Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System nie "wstaje" mimo poprawnej instalacji

Zaczęty przez underest, Styczeń 25, 2019, 11:27:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Buntu czy nie buntu - problem jest ze startem systemu z dysku.
Z pena działa , prawda?
Czyli chyba nie grafika, bo na logikę - z pena też by nie działał.
Może tak jak pisał TataPingu - dysk.
Albo może ten komputer coś ma dziwnego włożone, co nie współpracuje z typowymi linuxami.
Chociaż raczej stare urządzenia działają lepiej niż najnowsze.
Ale znowu - z pena w wersji live działa!
Pozostaje sprawdzić czy Winda go uruchomi.
Jeżeli tak - to raczej błąd instalacji (źle dobrana dystrybucja? jakieś ograniczenie w komputerze?).
Jeżeli nie uruchomi - szkoda zachodu, do kosza z nim, koszty naprawy przewyższą jego wartość.
Bo rozumiem że Antix też nie działa zadowalająco, mimo że coś tam międli?
Ewentualnie szukać do skutku jakiejś dystrybucji do netbooka.
Ale najpierw sprawdziłbym go jednak Windą.
Albo testować dysk pod Linuxem.
O ile się umie.
Jeszcze ostatnia koncepcja z gruntu tych rozpaczliwych (ja korzystam z tego więc wiem że działa).
Na pena wgrać dystrybucję z persystencją (używam trzech - Knoppix, LxPup, Q4OS).
Dysk w netbooku sformatować i używać jedynie jako pamięci masowej, do przechowywania danych.
System zapamiętujący poprzednie ustawienia siedzi na penie (używam trzech usb3, od 8 do 16 GB, wystarcza).
Ograniczenie - RAM, nie pamiętam ile ma Kolega Underest, pewnie wypadałoby ze 2 GB mieć.
I tyle - jest system w kieszeni, który wszystko pamięta, można go używać na netbooku.
Albo w pracy.
Albo gdzie się chce.
Ja 2 peny mam w pracy, a trzeci w domu.
Tyle że to trochę proteza, trzeba używać z penem, średnio wygodne, ale wtedy można nie wyrzucać komputerka :-)
Underest - wgraj na chwilę Windę, zobacz czy to nie dysk, TataPingu słusznie prawił, nie wierzyłem ...

jargrar86

Witam, nie wiem czy pomogą moje podpowiedzi ale też bardzo długo próbowałem uruchomić jakiegoś Linuxa. Po aktualizacjach Windowsa 10 i niemożności go uruchomienia przesiadłem się na Pingwina chociaż nie było łatwo z instalacją a raczej z samym uruchomieniem Linuxa. Próbowałem wielu dystrybucji ale zawsze ten sam efekt - instalacja pomyślna, z liva działa wszystko ok, a po resecie system nie chce się uruchomić.
W moim przypadku spowodowane było z błędem "Error: file '/boot/grub/i386-pc/normal.mod not found"
Odpowiedź na rozwiązanie tego problemu znalazłem na jakimś angielskojęzycznym forum.
System Ubuntu

Po uruchomieniu grub rescue:
set prefix=(hd0,1) | grub
set root = (hd0,1)
insmod normal
normal
po uruchomieniu w konsoli wpisz sudo update-grub
sudo grub -nstall (dev sda)

P.S. Jestem dopiero początkującym z Linuxem

Fibogacci

#32
Cytat: underest w Styczeń 29, 2019, 08:49:54 PM
Dobra.

Zainstalowałem Xubuntu 32-bit – objawy bez zmian, instalacja poprawna, zwiecha totalna na ekranie z logo Xubuntu.

ALE... Zainstalowałem Antixa... i działa.

Pytanie: czym istotnym w kontekście ww. objawów różni się Antix od 4 poprzednich linuxów, jakie instalowałem?

Pytanie 2: Antix po starcie nie łączy się automatycznie z wi-fi – jak zrobić, żeby wykrywał sieć od razu po włączeniu i pokazywał jej status w rogu obok poziom baterii, jak w każdym innym systemie?

Pytanie 3: na świeżym systemie wywala po włączeniu takie okno:
https://i.imgur.com/SCh3BLz.png

O co tu chodzi i jak to poprawić? Mam w tym celu założyć nowy wątek?

Cześć

Zainstalowałeś antiX, już jest dobrze, jesteś na właściwej ścieżce ;)

To co widzisz ('Nie był użyty żaden pulpit'), to nic istotnego.

Teraz proponuję krok następny.

Zainstaluj MX Linux. Znajdziesz go tutaj:
https://mxlinux.org/download-links

Z dużą dozą przekonania zakładam, że też go zainstalujesz i nie będziesz miał problemów. I polubisz go.

MX i antiX to siostrzane dystrybucje, jedna rodzina.

A MX wygląda jednak dużo ładniej (od samego początku, antiX też można podrasować jeśli chodzi o wygląd) i ma dużo narzędzi, które ułatwiają wszystko.

Nie musisz od razu instalować MX na dysku, zrób sobie najpierw tylko Live-USB nawet na jakimś starym 8 GB USB. Może być wersja 32bit jeśli nie masz pewności, że laptop jest 64bit.

Skoro masz już zainstalowany antiX, to znajdziesz tam specjalne narzędzie do tego celu. Nazywa się Live USB Maker. Ewentualnie wykorzystaj to narzędzie, którym zrobiłeś sobie antiX'a.

Kliknij: Menu > Aplikacje (Applications) > Narzędzia systemowe (System tools) > Live USB Maker

(w programie wybierz urządzenie USB na którym chcesz utworzyć system Live, wskaż obraz ISO oraz wybierz Full-featured mode - writeable LiveUSB)

Możesz też zrobić Live-DVD (jeśli masz napęd DVD w swoim komputerze, a nie masz pod ręką USB do wykorzystania).

Jeszcze rada, przy uruchamianiu Live, zaraz na pierwszym startowym ekranie, wciśnij klawisz F2 Language - i wybierz polski, jeśli angielski nie jest dla Ciebie ok ;)

Na początek możesz sobie sprawdzić czy dyski zdrowe (bo z wcześniejszych postów wydawało mi się, że masz wątpliwości). Program do diagnostyki nazywa się GSmartControl.

Zresztą to możesz zrobić od razu już w tej chwili. W antiX też już masz GSmartControl.

Kliknij: Menu > Aplikacje (Applications) > Narzędzia systemowe (System tools) > GSmartControl

1. W pierwszym oknie programu wybierz swój dysk i kliknij na niego.
2. Pojawi się drugie okno z różnymi informacjami o tym dysku.
3. U góry będzie kilka kart/zakładek, znajdź tę o nazwie Self-Test (będzie prawdopodobnie czwarta).
4. Masz do wyboru 3 testy:
    a) Short Self-test - czas trwania ok. 2 minuty - podstawowa diagnostyka
    b) Extended Self-test - czas trwania zależy od pojemności Twojego dysku, ale tu już kilkadziesiąt minut lub dłużej może potrwać cały proces, program oszacuje i wyświetli przewidywany czas - sprawdza całą powierzchnię dysku i wykonuje różne autotesty, które już są wbudowane w dysk przez producenta
    c) Conveyance Self-test - czas trwania ok. 5 minut - test sprawdza czy mogły wystąpić jakieś uszkodzenia związane z transportem

Ogólnie, warto wykonać wszystkie 3 testy. Testy korzystają z tego, że większość dysków twardych używa S.M.A.R.T. czyli (tu cytat) "S.M.A.R.T. to technologia monitorowania, analizy i raportowania błędów, polegająca na przewidywaniu wystąpienia uszkodzeń dysku na podstawie stale monitorowanych parametrów (atrybutów), pozwalająca na wcześniejsze ostrzeżenie o możliwości wystąpienia potencjalnych problemów."

Jeśli angielski to nie problem, na poszczególnych kartach w tym programie znajdziesz różne ciekawe informacje (bardzo dużo informacji) o Twoim dysku, statystyki itp.

Domyślne ustawienia dla MX uruchamianego w trybie Live są takie:

Użytkownik:

login: demo
hasło: demo

Administrator/root:

login: root
hasło: root

To tak na wszelki wypadek, gdyby gdzieś pojawił się monit o hasło.

Generalnie, wszystko jest do zrobienia (chociaż najpewniej przy MX zrobi się samo). Ale jeśli będziesz miał pytania, pomogę, pisz tutaj albo Prywatna wiadomość.

Pozdro
Fibogacci

Zobacz najnowsze wiadomości na forum