Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lenovo IdeaPad 330 15 ARR AMD Ryzen RX Vega 3 i problemy z działaniem Linuxa

Zaczęty przez Hermetic, Marzec 01, 2019, 08:34:48 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hermetic

Mam problemy z laptopem Ideapad 330 z AMD Ryzen 3, z grafiką  zintegrowaną Vega RX.
Problemy z grafiką, zacinanie się, zatrzymywanie systemu gdzie trzeba restartować laptopa, renderowanie bez akceleracji, nie rozpoznawanie monitora itp. itd. etc.
Oczywiście nie widzi Wifi i touchpada.
Przerobione Ubuntu, Suse, Minty i jeszcze parę innych dystrybucji.
Ostatnio Manjaro z 4.19.
Zainstalowałem jeszcze raz ponieważ po pobraniu nowych wyglądów i próbie zmian system się zawiesił i nie chciał wystartować.
Teraz działa po ponownej reinstalacji, ale dzisiaj gdy chciałem włączyć laptopa to na początku kilka razy musiałem go włączyć i wyłączyć bo nie chciał się uruchomić. Po południu coś więcej napiszę.

pavbaranov

Posegregujmy, bo misz-masz totalny, nadto prosiłem: jeden problem - jeden wątek, bo w przeciwnym razie robi się burdel a nie porada.
Po pierwsze - za obsługę tego APU odpowiada sterownik, który jest wbudowany w kernel. Sterowniki amdgpu (nominalnie xf86-video-amdgpu) odpowiadają za tzw. akcelerację 2D a mesa za 3D (trzeba jeszcze doinstalować jedną lub dwie biblioteki, ale mniejsza o to i wówczas jest akceleracja sprzętowa 3D - w zasadzie to ma znaczenie w niektórych programach do profesjonalnej obróbki wideo oraz niektórych grach).
Po drugie - Cinnamon ma dwa "tryby" startu: "normalny", gdzie caly Cinnamon jest "rysowany" przez GPU oraz z renderowaniem software'owym - tu całością wyświetlania zajmuje się CPU.
1. Ubuntu/Mint/OpenSUSE Leap - w każdym przypadku kernel jest w zbyt starej wersji. Wprawdzie zamknięty sterownik amdgpu-pro uruchomia się na 4.17, ale zostawmy to w tej chwili. Po instalacji systemu musisz znaleźć jakieś repozytorium oferujące kernel w wersji minimum 4.19, dobrze doinstalować sterownik amdgpu i ewentualnie wyłączyć sterownik radeon (niektóre systemy mimo wszystko starają się go uruchomić dla Vegi). W przeciwnym przypadku powita Cię albo czarny ekran, albo wyświetlanie Cinnamona będzie odbywać się z pominięciem GPU i stąd będziesz miał zacinanie się itp.
2. Manjaro - tu masz 2 kernele do wyboru: linux419 i linux420. Za ich jakość nie ręczę, ale winny obsługiwać sprzęt. Oczywiście xf86-video-amdgpu dobrze mieć (i powinno być po instalacji). 
Jeśli zatem masz kernel w wersji <4.19 to obserwowane przez Ciebie zachowanie (zacinki itd., brak akceleracji) jest normalne, typowe i właściwe. Nic tu nikt nie poradzi.
Pomijając, że już kernel 4.19 winien działać z tym APU sugerowałbym instalację 4.20 (choć lada dzień pojawi się nowy 5.0, a 4.19 przejdzie niebawem w EOL i trzeba będzie dokonać aktualizacji kernela do 5.0) bo jest tu sporo kodu właśnie dla Ryzen/Vega w porównaniu do wcześniejszych wersji, nawet do 4.19.

Zbędne sterowniki możesz usunąć z systemu.

Pytanie którą obecnie dystrybucję masz.

Informacje o systemie w wygodny sposób przekazuje program inxi, który - jeśli w systemie nie ma - dobrze zainstalować.

Niestety nie wiemy, czy obecnie - jak sądzę na Manjaro - dalej masz owe "zacinki" i w jakim trybie uruchamiasz Cinnamon.

Kwestia wifi i touchpad, to materiał na 2 różne wątki i musisz cokolwiek o nich napisać, bo nie ma "jednego" wifi, nie ma "jednego" touchpada, choć za to ostatnie najczęściej odpowiada obecnie libinput, choć też nie wiemy co masz zainstalowane.

Ogólna rada - dopóki nie opanujesz systemu, żadnych nowych wyglądów. Mogą one być dla starszej wersji Cinnamona, mogą być wadliwie zrobione, a praktycznie żadne znane mi DE nie ma mechanizmów obronnych przed takimi wadliwymi tematami. Nadto wprowadzasz dodatkową zmienną, z którą już nikt sobie z nas nie poradzi. Krótko: wszelkie porady muszą dotyczyć systemu działającego na domyślnym wyglądzie. Inaczej nie ma to najmniejszego sensu.

Kwestia "musiałem kilka razy włączyć" - znów prawdopodobnie inny wątek - i przede wszystkim kwestia logów, bo bez nich niczego nikt Ci nie będzie w stanie podrzucić.

Hermetic

Manjaro z kernelem 4.19. W konfiguracji sprzętowej grafikę pokazuje i zainstalowane sterowniki, ale nie rozpoznaje nazwy układu graficznego. Przy włączaniu pojawia się jeszcze taki komunikat:
[FAILED] Failed to start Load/Save Screen Backlight Brightness of backlight:acpi-video1.
See 'systemctl status systemd-backlight@backlight:acpi-video1.service' for details.

pavbaranov

Cytat: Hermetic w Marzec 01, 2019, 05:33:40 PM
Przy włączaniu pojawia się jeszcze taki komunikat:
[FAILED] Failed to start Load/Save Screen Backlight Brightness of backlight:acpi-video1.
See 'systemctl status systemd-backlight@backlight:acpi-video1.service' for details.
Ten komunikat jest związany z tzw. podświetlaniem ekranu. Nic nie ma wspólnego z prawidłowym działaniem samego GPU na komputerze. Sam komunikat wskazuje Ci co powinieneś zrobić, by zdiagnozować problem (od "See..."). Bez wykonania tego polecenia ani Ty, ani my nic nie będziemy wiedzieć.

Co to znaczy "nie rozpoznaje nazwy układu graficznego"?

Hermetic

Próbowałem zainstalować Fedorę 29, ale tutaj były już problemy przy samej instalacji, nie mówiąc później o działaniu systemu więc wróciłem do Manjaro tym razem ze środowiskiem Cinammon, wersja 4.19 Na razie w miarę działa ten system, chociaż co jakiś czas zacina się, przeważnie przy oglądaniu na Youtube.

pavbaranov

Wiesz, że informacje od Ciebie nic nie dają? Nie da się Ci pomóc, gdy piszesz jak w poprzednim poście.

stan7

Cytat: Hermetic w Marzec 01, 2019, 08:34:48 AM
Mam problemy z laptopem Ideapad 330 z AMD Ryzen 3, z grafiką  zintegrowaną Vega RX.
Problemy z grafiką, zacinanie się, zatrzymywanie systemu gdzie trzeba restartować laptopa, renderowanie bez akceleracji, nie rozpoznawanie monitora itp. itd. etc.
Oczywiście nie widzi Wifi i touchpada.
Przerobione Ubuntu, Suse, Minty i jeszcze parę innych dystrybucji.
Ostatnio Manjaro z 4.19.
Zainstalowałem jeszcze raz ponieważ po pobraniu nowych wyglądów i próbie zmian system się zawiesił i nie chciał wystartować.
Teraz działa po ponownej reinstalacji, ale dzisiaj gdy chciałem włączyć laptopa to na początku kilka razy musiałem go włączyć i wyłączyć bo nie chciał się uruchomić. Po południu coś więcej napiszę.
Czy sprawdzałeś Sparky 5.xx ? U mnie na lapku Acer Aspire 3
inxi -Fxz
System:    Host: 12345 Kernel: 5.0.0-sparky-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.2.0 Desktop: Gnome 3.30.1
           Distro: SparkyLinux 5.7 (Nibiru) base: Debian buster/sid
Machine:   Type: Laptop System: Acer product: Aspire A315-41 v: V1.09 serial: <filter>
           Mobo: RR model: Metapod_RR v: V1.09 serial: <filter> UEFI: Insyde v: 1.09 date: 07/27/2018
Battery:   ID-1: BAT1 charge: 34.2 Wh condition: 35.6/37.0 Wh (96%) model: PANASONIC 0x41,0x50,0x31,0x36,0x4D,0x35,0x0033
           status: Charging
CPU:       Topology: Dual Core model: AMD Ryzen 3 2200U with Radeon Vega Mobile Gfx bits: 64 type: MT MCP arch: Zen
           L2 cache: 1024 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm bogomips: 19961
           Speed: 1373 MHz min/max: 1600/2500 MHz Core speeds (MHz): 1: 1370 2: 1375 3: 1372 4: 1384
Graphics:  Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] vendor: Acer Incorporated ALI
           driver: amdgpu v: kernel bus ID: 03:00.0
           Display: wayland server: X.Org 1.20.3 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa
           resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: AMD RAVEN (DRM 3.27.0 5.0.0-sparky-amd64 LLVM 7.0.1) v: 4.5 Mesa 18.3.4 direct render: Yes
Audio:     Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Raven/Raven2/Fenghuang HDMI/DP Audio vendor: Acer Incorporated ALI
           driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 03:00.1
           Device-2: Advanced Micro Devices [AMD] Family 17h HD Audio vendor: Acer Incorporated ALI driver: snd_hda_intel
           v: kernel bus ID: 03:00.6
           Sound Server: ALSA v: k5.0.0-sparky-amd64
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: Acer Incorporated ALI driver: r8169
           v: kernel port: 2000 bus ID: 01:00.1
           IF: eth0 state: down mac: <filter>
           Device-2: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter vendor: Lite-On driver: ath10k_pci v: kernel
           port: 2000 bus ID: 02:00.0
           IF: wlan0 state: down mac: <filter>
           IF-ID-1: wwan0 state: unknown mac: <filter>
Drives:    Local Storage: total: 931.51 GiB used: 9.49 GiB (1.0%)
           ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD10SPZX-21Z10T0 size: 931.51 GiB
Partition: ID-1: / size: 239.31 GiB used: 9.49 GiB (4.0%) fs: ext4 dev: /dev/sda3
Sensors:   System Temperatures: cpu: 41.6 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 41 C
           Fan Speeds (RPM): N/A
Info:      Processes: 193 Uptime: 1h 07m Memory: 6.77 GiB used: 1.11 GiB (16.4%) Init: systemd runlevel: 5 Compilers:
           gcc: 8.2.0 Shell: bash v: 5.0.2 inxi: 3.0.32

sprawuje się bez zarzutu, system aktualizuję na bieżąco
ls /boot
config-4.20.12-sparky-amd64  efi                              initrd.img-4.20.13-sparky-amd64  System.map-4.20.13-sparky-amd64  vmlinuz-4.20.13-sparky-amd64
config-4.20.13-sparky-amd64  grub                             initrd.img-5.0.0-sparky-amd64    System.map-5.0.0-sparky-amd64    vmlinuz-5.0.0-sparky-amd64
config-5.0.0-sparky-amd64    initrd.img-4.20.12-sparky-amd64  System.map-4.20.12-sparky-amd64  vmlinuz-4.20.12-sparky-amd64

i na najnowszym, dzisiaj zaktualizowanym kernelu
uname -r
5.0.0-sparky-amd64

mam w Gnome waylanda.

Hermetic

Cóż mogę więcej napisać. Zainstalowałem w Manjaro jądro 4.20, ale problem pozostał. Przeważnie zawieszenie występuje przy oglądaniu jakiś filmów na youtubie, netflixie itp. Pomaga wtedy tylko wyłączenie laptopa. Nie mam już pomysłu.

pavbaranov

Pomaga podanie jakichkolwiek informacji nt. np. dziennika systemowego, odpalenia programu w konsoli i sprawdzeniu wyjścia, odpaleniu jakiegoś monitora zasobów i sprawdzeniu co powoduje - najprawdopodobniej - wyciek pamięci itp. Potem podanie tych informacji i zobaczymy. Z informacją jaką podajesz nie da się kompletnie nic zrobić. Na 99% nie jest to jednak związane z błędną obsługą sprzętu, a raczej z jakąś przypadłością software'ową. Nawet nie podałeś jakiego używasz DE...

Hermetic

Postaram się wrzucić jakiś dziennik bo musiałem od nowa zainstalować Manjaro, bo trochę ze sterownikami się bawiłem.
Zainstalowałem jeszcze Chromium przed aktualizacją systemu i jakby na tej przeglądarce nie występowało "zacięcie" systemu podczas oglądania video w przeglądarce. Natomiast po aktualizacji od razu widać było np. po wejściu na Youtube przycięcia w filmikach co wcześniej nie występowało. Natomiast na Firefoxie normalnie można było oglądać video, oczywiście te "zacięcia" systemu, które powodowały, że trzeba było wyłączać i włączać laptop zostały.
I teraz tak się zastanawiam czy problem nie leży w przeglądarkach, jakichś ustawieniach, czy rozszerzeniach?

pavbaranov

Cóż... Manżero jest systemem, który żeruje na innym. Pewnie stąd nazwa. Wszelkie, sensowne informacje o optymalizacji znajdziesz na wiki Archa. Wpierw szukaj po przeglądarkach, potem ewentualne ustawienia grafiki. Niestety nie wiem jak to cholerne mhwd ustawia sterownik amdgpu, choć nie powinien robić nic. Niestety w Manjaro niekiedy wiedzą lepiej i... nie działa :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum