Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Magei 6 instalacja

Zaczęty przez woltren, Styczeń 03, 2019, 11:17:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Kolego woltren, odpuść mageję,  próbowałem kilka pomandrivowych wgrać i żadna nie pasowała, nie wiem dlaczego.
Skoro kolega pavbaranow mówi że ma być kernel 4.19 to zapodaj manjaro albo antergos.
Albo sparky, on chyba też ma już ten kernel - przynajmniej będziesz mieć wsparcie na tym forum.
Suse chyba jeszcze nie ma 4.19, ale może się mylę.
Wszystko to są nietrudne dystrybucje, trzeba tylko uważać przy aktualizacjach, czytać o co pyta komputer.
Inaczej się wykrzaczy.
Może poza sparky - on się aktualizuje dość prosto.

lami07

Cytat: ciubaka w Styczeń 05, 2019, 12:14:37 PM
(...)Skoro kolega pavbaranow mówi że ma być kernel 4.19 to zapodaj manjaro albo antergos.
Albo sparky, on chyba też ma już ten kernel (...)

Najnowsze obrazy instalacyjne Sparkiego z gałęzi rolling mają kernel 4.20.0
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

@ciubaka - Pomijając, że każdą dystrybucję opartą o Debiana należy omijać szerokim łukiem :), to jeśli chodzi o Sparky - w grę wchodzi wyłącznie wersja 5.6.1 (czyli oparta o eksperyment pn. Debian Testing). Jeśli chodzi o OpenSUSE - tak jak pisałem wyżej: Leap nie ma prawa się uruchomić, bo w obrazie jest 4.12.14, Tumbleweed ma w obrazie 4.19.11 i tu problemu - przynajmniej z tym - nie ma. BTW: Manjaro to też eksperyment :) (i głównie chodzi o kernele właśnie) ale ten - w aktualnej wersji 18 (wersji "oficjalnej", nie wiem jak z tzw. wersjami community, bo tu różnie bywa) - przynajmniej będzie oparty o wersję 4.19.
Oczywiście są też inne dystrybucje, wszak Debian Testing też ma chyba 4.19. Chakra 2019.01-rc2 również ma 4.19, Nitrux 1.1.2 nawet 4.20 choć oparty o Ubuntu 18.04. Calculate 18.12 też ma już 4.19.
Dodatkowo niemal każda dystrybucja, która spełnia dwa warunki:
1. tzw. netinstall (obraz startowy umożliwi odpalenie komputera z liveiso i połączenie do sieci, po kablu na pewno, a inaczej - to zależy),
2. w repozytoriach - nawet dodatkowych - znajduje się nowszy kernel, firmware i sterownik amdgpu, Xy oraz mesa.
W ten sposób uda się prawdopodobnie "złożyć" dystrybucję, która uruchomi się na tym komputerze i to niezależnie od tego jakie elementy są oferowane w obrazie ISO uruchamianym w trybie graficznym.
Zdaje się jednak, że kolega @woltren ma też podstawowy problem, czyli prawidłowe przygotowanie bootowalnego pendrive'a. Mogę się jednak tutaj mocno mylić.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Styczeń 05, 2019, 01:07:20 PM
Dodatkowo niemal każda dystrybucja, która spełnia dwa warunki:
1. tzw. netinstall (obraz startowy umożliwi odpalenie komputera z liveiso i połączenie do sieci, po kablu na pewno, a inaczej - to zależy),
2. w repozytoriach - nawet dodatkowych - znajduje się nowszy kernel, firmware i sterownik amdgpu, Xy oraz mesa.
W ten sposób uda się prawdopodobnie "złożyć" dystrybucję, która uruchomi się na tym komputerze i to niezależnie od tego jakie elementy są oferowane w obrazie ISO uruchamianym w trybie graficznym.
Zdaje się jednak, że kolega @woltren ma też podstawowy problem, czyli prawidłowe przygotowanie bootowalnego pendrive'a. Mogę się jednak tutaj mocno mylić.

MX Linux to wszystko spełnia (kernel 4.19), a bazuje na stabilnym debianie

https://mxlinux.org/

W dodatku może pracować w starym trybie (sysvinit, nie systemd), podobnie, jak Devuan

pavbaranov

Cytat: TataPingu w Styczeń 05, 2019, 02:00:55 PM
MX Linux to wszystko spełnia (kernel 4.19), a bazuje na stabilnym debianie
Niezupełnie. ISO (a i chyba repozytoria również) mają kernel w wersji 4.19.5. Już wcześniej pisałem. Linia 4.19.x miała problemy z niektórymi (nie wiem, czy tymi, które ma akurat @woltren) GPU AMD problemy. Pierwszy kernel, który ich nie miał w tej linii to 4.19.6.
Dodatkowo - nie wiem jaki tam mikrokod dla AMD. Ostatni, gdzie poszło wsparcie dla Vega jest z 18.12.2018 (też już pisałem). Taki jest w MX Linux? A amdgpu w jakiej wersji?
Jeśli już polecamy, to coś, co na pewno spełnia wymogi, które ten hardware stawia przed oprogramowaniem. Albo ten MX Linux jest oparty o Debiana Stable i oprócz tego, że ktoś mu dał kernel 4.19.5 (obecna wersja to 4.19.13 :) lub 4.20), nie dokonał praktycznie żadnych innych zmian w core systemu, a zatem będzie on pochodzić sprzed pojawienia się komponentów tego komputera na rynku, albo... MX Linux nie jest oparty o Debian Stable :) (do czego zresztą się przyznaje). Kompatybilność tego komputera z linuksem, to nie tylko i wyłącznie wersja kernela (choć od tego się zaczyna).

TataPingu

#20
Cytat: pavbaranov w Styczeń 05, 2019, 02:17:07 PM
Jeśli już polecamy, to coś, co na pewno spełnia wymogi, które ten hardware stawia przed oprogramowaniem. Albo ten MX Linux jest oparty o Debiana Stable i oprócz tego, że ktoś mu dał kernel 4.19.5 (obecna wersja to 4.19.13 :) lub 4.20), nie dokonał praktycznie żadnych innych zmian w core systemu, a zatem będzie on pochodzić sprzed pojawienia się komponentów tego komputera na rynku, albo... MX Linux nie jest oparty o Debian Stable :) (do czego zresztą się przyznaje). Kompatybilność tego komputera z linuksem, to nie tylko i wyłącznie wersja kernela (choć od tego się zaczyna).

Jest nawet możliwość instalacji kernela 4.19.10
Wszystkie spreparowane przeciwko Melddown i Spectre...
Co prawda dokładnie nie wiem, czy to jeszcze "stable", czy już "testing" (w repozytoriach MXa przewidziano tę opcję), bo tak dalece OSa nie testowałem, ale, jak widać, Debiana można również sprawdzić...
Poza tym, Linux MX jest przyjazny dla użytkownika...
- szczególnie początkującego...

stan7

Uzupełnię info o Fedorze 29, po doinstalowaniu inxi

sudo dnf repolist
Fedora 29 - x86_64                                                                                                                                                                 1.5 MB/s |  62 MB     00:40   
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 0:00:30 temu w dniu czw, 3 sty 2019, 19:49:45.
identyfikator repozytorium                                                                                nazwa repozytorium                                                                                 stan
*fedora                                                                                                   Fedora 29 - x86_64                                                                                 58 215


sudo dnf install inxi

podstawowe informacje z Fedory 29:

inxi -xF
System:    Host: localhost.localdomain Kernel: 4.18.16-300.fc29.x86_64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.2.1
           Desktop: Gnome 3.30.1 Distro: Fedora release 29 (Twenty Nine)
Machine:   Type: Laptop System: Acer product: Aspire A315-41 v: V1.09 serial: <root required>
           Mobo: RR model: Metapod_RR v: V1.09 serial: <root required> UEFI: Insyde v: 1.09 date: 07/27/2018
Battery:   ID-1: BAT1 charge: 13.8 Wh condition: 34.8/37.0 Wh (94%) model: PANASONIC 41,50,31,36,4D,35,4A
           status: Discharging
CPU:       Topology: Dual Core model: AMD Ryzen 3 2200U with Radeon Vega Mobile Gfx bits: 64 type: MT MCP
           arch: Zen L2 cache: 1024 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm bogomips: 19961
           Speed: 1497 MHz max: 1600 MHz Core speeds (MHz): 1: 1477 2: 1539 3: 1596 4: 1597
Graphics:  Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] driver: amdgpu v: kernel
           bus ID: 03:00.0
           Display: wayland server: Fedora Project X.org 11.0 driver: amdgpu resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: AMD RAVEN (DRM 3.26.0 4.18.16-300.fc29.x86_64 LLVM 7.0.0) v: 4.5 Mesa 18.2.2
           direct render: Yes
Audio:     Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 03:00.1
           Device-2: Advanced Micro Devices [AMD] driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 03:00.6
           Sound Server: ALSA v: k4.18.16-300.fc29.x86_64
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI
           port: 2000 bus ID: 01:00.1
           IF: enp1s0f1 state: down mac: 
           Device-2: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter driver: ath10k_pci v: kernel
           bus ID: 02:00.0
           IF: wlp2s0 state: down mac: 
           IF-ID-1: wwp3s0f4u2i4 state: unknown mac:
Drives:    Local Storage: total: 931.51 GiB used: 7.77 GiB (0.8%)
           ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD10SPZX-21Z10T0 size: 931.51 GiB temp: 28 C
Partition: ID-1: / size: 191.25 GiB used: 7.75 GiB (4.1%) fs: ext4 dev: /dev/sda4
Sensors:   System Temperatures: cpu: 42.8 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 42 C
           Fan Speeds (RPM): N/A
Info:      Processes: 220 Uptime: 58m Memory: 6.77 GiB used: 1.54 GiB (22.7%) Init: systemd runlevel: 5
           Compilers: gcc: 8.2.1 Shell: bash v: 4.4.23 inxi: 3.0.24


pavbaranov

#22
@stan7 - Dalej tu mamy:
CytatKernel: 4.18.16-300.
- ten kernel może, ale nie musi być właściwy, jest już EOL (w ogóle używanie tego typu kernela, to raczej zwykła nieroztropność), nadto implementacja kodu dla Vega M została - w pierwszej "transzy" - ukończona w 4.19. Następna będzie w 4.21.

stan7

Dlatego podałem ten przykład z Fedorą 29 aby autor tematu wypróbował ją na swoim lapku, u mnie jest OK. Ponadto może też przetestować najnowszego Sparky 5.6.1 który też u mnie się sprawdził, mój lapek ma zbliżone parametry jak autora.

woltren

#24
MX, Ubuntu, Fedora, Debian, Mabox, Antegrgos, Mageia. Sparky żaden system nie startuje, tak jak pisałem klikam instal i dalej nic czarny ekran.
Jedyny system co daje sie uruchomić z Live to Mint jedynie tak mogę sie dostać do kompa.
Na forum Mageia jeden człowiek pisał  ze moze to być problem grub-a.
Próbowałem zainstalować grub-a ale wyskakują odmowy.
https://zapodaj.net/8d66a0c446265.jpg.html

pavbaranov- pena startowego przygotowuje w isoDumper raczej skomplikowany ten program nie jest.
Dwie wersje sprawdzałem na starszym laptopie i bez problemu sie instaluje.

stan7

Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 10:29:40 PM
Jedyny system co daje sie uruchomić z Live to Mint jedynie tak mogę sie dostać do kompa.
Która wersja Minta (obraz.iso), z ciekawości sprawdzę u siebie.

TataPingu

Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 10:29:40 PM
Na forum Mageia jeden człowiek pisał  ze moze to być problem grub-a.

A tam, to bzdety...
- na milionach pctów grub instaluje się bez problemów, a akurat teraz ktoś "odkrył" buga...

To problem tylko i wyłącznie Twojego BIOSu...

woltren

#27
Cytat: stan7 w Styczeń 05, 2019, 11:04:34 PM
Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 10:29:40 PM
Jedyny system co daje sie uruchomić z Live to Mint jedynie tak mogę sie dostać do kompa.
Która wersja Minta (obraz.iso), z ciekawości sprawdzę u siebie.

Pierwsza wersja minta z przed roku z płyty DVD a druga najnowsza z Pendrive

TataPingu: To problem tylko i wyłącznie Twojego BIOSu...
Gdzieś czytałem ze Windows i Lenovo blokuje instalowanie Linuxa na wybranych laptopach, ale to tylko pogłoski.

stan7

Sprawdzę tą
ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/linuxmint/isos/stable/19.1/linuxmint-19.1-xfce-64bit.iso
oby nie była loteria, tak jak miałem z Ubunciakiem.

woltren

#29
To jest bez sensu, kupiłem laptopa bo jest mi potrzebny do pracy nie mam czasu na bawienie sie i problemy.
Pierwszy raz spotkałem sie ze nie mogę zainstalować systemu, wiem mogłem zostawić win10 ale nie chce na Linux pracuje mi sie lepiej a tu jeszcze takie komplikacje.
Tak Wogule jak zobaczyłem win10 nie umiałem sie odnaleźć co to jest, ostatniego winka miałem 7 i to dobre lata temu przyzwyczaiłem sie do pingwinka.

ps. ściągnąłem wina10 na probe i bootuje sie normalnie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum