Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Podział dysku

Zaczęty przez wac151, Luty 14, 2019, 08:45:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wac151

Chce przejść na Linux Ubuntu Mint lecz pojawił sie problem. Moj dysk ma zaledwie 30GB z czego 3/4 obecnie zajmuje windows. Wiaze sie to z tym, że nie moge ukonczyc instalacji. Da sie usunac windowsa a potem wgrac linuxa? Jest jakies inne rozwiazanie problemu

hobbysta

Ze strony LM wynika, ze na sensowna instalacje trzeba ok 100GB

The Linux Mint operating system (without additional software or personal data) takes roughly 15GB, so give this partition a decent size (100GB or more)

zatem nawet 30 GB to za malo.

TataPingu

Cytat: wac151 w Luty 14, 2019, 08:45:46 PM
Da sie usunac windowsa a potem wgrac linuxa? Jest jakies inne rozwiazanie problemu

Zrezygnuj z Ubuntu i weź takiego linuksa, który nie potrzebuje tyle miejsca. Przypuszczam, iż jeśli HDD jest taki mały to i komp jest już "leciwy". Taką dystrybucją, którą wgrasz na te 30GB i będziesz mógł jeszcze trochę nacieszyć się linuksem to np. Q4OS
- jedynie, podczas instalacji wybierz opcję sformatowania i wykorzystania całego dysku...

https://www.q4os.org/downloads1.html

ciubaka

Używałem Minta 19 zainstalowanego na karcie 32 GB.
I 18 na karcie 16 Gb.
Tak że da radę.
Tyle że na starego Minta potrzebujesz około 12 GB miejsca.
Na sam system.
Na nowego dwa razy tyle ( bo ma te przeklęte migawki, które  pozwalają przywrócić jakoś system jak się wywali).
Wszystkie dane musisz trzymać gdzie indziej, bo momentalnie zapchają ci dysk.
Generalnie poza nowym Mintem każdy pełny linux wymaga około 10 GB conajmniej.
Tak że dużo ci nie zostaje - system w kompie, dane na dysku zewnętrznym.
Systemy minimalistyczne, typu któryś z Pup, Q4 czy Knoppix zajmą ci połowę, około 5 GB.
W tym przypadku możesz mieć system na zewnątrz, na penie, dysk w kompie może być na dane.
Wersje superminimalistyczne (Slax, Portheux, Tiny Core) nie wiem ile - ale do nich się zaraz zniechęcisz, okrojone są.
Co wybierzesz - Twoja wola, popróbuj.
Powodzenia.

Mr_Ulcer

Cytat: wac151 w Luty 14, 2019, 08:45:46 PM
Da sie usunac windowsa a potem wgrac linuxa? Jest jakies inne rozwiazanie problemu
Generalnie oczywiście, że windowsa można wyrzucić w każdej chwili, pamiętaj jednak, że jak instalacja się nie powiedzie to możesz zostać bez systemu. Jeśli to niejedyna Twoja maszyna to śmiało możesz po prostu zaorać cały dysk przy instalacji i pozwolić instalatorowi formatować całość.
Co do tego czy 30 GB w ogóle da radę to zależy od kilku ważnych elementów:

  • Przeczytaj troszkę o partycji SWAP jeśli masz mniej niż 4 GB pamięci RAM (mnie przy 4 GB i tak się przydaje jak przesadzę z kartami przeglądarki i otwartymi programami)
  • Czy trzymasz dużo dokumentów lokalnie (filmy, zdjęcia, muzyka). Bo jeśli to ma być maszynka do oglądania internetu to luz
Jak sobie sprawdziłem w tym momencie to Manjaro KDE po zainstalowaniu kilku komunikatorów, LaTeX'a i wszystkich pomniejszych pierdół zajmuje mi 17 GB także z pewnymi obostrzeniami myślę, że nie masz się co obawiać o brak miejsca.
W razie problemów z instalacją na pewno znajdziesz materiały w sieci pozwalające doprowadzić ją do skutku.

Co do wspomnianego systemu migawek to nie musisz się martwić tym, że zjedzą Ci system, bo można je w prosty sposób skonfigurować tak, aby tworzyły się na przykład na pamięci zewnętrznej.

TataPingu

Cytat: Mr_Ulcer w Luty 16, 2019, 09:46:36 PM
Jak sobie sprawdziłem w tym momencie to Manjaro KDE po zainstalowaniu kilku komunikatorów, LaTeX'a i wszystkich pomniejszych pierdół zajmuje mi 17 GB także z pewnymi obostrzeniami myślę, że nie masz się co obawiać o brak miejsca.

Myślisz, że ten lapek z 30 GB HDD to "demon prędkości", co najmniej 4 rdzenie ?
- fakt, oprócz pojemności HDD Kolega @wac151 nawet wersji windy nie podał, ale moim zdaniem (sugeruję się pojemnością HDD), to lapek jeszcze jednoprocesorowy, czy myślisz, że KDE w ogóle pójdzie na tym retrze ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum