Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

OSy bez systemd (ze starym SysV i innymi)

Zaczęty przez TataPingu, Luty 11, 2019, 08:04:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Witam,
przy okazji prywatnej korespondencji z jednym z naszych Kolegów przypomniałem sobie o ciekawej stronie:

http://without-systemd.org/wiki/index.php/Linux_distributions_without_systemd

Jak Koledzy widzą, to już nie tylko Devuan, ale coraz więcej innych ucieka od systemd

PomPom

Ta liczba będzie malała, gdy taki Trisquel pójdzie w systemd za Ubuntu, a też Antixy się ugną i wezmą systemd, bo ile można odstawać od Debiana. Mogą przejść na Devuana, ale nie wiem, czy im pasuje roczna obsuwa względem Debiana.
myk byle jak jako tako

hobbysta

Z reka na sercu nie wiem co to jest systemd. Dopiero mam w planach czegos sie dowiedziec. Ale terminarz wypelniony i trudno mi dokladnie termin wskazac. Jasne, ze gdybym musial to co innego. Ale palacej potrzeby nie mam wiec po co sie w tym grzebac? Dlatego nie jestem w stanie w zaden miarodajny sposob ocenic jak systemd sprawdza sie. Sadzac po przewazajacej liczbie dystrybucji, ktore jednak zdecydowaly sie przejsc na systemd - nie jest jednak tak zle. Natomiast faktycznie proba ogarniecia calosci jest beznajdziejnym przedsiewzieciem -jedynie deweloperzy maja zapewne jakies pojecie jak caloc wyglada - mozna sie tylko cieszyc, ze systemd nie zostal na stale wbudowany w jadro - a przeciez byly takie propozycje.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Kwiecień 24, 2019, 08:36:14 PM
.....

Tutaj zgadzamy się w 100% !
- mam podobne podejście do tematu...

Co prawda, ze względu na zadania i środowiska w których się obracam, nie zawsze mogę sobie pozwolić na całkowite "odrzucenie" systemd, więc z tej racji i zaznajomić się z tym musiałem, jednak, gdy tylko mam ku temu okazję, to wybieram sysv...
Ostatnio potestowałem trochę "antixów" i z prawdziwą przyjemnością używam MXa na służbowym lapku, a domowe "stacjonarki" wyposażyłem w AntiXa-Testing.

Już nawet na starcie PCta widzisz różnicę..
- no tak, "starzy" już zapomnieli, jak to było, a "młodzi" nie mieli okazji poznać...

Piotr_1988

Nie mam pojęcia, co to jest systemd, ale czytałem gdzieś, chyba na forum freeBSD, że to jest coś bardzo złego.

Cytat: TataPingu w Kwiecień 24, 2019, 08:52:38 PM
Już nawet na starcie PCta widzisz różnicę..
- no tak, "starzy" już zapomnieli, jak to było, a "młodzi" nie mieli okazji poznać...
Co to za różnica przy starcie? Obiło mi się o oczy, że z system z systemd uruchamia się szybciej niż z SysV. Jest odwrotnie?

Tak konkretnie, to jakie będę miał korzyści przechodząc na system z SysV (na domowym laptopie do codziennego korzystania)?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Ja czytałem na forum Phoronix, że bardzo źli to są ludzie, którzy na systemd plują z zawziętością porównywalną do bojówki linuksowej, która atakuje wszystko, co ma okna. Ja tam mam tylko ten zarzut, że wolno się wyłącza przez te sprawdzania, itd. Nie mam jednak uprzedzeń do żadnego inita, póki mi działa destro. Za systemd bym nie tęsknił, o.

Czytałem swego czasu na debianowej grupce typa, który twierdził, że twórca Debiana został zamordowany, żeby przepchać systemd. Autor tej nowinki oczywiście nie miał pojęcia o tym, który mamy rok, jak wygląda Debian, co robił Murdock i czym jest systemd. Ale jednak prawdę objawioną każdy chce głosić.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Cytat: Piotr_1988 w Kwiecień 25, 2019, 06:06:51 PM
Co to za różnica przy starcie? Obiło mi się o oczy, że z system z systemd uruchamia się szybciej niż z SysV. Jest odwrotnie?

"Slyszec" to nic Ci nie da, to trzeba sprawdzic...
- zainstaluj sobie MXa (na AntiX sie "nie rzucaj", bo, gdy jestes newbie w temacie linuksa, to mozesz sie zrazic), to porownasz....

Piotr_1988

#7
Cytat: TataPingu w Kwiecień 25, 2019, 07:46:43 PM
Cytat: Piotr_1988 w Kwiecień 25, 2019, 06:06:51 PM
Co to za różnica przy starcie? Obiło mi się o oczy, że z system z systemd uruchamia się szybciej niż z SysV. Jest odwrotnie?

"Slyszec" to nic Ci nie da, to trzeba sprawdzic...
- zainstaluj sobie MXa (na AntiX sie "nie rzucaj", bo, gdy jestes newbie w temacie linuksa, to mozesz sie zrazic), to porownasz....
Tak, jestem jakby newbie. Mam dwa lata doświadczenia z Debianem, oraz parę miesięcy doświadczenia ze Sparkim (który zaczął mnie wkurzać, ale nie wróciłem do Debiana, gdyż mi się nie chciało wszystkiego na nowo instalować). W Linuxie wkurza mnie brak jasnej dokumentacji. Trzeba szukać w archowej wiki i po forach, zaś pewnych nauczyłem się dopiero ze źrodeł o BSD. Może lepiej zaistaluję jakieś BSD i tam sobie zobaczę, jak działa system bez tego systemd...  :D
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Widzę użytkownik wysokiej klasy, który docenia rolę dobrej dokumentacji :) Szanuję. Sprawdź sobie jakieś destro Linuxa bez systemd, np. wspomniany MX albo Void, albo Devuan, albo Slackware.
myk byle jak jako tako

TataPingu

#9
Cytat: PomPom w Kwiecień 25, 2019, 08:43:46 PM
np. wspomniany MX albo Void, albo Devuan, albo Slackware.

MX polecam z tego względu, że jest dobrze przygotowany, tak, że nawet dokumentacja nie potrzebna...
- po 2 latch z "debianowcem" nie powinien mieć żadnego problemu...

PomPom

Szanuj dokumentację cokolwiek umiesz. Dużo osób umie mało, ale wypowiada się jak spece i wygaduje takie bzdury, że aż słabo. Co doceniłem po 4 latach to właśnie dokumentację.
myk byle jak jako tako

Piotr_1988

Chyba zobaczę to MX Linux, zapowiada się ciekawie. Na razie pobieram GhostBSD (miałem kiedyś problem z zainstalowaniem, może teraz się uda).
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

TataPingu

Cytat: PomPom w Kwiecień 25, 2019, 09:01:17 PM
Szanuj dokumentację cokolwiek umiesz. Dużo osób umie mało, ale wypowiada się jak spece i wygaduje takie bzdury, że aż słabo. Co doceniłem po 4 latach to właśnie dokumentację.

O czym Ty mówisz, PomPomie !?
- jaka DOKUMENTACJA !?

Dla linuksa ?
- chłopie, linux tworzony jest przez społeczność światową i tak samo jest DOKUMENTOWANY !

WWW - tam tworzy się dokumentację !
- nie licząc pojedyńczych "poradników instalacyjnych" (w postaci czasopism, czy fachowych broszurek) wszystkie informacje znajdują się w sieci...

Trzeba tylko nauczyć się ich wyszukiwać...

Piotr_1988

Cytat: TataPingu w Kwiecień 25, 2019, 11:23:31 PM
Cytat: PomPom w Kwiecień 25, 2019, 09:01:17 PM
Szanuj dokumentację cokolwiek umiesz. Dużo osób umie mało, ale wypowiada się jak spece i wygaduje takie bzdury, że aż słabo. Co doceniłem po 4 latach to właśnie dokumentację.

O czym Ty mówisz, PomPomie !?
- jaka DOKUMENTACJA !?

Dla linuksa ?
- chłopie, linux tworzony jest przez społeczność światową i tak samo jest DOKUMENTOWANY !

WWW - tam tworzy się dokumentację !
- nie licząc pojedyńczych "poradników instalacyjnych" (w postaci czasopism, czy fachowych broszurek) wszystkie informacje znajdują się w sieci...

Trzeba tylko nauczyć się ich wyszukiwać...
Linux to świat chaosu.

Aby nauczyć się obsługiwać Linuxa (startowałem z Debiana) musiałem przeglądać blogi, czytać fora, itp. Powinna istnieć solidna dokumentacja wewnątrz systemu stworzona przez ludzi, którzy ten system tworzą, wysokiej jakości, sto razy razy sprawdzona i doszlifowana przez kolegów współdeveloperów. Jest niepoważne, że ucząc się Linuxa musiałem szukać po blogach, jak sformatować głupiego pendriva!

Jeśli dodać do tego mnogość dystrybucji, idzie oszaleć. Czytam wiki archa, aby konfikurować Debiana, ale naprawdę nie wiem, gdzie kryją się różnice. Porady z internetu bardzo często nie działają na moim systemie, a przy braku solidnej dokumentacji w systemie,  brakuje wiarygodnego źródła wiedzy.

Nie znam się na szczegółach technicznych, ale z tego co czytam, ludzie od BSD zwracają uwagę na chaos w samym Linuxie. Z tego co czytam, dystrybucje Linuxa to groch z kapustą, a nie przemyślany i kompletny system.

Uwielbiam Linuxa za to, czym się różni od Windowsa, ale być może będzie mi łatwiej ogarnąć BSD.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Cytat: TataPingu w Kwiecień 25, 2019, 11:23:31 PM
Cytat: PomPom w Kwiecień 25, 2019, 09:01:17 PM
Szanuj dokumentację cokolwiek umiesz. Dużo osób umie mało, ale wypowiada się jak spece i wygaduje takie bzdury, że aż słabo. Co doceniłem po 4 latach to właśnie dokumentację.

O czym Ty mówisz, PomPomie !?
- jaka DOKUMENTACJA !?

Dla linuksa ?
- chłopie, linux tworzony jest przez społeczność światową i tak samo jest DOKUMENTOWANY !

WWW - tam tworzy się dokumentację !
- nie licząc pojedyńczych "poradników instalacyjnych" (w postaci czasopism, czy fachowych broszurek) wszystkie informacje znajdują się w sieci...

Trzeba tylko nauczyć się ich wyszukiwać...
Czytaj czasem, też to, co sam piszesz i wyjmij coś skądś.
"nawet dokumentacja jest niepotrzebna"
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum