Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Frustracja drukarkami

Zaczęty przez alelynx, Luty 23, 2019, 09:41:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

alelynx

Drukarki to zło. W tym temacie możemy dać upust związanej z nimi frustracją

Do mojego biura ktoś zamówił kserokopiarkę Xeroxa.

Jeżeli chodzi o drukowanie, to cokolwiek, czego nie próbowałem w ustawieniach CUPSa - ipp, http, https... nie chciało działać.
Do podłączenia się z nią komputerem poprzez WIFI potrzebny był PIN którego nie było... ani na obudowie, ani w ustawieniach na drukarce, ani w ustawieniach pod 192.168..., ani żadnego defaultowego w instrukcji (instrukcjach, bo na stronie xeroxa było 25 różnych PDFów, każdy ważny).

Udało się ją w magiczny sposób połączyć poprzez IPP. Za trzecim razem, a za każdym razem robiłem dokładnie to samo.

Bug, nie można drukować. Drukarka pokazywała "brak papieru" mimo pełnej tacki.
Zgooglowałem, trafiłem na to
https://github.com/apple/cups/issues/4656

"Sorry, takie życie" - Apple.

Zadziałało Google Cloud Print.

ZE SKANOWANIEM BYŁO LEPIEJ:

1. Drukarka uszkodziła dwa pendrive'y.
2. Próbowałem ją ustawić, aby wysyłała e-maile z tych serwerów
smtp-relay.gmail.com   
smtp.gmail.com
aspmx.l.google.com
smtp.mail.yahoo.com

Każdy w kombinacjach: SSL / TLS / bez uwierzytelniania / smtp / smtps / zaczynałem kodować rzeczy w base64 kurwa jego mać.

Ostatnie konto na yahoo.com zakładałem 7 lat temu... Nie spodziewałem się, że nadejdzie ten dzień, że założę jeszcze jedno.

"Nie udało się nawiązać połączenia z serwerem! Kod błędu: NIE MA! DOMYŚL SIĘ!"

Drukarki to kobiety. Skąd mam wiedzieć, czy załącznik był za duży, czy jakiś firewall ją blokuje?

3. SMBy i jakieś Windowsowe shared foldery też próbowałem. Odpuściłem sobie bo bałem się WannaCry.

4. Zacząłem stawiać serwer FTP. Dedykowany dla niej, bo od 5 lat nie używałem FTP.
# SFTP

# sudo vim /etc/ssh/sshd_config
#...
LogLevel DEBUG3
#...


Na szczęście jest kawa. Oraz apt-get install multitail.


# logi serwera
(xerox) Negocjacja nie powiodał się. Nie znaleziono kompatybilnych szyfrów. Zaproponowano aes-128, aes-256...


WHAT THE FUCK. ustawiam niebezpieczne, archaiczne szyfry na SSH

# logi serwera
(xerox)  Sukces! Połączono.
(xerox) Rozłączono


Na drukarce error - "nie udało się przejść do folderu docelowego LUB inny nieokreślony błąd"
No już mogli tam napisać "błąd nieznany", bo path do skanowania wpisywałem na 30 sposobów:


/home/xerox
/home/xerox/
/home/xerox/scans
/home/xerox/scans/
\home\xerox\
\\home\xerox\
\/home\/xerox
~
~/
.
./
...


W międzyczasie zainstalowałem vsftpd. Odinstalowałem i zainstalowałem proftpd.

Pod zwykłym FTP w końcu zaczęło działać.

Dzięki, Xerox, dzięki...

alelynx

Przypomnienie: ALELYNX, ZMNIEJSZ TEN LOG LEVEL ALBO ZMIEN PORT SSH BO CI GOOGLE CLOUD COMPUTE ZA SAMO LOGOWANIE WYSTAWI RACHUNEK JAK TRALALA

hobbysta

Wypadaloby zaczac od modelu drukarki - poza tym nie dziekuj xeroxowi tylko osobie ktora kupila drukarke - na pewno wszystkie informacje, ktore sa potrzebne do zainstalowania drukarki sa dostepne.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Luty 23, 2019, 10:18:16 AM
Wypadaloby zaczac od modelu drukarki

Dokładnie!
- zależnie od typu, ale xeroxy najczęściej da się integrować z linuksem...

Widać, że chłop sfrustrowany...

lami07

Przeniesiono do działu pogaduchy.

Ten wątek ma jakiś konstruktywny cel?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

alelynx

Cytat: hobbysta w Luty 23, 2019, 10:18:16 AM
Wypadaloby zaczac od modelu drukarki - poza tym nie dziekuj xeroxowi tylko osobie ktora kupila drukarke - na pewno wszystkie informacje, ktore sa potrzebne do zainstalowania drukarki sa dostepne.

3335 workcentre.

Mam za co dziękować Xeroxowi.

Zacznijmy od tego, że scenariusz "przeczytam instrukcję, i zrobię co w niej pisze" nie zawsze się sprawdza.

Producenci drukarek mają zwyczaj wymyślania koła na nowo; zamiast skorzystać z publicznie dostępnych, open sourcowych implementacji protokołów/API/czegokolwiek, robią po swojemu, przez co ich soft jest kupą gówna


  • Po co bawią się w SSH, skoro użytkownik końcowy przez nich zmuszony jest do downgrade'u i włączania niebezpiecznych wersji protokołów? Czy to możliwe, żeby w ciągu ostatnich 10 lat ktoś coś takiego tworzył? Copy-paste legacy code'u?
  • Po co drukarka drukuje raport o błędzie, gdy jedyne co widnieje na kartce to napis "nie udało się połączyć z serwerem"? Drzewa wycinają, a mi tu papier marnują.
  • Po co implementują IPP i inne, gdy nie potrafią się dostosować do interfejsu i skonsumować wszystkich jego endpointów?

Instrukcje obsługi podlegają relacji dziedziczenia. Jeżeli autor nie przeczytał jego własnego zadania domowego (https://github.com/apple/cups/blob/master/README.md), to nie masz co wypocin idioty czytać :)

pavbaranov

A ja mam inne pytanie: skoro sprzęt został kupiony i ktoś go nie potrafi skonfigurować, to czy nie można skorzystać z pomocy autoryzowanych przedstawicieli Xeroksa bądź nawet ze wsparcia na ich stronie?

hobbysta

Nie wiem - nie mam pojecia co zobiles - trudno abym cos pisal - bo sam nie bardzo chwalisz sie tak dokladnie, precyzyjnie aby napisac krok po kroku co zrobiles - a juz szczegolnie jak szukales pomocy w rozwiazaniu poblemu. Podales model - bez problemu znalazlem - okazuje sie, ze drukarka powinna miec zainstalowany firmware, rowniez sa informacje jak drukarke zainstalowac

alelynx

Cytat: hobbysta w Luty 23, 2019, 07:59:47 PM
Nie wiem - nie mam pojecia co zobiles - trudno abym cos pisal - bo sam nie bardzo chwalisz sie tak dokladnie, precyzyjnie aby napisac krok po kroku co zrobiles - a juz szczegolnie jak szukales pomocy w rozwiazaniu poblemu. Podales model - bez problemu znalazlem - okazuje sie, ze drukarka powinna miec zainstalowany firmware, rowniez sa informacje jak drukarke zainstalowac

Czlowieku, jakbys przeczytal pierwszy post, to bys wiedzial, ze ja drukarke już poprawnie zainstalowałem. Zdenerwowalem sie ogromna strata czasu z winy niekompetentnych devsow i chcialem humorystyczny post napisac na forum.

Powtorze, nie probuj mi pomagac drukarki zainstalowac, bo ja juz to zrobilem.

lami07

Cytat: alelynx w Luty 23, 2019, 10:30:11 PM
Zdenerwowalem sie ogromna strata czasu z winy niekompetentnych devsow i chcialem humorystyczny post napisac na forum.


No normalnie ubawiłem się po pachy. Zamykam.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum