Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Regulacja jasności Samsung R-530

Zaczęty przez stefan1980, Luty 10, 2019, 04:56:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Pavbaranov.
To o czym pisałeś i wyjaśniałeś mi wczoraj to dziś przerobię  ale poźniej bo teraz jest to niemożliwe..
Teraz jeszcze raz to opisze. Jak pracuje na baterii to obraz jest przyciemniony, rozjaśnienie w zarządzaniu energią nic nie daje nawet po ustawieniu na 100%. Po restarcie laptopa obraz dalej jest ustawiony jak poprzednio czyli ok 80%- może mniej.
Teraz na ładowarce. Po podłączeniu ładowarki kiedy pracuje na baterii i ustawiam jasność na 100% nic się nie dzieje. Dopiero po ponownym uruchomieniu obraz jest jasny - tak jakbym chciał.
Ciupaka.
Już tam próbowałem zrobić to o czym pisałeś. Nie przerobiłem jeszcze tylko tego prawokliku - zobaczę jak wrócę ale z tego co pamiętam to chyba tam takiej funkcji nie widziałem.

pavbaranov

Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 10:43:22 AM
Jak pracuje na baterii to obraz jest przyciemniony,
I w sumie jest to prawidłowe, bowiem system chce oszczędzać energię. Dobre środowiska graficzne dają tu możliwości konfiguracji i winny one być zapamiętywane.
Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 10:43:22 AM
(...) rozjaśnienie w zarządzaniu energią nic nie daje nawet po ustawieniu na 100%.
Jeśli rozumiem - czy dasz 0% czy 100% - to nie ma to wpływu na jasność ekranu. Jeśli tak, to nie powinno tak być i dla uaktywnienia prawidłowego działania służą m.in. te zmienne dla kernela, o których pisałem. Niekiedy jeszcze trzeba inne, ale nie zaciemniajmy sprawy i zacznijmy od tego. Jeśli nie będzie działać, to prosiłbym jeszcze o potwierdzenie informacji: oryginalnie komputer ten był sprzedawany z Windows 7 - tak?
Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 10:43:22 AM
Po restarcie laptopa obraz dalej jest ustawiony jak poprzednio czyli ok 80%- może mniej.
I tak również nie powinno być. Ustawienia winny być zapamiętywane. Tutaj albo pomogą ustawienia, o których pisałem wyżej, albo Cinnamon - przynajmniej w wersji, jaka jest na LMDE - nie potrafi tego. Jeśli poprzednie informacje okażą się przynajmniej w części przydatne, a DE nie będzie w stanie zapamiętać ustawień, to raczej jest to kwestia Cinnamona i w tym przypadku należałoby się rozglądnąć za czymś, co oferuje jego nowszą wersję (może po prostu aktualny Mint 19? - oczywiście o ile przy Cinnamon chcesz pozostać). Być może uda się to też uregulować narzędziami, o których wspomina TataPingu, albowiem one są DE-agnostic i teoretycznie winno to pracować nawet z jakimiś OpenBox. Inna sprawa, że skoro jest zarządzanie w Cinnamon, Mint to robi, to opierd.... Minta, że nie działa tak jak powinno.
Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 10:43:22 AM
Teraz na ładowarce. Po podłączeniu ładowarki kiedy pracuje na baterii i ustawiam jasność na 100% nic się nie dzieje. Dopiero po ponownym uruchomieniu obraz jest jasny - tak jakbym chciał.
Znów - może pomogą te zmienne dla kernela, ale... Mint spieprzył sprawę.

stefan1980

Tak regulacja jasności w czasie pracy na baterii nic nie daje. Tak orginalnie był windows 7. Jeżeli to coś zmienia to napiszę że kiedy go na początku testowałem w wersji live to faktycznie był suwak w takim małym panelu i rozjaśniałem sobie obraz. Więc pewnie dalej ta opcja gdzieś siedzi - tak mi się wydaje

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Luty 11, 2019, 11:03:36 AM
Mint spieprzył sprawę.

I to jest powodem, że nakłaniam Kolegę Stefana do wypróbowania innego dystra...
- mam wrażenie, że "Mińciarze" (w 100% nie testowałem) wzięli "surowego" Debiana, zintegrowali Cinnamona plus kilka swoich ułatwień (menadżer update + "kiosk" + kilka fizualnych pierdołek), ale od "wewnątrz" niewiele się postarali. To właściwie czysty Stretch w którym trzeba trochę "pogrzebać", żeby był w pełni funkcjonalny.

To już lepiej byłoby wziąść Minta 19, tylko, że na lapku Kolegi Stefana może zachowywać się trochę mułowato, więc praca na nim raczej nie będzie należeć do komfortowych.

stefan1980

Znalazłem w necie coś takiego
https://01.org/linuxgraphics/downloads/2018q1-intel-graphics-stack-recipe
Myślicie że to by coś pomogło?

TataPingu

#35
Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 02:28:33 PM
Myślicie że to by coś pomogło?

Coś się tak uparł przy tym Mińcie LMDE ?
- wymieniłem Ci MX, bo w ostatnim czasie instalowałem go na kilku lapkach z intelowskimi czipami i wszystko było OK.
Równie dobrze możesz wziąść inne dystro, np. Sparky 4+ i przypuszczam, że też wszystko będzie OK.

Podobny "problem" (z czipami intela) przerabiałem już wcześniej. Na Mińcie 16, 17 było wszystko OK, przy 18-ce klawisze funkcyjne już nie działały (czy poprawiono to w 19 tego już nie wiem, bo z "Mintów", jak na razie, to zrezygnowałem)

ciubaka

Trochę nie rozumiem skąd się w tym wątku pojawia wciąż LMDE, bo Kolega Stefan na początku pokazał że                                                                                        ma Minta 19 Tara, ale mniejsza z tym.   Proszę kliknąć na dolny pasek prawym klawiszem, pokaże się okno Ustawiena panelu, potem   dodać do tego regulację jasności   czy Zarządzanie zasilaniem czy   tak jak u  mnie w Lubuntu (bo nie współpracuję   obecnie z Mintem) Aplety wskaźników, jak się pojawi co trzeba to rozwinąć ustawienia ustawienia zasilania czy jasności czy jak to się w Mincie nazywa i skonfigurować system do własnych wymogów. Finito - z tego co mi się wydaje to jest tam też w Menu głównym (tym po lewo na dole) bardzo czytelny Menadżer ustawień. Ale ręki sobie nie dam uciąć bo potrzebowałem karty pamięci na której miałem Minta i się go pozbyłem. Ewentualnie jak to nie pomoże - są 2 niezłe polskojęzyczne fora Minta i wiele zagranicznych, to popularna dystrybucja i ludzie wiedzą. Moje wifi skonfigurować pomogli - jedyna dystrybucja która to ogarnęła.
                                                                                                           

stefan1980

Tata Pingu
To co pisałeś w poleceniach to żadnego nie udało mu się wyszukać.
Ciubaka
Dzieki za wskazówki pokombinuję żeby tą regulację jasności wrzucić na panel.
Pavbaranov
Napiszę że udało mi się. Zadziałało za drugim razem czyli na vendorze. Teraz działa regulacja jasności -od ręki i ustawiłem sobie tak jakbym chciał mieć jasno. Teraz mam do Ciebie pytanie bo przy wyłaczaniu teraz jakieś linie z kodem sie pokazują - nie wiem jak to napisać ale się wyłącza. Natomiast coś długo się ładuje przy starcie jakby sie wpisywał od początku ale uruchamia się i działa. Tak powinno być?
Tak czy inaczej wszystkim dziekuje za pomoc

stefan1980

I wisienka na torcie na sam koniec. Przeglądając minta i jego funkcji znalazłem gdzie reguluje sie jasność oprócz zarządzania energią mianowicie W STANIE POZIOMU BATERII.Tam znajduje się suwak od jasności. To tak dla wiadomości dla innych. Jednak nie ma tego złego bo przy okazji nauczyłem sie trochę. Temat do zamknięcia

Zobacz najnowsze wiadomości na forum