobinie uwagi i skupienia da radę to przejść bezproblemowo.
Ja skorzystałem z niego i używam Knoppixa już od roku - bezproblemowo.
Na forum widzę jednak, że nie każdemu przypadł do gustu.
Co zrobisz - Twój wybór.
Warto spróbować.
Jak nie podpasuje weź Ubuntu Mate.
Aha - do instalacji weź ten większy program, będzie w pełnej konfiguracji, ten mniejszy będzie wymagał dogrywania oprogramowania.
Polecam korzystanie z linków z portalu linuxiarze.pl.
Powodzenia.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum