Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Magei 6 instalacja

Zaczęty przez woltren, Styczeń 03, 2019, 11:17:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 11:38:10 PM
To jest bez sensu, kupiłem laptopa bo jest mi potrzebny do pracy nie mam czasu na bawienie sie i problemy

To spróbuj zainstalować jakiegoś linuksa w trybie UEFI i najlepiej na GPT...
- tylko pamiętaj, że musi to być "certyfikowany" linux (przez złodziejską spółkę WinTel :( )

I nie zapomnij w pierwszym rzędzie wydzielić jednej partycji ok. 100-150 MB sformatowanej na FAT32 pod EFI

A to pod rozwagę:

https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3138.0.html

pavbaranov

#31
Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 10:29:40 PM
MX, Ubuntu, Fedora, Debian, Mabox, Antegrgos, Mageia. Sparky żaden system nie startuje, tak jak pisałem klikam instal i dalej nic czarny ekran. (...)
Na forum Mageia jeden człowiek pisał  ze moze to być problem grub-a.
Próbowałem zainstalować grub-a (...)
To ja już nic nie rozumiem. Co Ci nie startuje:
- liveiso dowolnego, wymienionego przez Ciebie systemu z pendrive, czy
- powyższe się udaje, a nie startuje system po zainstalowaniu?
Jeśli pierwsze:
- jaki obraz wgrany i w jaki sposób?
- czy sprawdzone sumy kontrolne liveiso?
- czy ustawienie BIOS/UEFI zgadza się z tym z jakiego typu obrazu próbujesz wystartować system?
- kiedy pojawia Ci się "instaluj"? Jakiej dystrybucji to dotyczyło?

PS: Spróbuj przygotować bootowalnego pena przez:
# dd if=/ścieżka/do/pliku.iso of=/dev/sdX bs=4M status=progress && sync
gdzie X to jest "litera", pod jaką widzialny jest pendrive np. po wydaniu polecenia:
lsblk
PS2: Najśmieszniejsze, że ów Mint absolutnie nie ma wsparcia dla tego typu APU. Pokaż może - wynik z tego Minta - wynik np.:
inxi -Fxx
(może trzeba będzie inxi doinstalować).

stan7

Uruchomienie z Minta, podobnie jak z Ubuntu zatrzymuje się na komunikatach:
ACPI Error
Firmware Bug: AMD-Vi
watchdog: BUG:soft lockup-CPU#0 ...
Iso Minta wgrywałem i ze Sparkowgo "Kreator dysku Live USB" i poleceniem dd.
Na zdjęciu które wysłałeś na zapodaj.net jest /dev/sda2 Extended. Nie jestem pewien czy w układzie partycji typu gpt można utworzyć taką partycję. W jaki sposób przygotowywałeś partycje dla Minta?

D35CART35

@pavbaranov już pisał że mint nie obsługuje tego typu konfiguracji sprzętowej.
Potrzebujesz systemu z co najmniej kernelem >= 4.19.5.

CDeB

Swego czasu miałam podobny problem a i obecnie np. xbuntu 18.04 w wersji Live ładuje się z czarnym ekranem. W moim przypadku (NV GTX 1050Ti) pomaga podczas uruchamiania systemu Live, edycja wpisu gruba i dodanie komendy "nomodeset". Można posłużyć się tym przykładem z Minta:
bios: https://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/rosa/nomodeset_bios.webm
efi: https://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/rosa/nomodeset_efi.webm
Po udanej instalacji systemu instaluje niewolne sterowniki i to po prostu działa.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

hobbysta

#35
Z twojego opisu wynika, ze to jednak najprawdopodobnie uklad graficzny komputera odpowiada za 'czarny ekran' podczas instalacji. Po prostu nie jest mozliwe aby linux Mint, ktory bazuje na Ubuntu uruchamial sie - a Ubuntu nie - chyba, ze wlasnie chodzi o dodatkowy pakiet w Mint, ktory obsluguje grafike twojego kompa.

woltren

#36
Cytat: pavbaranov w Styczeń 06, 2019, 12:31:22 AM
Cytat: woltren w Styczeń 05, 2019, 10:29:40 PM
MX, Ubuntu, Fedora, Debian, Mabox, Antegrgos, Mageia. Sparky żaden system nie startuje, tak jak pisałem klikam instal i dalej nic czarny ekran. (...)
Na forum Mageia jeden człowiek pisał  ze moze to być problem grub-a.
Próbowałem zainstalować grub-a (...)
To ja już nic nie rozumiem. Co Ci nie startuje:
- liveiso dowolnego, wymienionego przez Ciebie systemu z pendrive, czy
- powyższe się udaje, a nie startuje system po zainstalowaniu?
Jeśli pierwsze:
- jaki obraz wgrany i w jaki sposób?
- czy sprawdzone sumy kontrolne liveiso?
- czy ustawienie BIOS/UEFI zgadza się z tym z jakiego typu obrazu próbujesz wystartować system?
- kiedy pojawia Ci się "instaluj"? Jakiej dystrybucji to dotyczyło?

PS: Spróbuj przygotować bootowalnego pena przez:
# dd if=/ścieżka/do/pliku.iso of=/dev/sdX bs=4M status=progress && sync
gdzie X to jest "litera", pod jaką widzialny jest pendrive np. po wydaniu polecenia:
lsblk
PS2: Najśmieszniejsze, że ów Mint absolutnie nie ma wsparcia dla tego typu APU. Pokaż może - wynik z tego Minta - wynik np.:
inxi -Fxx
(może trzeba będzie inxi doinstalować).

Jak już pisałem każdą wersję Linuxa co próbuje zainstalować dzieje się tak samo.
Uruchamiam kompa F8 wciskam instaluj i na tym się kończy pokazuje się czarny ekran.
Jedynie mint uruchomił się z live ale tylko wybór (compatibility mode) jak wszedłem zainstalowałem od środka system mint robię restart i tyle by było nie włącza się.

TataPingu

Cytat: woltren w Styczeń 06, 2019, 05:21:41 PM
Jak już pisałem każdą wersję Linuxa co próbuje zainstalować dzieje się tak samo.
Uruchamiam kompa F8 wciskam instaluj i na tym się kończy pokazuje się czarny ekran.
Jedynie mint uruchomił się z live ale tylko wybór (compatibility mode) jak wszedłem zainstalowałem od środka system mint robię restart i tyle by było nie włącza się.

W takim razie prawdopodobnie mamy tutaj dwa czynniki "zakłócające":
- BIOS i EFI
- sterowniki...

pavbaranov

Cytat: woltren w Styczeń 06, 2019, 05:21:41 PM
Jak już pisałem każdą wersję Linuxa co próbuje zainstalować dzieje się tak samo.
Uruchamiam kompa F8 wciskam instaluj i na tym się kończy pokazuje się czarny ekran.
Jak już pisałem - kompletnie nie wiem o co chodzi. Spośród podanych przez Ciebie dystrybucji w opisany przez Ciebie sposób ("F8 wciskam instaluj") nie da się zainstalować co najmniej Mabox czy Antergos, które po prostu uruchamiają się w trybie liveiso i dopiero po uruchomieniu masz możliwość uruchomienia programu instalującego (w każdej z nich jest to inny program, a w Antergosie są nawet dwa). Nie istnieje żadna możliwość przeprowadzenia instalacji z poziomu "ekranu startowego" takiego liveiso.
Zatem...???
Ponawiam pytanie, choć je postawię inaczej:
- czy uruchamia Ci się liveiso (bez jakiegoś kombinowania: F8->instaluj), czy też nie i wówczas masz "czarny ekran"?
- czy w ogóle jest widoczna jakakolwiek reakcja komputera czy tylko czarny ekran?
Na odpowiedź, na resztę pytań nie liczę już nawet :(

stan7

Sprawdzilem Xubuntu 14.04.5 i Mint 17 XFCE , obydwa uruchamiaja sie , z tego drugiego teraz pisze posta, tu brak polskich liter.
Ja tez nie wiem o co chodzi z "F8 wciskam instaluj" , Mint najpierw uruchamia sie jako Live.

woltren

ok inaczej, uruchamiam komputer z podłączonym Pendrive lub CDR-om (z obrazem) za chwile wyskakuje okno z wyborem co chce uczynić , obojętne co kliknę pojawia sie czarny obraz. Nic nie mogę dalej zrobić. Tak jest z każdym linuxem.

Do minta wszedłem w wersji Live ISO (do systemu) i go zainstalowałem bezpośrednio z uruchomionego trybu Live. Lecz po restarcie i wyciągnięciu pena system nie startuje.

Do wyboru:
start linux mint 18.1 Cinamon 64-bit - ta opcja nie działa (czarny ekran jak we wszystkich linux)
start linux mint 18.1 Cinamon 64-bit (compatibility mode) ta opcja jedyna działa by wejść do systemu. Jak już jestem w systemie klikam ikonę zainstaluj system lecz tak jak pisałem po restarcie nic sie nie dzieje.

Reszta obojętne co wcisnę czarny ekran tak z każdym rodzajem Linux.
Co do F8 z przyzwyczajenia klikam by wyskoczył wybór z czego uruchomić F8 proszę pominąć.

pavbaranov

Cytat: woltren w Styczeń 06, 2019, 11:18:19 PM
(...) za chwile wyskakuje okno z wyborem co chce uczynić (...)
To jest "okno" startowe tego linuksa z pendrive'a?

stan7

Mint 18.1 Cinamon uruchomil sie, teraz pisze z tego Live, wiatraki wyja glosno. Tak na szybko

mint@mint ~ $ uname -r
4.4.0-53-generic
mint@mint ~ $ lsmod | grep ati
mint@mint ~ $ lsmod | grep radeon
mint@mint ~ $ lsmod | grep amdgpu

Zaraz wylancze lapka, co z tymi wiatrakami?

pavbaranov

#43
Cytat: stan7 w Styczeń 07, 2019, 12:32:17 AM
(...)
Zaraz wylancze lapka, co z tymi wiatrakami?
stan7 - Chyba nie pomagasz :) Raz jeszcze i po raz ostatni - może w końcu dotrze do kogoś: wsparcie dla GPU, które jest w Ryzenie (oczywiście o ile w ogóle woltren go ma) - zostało rozpoczęte w linii 4.17 i zakończone w 4.19 (dalsze znaczące ulepszenia mają być w 5.0). Sterownik tego, jak i każdego innego GPU od AMD znajduje się w kernelu (xf86-video-ati/raden/amdgpu czy mesa dają inne funkcje jeszcze, ale sterownik jest w kernelu). Także amdgpu-pro (dostępny dla niektórych dystrybucji) jest dostępny dla 4.17 (i w tym przypadku tylko i wyłącznie dla tej wersji). Zerknij teraz jaką wersję kernela masz w Mint (współczesne iso: 19 = 4.10, 19.1 = 4.15, 3-LMDE = 4.9.110). Nie wiem, stary jestem i ślepy, ale jakoś nie widzę tu kernela, który wspiera ten układ, który się u Was znajduje. Wersja z wymuszoną kompatybilnością będzie natomiast się właśnie tak zachowywać (jeśli się odpali w ogóle), czyli przegrzewać komputer, bo na 99% GPU w ogóle nie działa, a całość na ekranie prezentowana jest poprzez jego obróbkę przez CPU, które również nie działa optymalnie).
Jeśli to do Was nie przemawia - proponuję abyście zerknęli na changelog kerneli lub na stronę kernelnewbies.org lub też po prostu zastanowili się, czy istnieje możliwość wypuszczenia kernela, który wspiera układ, który jeszcze nie powstał - 4.10 to luty 2017, 4.9 to grudzień 2016, 4.15 to styczeń 2018 (ale opracowywany był od grudnia poprzedniego roku). Ryzen (jeszcze niemobilny) pojawił się w lutym 2017, Ryzen 3 2200U to... styczeń 2018.
Czy w końcu wytłumaczyłem w sposób zrozumiały?
To wracamy do pomocy @woltrenowi, którego raz jeszcze poproszę o odpalenie Minta i pokazanie wyniku z inxi (oraz odpowiedź na poprzednie pytanie).

hobbysta

To nie ma sensu. Nie wiadomo o co ci chodzi. Wyglada na to, ze tworzysz raport z tego co zrobiles. Piszesz co ci do glowy wpadnie - to troche jak z nieszczesnym 'apt sie nie aktualizuje' - mozemy na takich pogaduszkach spedzic i miesiac. Wlasciwie na kibicowaniu tobie w twoich instalacjach roznych dystrybucji.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum