Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak połączyć się z wifi

Zaczęty przez robocop, Luty 19, 2019, 11:39:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robocop

Wczoraj zainstalowałem debiana 9 i nie moge sie połączyć z wifi : https://i.postimg.cc/rpT8dy2d/IMG-20190219-111540.jpg
.Probowalem polecenia ifconfig wlan0 up ale wyskoczyło cos takiego: SIOCSIFFLAGS: Nie ma takiego pliku ani katalogu. PS: karta sieciowa to broadcom limited bcm4313 802.11bgn

MSki

A nie prościej jest pobrać Debiana z poniższej strony
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/9.8.0-live+nonfree/amd64/iso-hybrid/
i na wstępie (z live) sprawdzić, czy "widzi" wi-fi i jak nastąpi połączenie dopiero instalować na dysku ?
Ja w ten sposób i z powyższej strony pobrałem kilka interesujących mnie iso i "testowałem" je.

robocop

Cytat: MSki w Luty 19, 2019, 01:39:06 PM
A nie prościej jest pobrać Debiana z poniższej strony
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/9.8.0-live+nonfree/amd64/iso-hybrid/
i na wstępie (z live) sprawdzić, czy "widzi" wi-fi i jak nastąpi połączenie dopiero instalować na dysku ?
Ja w ten sposób i z powyższej strony pobrałem kilka interesujących mnie iso i "testowałem" je.
O tym nie pomyslalem  ;D

gosc

#3
To, że na live działa, nie znaczy, że tak będzie po instalacji.
Na obecnej instalce pewnie musisz doinstalować firmware, ale nie podałeś typu karty więc nie wiadomo co doradzić.
Ifconfig na pewno nie jest właściwym poleceniem w dobie środowisk graficznych gdzie domyślnie połączeniami zarządza NetworkManager.
A nazewnictwo kart sieciowych też już się zmieniło.

MSki

Cytat: arecki w Luty 19, 2019, 05:48:03 PM
To, że na live działa, nie znaczy, że tak będzie po instalacji.

Ja nie miałem nigdy takiego przypadku, że skoro działało na Live, to już po instalacji (wi-fi) nie działało i trzeba było kombinować i coś dogrywać.
To iso ma po to dodatkowe pakiety non-free, aby bez problemów można było również po instalacji dokonać połączenia z netem.
Natomiast zdarzało się, że po instalacji systemu na dysku musiałem ponownie przywracać ustanowione połączenie i wpisywać hasło.
Ale było to zawsze w "50/50" dystrybucji, czyli po zainstalowaniu niektórych, to połączenie było zaraz po wstaniu systemu z reboota.

alelynx

#5
Cytat: MSki w Luty 19, 2019, 06:02:38 PM
Cytat: arecki w Luty 19, 2019, 05:48:03 PM
To, że na live działa, nie znaczy, że tak będzie po instalacji.

Ja nie miałem nigdy takiego przypadku, że skoro działało na Live, to już po instalacji (wi-fi) nie działało i trzeba było kombinować i coś dogrywać.
To iso ma po to dodatkowe pakiety non-free, aby bez problemów można było również po instalacji dokonać połączenia z netem.
Natomiast zdarzało się, że po instalacji systemu na dysku musiałem ponownie przywracać ustanowione połączenie i wpisywać hasło.
Ale było to zawsze w "50/50" dystrybucji, czyli po zainstalowaniu niektórych, to połączenie było zaraz po wstaniu systemu z reboota.
Ja tak mam za każdym razem jak instaluję Arch

mount /dev/sda1 /mnt
mount /dev/sda2 /mnt/home
arch-chroot /mnt
pacman -S firefox xorg ...
exit
reboot now

# nowy system
ping -c 3 www.google.pl
# fuck you, install drivers first


"znowu zapomniałem"

Zobacz najnowsze wiadomości na forum