Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

"orzelbialy"

Zaczęty przez MSki, Marzec 11, 2019, 06:59:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hobbysta

Z tego opisu wynika, ze licznik z mojego domu przesyla informacje tylko do transformatora - ale juz nie dalej - albo istnieje lokalne centrum do ktorego podlaczone sa wszystkie okoliczne liczniki - centum zbiera dane i przesyla tradycyjna metoda  - swiatlowod, telefonia komorkowa, moze jakas antena. Zartujac skoro jest tyle przeszkod - to te liczniki to jaka telepatia. Jak przypuszczam komuikacja jest obustronna - delikwentowi, ktory nie placi za rachunek - energie mozna odciac wlasnie poprzez zdalna blokade licznika.  A poza tym sadze, ze sygnal analogowy - nosnik informacji - moze przejsc przez transformator.

MSki

Nie wiem skąd takie informacje pozyskałeś, dlatego wklej ich źródło, to podyskutujemy ;)

Wiem/domyślam się natomiast, jak działają "trzyliterowe" służby i podpinanie się ich pod instalację elektryczną polega jedynie na ustaleniu, czy osoba inwigilowana jest w miejscu inwigilowanym, a nie na przechwytywaniu przez te służby informacji/rozmów jakie są przekazywane przez tę osobę, bo to odbywa się za pomocą innych urządzeń. Zwłaszcza, że inwigilowane urządzenie (laptop) zazwyczaj nie jest podłączony zasilaczem w sieć, a pracuje najczęściej na akumulatorze urządzenia.

MSki

Co zaś do liczników energii elektrycznej, to jeśli płacisz rachunki w terminie, to możesz darować sobie dalszą pogadankę na ich temat.

Ja mam licznik (EE) elektroniczny i raz na pół roku przychodzi Pani i wpina się w licznik specjalistycznym urządzeniem, które zapisuje stan licznika na dzień "odwiedzin" tej Pani.
Później te informacje są przekazywane do sprzedawcy EE, który wystawia kolejne faktury ...w tym rozliczeniową za okres pół roczny, bo może być zarówno nadpłata, jak i niedopłata.
Faktury zawsze wystawiane są proforma, czyli z wyprzedzeniem półrocznym i z kwotą do zapłaty uśrednioną i obliczoną na podstawie wcześniejszych faktur i faktur rozliczeniowych.
W fakturach jakie ja otrzymuję (mailowo i w formie papierowej) jest również uwzględniona kwota za przesył energii elektrycznej.

Jak płacisz w terminie, to nikt Cie nie będzie "podsłuchiwał" a jak nie płacisz, to wyłączą Ci prąd i później przyjdzie Pan windykator.

TataPingu

#18
Cytat: hobbysta w Marzec 13, 2019, 10:52:34 AM
A poza tym sadze, ze sygnal analogowy - nosnik informacji - moze przejsc przez transformator.

Chmmm...,
- Szanowny Kolego, co Ty "sądzisz" (lub, jak kto woli, "wierzysz"), to jedna sprawa, a co jest w ogóle MOżLIWE, to zupełnie "inna para kaloszy"...

Już abstrachując od zanikania sygnału bez odpowiednich wzmacniaczy, jak chciałbyś zamienić impuls elektryczny (informacja) na pole magnetyczne, które totalnie zaniknie w magnetycznym polu prądu elektrycznego (strona wzbudna transformatora), a potem wyselekcjonować to pole magnetyczne powstałe z elektrycznych impulsów informacji i ponownie zamienić na impulsy elektryczne (strona wzbudzona transformatora) i przesłać dalej (oczywiście, bez odpowiednich nadajników, filtrów, wzmacniaczy itp) ?

Dopisek
Acha, ja rozważyłem sytuację transportu informacji tylko W JEDNą STRONę t.j od dostawcy EE do odbiorcy, bo w tym kierunku, teoretycznie możliwy byłby transport...
- w odwrotnym kierunku jest to niemożliwe!

LinGruby

Cytat: hobbysta w Marzec 13, 2019, 10:52:34 AM
... delikwentowi, ktory nie placi za rachunek - energie mozna odciac wlasnie poprzez zdalna blokade licznika. ...

no nie w tej materii nic się zmieniło...

jak delikwent nie płaci to idzie zgłoszeni - przyjeżdża pan i odcina pund ;-) i potem jak zapłaci to tak samo i nie wiadomo jaki by to był nowoczesny licznik w tej materii nadal jest tak samo...

Cytat: MSki w Marzec 13, 2019, 11:28:07 AM
...

Ja mam licznik (EE) elektroniczny
...

wiesz ja też mam licznik elektroniczny i to przedpłatowy ( bo się bardziej opłaca - ze względu na opłaty przesyłowe )

a sąsiedzi mają normalny elektroniczny i jak przychodzi pora to przychodzi pan staje przed szafą i szczytuje licznik ( a jakby miało być że można blokować licznik to i można by było odczytać stan ( nie potrzebny byłby inkasent )

____

a co do meritum tematu to niestety jak ktoś chce być w 100% bezpieczny to na każdym urządzeniu jest taki guzik poweroff i odłączenie od neta, to jest jedyna opcja bycia nie szpiegowanym w sieci ;-)

( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

hobbysta

Cytat: MSki w Marzec 13, 2019, 11:28:07 AM
Ja mam licznik (EE) elektroniczny i raz na pół roku przychodzi Pani i wpina się w licznik specjalistycznym urządzeniem, które zapisuje stan licznika na dzień "odwiedzin" tej Pani.
Masz przestarzaly licznik. Moj jest taki, ze z konta internetowego - jako klient moge takie konto miec - moge sobie przejrzec biezacy odczyt - chociaz t bez sensu rownie dobrze moge wstac z krzesla i odczytac z wyswietlacza. Mamumowe, gdzie place za energie zuzyta w mieiacu - i od pol roku zadna osoba do mnie nie przyszla aby odczytac licznik. Platnosc dokonuje pzez internet - jak tylko zostanie wystawiona faktura. Z tego wynika, moj licznik piatej generacji  - a twoj dugiej.

hobbysta

Troche ta nasza dyskusja jest bez sensu: jedno co pewne nikt z nas nie wie jak licznik eneregii, ktory mam zamonotwany, dziala. na jakiej zasadzie. My tak sobie gdybamy - ale jedno pewne - cudow nie ma - firma, ktora dostarcza energie - zna pobor energii w moim domu na biezaca. NIe wiem czy rejestr jest dokonywany co godzine czy moze dobowo -  a moze zaleznie od zuzycia. Wyswietlacz elektroniczny na liczniku jest tylko dla mnie - abym mogl porownac to co jest wystwietlane z stanem jaki moge odczytac korzystajac z konta internetowego. Zreszta jak chcecie moge zrobic zdjecie tego licznika. Wtedy sobie porowncie czy macie takie same czy podobne.

MSki

To nie jest temat o licznikach energii elektrycznej !

hobbysta

Oczywiscie, ze nie. Zauwazylem tylko, ze wydaje sie, ze obecnie mozna korzystac z energetycznej sieci przesylowej  jako medium sieci informatycznej. A dyskusja o licznikach to kwestia technologii. Jak dyskusja o roznego rodzaju interfejsow sieciowych. Tak ja to sobie wyobrazam to takie urzadzenie nie tylko mierzy pobor mocy ale rowniez jest interfejsem sieciowym

MSki

To tylko twoje wyobrażenie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. I o tym pisał Ci już TataPingu.
A jak chcesz się przekonać jak jest w rzeczywistości, to zadzwoń do swojego licznika, przecież masz z nim kontakt telefoniczny ;)

ciubaka

Dorzucę swoje trzy grosze, chociaż długo się powstrzymywałem.
Te tak zwane zdalne odczyty to nic innego niż liczniki z modemami gsm.
Stosuje się je w instalacjach w których warto, tam gdzie zużywana jest energia  i daleko jeździć, zazwyczaj w rozliczeniach dwutaryfowych.
Na przykład przy stacjach bazowych telefonii  komórkowej.
Wiem o czym piszę, bo wielokrotnie musiałem energetykom płacić za instalację takich liczników po ponad 2000 pln.
Tak że od biedy do niektórego licznika można sobie zadzwonić.
Żeby tylko chciał pogadać ...
Rozwiązanie w Polsce stosowane od kilkunastu lat.
Pozdrawiam.

TataPingu

#26
Cytat: hobbysta w Marzec 15, 2019, 08:06:24 AM
Tak ja to sobie wyobrazam to takie urzadzenie nie tylko mierzy pobor mocy ale rowniez jest interfejsem sieciowym

Zgoda, tylko zauważ Kolego, że wszystkie "nowe", t.j. elektroniczne liczniki (tzw. Smart-M Gateway) są nadajnikami. Może o tym nie wiesz, ale każdy ma wbudowany jakiś nadajnik sieciowy (po prostu karta sieciowa z adresem MAC i w ten sposób identyfikowany jest Twój licznik).
Może to być zwykły LAN, lub WIFI, który "sprzęgasz" ze swoim routerem (o tych wiesz), ale może to być (i jak na razie, to najczęściej tak jest) karta GSM połączona z tą siecią (o tych nie wiesz). Mogą również być wbudowane karty PLC (DLAN), ale o tych też nic nie wiesz). I tu faktycznie, sygnał częściowo przekazywany jest po przewodach z napięciem. Ale tylko od Twojego licznika do najbliższej stacji transformatorowo-rozdzielczej, gdzie ulokowany jest "odbiornik" PCL (DLAN). Tam sygnał przetwarzany i wysyłany jest datej, ale  już "konwencjonalną" drogą przesyłu danych (internet).
Na pewno nie po przewodach z napięciem..

hobbysta

Mysle, ze ten artykul troche wyjasnia sytuacje https://www.networkedenergy.com/en/news-events/Tauron-Wrocaw-with-a-unique-meter-communication-system-in-Europe Tak to jest kiedy zarzuca sie komus niewiedze i ignoracje zamiast prowadzic rzetelna dyskusje. Ale Polska cierpi powszechnie na autorytaryzm: osoby, ktore zawsze wiedza lepiej od innych.

MSki

To nie jest zarzucanie komuś niewiedzy, ale w delikatny sposób sugerowanie, że ten temat nie jest poświęcony zagadnieniom o których piszesz.
Załóż temat o licznikach EE i tam dziel się wiedzą i wrażeniami.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Każdy kolejny wpis nie na temat będzie zgłoszony do Administratora/Moderatora.

TataPingu

#29
Pozwolisz Kolego MSki, że dorzucę jeszcze dwa słowa nie na temat, ale chcę tylko wyjaśnić Koledze Hobbysta, iż pisząc "(o tych nic nie wiesz)" nie miałem na myśli, bynajmniej, wiedzy Kolegi, jedynie chciałem przez to powiedzieć, iż "użytkownik" takiego licznika nie ma pojęcia o tym, że coś takiego jest w środku...
- jeśli Cię w czymkolwiek uraziłem, to przepraszam...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum