Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z Linux Deepin

Zaczęty przez Marek804, Luty 14, 2019, 02:47:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marek804

Zainstalowałem na dysku SSD 120 GB w laptopie Linux Deepin 15.9, następnie sklonowałem ten dysk w stacji dokującej Unitek Y-3032 na zewnętrzny dysk HDD o pojemności 1 TB. W efekcie czego na dysku HDD zostało dużo wolnego miejsca. Utworzyłem pod Windowsem 10 na tym dysku nową partycję NTFS na archiwum i niestety po tej operacji Linux Deepin nie chciał się uruchomić wyświetlając informację Gruba o nieznanym systemie plików. Przed utworzeniem partycji wszystko było OK.
Jestem początkującym użytkownikiem Linuksa i niestety nie wiem w czym problem. Może po utworzeniu nowej partycji należy zmodyfikować ustawienia bootloadera? Jeśli tak to jak to należy zrobić?

TataPingu

Cytat: Marek804 w Luty 14, 2019, 02:47:09 PMPrzed utworzeniem partycji wszystko było OK.

No to zlikwiduj tę partycję NTFS, wystartuj Deepina i zrób ją na nowo, ale już pod Deepinem (za pomocą gparted)

Marek804

Po likwidacji partycji Deepin się już nie uruchomił. Sklonowałem ponownie Deepina i tym razem zamiast tworzyć nową partycję rozszerzyłem istniejąca. Następnie uruchomiłem naprawę Deepina i jak na razie wszystko OK.

ciubaka

Można i tak.
Ale TataPingu doradził trochę lepiej.
Miałbyś oddzielną partycję od systemu.
Tyle że dobrze do tego znać odrobinę Gparted.
Jeżeli się nie zna - poćwiczyć na dysku bez danych wrażliwych.
Ale nie jest to trudne.

Marek804

Partycję NTFS rozszerzyłem w Gparted pod Depinem, więc zrobiłem tak jak radził TataPingu. Deepin jest na jednej partycji o wielkości 40 GB. Wiem że powinny być partycje boot, /, home i swap ale Deepin stwarzał problemy przy próbie zdefiniowania partycji użytkownika. Po wskazaniu wolnej przestrzeni na dysku zainstalował się bez problemu.

Klonowania dysku dokonałem w stacji dokującej Unitek Y-3032. Niestety klonowanie programowe w Windows 10 zawsze powodowało błędy bootowania. Nie chciał się uruchomić Grub.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum