Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lenovo IdeaPad 330 nie chce działać z linuxem

Zaczęty przez korn85, Luty 13, 2019, 11:03:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

UEFI jest obojętne.
Jeśli nadal będzie to samo, to możesz napisać jakie są dokładnie cyfry w tym "Failed to resume IOMMU for device: XXXX:XXXX"?
Jaki kernel zainstalowałeś? (nie pamiętam, czy Zuśka daje tu możliwość wyboru, ale jeśli tak, to ma być on jak najnowszy).
To jest na pewno wersja OpenSUSE Tumbleweed?

ciubaka

Jeszcze możesz Fedorę spróbować, jej żadne UEFI blokować nie powinno.
Generalnie nie kombinuj z BIOSEM jak nie musisz.
Ta jak pisał Paweł - bierz nowy system, z nowym kernelem.
Pamiętaj żebyś dobierał wersję odpowiednią do kompa (architektura na przykład).
powodzenia.

korn85

#17
OpenSUSE Tumbleweed zainstalował się i uruchomił! Podczas startu nadal pojawia się ekran z błędami (zdjęcie poniżej), jednak sam system działa, wyłącza się, restartuje. Nie działa WiFi, w ogóle nie wykrywa dostępnych sieci.
Bios ustawiony jest następująco:
AMD Platform Security Processor - Enabled
Boot Mode - Legacy Support (można zmienić na UEFI)
Boot Priority - UEFI First (opcjonalnie Legacy Support)
OS Optimized Defaults - Enabled

http://uploadfile.pl/pokaz/1647550---126q.html

pavbaranov

To jest ten sam system co poprzednio, czy przeinstalowałeś?

Powiem brutalnie: postaw Archa np. z zen-installer (jest na sf.net). Będzie działać.

korn85

#19
Wczoraj zainstalowałem wersję 30-dniową Win10 żeby sprawdzić, czy laptop jest sprawny. Z poziomu windy zaktualizowałem bios do najnowszej wersji i zainstalowałem Tumbleweed jeszcze raz.
Tak jak napisałem wcześniej... w ogóle nie widzi karty WiFi. Pojawił się też problem z EsetNod32. Mam licencję na tego antivira i chciałem go pod suse zainstalować ale wywala błędem:
brakujące pliki lub pakiety: glibc.i686, /lib/ld-linux.so.2
W mincie było proste rozwiązanie jak je doinstalować ale tutaj nie działa i eseta brak :(
Pytanie jeszcze jedno mam otóż czy można sprawdzić, czy grafika jest renderowana przez software jak działo się w mincie czy zajmuje się nią gpu? Tutaj komunikatu żadnego nie mam o renderingu softwarowym.

Edit 2. Zen po instalacji nie rusza... Antegros podczas wczytywania instalatora zdycha... Powoli już tracę nadzieję na linuxa na tym laptopie :(

TataPingu

Cytat: korn85 w Luty 15, 2019, 08:42:38 PMPojawił się też problem z EsetNod32. Mam licencję na tego antivira i chciałem go pod suse zainstalować ale wywala błędem:
brakujące pliki lub pakiety: glibc.i686, /lib/ld-linux.so.2

Chłopie, a po kiego Ci to pod linuksem potrzebne !?
- jeśli już tak chcesz jakiegoś "antywira", to zainstaluj clamav (GUI to clamtk)...

To program antywirusowy pod linuksa...

Och Jezu..., ale te windziarskie nawyki głęboko w ludziach siedzą...

korn85

No ok ok już darujmy sobie tego eseta i brakujące pliki do jego instalacji :) Podoba mi się środowisko opensuse ale co z tego, skoro błędy są dalej podczas rozruchu no i nie działa wifi? Zamiast nowej licencji eseta przeznaczę to na dobrą flaszkę dla kogoś, kto w końcu pomoże w rozwiązaniu tego problemu :) Ja już nie mam pomysłów :(

TataPingu

Cytat: korn85 w Luty 15, 2019, 11:40:27 PM
błędy są dalej podczas rozruchu no i nie działa wifi?

A gdy startowałeś z livea to wifi również nie działało ?

Faktycznie, jeśli to tak nowe sprzęty, to posłuchaj może Kolegi @pavbaranov i zainstaluj, a przynajmniej spróbuj zainstalować coś z archa. Na pewno nie jest to dla nowicjuszy, ale myślę, że Kolega @pavbaranov może Ci pomóc...
- akurat archy to jego specjalność, a co trzeba przyznać, to masz tam zawsze najnowsze kernele...

W nawiązaniu do "podobania się" (SUSE), to raczej w tej sytuacji musisz być szczęśliwy, że sprzęt "ruszy". Rzeczy wizualne, to mniej istotna sprawa...

korn85

Z live jak startowałem też nie widział karty ale co ciekawe po wpisaniu różnych komend z for anglojęzycznych wifi nie jest zablokowane ani softwareowo ani hardwareowo. Mimo to w połączeniach sieciowych nie ma dostępnej karty wifi, tylko ethernet...
Ciekaw jestem, czy da się coś zrobić w tej materii i czy nawet za jakiś czas, może kilka miesięcy te problemy zostaną naprawione w kolejnych wydaniach linuxów.
Co do archa próbowałem zen installer ale podczas wgrywania plików zanim rusza instalator wywala błąd i na tym koniec.

pavbaranov

#24
Tak pomóc pomożemy, ale pisząc na zasadzie "nie widzi karty wifi", "wywala błąd i na tym koniec" itp. nie przekazujesz żadnych istotnych informacji.
Ok, rozumiem, że OpenSUSE jest zainstalowany i po starcie komputera system pojawia Ci się ze środowiskiem graficznym (nawet tego nie wiemy, a wcześniejsze informacje temu przeczyły). Zgadza się? Jakie to środowisko? Jest ich kilka, a co najmniej dwa.
Możesz na tym komputerze połączyć się z internetem przez kabel? Jeśli tak, to zacznijmy od podstaw: zaktualizuj system. Zainstaluj, jeśli nie masz, program inxi, bowiem będzie on przydatny.
Jaką masz kartę wifi w tym komputerze? Jeśli nie wiesz, to:
lspci | grep Network
lub z inxi:
inxi -Nxx
W ogóle jeśli masz inxi, to fajnie podać wynik:
# inxi -Fxx
- umożliwi rozeznanie co w bebechach tego Lenovo jest, co działa prawidłowo itd.
Zacznijmy również rozwiązywać jeden problem w jednym wątku, bo inaczej zrobi się taki bajzel, że się w pale nie mieści. Część rzeczy wyjdzie w wyniku wydania właśnie powyższej komendy inxi.
Aha - z jakiego nośnika instalowałeś OpenSUSE (jest ich kilka - konkretny namiar lub opis).

korn85

A więc od początku... OpenSUSE Tumbleweed pobrane z oficjalnej strony, wypalone unetbootinem na pendraku. Środowisko KDE Plasma.
Kilka komend i wyniki w screenach.

http://uploadfile.pl/pokaz/1648436---zzef.html

http://uploadfile.pl/pokaz/1648437---b4nu.html

woltren

witam
widzę ze kolega również ma problemy z Lenovo 330
Ja od 7 stycznia jak koledzy z forum pozbyli sie mnie :(
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3277.15.html

dalem sobie spokój z instalacja jakiegokolwiek linuxa a próbowałem każdego.
Tobie przynajmniej sie udaje zainstalować u mnie nawet to nie daje rady (mam podobne parametry)
Kolega pavbaranov chyba miał racje pisząc ze będę musiał poczekać na odpowiedni kernel.
Pozdrawiam

pavbaranov

Ok, zatem tak:
1. Grafika - tu ok. Sterownik jest w kernelu i jest to amdgpu i ten działa. Sprawdź (bo nie mam Zuśki w tej chwili) czy masz zainstalowany również sterownik, który ma w nazwie amdgpu (w moim systemie jest to xf86-video-amdgpu i taka nazwa jest "źródłowa" - musisz poszukać u siebie czegoś podobnego). Do absolutnego szczęścia nie jest to potrzebne, ale zapewnia tzw. akcelerację 2D. Lepiej mieć niż nie. W przypadku akceleracji 3D musisz mieć m.in. zainstalowaną mesa i to masz, nadto render jest ok, prowadzony przez GPU. Potem ewentualnie możesz sobie poszukać na wiki Zuśki nt. tzw. akceleracji sprzętowej. Zobacz na wiki Archa, bowiem tu moc informacji i będziesz wiedział już potem czego szukać na stronach Zuśki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration
2. Wifi - podaj wyniki:
lsmod | grep lenovo
lsmod | grep ideapad
lsmod | grep ideapad_laptop
lsmod | grep rtl8821

Zerknij na: https://medium.com/@bigilui/installing-antergos-linux-on-a-lenovo-ideapad-720s-amd-ryzen-dual-booting-with-windows-10-1ac8e2bd94a6 ale nie rób niczego na łapu-capu. Po prostu przeczytaj i zobacz, czy w tę stronę iść biorąc pod uwagę Twój sprzęt.

I nie wiem jak inni, ale uprzejmie proszę o tekstowe treści na np. pastebin, a nie zrzuty ekranu, bo po prostu czytelniej.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Luty 16, 2019, 08:39:44 PM
jest to amdgpu i ten działa. Sprawdź (bo nie mam Zuśki w tej chwili) czy masz zainstalowany również sterownik, który ma w nazwie amdgpu (w moim systemie jest to xf86-video-amdgpu i taka nazwa jest "źródłowa"

U mnie np. to ("debianowate") : firmware-amd-graphics, xserver-xorg-video-amdgpu, libdrm-amdgpu1...
- oczywiście, pod SUSE może to być coś innego, ale jak już @pavbaranov nadmienił, w nazwie pakietu jest coś z "amdgpu"...

Co do wifi, nie pamiętam pod którym dystrem, ale spotkałem się z dziwnym fenomenem, gdzie przy włączonym kablu LAN znikał po prostu wifi.
Po fizycznym odłączeniu LANa wifi pojawiała się karta wifi...

pavbaranov

Tata - firmware-amd-graphics - to inna kwestia (ale warto zainstalować), xserver-xorg-video-amdgpu to jest sterownik 2D dla amdgpu (vega).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum