Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak i czy w ogóle można utworzyć więcej jak jedno konto root?

Zaczęty przez Olaf, Styczeń 28, 2019, 07:16:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

#15
Cytat: Olaf link=topic=3318.msg18641#mdy zadawanosg18641 date=1548760176
a informacje typu ucz się poczytaj jest trochę bolsne...

Nie to nie jest "bolesne", to tylko dobra rada...
- czy, gdy uczyłeś się w szkole, gdy dostałeś radę wykładowcy w postaci propozycji rozszerzenia omawianego na lekcjach tematu dodatkową literaturą, to było "bolesne"...?

Cytat: Olaf link=topic=3318.msg18641#mdy zadawanosg18641 date=1548760176
Należy zainstalować system Linux OpenSuse Leap 42.3.
W systemie podczas instalacji należy założyć konta:
- u1 z hasłem (konto o użytkownika standardowego)
- u2 z hasłem (konto o uprawnieniach użytkownika root)
- u3 z hasłem (konto o uprawnieniach użytkownika root)

Nie, to niemożliwe...

Podczas instalacji zakładasz konto roota (plus hasło)
następnie zakładasz konto pierwszego usera (1000) z uprawnieniami do administrowania systemu (plus hasło)

Hasła mogą być takie same, ale mogą się różnić.

DOPIERO TERAZ, T.J. PO INSTALACJI OSa, jako admin (1000 - po zameldowaniu) możesz tworzyć dowolną ilość kont (z dowolnymi uprawnieniami)...

Oczywiście, można to potem skorygować do podobnej postaci, jaką przedstawiłeś, ale taka manipulacja wymaga głębszej znajomości systemu...

Olaf

Dziękuję za pomoc wszystkim i każdemu z osobna. W takim razie wg "pewnego" opisu zadania wynika, że nie jest to możliwe, a manipulacje z kontami i ich uprawnieniami, które wykonałem (mój filmik) okazują się (takie mam wrażenie) dobre/satysfakcjonujące, spełniające wymagania (bo inaczej po prostu nie da rady).
Tyle chciałem od Was się dowiedzieć.
Oczywiście co do douczania - oczywiście powoli w swoim czasie postaram się ogarnąć podstawy pracy w systemie.
Pozdrawiam serdecznie szanownych kolegów!

hobbysta

Polecenie loguje na zdalny komputer

$ ssh root@your_server_ip

your_server_ip oznacza tutaj adres taki np. jak  192.168.0.1.  - od tego momentu kazde wpisane polecenie  jest wykonywane na zdalnym komputerze - aby zakonczyc taka sesje trzeba wpisac polecenie exit. Przyklad takiej sesji

piotr:$ ls
$ ssh piotr@192.168.1.100
.....
piotr@192.168.1.100:$ ls
piotr@192.168.1.100:$ exit
connection closed
piotr:$ ls 

.... kropki to komunikaty diagnostyczne, ktore pominalem. Pierwsze ls wykonywane jest na komputerze przy ktorym siedzisz, kolejne na innym komputerze. Trzecie ls znow jest wykonywane na twoim komputerze. 'Zasada kciuka' jest taka, ze do konta root powinno uzyskac ie dostep tylko poprzez konto innego uzytkownika. Np. za pomoca polecenie su

piotr:$ su
Password:
piotr:#

teraz piotr pracuje jako root (znak # mowi o tym), polecenie id -u zwraca 0 (stad wiadomo, ze pacuje sie jako root)

$ ssh root@your_server_ip

jest zlym pomyslem. Jesli chcemy przez sudo miec dostep do zasobow systemu - to sudo przestaje byc  potrzebne. Ma sens kiedy jest kilku uzytkownikow albo kiedy ktos  nie jest  zainteresowany administracja systemu, Na marginesie

$ sudo cat /etc/sudoers

to sa dwa polecenie, pierwsze sudo - podnosi uprawnienia uzytkownika, drugie to

$ cat /etc/sudoers

ktore wyswietla zawartosc pliku /etc/sudoers, jesli pominac sudo to bedzie komuniakt o bledzie: brak dostepu.

Olaf

Bardzo ale to BARDZO Ci dziękuję za pomoc :) i to rozwiało wszelkie wątpliwości, teraz wiem,że mam dobrze poustawiane w YaST (wcześniejszy filmik) tylko niepotrzebnie wpisywałem "sudo" cat /etc/sudoers żeby sprawdzić uprawnienia użytkowników.
Teraz jest tak:
*wchodzę na U1 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję komunikat "Brak dostępu" (bo to grupa users)

*wchodzę na U2 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję informacje (czyli puszcza żądanie) o użytkownikach posiadających prawa root

*wchodzę na U3 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję informacje (czyli puszcza żądanie) o użytkownikach posiadających prawa root


I o to mi chodziło.


Jeszcze tylko jedno, jak zmienić hasło root'a?
Bo zamontoałem drugi system na Virtualbox i jedno konto utworzyłem od razu będące rootem, jak to teraz rozdzielić, czyli nadać hasło roota inne niż ma użytkownik?

Znalazłem takie polecenie: sudo passwd root
i opis dokładniejszy:


*** otwierasz konsole -logujesz sie na roota [sudo sh] podajesz stare haslo
passwd i podajesz nowe haslo... po tym wpisujesz exit i jeszcze raz exit ;) ***

Działa :) wszystko gra na 102 ! Hura!!

Sprawdzę

TataPingu

Cytat: Olaf w Styczeń 29, 2019, 03:40:16 PM
*wchodzę na U1 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję komunikat "Brak dostępu" (bo to grupa users)

*wchodzę na U2 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję informacje (czyli puszcza żądanie) o użytkownikach posiadających prawa root

*wchodzę na U3 - wpisuję polecenie w terminalu: cat /etc/sudoers
- otrzymuję informacje (czyli puszcza żądanie) o użytkownikach posiadających prawa root


I o to mi chodziło.

Pytam, raz z ciekawości, a dwa, by ostudzić Twoje zamiary...
- a w jakim celu chcesz stworzyć taką konstelację ?

hobbysta

Jesli jestes zalogowany jako root wystarczy

# passwd

rzeczywiscie

$ sudo passwd root

to zmiana hasla konta root (ew. utworzenie - jesli konto jest zablokowane).

Olaf

Cytat
Pytam, raz z ciekawości, a dwa, by ostudzić Twoje zamiary...
- a w jakim celu chcesz stworzyć taką konstelację ?

Nie martw się nic szczególnego :) po prostu założyłem sobie taki mały cel i go (mam nadzieję) osiągnąłem - czysto praktyczne zadanie.

TataPingu

Cytat: Olaf w Styczeń 29, 2019, 07:30:01 PM
po prostu założyłem sobie taki mały cel i go (mam nadzieję) osiągnąłem - czysto praktyczne zadanie.

Acha, to OK,
- w sumie na tym polega nauka i praktyka...

Miałem obawy, że chcesz to "przenieść" na jakiegoś realnego PCta...
- to byłoby trochę... bez sensu (taka konstelacja)...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum