Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[CLOSED] [Manjaro Cinnamon 4.0] System zamraża się po zalogowaniu

Zaczęty przez majloszel, Luty 27, 2019, 11:08:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

majloszel

Dobry wieczór,

Godzinę temu zdecydowałem się na instalację Manjaro Cinnamon, który podbił moje serce swoją estetyką. Pierwszą styczność z Linuxem miałem dwa tygodnie temu, kiedy to zainstalowałem na swojej maszynie Ubuntu 18.04. Niestety w pierwszych minutach użytkowania natknąłem się na pewien problem - system zamrażał się po krótkim czasie od zalogowania, a jedynym możliwym sposobem na zniwelowanie problemu był reset guziczkiem. Po jakichś 10 godzinach testowania rozmaitych rozwiązań udało mi się zażegnać problem. Powrócił on jednak z instalacją Manjaro, tyle że ze zdwojoną siłą - po dosłownie momencie użytkowania systemu powtarza się sytuacja, której niegdyś doświadczałem ze strony Ubuntu, co praktycznie uniemożliwia korzystanie z Terminalu czy buszowanie w plikach.
Tutaj właśnie zwracam się z prośbą o pomoc - czy znacie może jakiś sposób, w jaki można zażegnać ten problem? Niestety nie wiem za bardzo, gdzie mogę poszukać logów w celu wstawienia ich w poście - nie wiem za dużo o informatyce.

Dane sprzętowe:
Procesor - Intel Core i5-3470 CPU @ 3.20 GHz x 4
Pamięć RAM - 15.6 GB
Pojemność dysku - 942.7 GB
Karta graficzna - Nvidia GeForce GTX 660

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i życzę dobrej nocy,
Miłosz

P.S. A może rzucić to wszystko i zainstalować Archa?

pavbaranov

Na początek prześlij nam log systemowy, czyli plik "plik.txt", który otrzymasz:
journalctl > plik.txt
Przydałaby się również lepsza specyfikacja sprzętu - zainstaluj inxi i poprosimy o wynik:
inxi -Fxx
Czy "zamrożenie" jest poprzedzone jakimś spowalnianiem pracy systemu, czy występuje nagle?

TataPingu

Cytat: majloszel w Luty 27, 2019, 11:08:23 PM
system zamrażał się po krótkim czasie od zalogowania, a jedynym możliwym sposobem na zniwelowanie problemu był reset guziczkiem.

Na jak długo?
- tzn. po jakim czasie mniej, więcej go resetowałeś?

A dwa, oprócz Nvidii masz również zintegrowaną intelowską GPU ?

robson75

#3
Ja miałem to samo, tyle że na Manjaro Xfce, owe zamrażanie następowało podczas update systemu, i było to na jajku 4.18.
A spróbuj zmienić kernel z najnowszego 4.20 na LTS 4.19.

Co do instalacji Arch-a, to obecnie najlepszym instalatorem jest Anarchy, ze wsparciem UEFI, jest to instalator cli, ale bardzo prosty i czytelny. Iso można pobrać stad: https://www.anarchylinux.org/download/

Choć z drugiej strony 2 tygodnie użytkowania Linuxa, to za mało żeby instalować Arch Linux-a, ta dystrybucja jest raczej przeznaczona dla bardziej doświadczonych user-ów. Gdy ja zaczynałem swoją przygodę z pingwinem (a było to parę ładnych lat temu) to zaczynałem od Linux Mint-a, i Tobie też radzę poznawanie tego systemu małymi kroczkami.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

I jeszcze lekki OT odnośnie ostatniego pytania.
Cytat: majloszel w Luty 27, 2019, 11:08:23 PM
(...) Pierwszą styczność z Linuxem miałem dwa tygodnie temu,(...) A może rzucić to wszystko i zainstalować Archa?
Arch Linux - jest bardzo dobrym (moim zdaniem) systemem, ale nie jest to dystrybucja dla linuksowych nowicjuszy, chyba, że są w stanie poświęcić jej na początku sporo czasu. Sam - oficjalny - proces instalacji może przerosnąć nawet osoby, które już zainstalowały niejedną dystrybucję. Są dostępne dla Archa instalatory (jak wspomniany przez @Robson75 anarchy) jednakże pamiętać trzeba, że adresatem nawet tak zainstalowanego Archa jest co najmniej średnio doświadczony użytkownik linuksa.

PS: Osobiście uważam, że lepszym wyborem od Manjaro - jeśli pozostać przy archowych dystrybucjach - jest któraś z bliższych jego pochodnych. Mniejsza o powody, dla których tak twierdzę, bo to temat na inną dyskusję.

majloszel

Hej,

Wybaczcie późną odpowiedź, lecz dzisiaj późno wróciłem ze szkoły. Po włączeniu komputera problem... magicznie zniknął. Nie mam pojęcia dlaczego, ale zniknął. I zadowala mnie status quo :). Jeżeli problem powtórzy się, z pewnością odezwę się ponownie na łamach forum. Dziękuję bardzo za wszytkie odpowiedzi!


Zobacz najnowsze wiadomości na forum