Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

POMOCY ? jaki System wybrac

Zaczęty przez KRAJAN, Wrzesień 07, 2013, 09:01:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

KRAJAN

Witam . Jak w temacie chce zapoznac sie z linuksem poniewaz win juz sie znudził. Tylko problem jest taki ze nie mam pojecia jaki . Potrzebuje taki system zeby płynnie działał . Filmy na dysku jak i te na youtub zeby działały bez przycinania . Zebym mógł przerabiac obrabiac modyfikowac zdjecia . I na koniec sie zrelaksowac pogrywaac w akas fana gierke. Jestem nowy i zielony takze prosz o wyrozumiałosc. Mój sprzet to laptop;

Acer TravelMate2410

Procesor Intel(R) Celeron(R) M 1.50GHz

Ram 1.50giga

Grafika Karta wideo Mobile Intel® 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family

Coolerss

#1
Na dobry początek proponuję Minta http://linuxiarze.pl/distro-mint/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/distro-mint/ lekki i bezproblemowy. Moim zdaniem w sam raz dla osób zaczynających przygodę z linuksem.

KRAJAN

#2
A spełnia wymagania które opisałem . bo na tym mi zalezy:D


Coolerss

#3
O ile nie skusisz się na wersję KDE to powinno śmigać bezproblemowo :) lapek nawet się nie zagrzeje.

Killos

#4
Jeżeli szukasz pomocy, to zapoznaj się najpierw z minimalnymi wymogami sprzętowymi każdej dystrybucji którą bierzesz pod uwagę. Na stronie każdej dystrybucji taka informacja się znajduje. Później ewentualnie możesz zadać pytania dotyczące tej jednej wybranej, konkretnej dystrybucji. I najlepiej nie tu, a na forum właśnie tej konkretnej dystrybucji.

Teraz o Twoim komputerze, no jest to właśnie główne ograniczenie, które już na wstępie bardzo Ci ogranicza wybór, więc wielkiego wyboru nie masz. Ja polecam Ci jako "pewniaka" Linuxa Puppy, a konkretnie np. dystrybucje Puppy Linux Precie ver. 5.7.1 - sprawdziłem, na podobnym sprzęcie zachowuje się ona przyzwoicie, oczywiście ze swoim laptopem nie przeskoczysz wymogów które stawia  flash czy inne multimedia, tu do płynnej pracy potrzebny jest przynajmniej procesor dwurdzeniowy i dużo ramu.

Pewno znajdą się tacy, którzy stwierdzą co innego, każdy inaczej pojmuje pojęcie płynnej pracy, rozpoczynając swoją przygode z linuxem, będziesz miał możliwość sam to sprawdzić i wyciągnąć wnioski. Nikt nie zabrania Ci sprawdzenia kolejno kilku dystrybucji linuxa i wybrania najbardziej odpowiedniej dla siebie. Co do forum na którym możesz szukać pomocy to polecam fora anglojęzyczne - tam najszybciej uzyskasz konkretną i najbardziej fachową pomoc.  A Puppy Linux posiada naprawde imponujące - świetnie zorganizowane tematycznie forum ( http://www.murga-linux.com/puppy/index.php?sid=68d052812b23434d9bf039c93a6538e4 ), jest też polskie forum puppy linuxa, jednak znacznie uboższe.

Powodzenia.


KRAJAN

#5
dzieki wielkie . ale i tak prosze o dalsze propozyje

moskaliusz

#6
W sumie to sam jestem nowym użytkownikiem linuxa ale ja bym na początek spróbował to od czego sam też zaczynałem. Mam na myśli Ubuntu i Mandriva. Te dwa były i w sumie nadal są systemami na których uczę się obsługi linuxa. Bardzo wygodne i proste w obsłudze jak ja sobie z nimi poradziłem to każdy to zrobi :) Z Ubuntu na tych parametrach nie powinno być żadnych problemów co do Mandriwa to sam nie wiem ale na pewno wujek Google podpowie.

d_usze_k

#7
Proponuje Linux Mint 15 z Kde .Urzywam Minta około 4 lata i mogę powiedzieć szczerze to najlepsza dystrybucja . Dlaczego KDE ? Dlatego że ma najwięcej graficznych konfiguratorów , czyli ustawień systemu . W KDE możesz zmienić dosłownie wszystko na swoją modłę popcząwszy od wyglądu  ( okienek , paska zadań , czcinek itd ) poprzez ustawienia sieci , multimediów , ekranu , opcjie logowania a kończąc na efektach pulpitu . Wszystko jest tak zrobione że urzytkownik który wcześniej pracował tylko na Windows bardzo łatwo da sobie radę z ustawieniami systemu . Polecam Mint , na początek może poproś kogoś kto już troszkę siedział na Linuxie by pomógł Ci z utworzeniem partycji ( nie tyle pomógł ile pokazał i wytłumaczył jaki rozkład partycji jest potrzebny do zainstalowania linuxa) ponieważ to tak mi się wydaje jest najtrudniejsze dla początkującego  .

petetoo

#8
Żartujesz? Przy tej konfiguracji KDE raczej nie jest najlepszym wyborem. Poza tym nie musi nikogo prosić o pomoc w utworzeniu partycji, wszystko ładnie jest opisane tu na forum i w kilku innych miejscach przy znikomym użyciu googli, i to na polskich stronach.

Killos

#9
@KRAJAN

Quote:

Procesor Intel(R) Celeron(R) M 1.50GHz Ram 1.50giga

Grafika Karta wideo Mobile Intel® 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family


To jest Twój sprzet (troszkę wiekowy), niestety są też poważne ograniczenia z tego wynikające. KDE, multimedia i wszystkie "bajery" nie zapewnią Ci płynnej pracy, a wręcz odwrotnie, znichęcą do linuxa.

Musisz zapomnieć o ciężkich dystrybucjach, programach i wybierać lekkie rozwiązania adekwatne do posiadanego sprzętu.

Udzielającym odpowiedzi proponuje aby w swoich radach brali pod uwagę podane info o sprzęcie na którym linux będzie zainstalowany.

No i cudów nie ma, Twój wymóg aby:..."Filmy na dysku jak i te na youtub zeby działały bez przycinania" jest w sferze życzeń - rozwiązaniem jest tylko wymiana sprzetu, lub zapewnienie jego odpowiednich parametrów - tak jak napisałem w pierwszym poście.

moskaliusz

#10
To może w takim razie coś w stylu Damn small linux z tego co pamiętam to pentium 2 i 25 mb ramu daje mu rade :P

d_usze_k

#11
No tak sorry nie poczytałem jaki masz sprzęt . Na tym raczej KDE nie będzie działać  tak jak należy . Jeśli chodzi o partycje wiem jak to wygląda z nowymi ludzmi w Linux . Jeśli ktoś ma małe doświadczenie z komputerem i nawet poczyta na stronkach jak to zrobić będzie klapa dlatego doradzam pierwszą instalację przeprowadzić z kimś bardziej doświadczonym . Sama  instalacja Linuxa jest dziecinnie prosta , tylko te partycjonowanie dysku może mało doświadczonym sprawić problem (dlatego o tym pisałem) . Każdy który już dłużej siedzi na Linux ma to opanowane i nie można komuś powiedzieć poczytaj sobie na stronkach tam wszystko jest .

petetoo

#12
G. prawda, ja jestem nowym i zielonym użytkownikiem Linuksa i problem tylko wtedy gdy nie wie się co to jest google. Jakoś pierwszy raz instalowałem i ręcznie robiłem partycje właśnie za pomocą tutoriali i jakoś nikt nie musiał ze mną siedzieć nad tym. Jak masz dwie lewe ręce i nie wiesz co to google to już nie wiem po co Ci Linux

sovtware

#13
@KRAJAN ja zaczynałem i uczyłem się na gorszym sprzęcie niż Ty masz :]

na początek jak zaczynasz pierwszy raz swoją przygodę z systemem Linux polecam Tobie Ubuntu

Pulpit Graficzny XFCE Lub nawet Unity

Ubuntu to nauki i poznawania systemów Linux jest naprawdę dobry

wszystko na nim jest i wszędzie znajdziesz pomoc jak nie na Naszym forum to Wujek Google

ma tego najwięcej

pozdrawiam  

wilczurslawek

#14
Ja szczerze poleciłbym PCLinuxOS z LXDE. Ładny graficznie, małe wymagania sprzętowe.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum