Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak "dołączyć" partycję /home.

Zaczęty przez Marek1234, Luty 24, 2019, 02:31:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marek1234

Witam, w związku z błędami, musiałem przeinstalować  18.04. Zgodnie z przeczytanymi instrukcjami, wybrałem "inny sposób" podziału dysku.  Czyli formowanie nowej partycji "/".  I zachowanie partycji "/home" i "swap". Chodziło o zachowanie zawartości "/home", ponad 100 Mb.
Efekt: wszystko na partycji "/", także katalog "home", ale nowy, czyli pusty. To znaczy partycja "/" i na niej też katalog "home". Osobno partycja "swap". Była partycja "/home" jest widoczna jako nie przypisany wolumin 0,5 Gb. Dostęp mam do niej jak do katalogu. I tutaj jest mój problem:
jak to zamontować jako partycję "/home"? Ale, jeżeli można, to takie łopatologiczne tłumaczenie. Na przekopiowywanie "/home" niestety nie ma miejsca.
z góry dziękuję.
pozdrawiam.

kszyhus

#1
Przy instalacji nowego systemu nie wskazałeś swojej starej partycji /home gdzie ma być montowana, dlatego system sam stworzył nowe /home, które jest na partycji / (root).
Jeżeli chcesz by Twoja stara partycja była w /home to musisz ją zamontować w pliku /etc/fstab.
# Entry for /dev/sdx :
UUID=XXX.....XXX        /home                 ext4 defaults         0 2

gdzie /dev/sdx to partycja z home np. sda2
gdzie UUID to unikalny numer partycji
wszystko odczytasz po komendzie :
blkid
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Marek1234

Jak mówiłem, w sprawach systemu jestem kompletnie zielony. 
komenda "blkid" dała mi:

/dev/sda11: UUID="c1f36e59-cbd2-4723-8afd-dd02bb88eeb3" TYPE="ext4" PARTUUID="7ef5d6a7-a30b-44ea-ac8b-6467650eaf1a"

Czyli w /etc/fstab muszę dodać tylko:

# /home entry for /dev/sda11
UUID=c1f36e59-cbd2-4723-8afd-dd02bb88eeb3  /home  ext4


pozdrawiam.

lami07

To masz wpisać:
# /home entry for /dev/sda11
UUID=c1f36e59-cbd2-4723-8afd-dd02bb88eeb3  /home  ext4  defaults  0  2

Lektura :
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

TataPingu

Dopiszę, bo możesz niewiedzieć...
- tak, w /etc/fstab musisz dopisać jedną linię, tylko..

W pierwszym rzędzie powinieneś wiedzieć, że zrobić to możesz tylko, jako root, więc w terminalu musisz wpisać komendę:

sudo gedit

I tutaj nie wiem, jaki edytor jest w standardzie Ubuntu. Wygodzę z założenia, że gedit, ale jeślibyś dostał komunikat w stylu "nie znaleziono gedit", czy coś w tym rodzaju to wtypuj:

sudo apt-get install leafpad

i potem

sudo leafpad

Dopiero teraz otworzyć możesz plik /etc/fstab do edycji.
I w sumie, tak, dopisujesz jedną linię, ale dokładnie tak, jak poniżej:

UUID=c1f36e59-cbd2-4723-8afd-dd02bb88eeb3  /home  ext4  defaults  0  2

Po restarcie wszystko powinno być tak, jak tego chcesz

hobbysta

#5
@Marek1234 to przyklad

bash-4.3$ lsblk -f
NAME   FSTYPE   LABEL UUID                                 MOUNTPOINT
sda                                                       
├─sda1 ext2           2bb0f6c0-fbd3-4ae9-9de6-6fa58eab2c64
├─sda2 ext2           dbec7a73-76ce-42d0-9233-03a3d66af3cc /
├─sda3 jfs            15c165b0-f697-48bb-9e80-c986baf8d0c3
├─sda4                                                     
├─sda5 ntfs           7D01C360753A8A67                     /ntfs-spare
├─sda6 reiserfs       8b7f732b-e4e7-4bfb-91c7-23f1d294480a
└─sda7 swap           70ed69b0-34c8-417d-b09d-3d10a5d5fada [SWAP]
sr0                                                       

zamiast polecenia blkid zastosowalem polecenie 'lsblk -f' , od gory 'NAME',  'FSTYPE', 'LABEL UUID', 'MOUNTPOINT' to naglowki kolumn: nazwa urzadzenia, typ plikow urzadzenia, etykieta UUID, miejsce montowania systemu plikow, na przyklad: na urzadzeniu sda2 jest system plikw ext2, etykieta UUID urzadzenia to   dbec7a73-76ce-42d0-9233-03a3d66af3cc, miejsce montowania '/' (root). Moj plik /etc/fstab wyglada tak

$ cat /etc/fstabbash-4.3$ cat /etc/fstab
/dev/sda7        swap             swap        defaults         0   0
/dev/sda2        /                ext2        defaults         1   1
/dev/sda5        /ntfs-spare      ntfs-3g     defaults         0   2
#/dev/cdrom      /mnt/cdrom       auto        noauto,owner,ro,comment=x-gvfs-show 0   0
/dev/fd0         /mnt/floppy      auto        noauto,owner     0   0
devpts           /dev/pts         devpts      gid=5,mode=620   0   0
proc             /proc            proc        defaults         0   0
tmpfs            /dev/shm         tmpfs       defaults         0   0
/ntfs-spare/Slackware-current /home/ftp/pub/Linux/Slackware auto bind 0 0

w tym pliku zamiast nazwy urzadzenia /dev/sda2 moglbym podac jego UUID  czyli zamiast

/dev/sda2        /                ext2        defaults         1   1

moze byc

UUID=dbec7a73-76ce-42d0-9233-03a3d66af3cc  ext2        defaults         1   1

jak dla ciebie: musisz znalezc UUID partycji na ktorej sa przechowywane twoje pliki, system plikow na tej partycji  - i umiescic w /etc/fstab podobny wpis jak powyzej z koniecznymi zmianami

UUID="uuid-partycji-z-danymi" /home ext4 defaults  1  1

jest tylko jedno ale: z opisu instalacji wynika, ze tak czy inaczej masz obecnie dwie rozne partycje dla przechowywanie danych uzytkownika: gdyz podczas instalacji domyslnie jest tworzona osobna partycja dla /home. Tak przypuszczam dlatego dobrze gdybys podal layout dysku, np

# fdisk -l
   
Troche ten moj wpis przydlugi ale opisalem jak wyglada to w rzeczywistosci - pliku /etc/fstab moze calkiem skomplikowana forme. Na koniec: czy nazwa urzadzenie czy UUID w /etc/fstab?  To takie spory typu o wyzszosci edytora vim nad edytorem emacs - bez sensu, najwazniejsze aby wiedziec co sie robi.

TataPingu

#6
Cytat: hobbysta w Luty 25, 2019, 01:18:09 PM
jest tylko jedno ale: z opisu instalacji wynika, ze tak czy inaczej masz obecnie dwie rozne partycje dla przechowywanie danych uzytkownika: gdyz podczas instalacji domyslnie jest tworzona osobna partycja dla  home.

Kolego, tak NIE JEST...!
- przecież Kolega @Marek1234 pisze wyraźnie:
"Efekt: wszystko na partycji "/", także katalog "home", ale nowy, czyli pusty. To znaczy partycja "/" i na niej też katalog "home"", więc home (na razie) to tylko katalog i znajduje się na partycji root (i jest to wymóg, by dowiązać osobną partychę home!).
W tym przypadku, wystarczy dopisać do fstabu tylko to, co podaliśmy (ja i Kolega @lami007)

Jasne, może być i tak, jak piszesz, tylko w tym przypadku niepotrzebnie mieszasz nowicjuszowi w głowie, a przy błędnym wpisie może dojść do sytuacji, że w ogóle nie wystartuje systemu...

Cytat: hobbysta w Luty 25, 2019, 01:18:09 PM
Na koniec: czy nazwa urzadzenie czy UUID w /etc/fstab?  To takie spory typu o wyzszosci edytora vim nad edytorem emacs - bez sensu, najwazniejsze aby wiedziec co sie robi.

Niekoniecznie,
- spróbuj np. skopiować osobną partycję /home, ktora np. na starym HDD jest pod /dev/sda2, na nowy HDD, na którym pojawi się, jako np. /dev/sda5, a w fstabie ujęta jest nie jako UUID, tylko jako /dev/sda2

Ps do @hobbysta
- za niedopatrzenie przepraszam, trochę pomieszałem w cytatach i tekście, już poprawiłem i powyżej moja prawidłowa wypowiedź

hobbysta

#7
Oczywiscie, ze /home jest jako podkatalog '/'. @Marek1234 prawdopodobnie nie rozumie co znaczy 'monotowac partycje'. Podkatalog /home jest punktem montowania osobnej partycji, ktora jest tworzona w czasie instalacji, ale jesli partycja nie (!) jest zamontowana to polecenie

$ ls /home

i tak jest dalej poprawne i w wyniku pokaze, ze katalog jest pusty. Ja to widze tak: podczas piewrszej instalacji utworzone zostaly 3 partycja: systemowa, dane uzytkownika i swap. Podczas reinstalcji trzeba bylo konkretnie juz wskazac na ktorej z dwoch osobnych ma by zainstalowany system - uzytkownik wskazuje stara systemowa partycje i jesli (!) wybierza opcje automatycznej instalacji, to instalator podzieli stara systemowa partycje na dwie: nowa systemowa i nowa domowa - itd. Po kilku takich reinstalacjach dysk wyglada jak sito, @TataPing zwrocil kolega uwage na "sda11" - jedenascie (!) partycji na dysku ? Dlatego pytalem o podzial dysku na partycje.

Nikomu nie "mieszam" w glowie. To kolega @Marek1234 zaczal mieszac w systemie - jak chce administrowac system to niech sie uczy. Jesli system jest po prostu uzytkowany to nic sie nie zepsuje. Dopiero jak zaczyna sie dlubanina  - na ogol z ciekawosci - to  poczatkujacemu administratorowi latwo cos zepsuc. Jakby na to nie patrzec modyfikacja /etc/fstab to jest (!) administracja systemem. Wiec jesli juz cos robic to z pewnym rozumieniem tego co sie robi. Nie jestem 'wtajemniczonym' - ktory posiada jakas niedostepna dla smiertelnego uzytkownika wiedze.

Dla @Marek1234 pewny wniosek jest na pewno jeden: nauczyc sie roznych opcji instalacji systemu - aby w przyszlosci uniknac podobnej systuacji.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Luty 25, 2019, 02:19:15 PM
@TataPing zwrocil kolega uwage na "sda11" - jedenascie (!) partycji na dysku ? Dlatego pytalem o podzial dysku na partycje.
To kwestia postępowania z HDD. Mając więcej partycji, może być tak, że stworzył sobie /home na kolejnej nowej, a ta została przyporządkowana sda11. Jeśli wszystko jest OK (tzn. "chodzi"), to "tragedią" na pewno to nie jest.

Cytat: hobbysta w Luty 25, 2019, 02:19:15 PM
Nikomu nie "mieszam" w glowie. To kolega @Marek1234 zaczal mieszac w systemie - jak chce administrowac system to niech sie uczy. Jesli system jest po prostu uzytkowany to nic sie nie zepsuje. Dopiero jak zaczyna sie dlubanina  - na ogol z ciekawosci - to  poczatkujacemu administratorowi latwo cos zepsuc.

Zgadzam się, ale jeśli to już nastąpiło, to chyba najlepiej "podsunąć" mu prawidłowe rozwiązanie

hobbysta

Cytat: TataPingu w Luty 25, 2019, 02:42:18 PM
To kwestia postępowania z HDD. Mając więcej partycji, może być tak, że stworzył sobie /home na kolejnej nowej, a ta została przyporządkowana sda11. Jeśli wszystko jest OK (tzn. "chodzi"), to "tragedią" na pewno to nie jest.
Jasne ale jesli faktycznie jest co najmniej (!) jedenascie partycji to instalator mial prawo zwariowac. Dlatego caly czas chce aby @Marek1234 pokazal dokladnie ile ma partycji, i jakich oczywiscie. Wszystkie sa w /etc/fstab ?

Marek1234

Wystarczyło zrobić tylko to, co podał kolega lami07.  Wszystko hula tak, jak powinno. Dziękuję.
ps
Nie jestem nowicjuszem. W tej chwili mam 69 lat. Jestem programistą od 1973 roku. Od Odry-1304. Ale tylko programistą oprogramowania użytkowego i webowego. A system jest moim "warsztatem". Tak jak autobus miejski dla jego kierowcy ;-) .  Na ubuntu pracuję od 2006, od "eleganckiego kaczora" ;-) . I przez te 13 lat zawsze udawało mi się bezbłędnie aktualizować do nowej wersji .LTS. Taka wpadka przydarzyła mi się pierwszy raz. Coś nie tak zrobiłem w czasie reinstalacji, a nie mogłem sobie pozwolić na utratę ponad 400 Gb danych. A partycji mam w sumie 13 - łącznie z windowsem 10 - na dysku. Z pewnych zawodowych powodów są mi potrzebne. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

TataPingu

#11
Cytat: Marek1234 w Luty 25, 2019, 07:36:57 PM
Nie jestem nowicjuszem. W tej chwili mam 69 lat. Jestem programistą od 1973 roku. Od Odry-1304.

No to jeszcze raz serdecznie witam rówieśnika...
Myślałem, że to ja jestem tutaj najstarszy stażem (w tym roku kończę 6 "krzyżyków") a Kolega jeszcze dłużej w branży...
- ba, "Odra-1304", PEŁNY PODZIW !
Nie licząc polibudy (a to i tak był "margines", bo nie był to mój główny kierunek, to liznąłem trochę fortranu, assemblera), to ja zaczynałem dopiero z IBMami (PC). Fakt, że początkiem lat 90-ych przekwalifikowałem się całkowicie zawodowo i zostałem również programistą, ale widzę, że daleko mi do doświadczeń Kolegi...

A tłumaczyłem, "jak dziecku", bo w sumie Kolega pisał, że:

https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3375.0.html

i w powyższym wątku:

"Jak mówiłem, w sprawach systemu jestem kompletnie zielony", więc wolałem "dmuchać na zimne"


Zobacz najnowsze wiadomości na forum