Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint

Zaczęty przez Piotr_1988, Styczeń 01, 2019, 11:47:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Prawnik się kłania :)

W dalszym ciągu: paczka ms-corefonts-installer jako oprogramowanie samo w sobie może być na dowolnej licencji, byleby była ona akceptowana przez Debiana. Ta paczka do swojego działania (jeśli jest w main) nie może wymagać żadnego innego oprogramowania zewnętrznego. I nie wymaga - czcionki nie są oprogramowaniem. Z punktu widzenia Debiana - wszystko jest ok. Natomiast same czcionki podlegają licencji EULA wydanej przez Microsoft. Debian i jego paczki nie mają tu nic do rzeczy i nie mogą w żaden sposób tej licencji naruszać. I omawiana paczka - sama w sobie - tego nie robi. Licencję tę, wykorzystując tę paczkę, może naruszyć natomiast użytkownik, który zainstaluje u siebie niezgodnie z EULA te czcionki.
I z mojej strony - w tym zakresie - OT. Jeśli masz wątpliwości - zwróć się do działu prawnego MS.

gosc

Raczej do dowolnego prawnika, który się w tym specjalizuje.
Nie trudno przewidzieć co stwierdzi dział prawny MS :D

lami07

Paczka ttf-mscorefonts-installer , jak i jej pakiet źródłowy msttcorefonts znajdą się repozytorium contrib , a nie main.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Piotr_1988

Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

gosc

Cytat: lami07 w Styczeń 02, 2019, 09:35:28 PM
Paczka ttf-mscorefonts-installer , jak i jej pakiet źródłowy msttcorefonts znajdą się repozytorium contrib , a nie main.
No faktycznie, sory za zamieszanie.
Także wracam do pierwotnego pomysłu, użycia np. fonts-liberation z nazwą jak windowsowa Times New Roman i w ten sposób, mam nadzieję, być w zgodzie z licencjami w ramach komercyjnego użytku.

ciubaka

Piotr wgraj jakieś Buntu na drugi system i nie myśl już o tym. Albo Sparky jak umiesz.

lami07

#36
Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
(...)Albo Sparky jak umiesz.
Że niby instalacja Sparkiego jest trudniejsza niż ubuntowatych?

Ps trochę główny wątek tego tematu zszedł na drugi plan. Zaczynam myśleć, że ten temat czuł byś się swobodniej w luźnej atmosferze działu "pogaduchy"
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Piotr_1988

Cytat: arecki w Styczeń 02, 2019, 09:52:37 PM
Także wracam do pierwotnego pomysłu, użycia np. fonts-liberation z nazwą jak windowsowa Times New Roman i w ten sposób, mam nadzieję, być w zgodzie z licencjami w ramach komercyjnego użytku.
To brzmi jak oszustwo i pewnie nazwa jest zastrzeżona i też będzie to przestępstwem. Oszustwo nie jest dobrą drogą w moim przypadku... Raczej będę próbował przekonywać redakcje, "że przecież czcionka jest metrycznie taka sama jak Times New Roman".

Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
Piotr wgraj jakieś Buntu na drugi system i nie myśl już o tym. Albo Sparky jak umiesz.
A to w Sparky trzeba coś więcej umieć? Myślałem, że Sparky to taki Debian testing z LXDE. Jak już pisałem, na głównym laptopie używam Debiana stable i tak się składa, że obecnie głównie LXDE. Czy to się bardzo różni od Sparky?

Cytat: lami07 w Styczeń 02, 2019, 10:09:41 PM
Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
(...)Albo Sparky jak umiesz.
Że niby instalacja Sparkiego jest trudniejsza niż ubuntowatych?

Ps trochę główny wątek tego tematu zszedł na drugi plan. Zaczynam myśleć, że ten temat czuł byś się swobodniej w luźnej atmosferze działu "pogaduchy"
Można przenieść...  ;)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

stan7

Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 12:34:40 AM
. Rzecz w tym, że w zasadzie wszystko co wyskakuje, dotyczy dual boota z Windowsem. Są też liczne instrukcje instalacji różnych dystrybucji Linuxa, ale to są raczej banalne instrukcje klasy "jak zainstalować Minta" lub "jak zainstalować Fedorę".
Jeśli ten Scientific Linux bazuje na nowej Fedorze, dam przykład jak u mnie dodałem w grubie Fedory 29 dwa inne Sparky

sudo grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.18.16-300.fc29.x86_64
Found initrd image: /boot/initramfs-4.18.16-300.fc29.x86_64.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-0-rescue-34a8cd74855944689a1681448351ce05
Found initrd image: /boot/initramfs-0-rescue-34a8cd74855944689a1681448351ce05.img
Found SparkyLinux (5) on /dev/sda3
Found SparkyLinux (4) on /dev/sda5
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
done

Fedora jest na sda4. Każdy z tych Linuksów jest tylko na jednej partycji.

Piotr_1988

Umm. To skomplikowane. :-\

Nie, Scientific Linux nie bazuje w sposób bezpośredni na Fedorze. Bazuje na Red Hacie i jest prehistoryczny ze wsparciem 10 lat. Chyba w tym roku ukaże się SL 8 (nie znalazłem jednak żadnej zapowiedzi...), a na razie jest SL 7 wydany w 2014.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lami07

Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:15:54 PM
(...) Myślałem, że Sparky to taki Debian testing z LXDE.
Tak i zarazem nie.
Rzuć okiem tu : https://sparkylinux.org/about/
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

TataPingu

#41
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:45:41 PM
Umm. To skomplikowane. :-\

"Ręcznie", to może i "skomplikowane"...

Nie wiem, jak teraz jest z RedHatem (dawno nie instalowałem), ale przypuszczam, że podobnie, jak z innymi dystrami. Na pewno bazuje już na GRUB2, a jeśli tak, to program jest tak napisany, że wszystko można przeprowadzić "automatycznie".

Chcąc zainstalować 2, czy któryś następny OS w pierwszym rzędzie przygotowujesz odpowiednio HDD. Na jeden system przeznaczasz ok 20-30 GB.
W którym miejscu HDD to obojętne, linuks startuje z każdego punktu HDD.
Można ew. wydzielić jedną partycję na /boot, ale, pomimo, że w późniejszym użytkowaniu kompa ułatwia to pewne rzeczy (wspólny /boot dla OSów) w fazie "początkującego" może sprawić kłopoty podczas instalacji (określenie prawidłowej partycji dla instalacji gruba), więc doradzam instalację na partycji przeznaczonej dla danego OSa (potem można to zmienić)

Instalacja samego OSa przebiega całkowicie automatycznie (po wskazaniu docelowej partycji). Nowo instalowany OS automatycznie instaluje nowego gruba w MBR "przepisując" poprzedniego (wychodzę z założenia, że format dysku bazuje na MBR).
Podczas instalacji, oczywiście, nanosi do boot-menu istniejący, stary OS.

Oczywistym jest, że "stary" OS i jego grub nie posiada informacji o "nowym", więc po jego wystartowaniu (starego OSa) wystarczy uzupełnić to w terminalu:

sudo update-grub

W ten sposób zainstalowaliśmy następnego OSa.
Oczywiście, "poprawki" typu powiązanie wspólnego /home, /swap /tmp itp to następne kroki.
2 x /boot (pod obiema OSami) to również sprawa wymagająca pewnych określonych "kroków", ale, jak na razie mamy zainstalowane i niezależnie funkcjonujące  równolegle 2 OSy...
- nie trzeba robić nic skomplikowanego...

lami07

 Dajcie już spokój z tym " wspólnym /tmp " . Jak już wcześniej pavbaranov napomniał, systemd automatycznie montuje /tmp jako tmpfs. Jeśli dobrze pamiętam laptop Piotra ma 8GB ram. Ma z czego odżałować odrobinę na obsługę plików tymczasowych.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

TataPingu

Cytat: lami07 w Styczeń 03, 2019, 02:23:13 PM
Dajcie już spokój z tym " wspólnym /tmp " . Jak już wcześniej pavbaranov napomniał, systemd automatycznie montuje /tmp jako tmpfs

Niekoniecznie...
- wszystko zależy od tego co i jak masz naniesione w fstab...

lami07

Cytat: TataPingu w Styczeń 03, 2019, 03:05:12 PM
Niekoniecznie...
- wszystko zależy od tego co i jak masz naniesione w fstab...
Zgadza się. Jeśli jednak nic nie będziesz miał naniesione w fstab (odnośnie /tmp), to systemd zamontuje /tmp jako tmpfs.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum