Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja "sparkylinux-4.9-100-x86_64-lxde" na drugim HD

Zaczęty przez pbielawski, Luty 07, 2019, 12:11:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pbielawski

Witam, jestem tutaj nowy i chcialbym sie dowiedziec jak moglbym zainstalowac "na stale" sparkylinux-4.9-100-x86_64-lxde na drugim twardym dysku (slave), na ktorym jest miejsce, ale sa tez rowniez i inne pliki, ktore chcilabym zachowac.  Jedyny system operacyjny zainstalowany na pierwszym HD to Windows 8.1. Chcialbym, zeby tak pozostalo, tzn. Windows ma pozostac tym glownym systemem, bez mozliwosci wyboru innego przy normalnym, standardowym uruchamianiu komputera. Ten drugi, Linux_Sparky, zainstalowany na stale na drugim HD bylby startowany wylacznie przy pomocy specjalnie do tego "spreparowanego" pendriva (USB). Zaznaczam, ze moj komputer jest dosc nowy i ma wlaczona opcje UEFI.

pavroo

Teoretycznie (nie testowałem) możesz zainstalować Sparky na drugim dysku, a program rozruchowy na pendrive.
Jest to maszyna z UEFi, więc nie wiem jak to wyjdzie, nie daję żadnej gwarancji, że się uda, gdyż -> nie testowałem takiej konfiguracji.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

To moje 3 grosze. Nie wiem - bo nie piszesz - czym ma być ów "specjalnie spreparowany pendrive", ale mogę sobie wyobrazić, że podczas instalacji wybierzesz dla Sparky urządzenie bootujące jako pendrive (musi on być udostępniony liveiso). W zasadzie nie powinno w takim przypadku mieć znaczenia, czy umieścisz tam GRUB, czy np. systemd-boot (nie wiem, czy taką opcję daje instalator Sparky). W zależności od dokonanego wyboru - musisz postępować odpowiednio. Nie wiem jak ze Sparky, ale kiedyś tak mi przez przypadek wyszło z Debianem. Startował właśnie z GRUBego umieszczonego na pendrive.

TataPingu

Czy da się to osiągnąć podczas (automatycznej) instalacji Sparkiego, tego również nie wiem, ale na pewno jest możliwe zmanipulowanie tak systemu (nawet zainstalowanego już na HDD), by startował z USB.

ciubaka

Ja też dorzucę parę groszy - nie lepiej na dysku slave przygotować partycje pod Sparky i tam w całości zainstalować go? Bez startowania z pena? Co prawda nigdy nie instalowałem linuxa na komputerze dwudyskowym, jedynie z dysku usb, ale wydaje się to być do ogarnięcia. I przy bootowaniu przez klawisz funcyjny wybierać co chcemy wystartować.

pbielawski

Dzięki wielkie za wszystkie uwagi. W międzyczasie udało mi się całkowicie zainstalować Sparky na drugim twardym dysku. Wydaj mi się, ze wszystko działa, ale....
Nie wiem jak mam wystartować tego Linuxa bez użycia di tego SuperGrub2. Jeżeli wystartuje mój komputer przy pomocy Supergrub2 (na razie ma CD, ale próbuje zainstalować ten programie na pedrivie) to jako pierwsza opcja  pokazuje się "Detect and show boot methods". Jak to zrobię, po kilkunastu minutach (!) pokazuje się obrazek, który załączam. Idę na "Sparky GNU/Linux" i startuje Linuxa. To działa, ale czy nie można tego jakość inaczej, szybciej. Mam innego pendriva, ktory oficjalnie byl do tego przenaczony. Zrobiłem go przy pomocy RUFUSA podając jako iso-file ISO, które użyłem przedtem do instalowania Sparky-Linxa na moim drugi twardym dysku. Jeżeli startuje compa przy jego pomocy dość szybko pokazuje się error: unknown filesystem. Trochę pogooglowalem i znalazłem parę propozycji, ale tak na dobra sprawę nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Chciałbym startować tego już zainstalowanego Linuxa przy pomocy pendriva bez SuperGrub2 i długiego oczekiwania na analizę moich twardych dysków.

Ponizej link do zdjecia
https://www.mycloud.ch/s/S00241D3F9B7ED9E17C3D29920861E01DA5B7C3EFCA


Zobacz najnowsze wiadomości na forum