Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

szyfrowanie knoppixa

Zaczęty przez momon, Luty 06, 2019, 11:59:23 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

momon

Witam,
jest możliwość zaszyfrowania całej zawartości pendrive z knx live? W takim sensie, aby hasło podawało w czasie wczytywania systemu, a po podłączeniu pena pod windowsem zawartość nie byłaby możliwa do odczytania.

ciubaka

#1
Żeby uruchomić Knoppixa z pena należy podać hasło.
Dodatkowo żeby było polskie menu dać mu komendę knoppix lang=pl.
Odczytać pod Windowsem się go chyba nie da, sprawdzę u siebie wieczorem.
Poza tym można podobno na części do persystencji danych założyć dodatkowe hasło.
Ja tego osobiście nie robiłem, ale Kolega Pavroo pisał o tym w poradniku instalacji Knoppixa na tej stronie.

Potwierdzam - Windows 10 nie widzi tej części pena z persystencją danych.
Ale widzi w formacie FAT32 część z systemem Knoppix.
Czyli już nie za dobrze, zapewne wypadałoby go jednak dodatkowo szyfrować.
Przeczytaj w poradniku Pavroo o instalacji Knoppixa na pendrive, tam to jest opisane.

I jeszcze coś,
Manjaro na przykład nie widzi tego samego co Windows 10.
No może trochę więcej, bo widzi drugą partycję, ale jej już nie czyta, nawet nie wie co to za system plików.
Konkretnie to Gparted pod Manjaro tak reaguje.
I żeby było śmieszniej - Knoppix w wersji live z pena i Knoppix w wersji zalogowany z persystencją widzi tyle co Manjaro (również z poziomu Gparted).
Wniosek - dane zapamiętywane są w miarę bezpieczne, żeby je sformatować pod Windows trzeba się już będzie trochę pobawić, żeby odczytać - pewnie zdrowo spocić.
Natomiast dane systemu Knoppix na FAT32 są dostępne z poziomu każdego systemu operacyjnego.
Moje pytanie do Hobbysty, bo zaciekawił mnie ten wątek (bawię się trzema systemami na pendrive) - w jakim systemie formatować pena żeby nie było tego dziennika?

hobbysta

Wystarczy sformatować pendriva jakiś linuxowym systemem plików i Windows tego nie odczyta. Nie trzeba żadnego szyfrowania w tym względzie. Jaki system plików na pendriva? Na pewno bez dziennika - obecność dziennika powoduje ciągły odczyt i zapis co niestety nie działa najlepiej na USB. Poza tym - pendriva można łatwo uszkodzić - więc nie warto przechowywać na nim ważnych danych - jeśli ma być często w uzyciu.

momon

A inaczej jak zaszyfrować już gotową dystrybucję KNX, która działa na pendrive już. Dystrybucja jest skonfigurowana pod użytkownika.

ciubaka

#4
Gdzieś w ustawieniach - zmiana lub dodanie hasła.
Ale czy to ukryje pliki na FAT32 dla Windows - okaże się.
Czy Knoppix zechciałby się zainstalować na innej partycji niż FAT32 - też wie to tylko inżynier Knopper - trzebaby spróbować.
Tak swoją drogą - wyczytałem gdzieś że dlatego on ustawił formatowanie na FAT32, że to właśnie jest partycjonowanie bez indeksacji (dziennika).
Ale Kolega Momon (notabene - czy aby nie inżynier Mamoń :-) ?) nie chce przecież psuć sobie działającego na pendrive Knoppixa.

hobbysta

Postanowiłem przyjrzeć się własnemu Knoppixowi - w wersji Live z tzw. overlayem - osobna partycja, która umożłiwia zachowywanie zmian między restartami

$ lsblk -f
sdb    iso9660  KNOPPIX_8    2018-05-15-01-26-08-00               
├─sdb1 iso9660  KNOPPIX_8    2018-05-15-01-26-08-00               
├─sdb2 vfat     UEFI         6C9B-EF22                           
└─sdb3 reiserfs KNOPPIX-DATA 944e587a-c511-4d09-ba21-62e4dc0901c7

partycja sdb3 z systemem reiserfs to właśnie overlay - tam jest ulokowany katalog domowy uzytkownika domyśłnego 'knoppix'. Po zamonotowaniu

$ udisksctl mount -b /dev/sdb3
Mounted /dev/sdb3 at /run/media/piotr/KNOPPIX-DATA.
$ ls /run/media/piotr/KNOPPIX-DATA/
etc  home  root  usr  var
$ ls /run/media/piotr/KNOPPIX-DATA/home/
knoppix
$ ls /run/media/piotr/KNOPPIX-DATA/home/knoppix/
Desktop   Mail   Downloads  Pictures  d2se_v220p.zip

właśnie dziś w nocy walczyłem z Diablo na jednym (mocno obłędnym) modzie - stąd d2se_v220.zip - pakiet z D2SE mod managerem - a mod nazywa się 'Reign of Shadow' - ziemniaczki niespodzianki i tym podobne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum