Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

dual boot i pozostałości po Debianie

Zaczęty przez LeonX37, Kwiecień 24, 2024, 04:13:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LeonX37

Jak w tytule, mam pewną problematyczną pozostałość po Debianie 12. Mianowicie, swego czsu zainstalowałem go w układzie dual boot z Win8.1 i w konsekwencji utraciłem możliowość wyłączenia komputera z poziomu Win (ekran jest wygaszany, ale komputer pracuje). Jedynym wyjściem jest restart i wyłączenie z poziomu linuxa. Dodam, że wcześnije były inny dystrybucje w takim układzie i zero problemów. Obecnie nie używam już Debiana (jest Fedora 39), ale w opisanym temacie nic się nie zmieniło, chociaż po cichy liczyłem trochę na to, że nowa instalacja przywróci stan prawidłowy w działaniu Win. Czy może ktoś się orientuje, czy można to naprawić bez potrzeby nowej instalacji?

linux4ever

Używasz WSL ?

Bo nie bardzo rozumiem.

Jeśli chodzi o przełączanie systemów musisz windows usunąć z gruba.

Możesz też dostosować go przez ten edytor:

https://linuxconfig.org/how-to-install-grub-customizer-on-linux-all-major-distros

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

Od lat używam Debiana i nigdy nie zdarzyło się by Debian, czy inny Linux, zmieniał w jakikolwiek sposób (poza partycją EFI) ustawiania systemowe Windowsa. Podobnie Grub (a tylko tyle mogło zostać po Debianie) raczej nie powinien mieć wpływu na sposób działania i ustawienia systemowe Windowsa. Przeszukaj ustawienia Windy, zobacz czy ustawienia zasad grupy dotyczące wyłączania i obsługi energii są poprawnie skonfigurowane i czy żaden zainstalowany program w Windowsie nie zmodyfikował ustawień. Sprawdź też ustawienia BIOSu, może tam coś jest namieszane. Mało prawdopodobne żeby to była wina Debiana.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

LeonX37

@linux4ever, dzięki za wskazanie na 'grub customizer', od pewnego czasu już go mam na oku. Najpierw jednak raz jeszcze sprawdzę zarządzanie energią w Win, jak radzi @CDeB, może faktycznie coś tu stanowi problem a ja posądzam Debiana. Zbiegi okolicznosci się zdarzają. Dam znać wkrótce czy coś znalazłem. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki.

LeonX37

Pogrzebałem trochę w ustawieniach Win i jednak coś znalazłem. Mianowicie, wyłączyłem 'szybkie uruchamianie'. Dziwne, gdyż nic wcześniej nie zmieniałem, a do tego wydaje mi się, że ta funkcja zawsze była włączona i system działał poprawnie. Tak czy inaczej, skoro to pomogło, to nie ma co się rozpisywać.
Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Temat do zamknięcia.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum