Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją sterowników

Zaczęty przez ciepi, Styczeń 14, 2019, 12:36:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciepi

witam mam linuxa ubuntu server 18.10 i modem netis WF2119S
problemem jest że nie mogę pobrać sterowników bo wywala błąd który jest umieszczony na zdjęciu:


pavbaranov

Pomijam to, że najpierw trzeba sprawdzić, czy odpowiedni sterownik nie jest oferowany w kernelu bądź w repozytorium, to... program kompilujący dość ładnie wypisał Ci, abyś zainstalował kilka paczek, bo inaczej nie skompiluje sterownika. Zatem chyba wiesz co powinieneś zrobić :)

ciepi

no właśnie nie wiem bo jestem zielony zainstalowalem libelf-dev a libelf-devel i to drugie nie ma w repetytoriach  :-\

pavbaranov

Z umiejętnościami językowymi również :) Tu jest wyliczanka: zainstaluj X lub Y lub Z (w zależności od tego co masz w dystrybucji). Paczka libelf-dev winna wystarczyć, przynajmniej z tego punktu widzenia kompilatora. Nie oznacza to, że czegoś innego jeszcze nie potrzebujesz.

Raz jeszcze:
1. sprawdź czy sterownik dla tego urządzenia nie jest w repozytorium,
2. jeśli wymagana jest kompilacja - sprawdź na stronie, z której pobrałeś sterownik lub w jakimś pliku INSTALL, README itp., który winien być wraz ze źródłami co jest potrzebne do kompilacji tego sterownika

W pierwszym przypadku musisz się dowiedzieć jaki tam chipstet siedzi, najprościej pewnie przez:
libusb
i stosowną informację (dwa zestawy czterech cyfr oddzielonych dwukropkiem) wrzuć w net wraz ze słowami: linux i driver. Może czegoś się dowiesz.
W drugim przypadku - nikt pewnie Ci nie pomoże, bo tylko przez przypadek mógłby mieć dokładnie te same źródła, które Ty masz na swoim komputerze. Jeśli chcesz pomocy - więcej informacji.

ciepi

pobrałem dobre sterowniki i teraz nie wiem co zrobić dalej


pavbaranov

Przeczytać jakieś readme/install, które jest prawdopodobnie z tymi sterownikami i zastosować się do tego.
My - dopóki nie pokażesz dokładnie skąd pobierasz te sterowniki (bo jakieś inne tym razem; na stronie producenta są jedne) - nie będziemy wiedzieć jak Ci pomóc, albowiem żaden z nas przed Twoim komputerem nie siedzi.
Jeśli chcesz pomocy, nie wiesz co zrobić - musisz gdzieś udostępnić albo link do instrukcji, albo tę instrukcję. Cokolwiek...
Możesz też spróbować poszukać w necie rozwiązania, bowiem być może ktoś się z czymś takim spotkał. Osobiście jednak nie polecam dopóki nie jestem na 100% pewny, że dokładnie to rozwiązanie jest właściwe dla dokładnie tego modelu (nazwa handlowa, to nazwa handlowa i nic nie mówi o sprzęcie).


pavbaranov

#7
Tutaj masz instrukcję: https://github.com/lwfinger/rtl8188eu/ co masz zainstalować i co zrobić. Oczywiście ściągniętą paczkę musisz rozpakować.
Przeszukaj jeszcze albo repozytorium, albo launchpada pod kątem hasła: rtl8188eu - może znajdziesz skompilowany już sterownik dla Twojej wersji Ubuntu.
Jeśli nie - to wykonaj to co napisane w instrukcji - jeśli będą problemy, to je wrzuć na jakiegoś pastebina (nie, nie fotkę, bo te są najczęściej nieczytelne, tylko kilka ostatnich linijek od chwili, gdy kompilator będzie pokazywać, że są jakieś błędy).

Podsumowując:
1. musisz zainstalować pliki nagłówkowe kernela (linux-headers lub coś koło tego; nie mam Ubuntu),
2. po rozpakowaniu pobranego archiwum przechodzisz do katalogu, który winien zostać utworzony i w nim wydajesz kolejno:
make all
sudo make install

Drugie z poleceń wyłącznie wówczas, gdy pierwsze zakończone zostanie sukcesem.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum