Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Edytory Tekstu CLI

Zaczęty przez Bogda_Tux, Luty 08, 2019, 10:48:46 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bogda_Tux

WITAM,
Powiedzcie, jakie edytory tekstu najbardziej lubicie w Linux/Unix. Zależy mi na edytorach uruchamianych w konsoli.

pavbaranov

Osobiście używam jedynie nemo, bo mi wystarcza. Gdybym był programistą, to albo przekonałbym się do vi (lub pochodnych), albo używał micro (pewnie ze wskazaniem na ten ostatni).

hobbysta

Takie mam zainstalowane: elvis - vi klon, vim, emacs, joe, nano, pico, THE (the Hessling Editor), ed, - pewnie jeszcze inne, o których nawet nie wiem, że są. Teraz tak: vi używam do edycji plików systemowych - ale jest tak skonfigurowany, aby uruchamiał się w trybie poleceń. Emacs - wiadomo 'evil creations'. Ostatnio walczę z THE - jedyny w swoim rodzaju. Można rozszerzać funkcjonalność o skrypty w j. Rexx - język skryptowy. mniej znany w ekosystemie  Linuxa.  Nosem wyczuwam, że THE ma ogromny potencjał, także na dziś to taki mój preferowany edytor. Jeśli chodzi o nie konsolowe edytory - to wiele aplikacji posiada wlasne wbudowane edytory - czasem używam Geany, czasem TeXworks - proste edytory bez dodatków. Poza tym gedit i kate podobne do siebie edytory.

lesio


gosc

A ja korzystam z edytora wbudowanego w mc.

alelynx

Vim jest wspaniały, o ile masz cierpliwość do wgrywania setki skrótów klawiszowych w Twoją pamięć mięśniową - ale uwierz mi, warto. Gdy raz przejdzesz na HJKL, nigdy nie będziesz chciał wracać do *paskudnych* strzałek.

Po zapoznaniu się z programem, należy zająć się jego personalizacją - tworzyć własne skróty klawiszowe i macra, instalować pluginy... Vim to nie tylko edytor, to stan umysłu ;) Mój .vimrc ma 700 linijek, a dopiero co go porządkowałem...


https://github.com/trending/vim-script

Zobacz najnowsze wiadomości na forum