Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przyśpieszanie Firefox'a

Zaczęty przez MSki, Marzec 03, 2019, 09:44:10 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Mało kto o tym wie, a właśnie ta niewiedza jest pokłosiem tego, że przeglądarka nasza działa powoli, znacznie wolniej niż SlimJet, Chromium, lub nawet Opera.
Ja lubiąc FF i nie chcąc rezygnować z jego licznych dodatków ułatwiających życie, których na próżno szukać w innych przeglądarkach, postanowiłem coś z tym zrobić.

I aby przyśpieszyć działanie FF należy;
- wejść w ,,Edycja" (górny pasek przeglądarki), a następnie w ,,Preferencje",
- w opcjach ,,Ogólne" przejść do ,,Wydajność" i usunąć odhaczenie z ,,Zalecane ustawienia wydajności",
- wówczas otworzy się opcja ,,Korzystaj ze sprzętowego przyśpieszenia, jeśli jest dostępne",
- w polu ,,Limit liczby procesów treści:" zaznaczoną domyślnie opcją jest liczba 4,
- zmniejszenie do liczby 3 spowoduje, że nasza przeglądarka nabierze nieco więcej ,,wiatru w żagle" i będzie równie szybko pracować co powyżej wymienione przeglądarki.

Ja nie zmniejszałem tej liczby (3) do niższych (2,1), gdyż zauważyłem, że przyrost prędkości po tej zmianie (i pracy z włączonym VPN'em) i tak jest bardzo znaczny.
Co więcej, aby utrzymać FF w należytej kondycji, należy również cyklicznie czyścić ,,historię" odwiedzanych stron. Jest to nawet pożądana czynność z uwagi na bezpieczeństwo naszych danych (logi i transakcje bankowe, niepożądane ciasteczka etc).

Fibogacci

#1
Dzięki, faktycznie różnica jest.

Dla testu przełączam sobie na zmianę 4 (domyślne) i 3 (jak radzisz) i uruchamiam w nowej karcie Onet.pl.

Różnica w prędkości (otwierania/ładowania) widoczna.

Nie wiem (jeszcze) co to są te procesy treści i dlaczego 3 jest szybsze, a domyślnie jest 4, ale może faktycznie będą lepsze wrażenia z korzystania.

PS. Mam większość przeglądarek zainstalowanych, lubię SlimJet, Vivaldi, ale w praktyce i tak większość czasu korzystam jednak z Firefox, nawyki to nawyki.

LinGruby

#2
Taka ciekawostka jeszcze PSD

https://www.dobreprogramy.pl/IT-Fun/Ognisty-lis-na-sterydach-podkrecanie-Firefoxa,87946.html

u mnie profil vivaldi po zoptymalizowaniu to

profile size:    562M

a przed

profile size:    862M
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

MSki

#3
@LinGruby - PSD to dobry kierunek w przyśpieszaniu FF.
Ale ja bym bardziej przyjrzał się opcjom w about:config gdyż tam, pomimo utraty gwarancji, jest bardzo dużo do ustawienia.
I jeśli "bawiłeś się" tymi ustawieniami, to napisz co i jak.
Bo należy zaznaczyć, że przestawianie ich bez znajomości j. angielskiego i "na wyczucie" może jedynie popsuć przeglądarkę.

LinGruby

bawiłem się firefoxem wieki temu, ale były jakieś gotowe rozwiązania jedno z nich które stosowałem:

https://komputeroweporady.blogspot.com/2013/07/podkrecenie-firefoxa.html

a co do Vivaldi to na FB na grupę Vivaldi Polska wstawiłem co i jak pozmieniałem coby szybciej działało...
wystarczy poszukać na grupie...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

MSki

#5
Cytat: LinGruby w Marzec 04, 2019, 01:14:52 PM
bawiłem się firefoxem wieki temu, ale były jakieś gotowe rozwiązania jedno z nich które stosowałem:

https://komputeroweporady.blogspot.com/2013/07/podkrecenie-firefoxa.html

a co do Vivaldi to na FB na grupę Vivaldi Polska wstawiłem co i jak pozmieniałem coby szybciej działało...
wystarczy poszukać na grupie...

Tak, ale to tylko nieliczne usprawnienia, które decydują o szybkości FF.
Ja kiedyś znalazłem w sieci dokładniejsze i obficiej opisane dokonywanie zmian w config'u.
A co do Vivaldi, to używałem tej przeglądarki kilka dni. Ustawiłem w jej opcjach wszystko tak jak chciałem, a jest w czym grzebać, bo wiele można ustawić ;)
Jednak ma ona pewne ograniczenia i dlatego z niej zrezygnowałem. Nie twierdzę, że jest to zła przeglądarka, ale ja potrzebowałem czegoś więcej w jej "Dodatkach", coś co znalazłem w FF.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum