Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Od zera do Junior Admina

Zaczęty przez Metro_3055, Styczeń 14, 2019, 11:18:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Metro_3055

Witam wszytskich,


możliwe że już taki wątek był lub nie, więc jak coś przepraszam z góry. Chciałbym zostać Adminem Linux, ewentualnie zacząć przygodę z . Pytanie do was od czego zaczać, co konfigurowac na VPSie?
Od kilku miesięcy siedzę w bashu, zakupilem VPS-a z CentOS 7, zainstalowalem VPNA i jak narazie, pytanie co dalej. Czy macie jakieś dalsze pomysły?  :D

Pozdrawiam

Lukas

gosc


hobbysta

definitywnie nauka angielskiego, sorry ale bez tego jak bez reki, 80% dokumentacji jest po angielsku, znajmosc jezyka to ogromna korzysc  - mozesz korzystac z doswiadczenia inzynierow z calego swiata - na przyklad inzynierow IBM chetnych podzielic sie wlasnym doswiadczeniem.  Wszystko z afryki - to znaczy za friko. Takze to jest inwestycja, ktory zwroci sie z nawiazka 1000%. Mozna nie miec zdolnosci - ale trudno - praca to praca. A jak rozumiem chcialbys w przyszlosci wykonywac taki zawod.

alelynx

Wybierz cokolwiek co chcesz z ponizszej listy:

- Bazy danych SQL i noSQL (MariaDB, MongoDB)
- Automatyczne backupy
- Stawianie serwerów LEMP (Linux + Nginx + MySQL/MariaDB/PHP).
- Stawianie innych serwerów (Django + Gunicorn, NodeJS  + Express)
- Systemd
- Zwiekszanie performance'u systemów. Np: cache i /tmp na tmpfs
- Security - jail, fail2ban, nftables/iptables...
- Jezyk programowania do automacji, do skryptow, cos normalniejszego niz bash. Na przyklad: Python, Ruby...
- Serwery poczty (dovecot + postfix, imap, smtp...)
- devops (ansible)
- skompiluj kernel od zera
- vim/emacs
- logi oraz jak je monitorowac (np. logwatch)

Zanim posuniesz sie za daleko, sprawdz czy technologie SERVERLESS nie oszczedza Ci bólu głowy / zarobią więcej pieniędzy ^^
np. firebase / amazon web services

Jerzy

Cytat: alelynx w Luty 19, 2019, 03:27:38 PM
...
- Security - jail, fail2ban, nftables/iptables...
- Jezyk programowania do automacji, do skryptow, cos normalniejszego niz bash. Na przyklad: Python, Ruby...
- skompiluj kernel od zera
- vim/emacs
- logi oraz jak je monitorowac (np. logwatch)
...

Pragnę zakomunikować, iż wymienione wyżej punkty miały swoje zastosowanie zdecydowanie bliżej czasów gdy osobiście zajmowałem stanowisko administratora, a także nie wszystkie. Mam na myśli m.in. brak konieczności profesjonalnej obsługi edytorów takich jak Emacs, gdyż nie spotkałem się z sytuacją, jakoby na serwerze ów edytor był zainstalowany. O wiele bardziej polecił bym zapoznanie się z każdym po trochu aby móc wykonać podstawowe czynności. Przykładowym edytorem, którego częściej widywałem jest ten wbudowany w Midnight Commander. Nie należy zapominać o współczesnych edytorach, jak Visual Studio Code, Sublime Text, Atom, Notepad++ i możliwości podłączenia się do serwera za ich pomocą, bądź zamontowania lokalnie systemu plików serwera, przykładowo przez SSHFS.
W kwestii pozostałych punktów, jak już napisałem, uważam, że są bardziej współczesne i przyszłościowe rozwiązania, niezależnie od tego, do jakich dawnych programów posiadam przyzwyczajenia z pracy. Kompilacja kernela nie powinna występować na profesjonalnym środowisku, jakie zapewnia dla przykładu Red Hat Enterprise Linux, czy też Ubuntu Server. Zamiast iptables, zalecił bym naukę firewalld. Zamiast monitorowania logów w ten sposób, zalecił bym coś, co lepiej się skaluje, np. Graylog, bądź ELK stack.
Osobiście nie polegał bym na językach jak Python, które słyną z psucia kompatybilności, np. przy migracji z 2 na 3. Uważam za lepsze trzymanie się popularniejszego i bardziej niezawodnego języka skryptowego, np. interpetowanego przez klasyczny Bourne Shell, o ile nie ma wymagań co do obsługi bardziej wyrafinowanych funkcjonalności, gdzie w przypadku ich wystąpienia polegałbym po prostu na powłoce Bash.

TataPingu

Cytat: arecki w Styczeń 15, 2019, 08:20:00 PM
Pójść na praktykę do firmy.

I zacząć od podstaw...
- w pierwszym rzędzie poznać podstawy "unixowców" i zdobyć podstawową wiedzę o hardware, do software dochodzi się z czasem, w miarę potrzeb...

"Kupiłem sobie suwak logarytmiczny i od kilku miesięcy ryram nim tam i spowrotem, pytanie, co dalej ?"
- ostatecznie, chciałbym być inżynierem...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum