Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ClamAv

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 07, 2019, 08:34:24 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam. Po włączeniu laptopa zauważyłem 100% obciążenia procesora. Htop pokazuje że największe zużycie CPU ma Clamav - jest na pierwszym miejscu na liście -jeżeli to ma znaczenie. Mam pytanie jak to wyłączyć? bo startuje razem z systemem a do tej pory nie było takiego problemu i laptop cichutko sobie pracował. Jeżeli ma to jakieś znaczenie ostatnio aktualizowało się jądro systemu.

D35CART35

#1
Nie masz coś w tym stylu?
https://zapodaj.net/d2aace71be0b0.png.html

stefan1980

muszę zobaczyć ale to później bo teraz nie nie jestem w stanie

pavbaranov

Obecnie ClamAV winien być uruchamiany przez usługę systemd o nazwie clamav-daemon.service (sprawdź, bo może się u Ciebie nazywać inaczej), a zatem:
1. Jeśli masz uruchamiane to przy każdym starcie, to Ty lub twórcy systemu uruchomili coś takiego:
# systemctl enable clamav-daemon
2. Wyłączenie (jednorazowe):
# systemctl stop clamav-daemon
3. Wyłączenie "na stałe":
# systemctl disable clamav-daemon
To będzie działać od restartu systemu, a zatem jeśli w danej sesji również chcesz tę usługę wyłączyć to dodatkowo pkt. 2.
Całkiem możliwe, że oprócz clamav-daemon masz jeszcze uruchomioną usługę automatycznego aktualizowania bazy wirusów o nazwie clamav-freshclam.service. Jeśli nie chcesz automatyzować procesu clamav, to i ją możesz wyłączyć.

stefan1980

Tak myślałem o tym daemonie bo gdzieś tutaj mi to na forum przemknęło że będzie obciążał procesor. Pavbaranov żebym dobrze zrozumiał wystarczy że w terminalu wpiszę
# systemctl disable clamav-daemon
tak? bez żadnych przedrostków typu sudo?

pavbaranov

#5
Widzisz przed komendą znaczek "#"? To oznacza, że polecenie ma zostać uruchomione na prawach roota (obojętne w jaki sposób, może być i sudo)
Usługa przestanie wówczas działać od następnego startu systemu. Jeśli chcesz by nastąpiło to w danej sesji:
# systemctl stop clamav-daemon && systemctl disable clamav-daemon
od wykonania powyższego usługa przestaje działać i jest wyłączona przy następnym starcie systemu.
Freshclam pozostawiam Twojej dyspozycji. To jest "jednorazowa" usługa, która - w zależności od systemu albo uruchamia się przy każdym starcie, albo co pewien czas itp. Podczas pracy komputera nie działa w sposób stały.
Jeśli chodzi o clamav działający cały czas. Pomijam, czy to jest rozwiązanie sensowne, czy nie dla desktopu, to w zależności od ustawień clamav (samego programu, nie usługi), może, ale nie musi powodować obciążenia CPU/GPU. Rozsądnie poukładane nie powinno mieć dużego narzutu. I nie - nie podam Ci przepisu na "rozsądne poukładanie", albowiem jest to zależne od danego systemu i sposobu wykorzystywania komputera.

A w ogóle, to warto - jak zawsze - zajrzeć do źródeł: https://help.ubuntu.com/community/ClamAV

stefan1980

Dzięki Pavbaranov za odpowiedź wieczorem się za to wezmę. Domyślam się że któraś z aktualizacji spowodowała uruchomienie się Clamav w tym trybie.

stefan1980

Niestety nie udało się tymi komendami ani zatrzymać ani  wyłączyć na stale clamav. Po wpisaniu krzyczał że deamon w ogóle nie jest zainstalowany. Tak więc odinstalowałem freshclam i tu przy odinstalowaniu pojawiło się okienko że odinstaluje oprócz fresh to jeszcze base itp i wyszło tak że odinstalował clamav i nakładkę clamtk. Zainstalowałem ponownie program wraz z nakładką -coś jeszcze próbował walczyć z procesorem-ale już się uspokoiło i wróciło do normy. Reasumując deamon nie był włączony a mimo to clam zżerał cały procesor. Nie wiem czemu

Zobacz najnowsze wiadomości na forum