Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Menadżer oprogramowania

Zaczęty przez stefan1980, Luty 16, 2019, 08:29:41 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam. Chciałbym się dowiedzieć gdzie w linuksie MX jest menadżer oprogramowania? - taki jak w linuks mint bo nie mogę znaleźć. Czy jest to tylko Synaptic? Jak się instaluje programy ściągnięte np z komputer świat? bo tylko ściąga mi paczkę a nie wiem jak to zainstalować. Przeszedłem z windowsa i tam się po kliknięciu sam uruchamiał.

pavbaranov

Nie wiem jaki jest menedżer oprogramowania w MX "taki jak w Mint", ale skoro masz tam Synaptic, to używaj do woli. To jeden z lepszych GUI do APTa.
Staraj się instalować zewnętrzne oprogramowanie (np. "programy ściągnięte z komputer świat") instalować wyłącznie wówczas, gdy jest to absolutnie niezbędne, czyli:
- nie ma takiego oprogramowania w repozytorium udostępnionym systemowo,
- nie ma takiego oprogramowania w tzw. 3rd parties repozytoriach (czyli repozytoriach prowadzonych przez społeczność danej dystrybucji - informacje o nich są często na stronach wiki dystrybucji).
Jeśli zachodzi potrzeba instalacji oprogramowania z zewnętrznych źródeł, wówczas po pierwsze poznaj swój system (MX jest oparty o Debian Stable i Antix, zatem zewnętrzne oprogramowanie dla niego będzie dla Debiana Stable /głównie/). Po drugie - ściągaj takie oprogramowanie ze stron jego twórców, a nie jakichś witryn typu "komputer świat". Po trzecie - bo będzie Ci łatwiej - zobacz sobie, czy nie ma interesującego Cię oprogramowania w formacie AppImage i/lub nie jesteś w stanie udostępnić ewentualnie oprogramowania w formacie flatpak, a ostatecznie snap.
A oprogramowanie lokalne instalujesz przez:
apt install nazwa_paczki
i ta informacja jest dostępna wszędzie, w każdym wiki, każdej dystrybucji opartej o APT, a przede wszystkim pośród informacji dotyczących Debiana.

stefan1980

Chodzi mi o instalację e-deklaracji. Jednak w repozytorium po wpisaniu nie było tego więc zostały mi źródła zewnętrzne. Na razie jeżeli chodzi o MX to testuje go w wersji live żeby zobaczyć i porównać z linuks Mint.

pavbaranov

W wersji live to nic tam praktycznie nie zainstalujesz i prawdopodobnie po instalacji nawet program po ponownym uruchomieniu systemu nie będzie już dostępny.
Instaluje się cokolwiek na już działającym systemie.
A e-deklaracje - załóż ewentualnie stosowny wątek, podaj źródła tego programu (tj. link).
TIP: Podle działające deklaracje są na stronie MF. Rzekomo działają również na linuksie.

stefan1980

Rozumiem. Zacząłem sobie tego Mx testować bo ponoć jest lepszy od minta i na mój laptop który demonem prędkości nie jest. Czy programy pobieram z tej strony? https://www.debian.org/distrib/packages

gosc

Nie, programy pobierasz z repozytoriów np. za pomocą wspomnianego synaptica.
E-deklaracja bez problemu instalują się na Debianie więc i na MX nie powinno być problemu.

stefan1980

Ok to spróbuję dziś na Mint bo ten MX mam na razie live na pendrive.

TataPingu

#7
Cytat: stefan1980 w Luty 16, 2019, 12:33:39 PM
Ok to spróbuję dziś na Mint bo ten MX mam na razie live na pendrive.

STOP!
- jeżeli chodzi o MX, to Synaptic W DRUGIEJ KOLEJNOśCI!

Instalowanie oprogramowania pod MX jest bardzo fajnie rozwiązane...
- startujesz "Narzędzia MX", czy coś w tym rodzaju (nie używam spolszczonej wersji - z angielska MX-Tools), jest tam sporo możliwości ingerowania i nastawiania OSa. Np. automatyczna instalacja GRUBa, ew. naprawa GRUBa, opcje startu (Boot-Optionen), stworzenie pendraka z MXem i wiele innych przydadnych narzędzi.

Tam też znajdziesz punkt "Software". To zarządzanie kluczami, repozytoriami, ale również MX-Paket-Installer (czy coś w tym rodzaju). Po starcie instalatora otwiera się pierwsza zakładka ("ulubione programy"w której możesz wybrać i zainstalować dowolny program.
Programy są tak sensownie dobrane, że praktycznie pokrywają "standardowe zapotrzebowania" normalnych użytkowników PCtów.
Tak na marginesie, podobnie przygotowany jest Sparky Kolegi Pawła (@pavroo).
Wracając do instalatora MXa, jeśli nie ma jakiegoś programu pod "ulubionymi", to istnieją następne zakładki do wyboru:
- "Repozytorium Stabilne" - tutaj znajdziesz wszystkie programy, takie, jak pod Synapticiem (stable)
- "Repozytorium Testowe" - tutaj znajdziesz nowsze wersje oprogramowania z gałęzi "Testing"
- "Debian Backports" - podobnie, jak "Testing", znajdziesz tutaj programy pod tzw. "Backports"
- no i na końcu są tzw "Flatpaks", tzn programy tej gałęzi (jeśli nie wiesz co to, to poczytaj w sieci na ten temat)

Wielkim plusem instalatora MX jest to, że podobnie, jak np. z Synapticem, jakiekolwiek zależności są dokładnie kontrolowane i nie "rozwalisz" systemu nieopatrznie wgranym pakietem...

Acha, i potraktuj BARDZO POWAżNIE ostrzeżenia Kolegi @pavbaranov (o niewgrywaniu przypadkowego oprogramowania) !
Przed wgraniem jakiegokolwiek programu z nieznanego źródła upewnij się, że jest to program PEWNY I KOMPATYBILNY z Twoją wersją linuksa (w przypadku MXa to Debian 9+ Stretch)...

To się zresztą tyczy KAżDEGO linuksa, nie tylko MXa..

stefan1980

ok. przerobię to co pisales TataPingu i dam znac .Troche inaczej tutaj to wygląda niż w mincie ale może dam rade:)

Fibogacci

#9
Cytat: stefan1980 w Luty 16, 2019, 08:29:41 AM
Witam. Chciałbym się dowiedzieć gdzie w linuksie MX jest menadżer oprogramowania? - taki jak w linuks mint bo nie mogę znaleźć. Czy jest to tylko Synaptic? Jak się instaluje programy ściągnięte np z komputer świat? bo tylko ściąga mi paczkę a nie wiem jak to zainstalować. Przeszedłem z windowsa i tam się po kliknięciu sam uruchamiał.

Cześć

1. Podstawowy menedżer oprogramowania dla MX Linux to MX Package Installer
(po polsku to MX Instalator pakietów, w menu jest jeszcze nazwa po angielsku, sam program jest już w pełni przetłumaczony i jest po polsku)

Pełne tłumaczenie na polski wszystkich poszczególnych narzędzi, programów i ustawień wg obecnych informacji powinno się (mam nadzieję) zaktualizować do końca lutego, chyba, że coś się przedłuży lub opóźni, co zawsze jest możliwe.

Uruchomić program możesz na kilka sposobów, najszybciej skrótem Alt + F3 (pojawi się wyszukiwarka programów) i wpisując MX Package Installer

Albo klikając w ikonę menu startowego (Whisker) i tam wybierając MX Tools > MX Package Installer (lub wpisując także w polu wyszukiwania w tym menu)

MX Package Installer podzielony jest na 5 głównych sekcji:
- Popularne aplikacje (pogrupowane tematycznie i w skrócie opisane)
- Repozytorium stabilne (Debiana)
- Repozytorium MX Test (nowsze wersje przetestowane specjalnie pod MX)
- Debian Backports (to są rozwojowe wersje Debiana)
- Flatpaks (tutaj do wyboru dużo programów do zainstalowania z flatpaków; flatpak to taka wersja wszystko w jednym czyli program i jego środowisko, można to porównać do plików appImage, najczęściej są tu najnowsze wersje programów)

2. W terminalu/konsoli jest fajna wersja menedżera o nazwie cli-aptiX wspólna dla antiX i MX, korzystam z tego także, szczególnie w antiX (na razie jeszcze po angielsku, ale też już przetłumaczone, jednak jeszcze nie poszły aktualizacje do dystrybucji)

Skrót klawiaturowy F4 (przełączenie na pełny ekran klawisz F11), wysunie się terminal, uruchom jako administrator (root) wpisując (bez znaku dolara, on już jest w terminalu):

$ sudo cli-aptiX

3. Można oczywiście korzystać z Synaptic.

4. Ja często używam plików appImage ściąganych bezpośrednio ze strony danego programu, to wygodne i można mieć dostęp do najnowszych wersji. Taki plik po prostu klikasz i uruchamiasz (wszystko ma już w sobie). Trzeba tylko zmienić jego ustawienia (gdyby się nie uruchamiał), np. w menedżerze plików Thunar, klikając na plik prawym przyciskiem myszy > Właściwości, karta Uprawnienia, zaznacz Uruchamianie: Zezwolenie na uruchamianie jako program.

W ten sposób korzystam teraz przykładowo z najnowszego LibreOffice 6.2.

Co do programów z Komputer Świat, to są to pewnie programy dla Windows. Można je uruchamiać w Linuksie na kilka sposobów. Jeden z nich to Wine czyli oprogramowanie do uruchamiania programów z Windows.

Znajdziesz Wine w MX Package Installer, sekcja/karta Popularne aplikacje, wpisz w wyszukiwarkę Wine, zaznacz, kliknij Zainstaluj. Wine wymaga odrobinę konfiguracji czasami, zależy jaki program się instaluje.

Ja polecam też inny pewny sposób na uruchamianie programów z Windows, to specjalny program CrossOver (jest płatny, pełna wersja to 30 dolarów, ale można sobie ściągnąć wersję 14 dniową, w pełni funkcjonalną - a jeśli korzystasz z Live-USB, to tym bardziej warto wersję 14 dniową, instaluje się szybko i działa).

Uruchamiają się programy, gry i normalnie działają wszystkie rzeczy/programy (w większości przypadków).
Znajdziesz CrossOver tutaj: https://www.codeweavers.com/products/crossover-linux/download

(jeśli chcesz pobrać CrossOver, powinieneś wybrać opcję: Ubuntu, Mint, or other Debian based Linux.
MX Linux oparty jest na Debianie. Program będzie w takim formacie np.: crossover_18.1.0-1.deb
To pojedynczy plik, tzw. paczka/pakiet Debiana. Można go zainstalować np. programem o nazwie Instalator pakietów GDebi (jeśli nie masz GDebi w systemie, znajdziesz go w MX Package Installer, karta Repozytorium stabilne).

Jest jeszcze kilka innych możliwości poza Wine (np. PlayOnLinux to taka aplikacja, można ją nazwać rozszerzeniem/nakładką etc. do Wine, ułatwiającą konfigurację). Ogólnie Wine to szerszy temat.

Jeżeli chodzi o gry, to np. platforma Steam działa bez problemu i gry ze Steam.

Generalnie, wszystko idzie do przodu i jest coraz lepiej. Najważniejsze, większość rzeczy da się zrobić, prędzej czy później, czasem tylko trzeba zapytać właściwych ludzi, którzy już wiedzą jak to zrobić.

Dużo ludzi korzystających z MX opisuje go krótko w ten sposób - po prostu działa. Ja się pod tym podpisuję.

O społeczności MX i antiX mówi się też (całej, tej międzynarodowej), że jest bardzo pomocna i przyjazna. Jeśli piszesz po angielsku, to na ich forum (forum.mxlinux.org) można zawsze szybko znaleźć pomoc. Jak nie piszesz, możesz też skorzystać z translatora google.

MX to dobry wybór (ja jestem na MX już cały czas, bez Windowsa, od września 2017)

Pozdro
Fibogacci

PS. Taka dygresja już i na marginesie tego tematu.

Co do sprzętu, czyli na czym można zainstalować MX. Eksperymentuję na różnych, szczególnie na tych (bardzo) starych komputerach.

Zainstalowałem MX 18 na komputerze z procesorem Intel Pentium 4 1,86 GHz i 1 GB RAM, a następnie zostawiłem 256 MB RAM SDRAM 133 MHz, dla testu czy uda się uruchomić. Jednocześnie na komputerze jest 3 GB SWAP.

I tak, udało się uruchomić, włączyć muzykę, uruchomić lekką przeglądarkę Uzbl i jednocześnie nagrać z tego wszystkiego screencast (czyli filmik z nagraniem tego, co dzieje się na ekranie).

Z 1 GB RAM to już jest komputer do użytkowania, oczywiście z ograniczeniami pewnymi mniejszymi lub większymi, ale do pracy biurowej lub przy zastosowaniu różnych tricków (jak ktoś je zna) także do innych normalnych rzeczy nada się.

Wg ogólnych opisów/specyfikacji MX'a minimum pamięci to 512 MB, ale jak widać działa i z 256 MB pamięci (przy czym cały czas trzeba pamiętać, że to wolna pamięć 133 MHz).

Przy 128 MB RAM już niestety pojawiał się kernel panic i nie udało się uruchomić systemu.

Tak więc to na razie najniższe parametry, na jakich udało mi się uruchomić MX, tak aby działał (w trybie tylko tekstowym czyli w konsoli działa bez problemu oczywiście przy minimum pamięci).

Co do antiX, mam zainstalowaną wersję 13 (z 2013 roku) z kernelem 3.7.10 na (ekstremalnie) starym laptopie Nec Versa 6050MX z Pentium 150 MHz i 48 MB RAM i 98 MB SWAP - ale tylko tryb tekstowy, czyli konsola. Także działa, można korzystać z Internetu i z tych rzeczy, które można uruchomić w konsoli. 1 GB dysku twardego to antiX, drugie 1 GB to Windows 98.

Fibogacci

#10
Cytat: pavbaranov w Luty 16, 2019, 09:44:00 AM
W wersji live to nic tam praktycznie nie zainstalujesz i prawdopodobnie po instalacji nawet program po ponownym uruchomieniu systemu nie będzie już dostępny.
Instaluje się cokolwiek na już działającym systemie.
A e-deklaracje - załóż ewentualnie stosowny wątek, podaj źródła tego programu (tj. link).
TIP: Podle działające deklaracje są na stronie MF. Rzekomo działają również na linuksie.

antiX oraz MX wyróżniają się m.in. tym, że mają bardzo mocno rozbudowany tryb Persistence oraz Remaster, czyli możliwość zapisywania wszelkich dokonanych zmian, zainstalowanych programów i aktualizacji na pamięci Live-USB (nie dotyczy oczywiście Live-CD i Live-DVD).

Można stworzyć sobie system (wygląd, dobór programów, wszelkie ustawienia) pod siebie, zapisać i korzystać przenośnie przez cały czas. Można nawet instalować z tak już zmienionego Live-USB system na kolejnych, nowych komputerach.

Najlepiej (najwygodniej) korzystać dla trybu Persistence z USB o pojemności 16GB (z 8GB też można, ale większa pojemność daje większy komfort na przechowywanie danych, dla testów powinno wystarczyć 8GB)

Przy uruchamianiu na ekranie startowym Live warto wybrać najpierw:
F2 Language i wybrać język polski
a potem
F5 Persist
i wybrać Persist all (wtedy na USB będzie zapisywana /root i /home)

Ekran startowy Live w MX jak na rysunku w linku:
http://www.linuxandubuntu.com/uploads/2/1/1/5/21152474/mx-linux-17-boot-menu_orig.jpg

TataPingu

Cytat: Fibogacci w Luty 20, 2019, 12:38:46 PM
......

No to ładnie Kolega wytłumaczył...
- podczas krótkich testów MXa zauważyłem, że system jest bardzo fajnie przygotowany.
Szczególnie dla początkujących, stąd moja dorada dla Kolegi @stefan1980, by sobie wypróbował to dystro.

Mój "problem" to, że nie używam spolszczonych wersji, więc nie jestem w stanie dokładnie określić poszczególnych terminów...

stefan1980

Dzięki Fibogacci za odpowiedź. Trochę tu opisałeś delikatnie mówiąc ale najbardziej mi się podoba opcja tego że mogę sobie w wersji testowej zapisywać zmiany na pendrive a poźniej go użyć jako instalatora i zapisane zmiany już wgrać jako skonfigurowany system. Podoba mi się to hehe. Mam drugiego laptopa na którym jest jeszcze Vista i tam zamierzam wgrać MX bo mi szkoda tego lapka.

ciubaka

#13
Kolega to tak ładnie opisał że grzech nie przetestować dystrybucji :-) Kiedyś TataPingu zachęcił do Q4OS i spodobało się. Teraz Fibo też namówił, mam nadzieję że nie będzie gorsze.

TataPingu

Cytat: ciubaka w Luty 21, 2019, 08:38:00 PM
Filo też namówił, mam nadzieję że nie będzie gorsze.

Polecam, nawet sam zacząłem używać na służbowym lapku...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum