Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint

Zaczęty przez Piotr_1988, Styczeń 01, 2019, 11:47:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

sparky łątwo się instaluje, Piotr popełnia jakiś podstawowy błąd
może niech nie upiera się na lxde?

Piotr_1988

#76
Wsadziłem Debiana stable z KDE i LXDE na starego laptopa. Z grubsza zdążyłem skonfiguować i teraz mam dwa prawie identyczne systemy na laptopach.

Wsadziłem Skarkiego ponowie na pendrive i na inny pendrive i tym razem się uruchomił. ;D Błąd musiał za pierwszym razem wystąpić w momencie przerzucania obrazu na pendrive...

Pierwsze wrażenia: kurczę, Sparky jest lepszy od Debiana. :o

- LXDE ma ładniejsze.

- Nawet mój modem sam zrozumiał i się połączył bez problemu z internetem. Chwilę wcześnie na Debianie 9 musiałem to samo konfigurowac z konsoli i doinstalowywać rzeczy, a na Sparkim działa samoistnie jak w Tails. :o

- Graficzna obsługa firewalla? Takego cuda jeszcze nie widziałem. :o No ale potrzebne do szczęścia mi to nie jest, a pewnie (wyobrażam sobie) obciąża w jakiś sposób system.

- Podobnie USB Disk Formatter. Nie widziałem nigdy takiego graficznego narzędzia na Linuxie. Niby fajna rzecz. Gdybym jednak przygody z Linuxem nie zaczął od Debiana, jak było, a zaczął od Sparkiego, z całą pewnością nie nauczyłbym się ani jak obsługiwać dyski, ani jak obsługiwać firewall. No, dla początkujących edukacyjny to Sparky nie jest.

- Domyślnie zainstalowane są niektóre programy, które na Debianie doinstalowywałem samemu, np. GParted.

- Ten odtwarzacz muzyczny DeaDBeeF mi się podoba. Nigdy go nie używałem.

- Potrzebny mi jest Thunar z XFCE, nie będę używać PCManFM. Mam nadzieję, że się uda doinstalować na Sparkim.

Podsumowując powyższe, dam Sparkiemu szansę.  ;) Niniejszym wywalam świeżo zainstalowanego i prawie konfigurowanego Debiana i instaluję Sparkiego na starym laptopie (ciekawe, czy zaraz się wszystko posypie... ;D). Jak mi się za bardzo spodoba, wywalę Debiana z nowego laptopa i też Sparkiego zainstaluję, ale nie wiem, czy to nie jest już hazard.

Jeszcze poogdlądam Fedorę i GhostBSD. Zawsze mogę zrobić duala. Mam dysk 120GB.

Cytat: ciubaka w Styczeń 08, 2019, 10:12:34 PM
stwój stary laptop to niezły laptop
Też tak myślałem dopóty, dopóki nie kupiłem sobie:

Lenovo ThinkPad E480:
Intel Core i5-8250U (4 rdzenie, od 1.6 GHz do 3.4 GHz, 6MB cache)
RAM 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)
Intel UHD Graphics 620
SSD M.2 PCIe 256 GB & HDD SATA 5400 obr. 1000 GB

To jest zupełnie inny komfort pracy z komputerem niż na starym Lenovo G50-45. Zwłaszcza lepsza jest klawiatura i ekran nie męczy tak wzroku.

EDIT: Piszę już z zainstalowanego Sparkiego. Oprogramowanie spoza repozytorium zainstalowało się łatwo i to graficznie i działa. Thunara nie idzie jednak zainstalować za Chiny.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lami07

#77
Cytat: Piotr_1988Thunara nie idzie jednak zainstalować za Chiny.

Skopałeś coś. Thunar instaluje się bez problemu na 4.9.2-lxde.

Próbowałeś po prostu
sudo apt install --no-install-recommends thunar

Ps
Cytat: Piotr_1988Wrzuciłem obraz iso na pendrive (dd if=sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso of=/dev/mój_pendrive)
Następnym razem jak będziesz robił USB instalacyjnego pamiętaj o sync
sudo dd if=/ścieżka/do/iso of=/dev/twoj_pendrive && sync
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum