Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System nie "wstaje" mimo poprawnej instalacji

Zaczęty przez underest, Styczeń 25, 2019, 11:27:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

To raczej nie jest problem sprzętowy, dysku ani niczego innego.
Przecież winda działała bez problemu.
Coś jest nie tak wgrywane przez kolegę underest.
Albo coś nie tak ustawione w biosie.
Moje pytanie - co widać przy uruchamianiu systemu z nośnika usb?
Powinno dawać wybór - usb, cdrom, hdd.
Czy pokazuje te  alternatywy, czy tylko startuje usb?
Jeżeli pokazuje możliwość startu z hdd to nie ma siły - musi startować jeżeli jest poprawnie wgrany.
Jeżeli nie widzi innych nośników - to coś nie tak z biosem.
Jeżeli widzi dysk, to proszę jeszcze raz wgrać jakiś prosty w instalacji linux.
Jako laik linuxowy zalecam w tym przypadku xubuntu lub sparky - one naprawdę się prosto wgrywają.
Dla pewności w wersji 32 bity.
Jak to nie podziała, to proszę sobie ściągnąć jakiegoś windowsa w wersji trial - na przykład xp.
Wersje 30-dniowe są legalne bezpłatnie.
I zobaczyć co komputer powie na system billa gatesa.
Pozdrawiam, mam jednak nadzieję że zadziała linux.

TataPingu

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Przecież winda działała bez problemu.

No właśnie, DZIAŁAŁA !

Już kiedyś tam wspominałem, jeśli chodzi o hardware, a szczególnie o HDD, to problemem nie jest tutaj, czy w ogóle siądzie, tylko KIEDY SIąDZIE ?

Właśnie przy takim starszym sprzęcie, przy jakichkolwiek problemach, w pierwszym rzędzie powinno się sprawdzić hardware...

A to, że winda działała...
- no cóż, software wgrywane było jeszcze kiedy mechanika HDD była OK (głowica magnetyczna, wodzik-ramię, czytanie/zapis, kontroler itd)
To tylko mechanizmy, które kiedyś siądą. I najczęściej najpierw siada mechanizm zapisu. Dane, które były kiedyś już raz zapisane można jeszcze odczytać, ale nowe rejestrowane będą z błędami...
To tłumaczy, dlaczego wida "działała"...

Można to sprawdzić...
- wystarczy spróbować ponownej instalacji windy...

Ps do autora
- jak stary jest dysk HDD ?

underest

Cytat: TataPingu w Styczeń 28, 2019, 08:35:26 AM
W takim razie coś chyba nie tak z hardware...
(...)
- mam przypuszczenie, że coś nie tak z HDD
I to by nie przeszkadzało Win7 się odpalać? Przypominam, że ten laptop normalnie funkcjonował na Win7 ostatnie lata.


Cytat: pavbaranov w Styczeń 28, 2019, 11:09:19 AM
tu ponawiam pytanie: poradzisz sobie mając do dyspozycji wyłącznie konsolę i nasz opis?
Poradzę sobie ze wszystkim, co zostanie opisane w łopatologiczny sposób i będę to mógł odtworzyć niczym małpa;)
Np. w Twoim poście na pierwszy rzut oka nie rozumiem, jak z poziomu konsoli mam coś skopiować na pendrive. Jeśli sama konsola jest uniwersalna na tych wszystkich dystrybucji linuksa, to mogę się nią posługiwać na podstawie obecnych tu wskazówek.


Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Coś jest nie tak wgrywane przez kolegę underest.
Ja tylko wciskam "dalej" na instalatorach...

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Albo coś nie tak ustawione w biosie.
Moje pytanie - co widać przy uruchamianiu systemu z nośnika usb?
Powinno dawać wybór - usb, cdrom, hdd.
Czy pokazuje te  alternatywy, czy tylko startuje usb?
Po włożeniu pendrive z iso wszystko przebiega dokładnie tak, jak moim zdaniem powinno przebiegać. Zaryzykuję nawet, że gdybym nie wyłączał komputera po instalacji tylko zostawił go permanentnie włączonego (jak np. mojego Maca – nie pamiętam kiedy był ostatni raz wyłączony ten komputer – tylko wygaszam), to bym nie zauważył nawet problemu.

Czyli: tak, ustawiam sobie w biosie start z USB, wybieram rodzaj instalacji i jej miejsce (tu wybierałem każdorazowo czyszczenie dysku, co było największym błędem – gdybym pierwszy raz zainstalował na partycji obok Windy, to miałbym wciąż użytkowo-sprawny komputer), a następnie ustawiam w instalatorze region i inne standardowe rzeczy. Potem mam normalnie działający system... aż do wyłączenia komputera.

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Jeżeli nie widzi innych nośników - to coś nie tak z biosem.
Bios widzi normalnie wszystko. Wcześniej wrzucałem ekran z jakimiś błędami ale koledzy stwierdzili, że bez związku.

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Jeżeli widzi dysk, to proszę jeszcze raz wgrać jakiś prosty w instalacji linux.
Jako laik linuxowy zalecam w tym przypadku xubuntu lub sparky - one naprawdę się prosto wgrywają.
Dla pewności w wersji 32 bity.
Dwie sprawy:

1. do tej pory instalowałem wersję 64 zawsze, po pierwsze dlatego, że zawsze taka była polecana na oficjalnych www dystrybucji, a po drugie sprawdziłem, że procesor jest do tego przystosowany (choć komputer miał pre-instalowany Windows w wersji 32).

2. mogę ewentualnie zasugerować polecenie mi jakiegoś programu diagnostycznego do dysków na linuxa i odpalę go zaraz po instalacji.

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 12:10:54 PM
Jak to nie podziała, to proszę sobie ściągnąć jakiegoś windowsa w wersji trial - na przykład xp.
Wersje 30-dniowe są legalne bezpłatnie.
I zobaczyć co komputer powie na system billa gatesa.
Pozdrawiam, mam jednak nadzieję że zadziała linux.
A wiecie może jak z tego triala XP zrobić na Macu (!) bootowalny USB? Tutoriale jakie na szybko widzę ciągną się przez kilkadziesiąt kroków...

ciubaka

A jak ustawiłeś w biosie start z pena to potem wyłączyłeś mu ten start?
Czy on po prostu nadal szuka pena do startu?
To po pierwsze.
Po drugie - zrób jeszcze jedną próbę, zainstaluj xubuntu 32 bity, niech sam sobie wszystko robi z automatu, właśnie tak jak robisz, klikając dalej i ustawiając jedynie strefy czasowe i językowe.
Napisz co wyszło.

underest

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2019, 03:16:29 PM
A jak ustawiłeś w biosie start z pena to potem wyłączyłeś mu ten start?
Czy on po prostu nadal szuka pena do startu?
Jasna sprawa.

Przy czym dla wyeliminowania potencjalnej przyczyny problemu, mogę rzeczywiście zrobić test dysku, zanim wyłączę komputer po instalacji – jaki program pod linuksem się nadaje do tego?

TataPingu

#20
Cytat: underest w Styczeń 28, 2019, 03:46:24 PM
Przy czym dla wyeliminowania potencjalnej przyczyny problemu, mogę rzeczywiście zrobić test dysku, zanim wyłączę komputer po instalacji – jaki program pod linuksem się nadaje do tego?

Np. e2fsprogs...
- lapka musisz wystartować z usb i to takim dystrem live, które ma go już "na pokładzie", lub ew.umożliwia doinstalowanie programu do live.

Dla "debianowców" to:
sudo apt-get install e2fsprogs

Potem wystarczy:
sudo badblocks -vsn /dev/sda

Samo sprawdzanie trwa bardzo długo. Najlepiej zostawić lapka na całą noc.

Ewentualnie, jak już wcześniej wspomniałem, spróbuj zainstalować jeszcze raz windę, na pewno będzie to prędzej...

underest

Cytat: TataPingu w Styczeń 28, 2019, 04:31:00 PM
- lapka musisz wystartować z usb i to takim dystrem live, które ma go już "na pokładzie"
Polecisz jakiś konkretny?

Cytat: TataPingu w Styczeń 28, 2019, 04:31:00 PM
Ewentualnie, jak już wcześniej wspomniałem, spróbuj zainstalować jeszcze raz windę, na pewno będzie to prędzej...
Problem w tym, że nie mam windy na USB (chciałem stworzyć ale okazuje się to bardzo skomplikowaną operacją na Macu), a fizycznie nie posiadam też napędu optycznego... Ostatni raz używałem CD/DVD do instalowania czegoś chyba dekadę temu...

Albedo 0.64

#22
Cytat: underest w Styczeń 28, 2019, 05:11:17 AM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 28, 2019, 12:50:25 AM
Usuń "quiet", wciśnij ctrl+x i napisz na czym się zatrzyma.
Wypróbuj również wpisanie np. w miejscu "quiet" słowa "nomodeset" (bez "").

Tak zrobiłem.

Moment zwiechy (dla pewności zostawiłem go tak na godzinę):

https://i.imgur.com/QkBlkkb.jpg

Panowie, czy to nie jest czasem problem z rozmiarem (rozdzielczością) obrazu-tła w LightDM? Może tak stary komputer ma za małą rozdzielczość dla ekranu logowania?
Być może, po zainstalowaniu systemu należałoby zmienić ustawienia LightDM i zamiast obrazu ustawić jednolite tło. Dopiero po tym restart komputera.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

hobbysta

Poszukaj znajomego ktory pomoze. Poza tym czy zona bedzie zadowolona. Zrob tak - scignij VirtualBox na Windows, zainstaluj - potem sciagnij obraz np. Ubuntu - obraz to cos co VirtualBox uruchomi i bedzie dzialac - i pokaz zonie co ja czeka - i czy jest jest zadowolona z efektu. Z mojego prywatnego doswiadczeni wiele osob dosyc szybko porzuca Linuxa. W ten sposob zaoszczedzisz czas - i ewentualnych przyszlych rozczarowan. To jest jak z kupowaniem prezentu. 

TataPingu

Cytat: underest w Styczeń 28, 2019, 05:32:44 PM
Polecisz jakiś konkretny?

Sciągnij sobie do tego celu iso PartedMagic, to dystro, które przygotowane jest do tego celu...

https://www.heise.de/download/product/partedmagic-92431

lub

https://www.heise.de/download/product/partedmagic-47255

Językiem się nie przejmuj, przy starcie iso język sobie wybierasz...

underest

Cytat: Albedo 0.64 w Styczeń 28, 2019, 06:34:12 PM
Panowie, czy to nie jest czasem problem z rozmiarem (rozdzielczością) obrazu-tła w LightDM? Może tak stary komputer ma za małą rozdzielczość dla ekranu logowania?
Nie znam się, ale może to jest jakiś trop – mówimy o netbooku 10 cali, który w pionie ma 600 pikseli (na 1024). Nawet w instalatorze ekran ucina niektóre przyciski ale nie sądziłem, że to ma jakiekolwiek znaczenie dla działania systemu. Aczkolwiek być może ma.

TataPingu

Cytat: underest w Styczeń 28, 2019, 08:29:47 PM
Nie znam się, ale może to jest jakiś trop – mówimy o netbooku 10 cali, który w pionie ma 600 pikseli (na 1024). Nawet w instalatorze ekran ucina niektóre przyciski ale nie sądziłem, że to ma jakiekolwiek znaczenie dla działania systemu. Aczkolwiek być może ma.

Powiem szczerze, że wychodziłem z założenia, że to co najmniej 14" i standard co najmniej VESA...
- no to w tym przypadku Kolega Albedo 0.64 może mieć słuszność...

pavbaranov

@underest - Proponowałem freenode i archlinux.org.pl - pomożemy.

W miarę łopatologicznie, ale 2 różne rozwiązania:
1. Uruchom komputer z liveiso.
2. Sprawdź, czy masz możliwość wejścia w nim na dysk (partycje) HDD.
3. Jeśli ad. 2 powiodło się, to plik z HDD /etc/default/grub - wrzuć tutaj.
4. Jeśli ad. 2 powiodło się wykonaj:
a. Uruchom komputer i przy jego starcie skasuj z GRUB słowo "quiet" (masz wyżej opisane jak, zrobiłeś to już)
b. Gdy system się zatrzyma wciśnij: alt+ctrl+F3 (lub inne Fx), wpisz swój login, następnie hasło
c. Wykonaj polecenie:
journalctl -xb > plik.txt
5. Zapamiętaj ścieżkę.
6. Ponownie uruchom komputer z liveiso, przejdź na HDD, przejdź do ścieżki z pkt. 5
7. Zawartość pliku z pkt 4.c wyślij tutaj.

Inne rozwiązanie podam, gdy to nie pomoże.

PS: Uruchom w końcu system zamieniając "quiet" na "nomodeset".


underest

Dobra.

Zainstalowałem Xubuntu 32-bit – objawy bez zmian, instalacja poprawna, zwiecha totalna na ekranie z logo Xubuntu.

ALE... Zainstalowałem Antixa... i działa.

Pytanie: czym istotnym w kontekście ww. objawów różni się Antix od 4 poprzednich linuxów, jakie instalowałem?

Pytanie 2: Antix po starcie nie łączy się automatycznie z wi-fi – jak zrobić, żeby wykrywał sieć od razu po włączeniu i pokazywał jej status w rogu obok poziom baterii, jak w każdym innym systemie?

Pytanie 3: na świeżym systemie wywala po włączeniu takie okno:
https://i.imgur.com/SCh3BLz.png

O co tu chodzi i jak to poprawić? Mam w tym celu założyć nowy wątek?


pavbaranov

Myślę, że 3 pytania 1-3 winny się znaleźć już w kompletnie innym wątku, skoro absolutnie nie dotyczą problemu, który go rozpoczął. A jak zawsze mówię: forum nie jest prywatnym supportem kogokolwiek i jest po to, by ktoś inny mógł skorzystać również. Skąd zatem ktoś, kto spotka się z 3 "problemami" dotyczącymi Antiksa ma  wiedzieć, że to w wątku dotyczącym tego, że jakiś system z grupy *buntu nie wstaje? (Nb. Antix jest głównie chyba na Debianie oparty).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum