Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaką dystrybucję wybrać

Zaczęty przez wiechalex, Grudzień 26, 2018, 10:40:44 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiechalex

Jaką dystrybucję zainstalować na starym laptopie?
Acer Aspire 3690
Procesor intel celeron 1,86 GHz
RAM 2GB
Laptop przeznaczony dla 11 letniego chłopaka.
Chodzi o system najbardziej zbliżony w obsłudze do Windowsa

pavbaranov

Żaden nie będzie zbliżony w obsłudze do Windows - to jest inny system i nie jest on "darmowym odpowiednikiem Windows" (choć zapewnia podobną funkcjonalność, różniąc się w niektórych aspektach zarówno na plus, jak i na minus).
Jeśli chodzi Ci natomiast o zbliżony wygląd, to niemal wszystkie znane mi nakładki, które to zapewniają wymagają środowisk graficznych, których ta maszynka po prostu nie uciągnie.

Na Twoim miejscu spróbowałbym czegoś takiego jak np. Puppy: http://puppylinux.com/
Są oczywiście inne jak np. Damn Small Linux, Tiny Core Linux itp. Ostatecznie możesz się przyglądnąć jakiejś dystrybucji ze środowiskiem LXDE lub LXQT bądź Lumina DE. Proponuję serwis https://distrowatch.com/search.php i po prostu przeglądnąć, wpisując w Desktop Interface właśnie te oraz np. JWM (takie coś jest w Puppy). Dodatkowo bodaj 32bitową architekturę, bo zdaje się, że taką ma ten komputer (wybór w Architecture i tutaj wybierasz te pozycje, które mają schemat "iX86", gdzie X to 3...6).
Koledzy pewnie będę Ci proponować np. Lubuntu, ale w tym przypadku właśnie zapowiedziany został koniec jego wsparcia dla interesującej Cię architektury. Jeśli wybierać Lubuntu (lub jego pochodne), to oparte o Ubuntu 18.04 bo przynajmniej do 2023 powinieneś mieć jeszcze wsparcie tej właśnie architektury, która Ciebie interesuje.
Dodatkowo będziesz miał tu problem z przeglądarkami, bo 2GB RAM to dla tych najbardziej popularnych (czyli Chrome/-ium i jego pochodne) zjedzą to w przeciągu chwili praktycznie blokując komputer. Jeśli zatem się da rozbudować go o jakikolwiek RAM, to warto tę stówkę dodać (sprawdź to jednak).
No i nie łudźmy - praktycznie żadnej, windowsowej gry na tym chłopak nie odpali :)

D35CART35

Podstawowa zasada: -linux to nie windows.
Zależy też jakie DE.

wiechalex

Wiem że żadnej gry nie uruchomi (do grania ma konsolę) chodziło głównie o internet, z rozbudową RAM może być problem i nie chodzi tu o pieniądze, po prostu są trudności z zakupem kości o większych parametrach odpowiednich do sprzętu. Wiem również że linux to nie windows chodziło mi o to która z dystrybucji chociaż częściowo w wyglądzie i obsłudze przypomina winowsa, znając mojego wnuka na pewno szybko załapie obsługę.

lami07

Wypróbuj Sparkylinux. Rodzima dystrybucja bazująca na Debianie. Gałęź stabilna Sparkiego będzie wspierać architekturę 32-bit jeszcze długie lata. Obrazy instalacyjne wydania stabilnego pozwalają na łatwą instalację środowiska lxde, jak i Openbox. Inne lekkie pulpity, typu mate, xfce zainstalujesz przy pomocy narzędzia APTus, bądź z poziomu zaawansowanego instalatora. Pomoc w sprawach technicznych uzyskasz na oficjalnym forum, bądź grupie na FaceBooku. Obowiązuje tam język angielski. O wsparcie w języku polskim możesz zawsze poprosić tu, na forum linuxiarzy.
https://sparkylinux.org
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

Z załapaniem obsługi - nie będzie miał w ogóle problemu, bo być może jeszcze nie ma "naleciałości", wyuczonych schematyzmów z Windows.
Ów wygląd, to w większości tematy/motywy do dość rozbudowanych środowisk graficznych. I tu jest pewien problem. Takie środowisko bierze (samo) najczęściej od 100 kilkudziesięciu po kilkaset MB RAM. W Puppy jest JWM - nawet biorąc pod uwagę jakieś dodatki - weźmie kilkadziesiąt MB. Reszta to jest ten "obszar", który mają aplikacje.
Dlatego albo na tym komputerze będziesz miał np. GNOME3, które będzie udawać Win10 i praktycznie na tym się skończy rola tego komputera, albo - jednak - zerwać z przyzwyczajeniami i zdecydować się na coś, co ma niewielkie zapotrzebowanie na pamięć i wówczas okaże się, że taki komputerek z 2GB RAM spokojnie może sobie pracować i nawet w miarę komfortowo da się go używać. Przysłowiowego szału (przynajmniej przy obecnym rozpasaniu) nie będzie, jednakże jak najbardziej będzie to sprawny komputer, który spokojnie będzie służył temu, o czym piszesz. No, chyba, że wnuk otworzy setkę kart w Chromium :)

hobbysta

Dystrybucja, ktora moze byc atrakcyjna to taka ktora ma Gnome 3 na pokladzie. Ale takiej na tym sprzecie nie uruchomisz. To co mozesz uruchomic bedzie wygladalo w najlepszym razie jak Windows Vista. Po prostu staroc. Jest taka dystrybucja - chyba Manjaro ze jakims fajnym desktopem - tutaj koledzy beda wiedziec. Ponoc ma male sprzetowe wymagania. Ale wyglad i funkcjonalnosc raczej zblizona do troche do Vista - troche do smartfonow - duze wyrazne ikony na srodku monitora. Ale z kolei tworca to chinska (znaczy z Chin) firma - znaczy ja dla siebie bym tego nie instalowal ze wzgledow bezpieczentwa - Chinczycy maja duze uszy - ale jak dla syna ro chyba jednak nie bedzie mialo znaczenia.

TataPingu

#7
Cytat: hobbysta w Grudzień 26, 2018, 02:42:12 PM
Ale z kolei tworca to chinska (znaczy z Chin) firma - znaczy ja dla siebie bym tego nie instalowal ze wzgledow bezpieczentwa - Chinczycy maja duze uszy

Tak, jakby nasi "jedynie słuszni sojusznicy" byli zacnymi dostawcami "czystego sprzętu" i "czystego przekazu"...
- czy to Chińczycy pobudowali u nas infrastrukturę pozwalającą na permamentną inwiligację ?
- czy to Chińczycy tworzą specjalnie spreparowane OSy, by posiąść "kontrolę" nad każdym sprzętem IT ?
- czy to Chińczycy są projektantami i twórcami sprzętów, które "nasłuchują i "podglądają" nas już nawet w toalecie, sypialni, czy kuchni ?
- o takich "wynalazkach, jak IoT (np. amazony, srajfony, VoiP, TV + multimedia, zegarki, nawigacje itd, itp) już nawet nie wspominam...

A Chińczycy...
- no cóż, wykorzystują tylko debilizm przyjacioł zza Oceanu...

Poza tym, nawet gdyby nas inwigilowali, to co poczną z tymi informacjami, może tworzyć będą statystyki "zachodniej głupoty" dla swoich Obywateli ?
Raczej nie widzę żadnej możliwości wykorzystania tych informacji przeciwko mnie, czy któremukolwiek Obywatelowi EU (w przeciwieństwie do "naszych" - czyż nie znajduje się od czasu, do czasu "dziecęcej pornografii", czy temu podobnych rzeczy na dyskach politycznej konkurencji?)

@wiechalex
A co się tyczy linuksa dla dzieciaka, to poczytaj sobie np. poniższe:

https://opensource.com/article/17/9/linux-kids

pavbaranov

#8
@wiechalex - W dalszym ciągu upieram się, że najsensowniejsza dystrybucja na tego typu komputer to jakiś Puppy Linux. Przeglądając wystroje dostępne dla niego mogę stwierdzić, że można go upodobnić np. do WinXP czy Win7. Wystroju a la Win8/10 nie widziałem.

Zerknij jednak na to: https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/make-linux-look-like-windows-10/ - to sposób upodobnienia niektórych środowisk linuksa do Win10. Dystrybucja tu okazuje się dość obojętna, a temat ponoć (bo sam nie próbowałem) nakłada się np. na Openbox, Fluxbox czy LXDE. Jeśli tak jest w istocie, to - niestety lekka dłubanina (czyt. dostosowanie we własnym zakresie) ale np. dowolna dystrybucja z OpenBox + ten temat i wnuk będzie mieć na tym komputerze linuksa, który z wyglądu mocno będzie przypominać Win10 i nieco podobnie być może będzie obsługiwany. Oczywiście nie znajdziesz tu właściwych dla Win10 narzędzi, a instalacja programów będzie się odbywać głównie z repozytorium, jednakże jak się wydaje winno coś takiego działać i spełniać Twoje kryteria.
Trochę więcej i prawdopodobnie kontakt (prawdopodobnie, bo jeśli odpowie) do twórcy wystroju masz tu: https://github.com/B00merang-Project/Windows-10
Jeśli chodzi o dystrybucje z OpenBox, to jest ich sporo. Przedstawię garść, jeśli stwierdzisz, że jesteś zainteresowany.

Są też i takie "gotowce" (to nie są dystrybucje oparte o to co wyżej opisane):
https://zorinos.com/
https://q4os.org/
https://sites.google.com/site/chaletoslinux/
Z czego wiem, że q4os uchodzi za system dla komputerów o nieco gorszych parametrach sprzętowych niż współcześnie dostępne. ChatletOS oparty jest o system z roku 2016 i choć wspierany on będzie jeszcze bodaj do 2021, to raczej niekoniecznie polecałbym go (w tym przypadku mogę być jednak mocno nieobiektywny, z uwagi na przekonanie, że stare systemy, które nie oferują aktualizacji aplikacji z uwagi na ich ułomności w funkcjonalności, a jedynie ze względów bezpieczeństwa, nie są - dla mnie - najrozsądniejszym rozwiązaniem; nie mam jednak lat 11 i daleko inne i doświadczenia i wymagania od kolegów na tym forum).

robson75

@pavbaranov ChatletOS bym zdecydowanie odradzał, z tego powodu że instalator tegoż systemu ulega awarii podczas instalacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum