Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

czy jest firmware Plustek OpticalFilm 7200 dla Linuxa

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 14, 2019, 02:09:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Szanowni Koledzy
Dostałem skaner do slajdów i teraz mam pytanie:

Czy jest do zdobycia firmware Plustek OpticalFilm 7200 dla Linuxa?


TataPingu

Witaj ponownie Piejanto,
- skanera nie znam (czip itd), ale widzę, że pod /etc/sane są jakieś "plustki", może akurat będzie OK.

Zainstaluj jakiś program do obsługi skanera, np. "Simple scann", albo "xsane", to będziesz mógł od razu sprawdzić, czy działa.

Jeśli nie, to zainstaluj sobie:

https://www.hamrick.com/de/vuescan/plustek-opticfilm-7200-treiber.html

("Laden Sie VueScan fur Linux herunter")

To komercyjny program, ale można go używać (z ograniczeniami)
- będziesz mógł od razu widzieć, czy skaner działa pod linuksem

pavbaranov

Oficjalnie dla SANE - krótko: unsupported: http://sane-project.org/lists/sane-mfgs-cvs.html#Z-PLUSTEK
Producent nie wspiera żadnego innego systemu niż rodzina Windows
Na potwierdzenie jeszcze: https://forum.silverfast.com/viewtopic.php?t=13075

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Styczeń 14, 2019, 04:47:40 PMSANE - krótko: unsupported

Z VueScan warto sprawdzić...
- to firma specjalizująca się w sterownikach skanerów pod linuksa...

Wiele "niesuportowanych" sterowników można uruchomić tym programem, a nóż się trafi...

Piejanto

TataPingu; pavbaranov
Czołem Panowie. Miło znów się spotkać. Szczególnie, że poprzednie Wasze nauki nie poszły w las i - mimo paru nowych kłopotów - poradziłem sobie samodzielnie. Jestem Wam za to niezmiernie wdzięczny.
A wracając do tematu:
Niestety, Panowie. Mam zainstalowane te programy do skanowania, gdyż mam stary płaski skaner A4, który, podobnie jak ten do slajdów, przestał bratu chodzić pod nowym Windows.
Tamten biurowy skaner chodzi pięknie pod X-Sane, i pod  Simple-scan, ale tego do slajdów, nie widzą ani X-Sane, ani Simpe-scan.  Firmowo jest on przygotowany do Windows '98; XP; 2000; Vista. Dlatego miałem nadzieję, ze ruszy pod kontrolą linuxowych programów. Wprawdzie nie była to nadzieja wielka, ale była.
Teraz wszedłem na stronę podaną przez TatęPingu i nadzieja wróciła. 
Dzięki za namiar na VueScan
Opowiem wkrótce, co mi wyszło. Pozdrowionka.

pavbaranov

Janek - Bez sterownika żaden skaner nie ruszy. W linku, który Ci podałem pokazane jest, że obecnie (nawet w wersji rozwojowej) takiego sterownika nie ma dla SANE, stąd nie da rady tego pod nim ruszyć.
Teoretycznie mógłby go obsłużyć genesys, gdyż skaner bazuje na GL842, ale... musiałby być do tego genesys dodany. Niestety dodawanie tych skanerów, które nawet mogłyby być obsługiwane do genesys (czyli m.in. oparte o GL84x) idzie bardzo ociężale. Kiedyś miałem też Plusteka, też opartego o GL84x i poległem. Próbowałem nawet samemu coś w tym zakresie zrobić, ale moja wiedza jest zbyt nikła, by opracować sterownik. Jedyne co mi się udało, to praktycznie zdebugować całą komunikację, ale dalej już tak łatwo nie było. Efekt jest taki, że do dzisiaj - mimo upływu z 10 lat - ten skaner nie odpalił się pod SANE.
Nadzieja to ów vuescan, tyle, że...
- standardowa licencja, która daje rok wsparcia i możliwość skanowania "płaskich" dokumentów to koszt ok 112 zł; ta wersja jednakże nie obsługuje skanowania filmów/slajdów, a chyba taka do tego skanera jest Ci niezbędna (nie wiem, nie znam się),
- licencja profesjonalna daje nieograniczone wsparcie, kosztuje ok. 300 zł i ta wersja m.in. wspiera właśnie skanowanie filmów/slajdów.
Taniej od tej licencji można kupić nowy skaner: https://allegro.pl/kategoria/drukarki-i-skanery-skanery-4587?string=skaner%20do%20negatyw%C3%B3w&order=p&bmatch=baseline-n-ele-1-5-1130 obniżając nawet cenę o sprzedaż tego, co masz. Nie wiem jednak, który z nich jest wspierany przez SANE.
Tak, czy inaczej - masz 30-dni na spróbowanie vuescan. W AUR masz nawet vuescan-bin, choć wersja nie jest aktualna; jeśli chcesz, to pewnie mógłbym przygotować PKGBUILD dla aktualnej, ale nie sądzę, by dla tego skanera były tam jakieś zmiany.

Piejanto

#6
pavbaranov; TataPingu

Zgadza się Pawle. Nie warta skórka za wyprawkę. Ogólnie jest tak. Chwyciłem się porady TatyPingu i ściągnąłem paczkę po czym ją rozpakowałem i zabrałem się za instalację. Zrobiłem nawet {pacman -Syu} i wtedy sobie przypomniałem, coś mi mówił o moich zdolnościach instalacyjnych. Trochę mnie to otrzeźwiło, ale wpadło mi do głowy aby sprawdzić w repozytorium i ... jest tam vuescan-bin. Kazałem zainstalować i zainstalowało. Okazało się, że jest to dokładnie to samo, co polecał TataPingu. Jest tam ponad 4600 sterowników, do ponad 4600 skanerów, no, ale do tego mojego akurat sterowników ani na Linuxa, ani na OS-X, nie ma. (Córka ma Maca, więc sterownik mógłby się przydać). W tej sytuacji, dygitalizacja moich wspomnień musi pozostać w sferze marzeń. Szkoda, bo skaner od mojego brata kosztował 1200 zł, a brat wykorzystał go chyba ze dwa razy do "przemienienia" swoich slajdów i później zmienił się system Windows. Brat już sobie nakładki nie chce ściągać, bo mu się pokończyły i slajdy i moda na slajdy. Takie czasy.
Dziękuję Wam, Panowie, za to spotkanie i chęć pomocy.  Prawdę mówiąc szczerze mnie wzruszyły słowa powitania z waszej strony i poczułem się trochę, jak na spotkaniu starych, dobrych przyjaciół.
Życzę Wam samych pomyślnych zdarzeń w 2019 roku i pozdrawiam.
Do następnego.
Janek czyli Piejanto.

pavbaranov

Janku - w AUR - jak pisałem - jest wersja nieaktualna. Wg "zapewnień" ze strony producenta vuescan, ten skaner niby jest wspierany (choć wiem, że w przypadku tej firmy ich zapewnienia bywają "na wyrost"). Jeśli chcesz, to spróbuję jeszcze zrobić PKGBUILD dla wersji aktualnej, jednakże podstawowe pytanie - czy chcesz?

TataPingu

#8
Cytat: Piejanto w Styczeń 16, 2019, 02:01:05 PM
pavbaranov; TataPingu
Życzę Wam samych pomyślnych zdarzeń w 2019 roku i pozdrawiam.
Do następnego.
Janek czyli Piejanto.

Witam serdecznie Janku,
(myślę, że już "mogę" tak "tykać", bo w tym roku "puknie" mi 60-tka :( )
i nawzajem, i nawzajem.

Widzę, że miałbyś wielką frajdę z tego skanera i trochę jesteś zawiedziony...
- myślę, że jeszcze "nie wszystko stracone", może uda nam się innym sposobem uruchomić ten sprzęt.

Domyślam się, że jest to już USB i chodził albo pod XP, albo jeszcze starszymi windami. Oczywiście, rozumiem, że sterowniki dla windowsa posiadasz.
Spróbujmy go uruchomić w wirtualnej maszynie, a dokładnie pod XP.
Do tego celu najlepszy będzie VirtualBox. Ma już standardowo "wbudowany" interfejs dla USB.
Coś podobnego miałem z jednym modelem skanera HP. Pod wirtualnym XPekiem działał bezbłędnie.

Obaw, co do niebezpieczeństw instalacji XP nie musisz mieć żadnych. Maszynę tak ograniczasz, że w ogóle nie posiada wyjścia na zewnątrz...
- to po prostu będzie, zamknięte, małe universum z XP z dojściem tylko do jednego, wybranego katalogu na Twoim /home (transfer skanowanych slajdów i powstałych plików)...

Jedno co potrzebujesz, to jakąś instalacyjną wersję windowsa XP, ale myślę, że to nie będzie stanowić problemu...

Pozdrawiam
Bogdan vel TataPingu

Piejanto

TataPingu
Z przejściem na "Ty" nie ma problemu i wcale nie chodzi o wiek lecz o pojmowanie świata. Dzięki, że zaproponowałeś.
Jeśli chodzi o XP, to już się zwróciłem z pomysłem "pobrania" płyty instalacyjnej do brata, który zawsze leciał na oryginalnych systemach operacyjnych, bo... bo już tak ma. No, i właśnie u niego, leży taka płyta z Windows XP SP2. Tyle tylko, że ja mieszkam w Łodzi,a brat w Poznaniu i przekazanie musi potrwać.
Na razie mój syn próbuje zainstalować XP z pożyczonej płyty i... niestety, się nie daje.
Tzn. jest tak: ja kupiłem ACER-a z firmowo zainstalowaną wersją Windows 7 ale w ogóle jej nie używałem, bo zainstalowałem sobie Minta i byłem szczęśliwy. Po tym jak mi Mint wierzgnął, zainstalowałem Antergosa formatujac cały dysk pod tę wersję OS-a. Tak też zostało do czasu ostatnich nieporozumień aktualizacyjnych, z których wyciągnęliście mnie wraz z pavbaranowem, czyli Pawłem. Ponieważ jednak ACER jest staruszkiem i już nawet jego procesor nie pozwala mi na oglądanie "Stellarium" postanowiłem go przekazać do jedynej i ostatecznej posługi czyli obsługi skanera.
Teraz jest pytanie, czy w ogóle ten XP da się zainstalować na ACERze? Być może, są jakieś firmowe ograniczenia na XP? Zobaczymy. Na razie XP nie wchodzi na Acera, chociaż Siódemka dała się zainstalować. Ot, filuterność Microsoftu. Pozdrowienia.
Janek

pavbaranov

Jeśli na tym ACERze był oryginalny Win7, masz na to licencję, to może po prostu przywrócić tę 7?

TataPingu

Cytat: Piejanto w Styczeń 20, 2019, 02:36:08 PM
Teraz jest pytanie, czy w ogóle ten XP da się zainstalować na ACERze? Być może, są jakieś firmowe ograniczenia na XP? Zobaczymy. Na razie XP nie wchodzi na Acera, chociaż Siódemka dała się zainstalować. Ot, filuterność Microsoftu. Pozdrowienia.
Janek

Witaj Janku,
- co prawda, proponując instalację XPeka na myśli miałem wirtualną maszynę, ale, jak sam twierdzisz, ACER jest na tyle stary, że może to być problematyczne, pomysł instalacji samego tylko XP na ACERZE jest strzałem w 10-kę!

XP na pewno przywróci mu jego dawną "świetność" i w pełni będziesz mógł wykorzystać sprawny jeszcze sprzęt (skaner)
Na pewno na Acera da się zainstalować XPeka, jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę, to nawet chwilowo XPek NIE POWINIEN MIEć DOSTęPU DO SIECI (internetu).
Ale to nie stanowi żadnego problemu, po prostu nie łączycz go ani z LANem, ani z WLANem.

A dodatkową, uboczną zaletą takiego rozwiązania jest, że przynajmniej w małej części, przyczynisz się do ochrony środowiska...
- taka konstelacja, zależnie od jakości sprzętu może jeszcze kilka dobrych lat spełniać swoje zadanie...

Pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum