Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lenovo IdeaPad 330 nie chce działać z linuxem

Zaczęty przez korn85, Luty 13, 2019, 11:03:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Luty 16, 2019, 09:05:16 PM
Tata - firmware-amd-graphics - to inna kwestia (ale warto zainstalować), xserver-xorg-video-amdgpu to jest sterownik 2D dla amdgpu (vega).

Jasne, ale jeśli zainstaluje jakieś pakiety "po nazwie", a nie będą przeznaczone dla jego harware, to nic złego się nie stanie (to nie winda, gdzie źle zainstalowany sterownik niszczy system), co najwyżej zajmie mu to kilkadziesiąt kB dysku...

pavbaranov

Akurat z firmware-amd-graphics tak prosto nie jest, bo niewłaściwe zainstalowanie (tj. dla niewłaściwego sprzętu) może spowodować obudzenie się następnym razem z "czarnym ekranem" i... "nie działa" :)
Mimo wszystko - nie powinno być problemu z zainstalowaniem zuśkowej alternatywy tej paczki. Osobiście mam i dalibóg nie wiem, czy coś to dało :)

korn85

#32
Tak to wygląda:

piotr@linux-l0x9:~> lsmod | grep lenovo
piotr@linux-l0x9:~> lsmod | grep ideapad
ideapad_laptop         36864  0
sparse_keymap          16384  1 ideapad_laptop
rfkill                 28672  7 bluetooth,ideapad_laptop
wmi                    32768  2 wmi_bmof,ideapad_laptop
video                  49152  1 ideapad_laptop

piotr@linux-l0x9:~> lsmod | grep ideapad_laptop
ideapad_laptop         36864  0
sparse_keymap          16384  1 ideapad_laptop
rfkill                 28672  7 bluetooth,ideapad_laptop
wmi                    32768  2 wmi_bmof,ideapad_laptop
video                  49152  1 ideapad_laptop

piotr@linux-l0x9:~> lsmod | grep rtl8821
piotr@linux-l0x9:~>

pavbaranov

#33
Prawdopodobnie brakujący sterownik: https://software.opensuse.org/package/rtl8821ce-kmp-default

Twoja karta - jak wynika z informacji z inxi (sekcja Network/Device-1) to Realtek RTL8821CE. Wygląda na to, że w Tumbleweed nie ma odpowiedniego sterownika (ale sprawdź np. w YaST - nie mam OpenSUSE). Jeśli sterownik jest w repozytorium - zainstaluj go po prostu, jeśli nie, to w podanym wyżej linku kliknij na openSUSE Tumbleweed -> Pakiety społeczności. W rozwiniętej liście masz trzy sterowniki, z czego:
- pierwszy jest dla kernela 4.20.10
- drugi dla 4.20.7
- trzeci - nie wiem
Zainstaluj sterownik dla wersji kernela, którą masz (znów z inxi wynika, że to 4.20.7 (sekcja System/Kernel).
Po restarcie - wifi winno działać.
Jeśli tak, to rozważ sobie dodanie tego repozytorium: https://build.opensuse.org/project/show/home:Sauerland:hardware bo możliwość łączenia się z pomocą wifi zniknie Ci po aktualizacji kernela, a istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że ktoś, kto się zajmuje tym repozytorium będzie dawał tam paczki dla aktualnych jego wersji w repozytorium.
Przed aktualizacją kernela, dla zachowania możliwości łączenia po wifi musisz (przynajmniej na razie) upewnić się, czy jest dostępny też wersja sterownika dla tego kernela i dokonywać jej jeśli warunek ten jest spełniony.
Alternatywą jest:
- znaleźć sterowniki w wersji DKMS (powinien mieć te 4 litery w nazwie np. rtl8821ce-dkms-cośtam) i zainstalować taki (sterownik dkms spowoduje, że po aktualizacji kernela sterownik zostanie przebudowany do nowej wersji),
- nauczyć się budować sterownik we własnym zakresie (to nie jest bardzo trudna operacja).

Hermetic

Jakieś nowe wieści z frontu?
Mam praktycznie taki sam problem z tym samym laptopem Ideapad 330 z AMD Ryzenem tylko u mnie jest
Ryzen 3, z grafiką  Vega RX.
Problemy z grafiką, zacinanie się, zatrzymywanie systemu gdzie trzeba restartować laptopa, renderowanie bez akceleracji, nie rozpoznawanie monitora itp. itd. etc.
Oczywiście nie widzi Wifi i touchpada.
Przerobione Ubuntu, Suse, Minty i jeszcze parę innych dystrybucji.
Może ktoś ma jakieś info jaka dystrybucja będzie współpracować z tym ustrojstwem? Czy jestem skazany na Windowsa.....

pavbaranov

Problem to dystrybucja. O tym niewiele napisałeś. Już niejeden raz napisałem: Ryzen + Mint, Ryzem + OpenSUSE Leap, Ubuntu <16.10 + Ryzen w ogóle nie ma możliwości współpracy. Zbyt stary kernel to tak na początek. Nie napisałeś które wersje tych systemów (oprócz Mint, bo to nie ma znaczenia - ten "system" po prostu się nie nadaje) próbowałeś stosować.

Hermetic

Ubuntu 18.04, Ubuntu Mate 18.04, wszystkich nie pamiętam.
To może prościej, które dystrybucje powinny dobrze współpracować?

pavbaranov

#37
Już kilka razy napisałem: AMD Ryzen+Vega M wymaga zasadniczo kernela w wersji co najmniej 4.19.x. W *buntu 18.04 takiego nie ma. Przynajmniej OTB.
Ze znanych mi dystrybucji, które nie są w stanie deweloperskim, to np. Arch i wszystkie jego pochodne (choć Manjaro domyślnie chyba instaluje jeszcze 4.14, ale pewności nie mam; na pewno jest tu kernel i 4.19 i 4.20), OpenSUSE Tumbleweed, Sparky 5 (nie wiem jak 4).

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Luty 28, 2019, 07:30:26 AM
Ze znanych mi dystrybucji, które nie są w stanie deweloperskim, to np. Arch i wszystkie jego pochodne (choć Manjaro domyślnie chyba instaluje jeszcze 4.14, ale pewności nie mam; na pewno jest tu kernel i 4.19 i 4.20), OpenSUSE Tumbleweed, Sparky 5 (nie wiem jak 4).

Z "debianowatych" to LinuxMX (na pewno 4.19+) i Sparky 5+ (ale jaki kernel dokładnie, tego nie wiem)...

Hermetic

Poczytałem i z tego co się dowiedziałem to Manjaro ma 4.19 i nawet piszą na forach, że 4.20 można wgrać. Dobra, spróbuje z tym i zobaczymy. Wie ktoś jak z Fedorą 29?

pavbaranov

Wiemy i Ty również możesz wiedzieć: https://distrowatch.com/table.php?distribution=fedora (i tak z każdą dystrybucją).
PS: W Manjaro jest kerneli sporo, kwestia taka co się zainstaluje od razu. Wg mnie nieważne co i tak wgranie nowego kernela 4.20 (a niebawem 5.0) jest w przypadku owych nowych Ryzen+Vega M lepszym rozwiązaniem.

Hermetic

Nie wiem czy to jest na innym chipsecie, ale u mnie w lapku nie ma Vegi M tylko Vega RX 3. Manjaro na razie poległ i to na zmienianiu wyglądu panela.

pavbaranov

Ok, jest Vega RX3 - mniejsza o to, ważna ta Vega (przede wszystkim).
Jeśli Manjaro poległ (cokolwiek by to nie znaczyło) na zmienianiu wyglądu panelu, to:
- "poległ" nic nie znaczy,
- ważne, że w ogóle wystartował (skoro widzisz panel, a mam nadzieję, że nie jest to Cinnamon renderowane przez CPU),
- załóż inny wątek, w którym rozważymy co to oznacza że "poległ na zmianie wyglądu panelu".
PS: Zwróć uwagę, że tu jest miejsce na forum w ogóle dla Mint/Mint LMDE.

Hermetic

Założyłem nowy temat w dziale komputery, żeby nie zakładać takiego samego tematu w różnych dystrybucjach, tam postaram się opisywać dokładnie moje problemy z laptopem:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3392.0.html

korn85

Po załapaniu się na wirusy grypopochodne mogę wreszcie zdać relację z frontu:) OpenSUSE Tubleweed KDE Plasma 4.20.10-1.
Po zainstalowaniu systemu (włączone UEFI, włączony secure boot) zgodnie ze wskazówkami z forum zainstalowałem kartę WiFi Realtek, która działa bez zarzutu. Dzięki temu i drukarkę po WiFi mogłem zainstalować:) Trochę zabawy z działaniem filmików na stronach internetowych ale to również udało mi się ogarnąć bez zawracania Wam głowy:) Ogólnie system na prawdę super! Przypadł mi do gustu:) Jedyny problem to komunikat podczas uruchamiania i wyłączania systemu. Być może wynika to jeszcze z jakiś niedociągnięć systemu... Drugi problem to po podłączeniu Samsunga J5 kablem USB do laptopa baaaaaaardzo długo wczytuje pliki zanim można jakiś skopiować (podobna sytuacja miała miejsce na Mincie). Na Win7 pliki są widoczne od razu po wejściu do danego katalogu w telefonie.

http://uploadfile.pl/pokaz/1660714---yhjx.html

Zobacz najnowsze wiadomości na forum