Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki Linux na Laptopa

Zaczęty przez adriano_1995, Styczeń 22, 2019, 09:51:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adriano_1995

Witam. Potrzebuje Linuxa na starego laptopa dla którego najcięższym zadaniem będzie płynne odtwarzanie filmów np: na youtube. Wczoraj na próbę zainstalowałem Ubuntu Mate i sam system i przeglądanie internetu działa zadowalająco to filmy na youtube mają problem przy 480p. Dopiero zaczynam przygodę z Linuxem przez to chciałbym aby był w miarę prosty w obsłudze, posiadał język polski oraz automatycznie zainstalował sterowniki do mojego laptopa. Fajnie byłoby gdyby dało się zainstalować na nim Google Chrome bez większych problemów. Proszę też o pomoc które wersje systemu mam instalować x32 czy x64. Z góry dziękuje za pomoc.
Mój Laptop to:
Lenovo Ideapad u550
Intel Celeron 743 1,30 GHz
2x2gb ram 1066 MHz DDR3
Dysk SSD GoodRam IRDM 120GB

pavbaranov

Tego typu wpisów nawet na tym forum od groma. Przeglądnij. Choćby tu: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3307
Problemem w przypadku tego komputera nie tyle będzie dystrybucja co sposób odtwarzania tych filmów z YT oraz to, co temu służy. Jeśli będzie to ulubiona przeglądarka Polaków - Google Chrome (zresztą pewnie i Firefox również) - to efekt będzie taki sam. Będzie się ciąć. zwłaszcza, gdy pootwierasz kilka okien.
Nadto - na słabego Celerona wybrałbym coś, co nie ma żadnego środowiska - jest w nim wyłącznie tzw. menedżer okien (np. OpenBox) - jak choćby BunsenLabs. Dodatkowo oglądanie filmów przez jakąś aplikację jak SMTube/Player.
Sterowników do tego GPU nie ma (np. Ubuntu używa tu wbudowanego w kernel modesetting) lub oferowane są w każdej (xf86-video-intel); każdy musi sobie sam ocenić, z czym mu lepiej.
Teoretycznie 32-bitowy system ma lekko mniejszy apetyt na RAM. Przy 4GB RAM nie jest to problemem (problem może wystąpić raczej w drugą stronę, albowiem kernel musi obsługiwać PAE - adresowanie powyżej 3GB przy 32 bitowym systemie). Osobiście wybrałbym 64 bitowy.
Ubuntu - obojętnie które - raczej też do dystrybucji predystynowanych na starsze (czyt. słabsze) komputery raczej nie należy.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Styczeń 22, 2019, 11:05:26 AM
Ubuntu - obojętnie które - raczej też do dystrybucji predystynowanych na starsze (czyt. słabsze) komputery raczej nie należy.

No właśnie..!
- o ile dobrze pamiętam, to Kolega Pavroo niedawno wspominał o nowych wersjach SPARKY, m. in. jest również jakaś multimedialna.
SPARKY, sam w sobie jest stosunkowo "zwinny", więc może będzie się lepiej nadawać

LinGruby

Osobiście mogę polecić z czystym sumieniem Linux Lite

https://linuxiarze.pl/distro-lite/
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

robson75

Cytat: LinGruby w Styczeń 23, 2019, 05:23:28 PM
Osobiście mogę polecić z czystym sumieniem Linux Lite

Ale Linux Lite jest tylko częściowo spolszczony (tak przynajmniej było jakieś 2 lata temu).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

zatem standartowa porada na tym forum - i wcale nie głupia - bierz sparky :-)

braudar

Cytat: ciubaka w Styczeń 23, 2019, 09:21:11 PM
zatem standartowa porada na tym forum - i wcale nie głupia - bierz sparky :-)

Podpisuję się pod tym obiema rękami. Sparky dobrze się spisuje na komputerach czy to w pracy, czy w domu. Również na starszych maszynach u znajomych którym polecałem - system jest ok.

LinGruby

Cytat: robson75 w Styczeń 23, 2019, 06:22:18 PM
Ale Linux Lite jest tylko częściowo spolszczony (tak przynajmniej było jakieś 2 lata temu).

nie stwierdziłem tego instalując już prawie 2 lata temu na kilku starszych lapkach u znajomych ;-)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

hobbysta

Przy takim sprzecie zawsze bedziesz mial problemy z youtube. Ja wiem: AntiX, Mepis, Puppy, Slax - LFS - instalacja trwa kilka dni ale w zasadzie to po prostu przepisywanie ksiazki albo gotowanie z przepisu - a przy twoim sprzecie bylby to wydajny system. Sparky jak dla ciebie to je prosto nemozebni. Jak wszystko robi sie samo to jak sie zepsuje to trzeba wezwac hydraulika aby naprawil. 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum