Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wysyłanie poczty e-mail z konsoli

Zaczęty przez Loraxor, Kwiecień 06, 2019, 02:06:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Loraxor

Witam, otóż mam taki problem. Na laborkach dostałem zadanie: ,,Połączyć się przez ssh z maszyną wirtualną, za pomocą ssh dodać nowego użytkownika i wysłać e-mail na pocztę". Ssh i dodanie użytkownika spx, zrobiłem.
Mam problem z tą pocztą. Ogólnie mamy... hmm mało tłumaczącego prowadzącego, więcej wymaga, niż można się go spytać. Próbowałem to zrobić za pomocą komendy mail -s oraz alpino. W obu przypadkach niby wiadomości zostały wysłane, ale nie dochodzą. Teraz moje pytanie jak to zrobić, może jest do tego potrzebny smtp? Czy trzeba jakieś porty odblokować, zmienić ustawienia karty sieciowej maszyny cz może jeszcze w poczcie jakieś ograniczenia zdjąć?

Za wszelką pomoc bardzo dziękuje, chciałbym to zrobić i się tego na uczuć, a google przestał już pomagać.

gosc


Loraxor

#2
Pierwsze co zrobiłem to:  apt-get install mailutils
No i wtedy od razu w sumie próbwałem komendy:
mail -s "Temat " jakistamadresat@domena.com

P.S A z alpino to tak ze przechodziłem do ,,send message" w programie i próbowałem stamtąd to zrobić

pavbaranov

A konkretnie to jak ów google przestał Ci pomagać? :)
Być może nie masz skonfigurowanej usługi.

https://tecadmin.net/ways-to-send-email-from-linux-command-line/

Loraxor

#4
Niczego nie konfigurowałem. Żeby móc wysyłać maile, trzeba konfigurować smtp?

P.S Przejrzałem wszystkie te opcje, skonfigurowałem dalej nie działa....

gosc


Loraxor

#6
Dzięki wielkie! Właśnie o coś takiego mi chodziło!
Niesyty z moim ,,szczęściem" mam komunikat :
sendmail: Cannot open mailhub:25
Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją i nieestety i tak mi to nie działa :/

gosc

Chyba chodzi o port 25, a to już chyba żaden serwer nie obsługuje.
Co do reszty stwierdzeń typu "Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją" to będzie potrzebna wróżka, chyba, że sam opiszesz to tak, żeby było wiadomo co robiłeś.

Loraxor

Poradziłem sobie z tym portem, miałem troszeczkę źle skonfigurowany plik konfiguracyjny ssmtp.
Teraz wyskakuje mi coś takiego:
ssmtp: 530 5.7.0 Must issue a STARTTLS command first. k84sm5428366lje.5 - gsmtp

Z tego co wyczytałem na internecie to trzeba włączyć opcje "Dostęp mniej bezpiecznych aplikacji" w ustawieniach gmailia.
Zrobiłem to ale niestety ciągle jest to samo

Loraxor

sendmail: Server didn't like our AUTH LOGIN (530 5.7.0 Must issue a STARTTLS command first. b19sm6084998lfi.96 - gsmtp)

W tyn momencie mam coś takiego teraz...

webrunner


Zobacz najnowsze wiadomości na forum