Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System nie "wstaje" mimo poprawnej instalacji

Zaczęty przez underest, Styczeń 25, 2019, 11:27:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

underest

Witam wszystkich serdecznie.
Na wstępnie chciałbym nadmienić, że nigdy w życiu (do wczoraj) nie instalowałem żadnej wersji Linuxa. Uznałem jednak, że sobie z tym bez problemu poradzę i w pewnym sensie nie pomyliłem się, gdyż na etapie samej instalacji nie napotkałem trudności. Tyle tylko, że zainstalowany linux nie uruchamia się po wyjęciu usb instalatora i zresetowaniu komputera.

Ale może od początku – kupiłem żonie starego netbooka Dell Inspiron (2 gb ram, Intel Atom wspierający 64-bit) z preinstalowanym Win7. Mulił ten Windows strasznie, więc uznałem, że do podstawowych zastosowań Linux będzie wystarczający. Znalazłem artykuł typu "jaki Linux dla laika na początek" i na jego podstawie pobrałem Zorin OS. Podczas instalacji wybrałem opcję wyczyszczenia dysku (zamiast dwóch systemów równolegle) i wszystko było OK, system się zainstalował. To było wczoraj. Dziś po włączeniu komputera wieszał się na logo Zorina i nie ładował dalej (czekałem bardzo długo).

Z braku innych pomysłów uznałem, że zainstaluję jakąś "lżejszą" dystrybucję. Ponownie wyczyściłem dysk i zainstalowałem Linux Lite (również na bazie Ubuntu). Podobna sytuacja – zainstalował się bez problemu. Ściągnąłem potrzebne żonie programy, etc. Nawet żonie się podobał. Ale znowu – gdy chciała sprawdzić jak szybko  komputer się uruchamia (pierwsze uruchomienie bezpośrednio po instalacji), nie uruchomił się wcale.

Po około 2 minutach następuje totalna zwiecha:

https://i.imgur.com/vYmVN8n.jpg

Przez "totalna" rozumiem, że widoczne na zdjęciu "kółko oczekiwania" nawet się nie "kręci" – ekran jest kompletnie zamrożony, nie słychać żadnej pracy dysku, nic. Tak samo było w przypadku Zorina, tylko tam wieszał się na logo "Z".

Czy ktoś z szanownych Forumowiczów może skierować mnie, kompletnego linuksowego newbie, w kierunku rozwiązania problemu?

Dodam jeszcze, że USB instalacyjny do Lite ma taką opcję jak uruchomienie w trybie awaryjnym – diagnostyka nie zwraca wtedy żadnych błędów, lecz gdy po niej pojawia się okno wyboru opcji (uruchom normalnie, w trybie takim czy innym, różne testy, etc.), to nic nie da się zrobić, gdyż nie działa ani klawiatura, ani touchpad. Klawiatura nie działa ani systemowa, ani podłączona przez port USB. Pozostaje jedynie "hard reset" i od nowa – albo uruchamianie "normalne" i zwiecha jak na zdjęciu, albo "awaryjne" i wtedy raport diagnostyczny jest OK i zwiesza się na oknie wyboru co dalej.

Jak na pierwsze doświadczenia z linuksem trochę irytujące, ale mam nadzieję, że problem jest rozwiązywalny.

Pozdrawiam!

PS
Jeśli mój problem powinien zostać opisany w innym dziale forum, proszę moderatora o przeniesienie.

gosc

W momencie uruchomienia Grub wciskasz e, szukasz linijki zawierającej "quiet splash" i usuwasz te dwa zwroty, po czym wciskasz ctrl+x (skróty podane są też w edytorze).
Ta operacja wyłączy ekrany graficzne i sprawi, że procedura ładowania systemu będzie wyświetlana na ekranie, co być może pozwoli zdiagnozować źródło problemu.

Podaj dokładny model laptopa.

TataPingu

Cytat: underest w Styczeń 25, 2019, 11:27:41 PMpobrałem Zorin OS.

Spróbuj z innym live, np. MintLMDE, LinuxMX, może być SPARKY itp..
- jeśli OSy startują bezproblematycznie, to po instalacji powinno być również OK

Ten sposób jest "szybszy", niż ew. doszukiwanie się, co jest przyczyną "zwiechy"
- jeśli zjawisko wystąpi na każdym z w/w dystrybucji, to wówczas trzeba będzie "poszperać głębiej"...

pavbaranov

A ja bym dodał jeszcze... Spróbuj, dopóki przyzwyczajeń nie macie, jakąś dystrybucję w istocie dla takiego - co tu dużo mówić - obecnie słabego komputera. Masz tu listę (przykładową, ale te dystrybucje są w miarę popularne): https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Old+Computers. Pośród nich spróbuj takich, które w opisie jako Desktop mają: OpenBox, FluxBox, JWM, Enlightenment, LXDE, LXQt (te dwa ostatnie ma też Sparky, którego Twórcy są na tym forum). Dlaczego? Z kilku przyczyn. Po pierwsze te dystrybucje są właśnie na takie komputery, które za mocarzy w obecnych czasach uchodzić nie mogą. Nadto sam system w przypadku Zorin OS, jeśli z GNOME pochłonie Wam ok. 1/2 dostępnego RAM, Lite i Zorin, ale z Xfce - ok 1/10. W przypadku takiego Antix z JWM, które całkiem przyjemnie się obsługuje - sam system 1/40. Różnica będzie odczuwalna.

Reszta - w istocie wypróbować inne, choć niekoniecznie z tej samej stajni (albowiem wszystkie pojawiające się w tej chwili to pochodne albo Ubuntu, albo Debiana wprost), albo pokazać to o czym pisze @arecki. I tu zachodzi pytanie - jeśli podam Ci polecenia, które spowodują zapisanie pliku na tym komputerze - masz możliwość go z innego wysłać na jakiś serwis?

Spróbuj również wystartować komputer (w sposób, o którym wspomina @arecki), dodając w miejsce skasowanych "quiet splash" słowo "nomodeset". W wielu przypadkach pomaga.

underest

Cytat: arecki w Styczeń 26, 2019, 08:02:21 AM
W momencie uruchomienia Grub wciskasz e, szukasz linijki zawierającej "quiet splash" i usuwasz te dwa zwroty, po czym wciskasz ctrl+x (skróty podane są też w edytorze).
Wyguglowałem czym jest GRUB i z tego co rozumiem, muszę najpierw mieć do dyspozycji stojący system, żeby to zainstalować i następnie wywołać przy starcie systemu – zgadza się?

Cytat: TataPingu w Styczeń 26, 2019, 11:42:33 AM
Spróbuj z innym live, np. MintLMDE, LinuxMX, może być SPARKY itp..
- jeśli OSy startują bezproblematycznie, to po instalacji powinno być również OK
Dokładnie z takiego założenia wyszedłem, czyszcząc dysk z Windowsa 7 – który wstawał normalnie. Nie sądziłem, że linux może nie startować. W retrospektywie powinienem postawić linuxa równoległe do Windy – teraz nie mam żadnego sprawnego systemu, bo tego Win7 też już nie postawię (przynajmniej legalnie – brak recovery disc do laptopa).

Pobrałem właśnie Sparky i mam to samo co z dwoma poprzednimi – normalnie go zainstalowałem z pliku .iso – do tej pory wszystko działa, mogę korzystać z systemu bezpośrednio po wyjściu z instalatora. Po restarcie komputera system jednak nie wstaje.

ALE, w przypadku Sparky'ego pojawiła się pewna wskazówka (w sensie nie dla mnie, ale mam nadzieję, że dla Was;) – w przypadku opartych na Ubuntu Zorin/Lite, komputer się po prostu zwieszał. Na Spark też się zwiesza, ale na ekranie widzę wtedy następujący komunikat:

https://i.imgur.com/UzvbF5M.png

Pomysły?

Cytat: pavbaranov w Styczeń 26, 2019, 12:50:48 PM
I tu zachodzi pytanie - jeśli podam Ci polecenia, które spowodują zapisanie pliku na tym komputerze - masz możliwość go z innego wysłać na jakiś serwis?
Jeśli nadążam, to chyba mogę np. postawić system z instalatora USB i od razu (bez wyłączania komputera) wygenerować jakiś plik i przesłać go. Może nawet tego GRUB mogę wtedy zainstalować?

Pozdrawiam.


pavbaranov

Ok, to o czym pisał i do czego się odnosisz - @arecki - masz. Ów GRUB pojawia się po prostu na samym początku, zanim jeszcze system wstanie.

Błąd, który widzisz w Sparky, to nie jest raczej źródło problemów.

Jeśli chodzi o moje pytanie - nie. Kompletnie nie o to chodzi. Nie chodzi o liveusb, ale ów system, który zainstalowałeś (btw - spróbuj np. Antix, spróbuj też cokolwiek, co nie jest oparte o Debiana/Ubuntu, choćby polski Mabox), ale o ten system, o którym mówisz, że się zawiesza. Potrzebowalibyśmy dane z niego, a nie z liveusb.
Poniekąd można spróbować to jeszcze poprawić ze świeżo zainstalowanego systemu. Nie cierpię debianowatych/ubuntowatych dystrybucji, ale jeśli masz czas, to wpadnij z taką rzeczą na freenode na #archlinux.org.pl - spróbujemy pomóc. Zresztą koledzy może nie mają takiej awersji do tych systemów jak ja :)

underest

#6
Cytat: pavbaranov w Styczeń 27, 2019, 06:39:40 PM
Ok, to o czym pisał i do czego się odnosisz - @arecki - masz. Ów GRUB pojawia się po prostu na samym początku, zanim jeszcze system wstanie.
W sensie GRUB jest domyślnie na każdym komputerze preinstalowany? Czy jest integralną częścią instalacyjnego USB z iso linuxa? Wciskanie tego "e" dla wywołania konsoli ma nastąpić w którym momencie dokładnie? Jak już się linux zacznie uruchamiać ale po ekranie "powitalnym" samego Della (z którego mogę wejść do BIOS, etc.)?

Cytat: pavbaranov w Styczeń 27, 2019, 06:39:40 PM
btw - spróbuj np. Antix, spróbuj też cokolwiek, co nie jest oparte o Debiana/Ubuntu, choćby polski Mabox

Mogę spróbować, jasne, tylko czy przypadkiem Debian/Ubuntu to nie są najczęściej polecane początkującym dystrybucje? Liczyłem, że one właśnie nie sprawiają tego rodzaju problemów... Czy to może np. być hardware'owy kłopot z komputerem? Coś, co nie przeszkadzało Win7, a przeszkadza Linuxowi?


EDIT: Pobieram właśnie iso AntiX – jak też nie wstanie po instalacji to będzie to już 4 linux, który nie wstaje na moim wysłużonym Dellu. Ale to dziwne, bo Win7 na nim działał bez problemu, tylko trochę wolno (co zrozumiałe).

gosc

#7
E wciskasz gdy masz planszę z wyborem systemu do uruchomienia, tam też masz możliwość wybrać tryb recovery, może się skrywać w opcjach zaawansowanych.
Może to wyglądać tak jak na obrazku https://www.linuxportal.pl/images/galeria/184761_5712986c71195.png :

underest

Cytat: arecki w Styczeń 27, 2019, 07:10:19 PM
E wciskasz gdy masz planszę z wyborem systemu do uruchomienia, tam też masz możliwość wybrać tryb recovery, może się skrywać w opcjach zaawansowanych.

Przy czym tego rodzaju planszę widzę tylko jak bootuję z USB – normalnie nie ma żadnego drugiego systemu do wyboru. Po ekranie startowym Della zaczyna się automatycznie ładować linux (nic nie wybieram ani nie potwierdzam) i się wiesza na tym etapie. Bootując z USB mam GRUBa odpalić?

gosc

#9
To próbuj wywołać planszę Grub wciskając wielokrotnie klawisz shift.
Czy w trakcie instalacji było pytanie o lokalizację instalacji Grub?
Może być tak, że po prostu nie masz Grub'a tylko systemd-boot

Przy okazji zaktualizuj sobie UEFI/BIOS (odnośnie tych błędów ACPI)

underest

#10
OK, wywołałem GRUB – po naciśnięciu "e" nie ma nigdzie linijki "quiet splash". Jest coś takiego jak "quiet resume".

Poza tym, wersja BIOS to A02 i na stronie Dell jest to najnowszy BIOS dla tego laptopa, ost. aktualizacja listopad 2011:

https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/product-support/product/inspiron-mini1018/drivers


pavbaranov

Usuń "quiet", wciśnij ctrl+x i napisz na czym się zatrzyma.
Wypróbuj również wpisanie np. w miejscu "quiet" słowa "nomodeset" (bez "").

underest

Cytat: pavbaranov w Styczeń 28, 2019, 12:50:25 AM
Usuń "quiet", wciśnij ctrl+x i napisz na czym się zatrzyma.
Wypróbuj również wpisanie np. w miejscu "quiet" słowa "nomodeset" (bez "").

Tak zrobiłem.

Moment zwiechy (dla pewności zostawiłem go tak na godzinę):

https://i.imgur.com/QkBlkkb.jpg

TataPingu

Cytat: underest w Styczeń 28, 2019, 05:11:17 AM
Moment zwiechy (dla pewności zostawiłem go tak na godzinę):

W takim razie coś chyba nie tak z hardware...
W pierwszym rzędzie sprawdziłbym HDD (najlepiej fizycznie sprawdzić, czy dysk jest prawidłowo osadzony itd.
A tak na marginesie, HDD to SATA, czy jeszcze IDE ?
Jeśli wszystko będzie OK (z dyskiem), a nadal wystąpią te same objawy, to skombinuj jakiś inny HDD (100% sprawny) i ponów próbę instalacji...
- mam przypuszczenie, że coś nie tak z HDD


pavbaranov

#14
Dobra, a ja zrobiłbym tak - w momencie zwieszenia wciśnij: ctrl+alt+Fx (lub alt+Fx - zobacz co zadziała), gdzie Fx jest klawiszem F1...F8; niestety nie powiem Ci który dokładnie, ale warto spróbować z F3 bo tu zwykle nic nie ma. Przejdziesz do czarnego ekranu, gdzie będzie "cośtam" login: - tu masz wpisać swoją nazwę użytkownika. Następnie zostaniesz poproszony o hasło. Wpisując je nic nie zobaczysz i to jest ok. Oba wpisy zatwierdzasz enterem. Gdy pojawi się znak zachęty wpisz:
journtalctl -xb
Błędy, które się pokażą winny być na czerwono - pokaż je - najsensowniej byłoby cały plik, ale tu ponawiam pytanie: poradzisz sobie mając do dyspozycji wyłącznie konsolę i nasz opis? Jeśli tak - włóż jakikolwiek pendrive, wpisz: lsblk i pokaż wynik.
Niemal na pewno nie wyświetli Ci się całość - dalej przechodzisz np. naciskając enter, a wychodzisz wciskając "q", gdy się całość zakończy (zobaczysz linijkę, w której będzie słowo END).
Aha, jeszcze poprosilibyśmy o zawartość pliku /etc/default/grub.

EDIT:
I jeszcze jedna opcja, bo może będzie łatwiej. Sprawdź, czy po wystartowaniu systemu z liveiso widzisz zawartość HDD, możesz ten dysk otworzyć. Jeśli tak, to odpal "normalnie" komputer z HDD (bez "quiet" w GRUB) i wykonaj po zalogowaniu się w trybie tekstowym, tak jak to wyżej napisałem:
journalctl -xb > plik.txt
Zapamiętaj ścieżkę.
Odpal z liveiso, przejdź na HDD, znajdź plik: plik.txt oraz /etc/default/grub i zawartość obu tutaj podrzuć.
Przy okazji - bo już było tych "linuksów" w tym wątku kilka - który obecnie masz zainstalowany?

@ciubaka - Wszystkie, dotychczasowe "linuksy" w tym wątku są robione jako "remaster" Ubuntu i korzystają (zdaje się) z takiego samego instalatora. Jeśli linux jest prawidłowo zainstalowany, to problem leży w tym, że ów instalator wadliwie dobiera ustawienia dla GRUB dla tego komputera i z tymi, które ustawił w /etc/default/grub system już nie startuje. W zasadzie bardzo popularna rzecz, zwłaszcza z wszelkimi instalatorami, które "wiedzą lepiej".

Zobacz najnowsze wiadomości na forum