Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Regulacja jasności Samsung R-530

Zaczęty przez stefan1980, Luty 10, 2019, 04:56:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Tata Pingu ponowne uruchomienie kompa nic ne daje. Ten program tam jest ale po kliknęciu sie nie uruchamia chyba że go uruchomić z terminala ale nie wiem jaki kod wpisać

pavbaranov

#16
Spróbuj wyedytować ten plik (uprawnienia root!) i w linijce zaczynającej się od GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, pomiędzy "", które tam masz (quiet splash) dopisać to, co tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight#Kernel_command-line_options
Dopisujesz jedną z opcji, restart komputera, sprawdzasz - jeśli nie działa, w miejsce tego co wpisałeś wpisujesz drugie, restart, sprawdzasz itd.
Wpis ma wyglądać mniej więcej tak:
....
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=video"

(quiet, splash to możesz pominąć, możesz również pozostawić).
Po każdym wpisie musisz wykonać polecenie:
grub-update
(albo update-grub, albo:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Oczywiście uprawnienia root; to ostatnie winno zadziałać zawsze, a nie wiem, czy odpowiednie paczki update-grub masz, czy nie (pewnie tak, wszak to Mint).

TataPingu

Cytat: stefan1980 w Luty 10, 2019, 10:34:01 PM
Tata Pingu ponowne uruchomienie kompa nic ne daje. Ten program tam jest ale po kliknęciu sie nie uruchamia chyba że go uruchomić z terminala ale nie wiem jaki kod wpisać

Ach, jeśli już masz tego MXa, to zainstaluj na USB, wystartuj live i sprawdź, czy wszystko OK...
- teraz już wiesz na co patrzeć.
Jeśli się okaże, że MX chodzi bez problemów, to wywal tego całego Minta...
- na Twoim poziomie (w niczym Ci nie ujmuję) wiedzy o linuksie raczej nie dasz sobie rady.

Ps.
- a automatyczne przyciemnanie ekranu, to właściwie reakcja porządana (wydłuża użytkowanie akumulatora)

stefan1980

Pavbaranov nie denerwuj sie ale 3/4 poczatku tego co napisałes o dopisywaniu nie rozumiem. Nie wiem poprostu co gdzie i jak. Tylko to ostatnie o aktualizacji gruba z kodu jestem w stanie zrobic i tez nie wiem czy ten caly kod sie wkleja czy po cześci. Wiec przymierze sie do tego jutro.
Tata Pingu Mx w wersji live dziala normalnie tylko ze mint tez działał a po instalacji takie jakieś cuda wianki hehe. Ja myśle ze mu brak sterownikow ale sie nie znam

pavbaranov

Sorki, zrobiłem edycję poprzedniego wpisu - winien już być czytelny.
Ok, może inaczej... popularny edytor tekstowy, to nano. Jak nie masz - doinstaluj. Potem otwórz konsolę i wpisz:
sudo nano /etc/default/grub
Szukasz linijki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
dopisujesz tam: acpi_backlight=video i generalnie to co w podanym linku (jeden wpis "na jeden raz") i sprawdzasz, czy działa po restarcie komputera.

stefan1980

Po trzecim razie przeczytania tego co napisales Pavbaranov powoli mgly opadaja hehe. Dzieki ze troche prosciej to opisales - juz jasniej to wyglada. Jutro sie przymierze do tego i podzialam. Na pewno sie odezwe

pavbaranov

#21
Ta linijka ma wyglądać tak:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=video"
Potem w miejsce "video" - inne z linku, jeśli "video" nie pomoże (oczywiście poszczególne słowa: vendor, native, none). Istniejącymi tam w tej linijce w tej chwili "quiet, splash" możesz się nie przejmować. Możesz je pozostawić, możesz usunąć (zobaczysz przy okazji czemu służą, a zawsze możesz je tam dopisać).
Pamiętaj o przebudowaniu GRUB po zapisaniu pliku (komendy masz wyżej).
I niestety nie ma jednej, słusznej rady, że masz wpisać tam X, czy Y - to po prostu trzeba wypróbować, chyba, że znajdziesz gdzieś informację dotyczącą dokładnie Twojego komputera.

TataPingu

#22
Cytat: stefan1980 w Luty 10, 2019, 11:00:41 PMmint tez działał a po instalacji takie jakieś cuda wianki hehe. Ja myśle ze mu brak sterownikow ale sie nie znam

Dokładnie o to chodzi!
- "sterowniki" pod linuksem to trochę coś innego, niż pod windą, jednak do niektórych sprzętów rownież trzeba je doinstalować. To tzw. "firmware" i trzeba je tylko dopasować do swojego sprzętu.
Różnica pomiędzy LMDE, a MX jest taka, że twórcy MXa zintegrowali ich więcej i większość sprzętów działa już na starcie bez problemów (LMDE, jak zauważyłem, robi tylko "niezbędne minimum").
A tak na marginesie, o ile dobrze pamiętam, to masz "Samsunga", wię spróbuj jeszcze to zainstalować:

sudo apt-get install firmware-samsung

sudo apt-get install firmware-linux-free

sudo apt-get install firmware-linux-nonfree

Co do "działania po instalacji", to MX na pewno instaluje te same pakiety, co ma na live. Poza tym jest "łatwiejszy" w obsłudze. Takie np. kodeki (do odtwarzania np. DVD, czy innych multimediów) możesz zainstalować za jednym "kliknięciem". Pod LMDE o ile dobrze pamiętam, trzeba trochę kombinować z repozytoriami.

Poza tym, jak już wspominałem, LMDE bardzo niekorzystnie sformatowaŁ Ci SSD (OS i home na jednej partycji). Teraz masz okazję to poprawić, bo w przyszłości możesz mieć problemy.

Acha, MX, jako standard ma XFCE, ale nie ma najmniejszego problemu zainstalować sobie Cinnamona, jeśli Ci bardziej odpowiada

pavbaranov

Tato...
1. firmware-samsung to jest dla Exynos: https://packages.debian.org/stretch/all/firmware-samsung/filelist -> https://github.com/TI-OpenLink/firmwares/commit/fb5cda9c70277f633ca0c1e81b6fa7b13007bbf6 - do intelowego Samsung R-530 nijak się nie ma
2. firmware-linux-free - również: https://packages.debian.org/stretch/firmware-linux-free (a w każdym bądź razie ten firmware nie jest związany z podświetlaniem)
3. firmware-linux-nonfree - to meta-paczka https://packages.debian.org/stretch/firmware-linux-nonfree, z której istotna może, ale nie musi być tylko intel-microcode https://packages.debian.org/stretch/intel-microcode i ta paczka winna być już w systemie zainstalowana. W istocie - jeśli nie jest, lepiej ją zainstalować, ale nie w ramach firmware-linux-nonfree:
sudo apt-get install intel-microcode (o nią zresztą wcześniej pytałem, ale gdzieś pozostało w mrokach dziejów).

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Luty 11, 2019, 09:10:26 AM
1. firmware-samsung to jest dla Exynos

Może być, powiem szczerze, że nie próbowałem nawet sprawdzać, jaki to dokładnie typ lapka...
- jeśli firmware jest do czegoś innego, to nic złego się nie stanie...

Wydaje mi się, że już tyle "naprodukowaliśmy się" dla Kolegi Stefana, że więcej się na razie chyba nie da...
- teraz musi już sam zdobyć trochę doświadczeń.

stefan1980

Faktycznie może na razie starczy bo rozkręcacie się a ja tu widze tylko chińskie słowa :) Może na razie zrobię to co opisaliście a poźniej zobaczymy co się będzie działo. Tata Pingu mam pytanie może głupie ale czy wpisywać te komendy pojedyńczo i za każdym razem uruchamiać laptopa czy zainstalować jedno po drugim i dopiero zrestartować?

pavbaranov

@stefan1980:
1. To o czym pisałem - warto spróbować zrobić; nie jest inwazyjne, zawsze można usunąć (nawiasem mówiąc można to robić w ogóle bez zmian na stałe, wprowadzając odpowiednie komendy przy starcie systemu, ale chyba łatwiej mi jest wytłumaczyć to tak jak zrobiłem, a Tobie prościej zrozumieć).
2. Jeśli chodzi o firmware dla Intela - też warto zainstalować. Nie wiem jak w Debianie, ale w innych systemach, po instalacji należy jeszcze przebudować GRUBego (czyli to update-grub/grub-update; sprawdź, czy coś takiego masz - jeśli nie - wyżej masz całą formułkę).

@TataPingu
Nie, firmware-samsung jest dla procesorów Samsung Exynos, które są dostępne wyłącznie w tzw. systemach/urządzeniach wbudowanych. W przypadku Samsung R-530 mamy do czynienia ze zwykłym Intelem pracującym jako APU, przy czym w tym przypadku za sterownik grafiki odpowiada modesetting + (dla 3D) mesa. Zresztą kwestia podświetlania raczej nie jest z tym związana (na pewno nie z Mesą).
Swoją ścieżką, to musiałbym włączyć Cinnamona, bowiem najprawdopodobniej w ogóle kwestia polega na jakichś ustawieniach, które być może są możliwe do zrobienia z poziomu tego DE. Wszak na zasilaniu z gniazdka wszystko jest ok, a jedynie coś jest - zdaniem Stefana - nie tak, przy bateryjnym.
A propos...
@stefan1980 - Do mnie, niestety, teraz dużymi literami i wolno :) - Czym dokładnie objawia Ci się ta dysfunkcja? Wiemy, że przy zasilaniu z gniazdka jest tak, jak sobie tego życzysz. W przypadku zasilania z baterii jest coś nie tak, jak oczekujesz. Możesz to dokładniej opisać?

ciubaka

A tak w ogóle - dlaczego Kolega Stefan nie chce wejść w menadżera ustawień, tam znaleźć gdzieś ustawienia jasności na baterii i wyłączyć dla niej oszczędzanie energii, albo przynajmniej wydłużyć czas  rozjaśnienia?  Z tego co widzę ma Mint 19 Tara, a tam jest bardzo łatwy i czytelny menadżer z tego co pamiętam. Ewentualnie do paska dorzucić opcję  rozjaśniania prawym klawiszem czy jakoś tak (może być też z menadżera paska). Mint w tym przypadku jest całkiem przyjazny.

pavbaranov

@ciubaka - No o to mi m.in. chodziło, ale... zerknij na: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3347.msg18859.html#msg18859 - jak sądzę po prostu @stefan1980 trzeba to jakoś łopatologicznie wyjaśnić.

TataPingu

Cytat: stefan1980 w Luty 11, 2019, 09:41:48 AM
Tata Pingu mam pytanie może głupie ale czy wpisywać te komendy pojedyńczo i za każdym razem uruchamiać laptopa czy zainstalować jedno po drugim i dopiero zrestartować?

Teoretycznie, jedno po drugim i właściwie bez uruchamiania lapka. Problem w tym, że niektóre procesy trzebaby od nowa wystartować, ale dla Ciebie może to być za trudne, dlatego łatwiej będzie po instalacji na nowo wystartować kompa...

@pavbaranov
Oczywiście, te funkcje (wygaszanie-rozjaśnianie ekranu) nie mają nic wspólnego z modesetting  i mesa..
- to sprawa wbudowanego czipa matheboardu..
A "przebudowa" GRUBa (pod debianem) to (w terminalu):

sudo update-grub

@ciubaka
Mint 19 bazuje na Ubuntu, LMDE na czystym Debianie, ale masz rację, to samo już proponowałem Koledze Stefanowi (pod innym jego wątkiem)...
- w pierwszym rzędzie powinien się oswoić z OSem i jego możliwościami (konfiguracja itd)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum