Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pomożecie? Skrypt za pomocą którego nastąpi wylogowanie z systemu

Zaczęty przez arek1194, Luty 28, 2019, 08:00:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

arek1194

Witam, tablet 2 w 1 Asus Transformer T101ha i system Ubuntu 18.04.2      (obecnie dual boot z wind)

Nie wiadomo czemu ( pewnie przez specyficzny tablet -oryg na Windzie) nie wiele dystrybucji da się odpalić na tym tablecie bez jakiś błędów..

Tablet zaraz po instalacji i pierwszym uruchomieniu  zatrzymuje się na czarnym ekranie i na tym koniec, nic więcej nie można zrobić,kliknąć,wpisać itp. 
Spróbowałem więc za którymś podejściem ustawić (przy instalacji)  "automatyczne logowanie" i wówczas system elegancko wstaje itp. 
Chciałbym abyście pomogli mi (nigdy skryptów nie robiłem) uruchomić jakiś skrypt aby po uruchomieniu systemu (powiedzmy po 20 sekundach lub mniej) nastąpiło wylogowanie.

Bo potem już mogę już normalnie się logować bez problemów -   a z takim automatycznym logowaniem to trochę słabo...jeśli chodzi o bezpieczeństwo..

Dzięki z góry za wszelaką pomoc.

pavbaranov

Bzdura!
Rozumiem, że problem leży w GDM. Z innego Twojego wpisu (czy doprawdy każdy z nas musi pamiętać co ktoś napisał w innym poście? nie da się podawać pełnych informacji???) wynika, że używasz sterownika xf86-video-intel (najprawdopodobniej). W *buntu winien być modesetting, czyli... sterownik Intel nie powinien być w ogóle zainstalowany.
Pokaż jakiś log systemowy i błędów Xów (o ile to Xy). Pierwsze daje journalctl, drugie np.:
$ grep -e Log -e tty Xorg.0.log
Czy coś przestawiałeś w ustawieniach? Zdaje się, że GNOME 3 winno obecnie startować na Wayland, a u Ciebie jest na Xach.

lami07

Cytat: pavbaranov w Luty 28, 2019, 09:53:53 PM
(...)używasz sterownika xf86-video-intel 
W debianowym świecie ten sterownik zwie się xserver-xorg-video-intel
CytatZdaje się, że GNOME 3 winno obecnie startować na Wayland, a u Ciebie jest na Xach.
W Ubuntu 18.04 X-y nadal są domyślną sesją
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

arek1194

Cytat: pavbaranov w Luty 28, 2019, 09:53:53 PM
Bzdura!
Rozumiem, że problem leży w GDM. Z innego Twojego wpisu (czy doprawdy każdy z nas musi pamiętać co ktoś napisał w innym poście? nie da się podawać pełnych informacji???) wynika, że używasz sterownika xf86-video-intel (najprawdopodobniej). W *buntu winien być modesetting, czyli... sterownik Intel nie powinien być w ogóle zainstalowany.
Pokaż jakiś log systemowy i błędów Xów (o ile to Xy). Pierwsze daje journalctl, drugie np.:
$ grep -e Log -e tty Xorg.0.log
Czy coś przestawiałeś w ustawieniach? Zdaje się, że GNOME 3 winno obecnie startować na Wayland, a u Ciebie jest na Xach.

grep -e Log -e tty Xorg.0.log
grep: Xorg.0.log: Nie ma takiego pliku ani katalogu

@pavbaranov   naprawdę sądzisz że przyszedłem Tu oszukiwać Was ??   Linux to nie jest moja mocna strona (tzn poznaje dopiero podstawowe komendy i na dodatek często mi się myli )

Napisałem jak było przy instalacji -wyraźnie napisałem - pierwsze uruchomienie i czarny ekran!  Ja ledwo nauczyłem się zainstalować system - nic innego nie robiłem .. Wiec nie wiem o co Ci chodzi?

prawdę mówiąc zaczęła mi się nocka w pracy i już niem mam możliwości podawania logów itp (żebym to chociaż widział jak to zrobić -które logi itp)   Jutro jak się wyśpię i ktoś będzie chciał mi pomóc to podam co będzie potrzebne .
Tym czasem Dzięki!
Jeśli jednak okaże się że piszę bzdury i Tu nie mam czego szukać, też zrozumie.



pavbaranov

A czy ja mam Ciebie uczyć podstaw systemu typu: skopiuj wynik polecenia i przeklej? :) Wiem, że jesteś "zielony" bo to napisałeś, ale nic Ciebie nie zwalnia od poznania podstaw systemu, który chcesz używać. Logi systemowe? Pokazuje Ci journalct. Będzie tego sporo, zatem łatwiej i wygodniej:
journalctl > plik.txt
i wrzuć tu lub na jakiś pastebin zawartość powstałego pliku plik.txt (oczywiście możesz go nazwać jak tylko chcesz).

Zerknij sobie na: http://www.linlap.com/asus_transformer_book_t101ha

Cały problem z "czarnym ekranem logowania" jest gdzieś zależny od GDM, który czegoś nie potrafi (tj. wyświetlić się i to w dodatku przy "pierwszym" logowaniu, bo potem już to potrafi; być może to jakiś specyficzny błąd związany z GNOME/Gtk i tym konkretnie modelem, choć wcześniejsze wersje Ubuntu były zgłaszane jako pracujące bez problemu). Dlaczego tak się dzieje? Nie wiemy i nie dowiemy się dopóki nie pokażesz jakichś logów. Bez tego ani rusz. Skrypt, który chcesz nie jest sensownym rozwiązaniem. Jeśli obawiasz się o jakieś bezpieczeństwo, to już lepiej zostawić jak jest, a hasło wrzucić do BIOS lub np. na szyfrowanie dysku. Dlaczego zaś nie jest dobrym rozwiązaniem? Każde obejście problemu, a nie próba jego naprawy nie jest rozwiązaniem właściwym.

Polecenie: $ grep -e Log -e tty Xorg.0.log powinieneś wydać w nadrzędnym katalogu użytkownika, czyli /home/Twój_login/ (chyba, że *buntu to trzyma w jakimś innym miejscu - tu musi pomóc jakiś użytkownik *buntu); jeśli wydałeś w innym, to nie znajdzie pliku Xorg.0.log.

PS: Absolutnie nie myślę, że nas oszukujesz. Nie mam pojęcia skąd taki wniosek wyciągnąłeś, ale to nie ma nic do rzeczy.
PS2: W sumie, jeśli Win10 (bo to tam chyba jest) Ci działa, to dlaczego musisz tu mieć linuksa, który w dodatku jest Ci raczej mało znany?

lami07

Wrzuć w terminal
apt policy xserver-xorg-video-intel
Jeśli otrzymasz informacje o tym , że sterownik ten jest zainstalowany usuń go poleceniem
sudo apt remove xserver-xorg-video-intel
Po restarcie system wstanie korzystając z sterownika modesetting. (O tym pisał pavbaranov, ale z przyzwyczajenia podał xf86-video-intel, czyli odpowiednik z arch linuksa)

Druga sprawa podaj zawartość pliku /etc/gdm3/custom.conf
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

arek1194

T101HA:~$ cat /etc/gdm3/custom.conf
# GDM configuration storage
#
# See /usr/share/gdm/gdm.schemas for a list of available options.

[daemon]
AutomaticLoginEnable=true
AutomaticLogin=arek

# Uncoment the line below to force the login screen to use Xorg
#WaylandEnable=false

# Enabling automatic login

# Enabling timed login
#  TimedLoginEnable = true
#  TimedLogin = user1
#  TimedLoginDelay = 10

[security]

[xdmcp]

[chooser]

[debug]
# Uncomment the line below to turn on debugging
# More verbose logs
# Additionally lets the X server dump core if it crashes
#Enable=true

 

apt policy xserver-xorg-video-intel
xserver-xorg-video-intel:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   2:2.99.917+git20171229-1
  Tabela wersji:
     2:2.99.917+git20171229-1 500
        500 http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/main amd64 Packages



journalctl https://drive.google.com/file/d/1KdZmhtm4f4FCecGM6uoAIhyD5bKuQLKi/view?usp=sharing

@pavbaranov  pomyślałem że tak sądzisz bo zacząłeś zdanie odpowiadając na mojego posta słowem " Bzdura!"

jouranalctl już poznałem ale wiem że ma szereg mozliwości dodatkowych i bardziej obawiał bym się, że dostanę ochrzan że daję Cały log a nie jakiś | konkret .

Dlaczego wybrałem Linuxa?:   bo jak włączam Windows i patrzę jak zamula - to mam wrażenie żę świat dąży do zagłady ;-)

a jak pracuje na linuxie  - to myślę sobie że, można by jeszcze pożyć..

Jeśli chodzi o przyswajanie podstaw , to jak zwykle - początki są raczej nieśmiałe..

Odnoszę też wrażenie ( i tu ciekaw jestem waszej opini) że upublicznianie Pełnego logu jest trochę nierozsądne? 
czy są w nim informację (lub mogą być) których lepiej było by nie upubliczniać?

Dzięki za wyrozumiałość.



pavbaranov

Zanim się zajmę tym logiem spróbuj tak:
1. Dowolnym edytorem tekstowym (konieczne uprawnienia root) dokonaj edycji pliku /etc/gdm3/custom.conf i dokonaj następujących zmian:

[daemon]
AutomaticLoginEnable=false
AutomaticLogin=

# Uncoment the line below to force the login screen to use Xorg
WaylandEnable=false

Restart. Zobacz czy pomogło.
Jeśli nie, jeśli będzie "czarny ekran" - wciśnij: ctrl+alt+Fx, gdzie Fx to klawisz funkcyjny F1...8 (niestety nie wiem na którym jest graficzne Ubuntu, ale "bezpieczne" jest np. F4, bo tu chyba żaden linux nie startuje trybu graficznego, zaloguj się i "odwróć" dokonane zmiany np. z użyciem edytora nano, który powinien być w systemie (jeśli nie, to go po prostu zainstaluj).

Jeśli nie pomoże możesz również spróbować jednak zainstalować sterownik Intela, czyli xserver-xorg-video-intel i również dokonać zmian jw. Sposób "powrotu" do ustawień poprzednich już znasz.

Dodatkowo - bo kombinujemy w sposób, który może spowodować, że nie wejdziesz łatwo do systemu, zapamiętaj sobie, że przekazanie kernelowi podczas startu (u Ciebie będzie to pewnie GRUB):
systemd.unit=multi-user.target
lub
systemd.unit=rescue.target
winno spowodować uruchomienie komputera (choć bez trybu graficznego, a w drugim przypadku w tzw. "trybie ratunkowym"; będziesz musiał podnosić więcej usług itp, ale w obu możliwym jest dostęp do systemu i dokonywanie w nim zmian).

PS: Słowo "bzdura" dotyczyło pomysłu ze skryptem. Już napisałem, że nie tędy droga.
PS2: Chcesz mieć linuksa - będziesz mieć. Pomożemy też, by działał jak tego oczekujesz, choć początki mogą być trudne.
PS3: Podstawy dobrze znać. Potem się odpłaca.
PS4. Z "upublicznianiem loginu" nie rozumiem, ale pewnie nawet gdybym posiadł tu wiedzę, to i tak problemu by nie rozwiązała.

arek1194

Cytat: pavbaranov w Marzec 01, 2019, 07:38:57 AM
Zanim się zajmę tym logiem spróbuj tak:
1. Dowolnym edytorem tekstowym (konieczne uprawnienia root) dokonaj edycji pliku /etc/gdm3/custom.conf i dokonaj następujących zmian:

[daemon]
AutomaticLoginEnable=false
AutomaticLogin=

# Uncoment the line below to force the login screen to use Xorg
WaylandEnable=false

Restart. Zobacz czy pomogło.
Jeśli nie, jeśli będzie "czarny ekran" - wciśnij: ctrl+alt+Fx, gdzie Fx to klawisz funkcyjny F1...8 (niestety nie wiem na którym jest graficzne Ubuntu, ale "bezpieczne" jest np. F4, bo tu chyba żaden linux nie startuje trybu graficznego, zaloguj się i "odwróć" dokonane zmiany np. z użyciem edytora nano, który powinien być w systemie (jeśli nie, to go po prostu zainstaluj).

Jeśli nie pomoże możesz również spróbować jednak zainstalować sterownik Intela, czyli xserver-xorg-video-intel i również dokonać zmian jw. Sposób "powrotu" do ustawień poprzednich już znasz.

Dodatkowo - bo kombinujemy w sposób, który może spowodować, że nie wejdziesz łatwo do systemu, zapamiętaj sobie, że przekazanie kernelowi podczas startu (u Ciebie będzie to pewnie GRUB):
systemd.unit=multi-user.target
lub
systemd.unit=rescue.target
winno spowodować uruchomienie komputera (choć bez trybu graficznego, a w drugim przypadku w tzw. "trybie ratunkowym"; będziesz musiał podnosić więcej usług itp, ale w obu możliwym jest dostęp do systemu i dokonywanie w nim zmian).

PS: Słowo "bzdura" dotyczyło pomysłu ze skryptem. Już napisałem, że nie tędy droga.
PS2: Chcesz mieć linuksa - będziesz mieć. Pomożemy też, by działał jak tego oczekujesz, choć początki mogą być trudne.
PS3: Podstawy dobrze znać. Potem się odpłaca.
PS4. Z "upublicznianiem loginu" nie rozumiem, ale pewnie nawet gdybym posiadł tu wiedzę, to i tak problemu by nie rozwiązała.

z upublicznianiem Log'u  miałem na mysli log - czy może zawierać jakieś informacje, których lepiej nie upubliczniać ?


EDYCJA
pierwszą opcje z edycją zrobiłem - czarny ekran .
teraz zrobię z tym sterownikiem intela . Rozumiem że jak zainstaluje mam spróbować edytować ten sam plik..?
robię i powiadomię o wynikach.

Edycja II

Nie wiem czy dobrze próbowałem  zainstalować ten sterownik - dostaje takie coś"
sudo apt install xserver-xorg-video-intel
[sudo] hasło użytkownika arek:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Nie udało się zainstalować niektórych pakietów. Może to oznaczać,
że zażądano niemożliwej sytuacji lub użyto dystrybucji niestabilnej,
w której niektóre pakiety nie zostały jeszcze utworzone lub przeniesione
z katalogu Incoming ("Przychodzące").
Następujące informacje mogą pomóc rozwiązać sytuację:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
xserver-xorg-video-intel : Wymaga: xorg-video-abi-23
                            Wymaga: xserver-xorg-core (>= 2:1.18.99.901)
E: Nie udało się naprawić problemów, zatrzymano uszkodzone pakiety.

pavbaranov

Jak ja lubię debilianowate dystrybucje. Używasz niezmienionego (żadne dodatkowe repozytoria) Ubu 18.04?

arek1194

Dodałem tylko repo :
deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main

aby zainstalować wine. (zresztą zaraz je usunę dla świętego spokoju)
więcej se nie przypominam abym cokolwiek dodawał i zresztą w  /etc/apt/sources.list   nic ne widać nadzwyczajnego prócz repo z ubuntu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum