Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak możliwości uruchomienia LINUX Mint po instalacji na dysku z Windows 8

Zaczęty przez pablo93, Grudzień 24, 2018, 11:36:21 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pablo93

Witam wszystkich!
Jestem początkującym użytkownikiem LINUX-a i mam problem, którego nie potrafię rozwiązać. Mam nadzieję, że na tym forum znajdzie się ktoś kto będzie w stanie mi w tym pomóc  :) Ale od początku...

Do tej pory miałem na dysku laptopa zainstalowany tylko system Windows 8. Postanowiłem rozpocząć przygodę z Linuxem. Pobrałem obraz systemu LINUX Mint 19.1 "Tessa" Cinnamon 64-bit, wypaliłem na płytce DVD i jako live działa prawidłowo. Podczas instalacji wybrałem opcję instalacji systemu LINUX poprzez opcje niestandardowe ( nie jako instalacja LINUX obok Windows ) i ustawiłem sobie następujące partycje :

sda5 - /
sda6 - /home
sda7 - swap

To są partycje przypisane do systemu LINUX. Cały proces instalacji przebiegł prawidłowo i bez żadnych nietypowych zjawisk. Natomiast po ponownym uruchomieniu komputera nie pojawia mi się tzw. GRUB z opcjami wyboru systemu.
Nie wiem, czy dobrze są oflagowane partycje - może w tym jest problem. Jak powinno wyglądać prawidłowe oflagowanie partycji, aby wszystko działało ?

hobbysta

Jako początkujący Linuxiarz powinieneś zainstalować Linuxa jako wirtualny system korzystając z programu VirtualBox. Rozumiem, że po prostu automatycznie startuje Windows. Zapomnij póki co o Linuxie i zrób jak napisałem w pierwszym zdaniu. Z opisu wynika, że Grub nie jest wogóle zainstalowany - co może wynikać stąd, że wybrałeś opcje niestandardowe instalacji - które są dla doświadczonych Linuxiarzy. Proces instalacji przebiegł prawidłowo - to znaczy, że instalator wykonał to wszystko co chciałeś. Instalator w takiej sytuacji nie sprawdza czy miało to sens czy nie. Jeśli nie jesteś pewien do końca czy będziesz używał Linuxa na co dzień - to w żadnym razie nie instaluj Linuxa obok Windows. Poblemem nie jest instalacja ale (!) deinstalacja (!) - jeśli wykonana niepoprawnie - jako skutek można utracić możliwość startu Windowsa. Przed robieniem czegokolwiek pownieneś przyjść tu na forum i po prostu poradzić się  - jak i co.

Od strony praktycznej powinienes wykonać diagnostykę korzystając z wersji Live systemu - jeśli to ta sama wersja, którą instalowałeś. Korzystając z płyty można po prostu uruchomić system na dysku. W ten sposób przynajmniej będziesz wiedział, że system na dysku jest poprawnie zainstalowany. 

pablo93

Wolałbym mieć LINUX-a na dysku, ponieważ będzie mi potrzebny na studiach. Ale chciałem też nauczyć się przy okazji instalowania tego systemu. Wcześniej instalowałem LINUX-a w identyczny sposób na krótko i też był problem z wyborem systemu przy starcie, natomiast wtedy ten problem rozwiązał mi ktoś inny, kto nie pokazał dokładnie jak to robić. Wtedy było coś z niewłaściwym oflagowaniem lub zamontowaniem partycji. Teraz muszę instalować LINUX-a od początku, ponieważ wymieniałem dysk na SSD.

Dokładnie, Windows startuje automatycznie po uruchomieniu laptopa i nie ma możliwości wyboru przy starcie na jakim systemie chce pracować. Natomiast z płyty Live działa prawidłowo. Poniżej przesyłam linki do zrzutów ekranu z moim układem partycji i obecnym oflagoowaniem :

1)  https://drive.google.com/open?id=1HrgUm02Cd9R_7w2rAuT_nTFjKbXWt_HI

2)  https://drive.google.com/open?id=1roABvvj9C9QbM38zgLCe3cU3Ouxck50B


Większość informacji na temat procesu instalacji LINUX-a i ustawianiem partycji odszukałem w internecie.

hobbysta

Linux na maszynie wirtualnej działa identyczni jak zainstalowany na twardym dysku. Rozumiem, że wersja Live działa. Mi chodziło o coś innego - właśnie o czym ty pewnienie nie masz zeilonego pojęcia ale mógłbyś to sobie przećwiczyć na maszynie wirtualne.

No dobrze: przed załadowaniem jądra systemu - program ładujący przekazuje parametry - jednym z nich jest ścieżka dostępu do partycji / (root) systemu. Idąc tą drogą: można mieć kilka systemów - z tym samym jądrem, można mieć ten sam system z różnymi jądrami - i kombinację tych dwóch sytuacji.

Z punktu widzenia jądra na plycie DVD masz dwie instalcje na komputerze: jedna na twardym dysku - druga domyślna na płycie na DVD - obie traktuje w identyczny sposób i uruchomi ta instalację którą wskaże użytkownik przed załadowniem jądra. Jak napisałem powyżej.

Po tym co napisałem mam nadzieję, że zrozumiałeś dlaczego nie warto abyś obecnie instalował Linuxa na twardym dysku. Bo jak przypuszczam, nie zrozumiałeś ani jednego słowa. Co to znaczy? Że w najbliższej przyszłości nie będziesz w stanie samodzielnie poradzić sobie z ewentualnymi naprawami. Mnie prywatnie moja własna wiedza kosztowała kilka padniętych systemów, utratę danych - ale to były inne czasy. Dziś masz mozliwość w pełni bezpiecznego  korzystania z Linuxa - możesz w pełnej aekuracji poznawać  wszystkie jego tajniki - nawet jeśli ceną byłaby utrata systemu - bo to przecież tylko maszyna wirtualna. Jedną stracisz następną postawisz - bogatszy o wiedzę. 

Gdybyś był moim studentem dałbym na dzień dobry pałą za tak głupia decyzję jak instalacja Linuxa obok Windowsa. Poza tym wirtualizacja to przyszłość jeśli chodzi o komputery czy sytemy. Takie homogeniczne systemy jak Linux czy Win. to już przezytek. Przyszłosć to systemy heterogeniczne, wirtualizacja, systemy rozproszone. Po co sie grzebać w starociach. To co wyznacza między innymi mocną pozycję Linuxa - to fakt, że niejako ma wbudowane wsparcie dla wirtualizacji.  Interesuj się przyszłością - nie tym co było.  Takie triki jak zainstalować Linuxa obok Windowsa - tym zajmowano się 15 lat temu. Dzisiaj opinia jest zgodna - odradza sie takie rozwiązanie. Komputer dedykowany dla tylko jednego systemu - a jakiekolwiek inne instalowane są tylko wirtualnie. Systemy, usługi, aplikacje. Tzw Docker uwalnia nas w końcu od piekła zależności. Aplikacja jest zamknięta w kontenerze, ze wszystkim co potrzebuje do działania - to stara koncepcja ENCAP - ale z dodatkową warstwą - kontenerem.   

W końcu Android również jest wirtualnym systemem (chyba dokładniej kontenerem). Albo chcesz mieszkać w takiej kamienicy jak ja - na wpól zrujnowanej - albo jednak wolisz pracę w nowoczesnym biurowcu. 

pablo93

hobbysta: Nie wiem, czy się zrozumieliśmy - ja nie przeprowadziłem instalacji LINUXA obok Windowsa (pierwsza opcja na liście wyboru w instalatorze), tylko poprzez użycie innego rozwiązania, czyli ustawienie poszczególnych partycji  :D

A bardziej jak mam coś robić na Linuxie to wolę wybrać go przy uruchomieniu komputera i po kilku sekundach mieć gotowy system do pracy niż jeszcze logować się do maszyn wirtualnych.

Więc jeśli jesteś w stanie mi pomóc, żeby LINUX działał tak jak ja bym chciał, czyli przy uruchomieniu komputera
( przez tzw. GRUB-a ) - to bardzo proszę  :)

TataPingu

Cytat: pablo93 w Grudzień 24, 2018, 05:10:36 PM
hobbysta: Nie wiem, czy się zrozumieliśmy - ja nie przeprowadziłem instalacji LINUXA obok Windowsa (pierwsza opcja na liście wyboru w instalatorze), tylko poprzez użycie innego rozwiązania, czyli ustawienie poszczególnych partycji  :D

A bardziej jak mam coś robić na Linuxie to wolę wybrać go przy uruchomieniu komputera i po kilku sekundach mieć gotowy system do pracy niż jeszcze logować się do maszyn wirtualnych.

Więc jeśli jesteś w stanie mi pomóc, żeby LINUX działał tak jak ja bym chciał, czyli przy uruchomieniu komputera
( przez tzw. GRUB-a ) - to bardzo proszę  :)

Prawdopodobnie wszystko zrobiłeś prawidłowo, jedynie lapek startuje w UEFI-BIOS z załączonym Secure-Boot...
- w pierwszym rzędzie, albo musisz zmienić BIOS i wyłączyć tę opcję, ale uwaga, nie wiem, jak zachowa się Winda8, albo ew. wybrać "certyfikowaną" wersję linuksa (to chyba, Ubuntu, Fedora, SUSE), ale dokładnie nie wiem, bo staram się nie używać tego microsofstkiego szajsu ("certyfikowanych" linuksów)...

pavbaranov

Czytanie oficjalnej dokumentacji boli :)
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/multiboot.htm
Może się też przydać:
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/efi.html
Bardzo dawno nie miałem już ubuntowatych, ale o ile pamiętam, to można było też odpalić livecd Minta, "zainstalować" tam grub-customizer http://tipsonubuntu.com/2018/03/11/install-grub-customizer-ubuntu-18-04-lts/ i wykorzystując ten program, dość wygodnie zmienić sobie GRUBego.

Uwaga:
1. Sprawdź, czy Windows jest całkowicie zamknięty (od Win8 wyłączenie jego powoduje "pół uśpienie", co utrudnia prawidłową instalację innych systemów).
2. Sprawdź sobie poprawność instalacji z EFI (o ile wiem, to Win8 właśnie to wykorzystuje).

pablo93

Cytat: TataPingu w Grudzień 24, 2018, 11:55:17 PM

Prawdopodobnie wszystko zrobiłeś prawidłowo, jedynie lapek startuje w UEFI-BIOS z załączonym Secure-Boot...
- w pierwszym rzędzie, albo musisz zmienić BIOS i wyłączyć tę opcję, ale uwaga, nie wiem, jak zachowa się Winda8, albo ew. wybrać "certyfikowaną" wersję linuksa (to chyba, Ubuntu, Fedora, SUSE), ale dokładnie nie wiem, bo staram się nie używać tego microsofstkiego szajsu ("certyfikowanych" linuksów)...

Sprawdzałem ustawienia BIOS-u i SecureBoot jest w ogóle nieaktywny - nie mogę modyfikować tych ustawień. Natomiast jeśli chodzi o UEFI to, jeśli w BIOSie zmienię z UEFI na drugą opcję, to po restarcie pojawia mi się komunikat na czarnym tle: Operating System not found.

pablo93

Cytat: pavbaranov w Grudzień 25, 2018, 11:09:06 AM
Czytanie oficjalnej dokumentacji boli :)
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/multiboot.htm
Może się też przydać:
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/efi.html
Bardzo dawno nie miałem już ubuntowatych, ale o ile pamiętam, to można było też odpalić livecd Minta, "zainstalować" tam grub-customizer http://tipsonubuntu.com/2018/03/11/install-grub-customizer-ubuntu-18-04-lts/ i wykorzystując ten program, dość wygodnie zmienić sobie GRUBego.

Uwaga:
1. Sprawdź, czy Windows jest całkowicie zamknięty (od Win8 wyłączenie jego powoduje "pół uśpienie", co utrudnia prawidłową instalację innych systemów).
2. Sprawdź sobie poprawność instalacji z EFI (o ile wiem, to Win8 właśnie to wykorzystuje).

1)  Link do oficjalnej dokumentacji, który umieściłeś niestety nie działa  :) Czytanie dokumentacji nie boli, tylko jak już w tym temacie naczytałem się trochę w internecie szukając rozwiązania tego problemu i nic nie pomaga  :D

2)  Tak wyglądają następujące kwestie po wykonaniu wskazówek ze stron, których linki dodałeś w swojej odpowiedzi:


Jak na razie nic nie chciałem przestawiać w GRUB-ie, żeby nie utracić dostępu do Windowsa.

pavbaranov

To wejdź na stronę: https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/ odszukaj informację nt. multiboot i postępuj wg niej.

PS1: Czy można wiedzieć po jakiego grzyba epatujesz tym czerwonym tekstem?
PS2: Czy możesz zamieszczać ewentualne zrzuty ekranu (zamiast tekstu) w serwisach przeznaczonych dla przechowywania grafiki jak np. imgur? Są czytelniejsze, można je skalować.
PS3: Zamiast naprawiać, a my zgadywać co zrobiłeś źle podczas instalacji, zainstaluj raz jeszcze Minta wg poradnika z uwzględnieniem sekcji multiboot i efi (głównie) oraz zwróć uwagę na prawidłową instalację tzw. programu rozruchowego (w tym przypadku GRUB). Dodatkowo przed instalacją - upewnij się, że wyszedłeś "do spodu" z Win8.1.

lami07

@pablo93. Jak widzisz zmodyfikowałem Twoje posty. Wiem, że w ten świąteczny czas czerwień naturalnie przywołuje pozytywne skojarzenia. Święty Mikołaj , prezenty i takie tam.  Nie mam zamiaru bronić komukolwiek używania kolorowej czcionki, ale proszę stronić od jaskrawych barw.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

TataPingu

Cytat: pablo93 w Grudzień 25, 2018, 02:11:16 PM
Sprawdzałem ustawienia BIOS-u i SecureBoot jest w ogóle nieaktywny - nie mogę modyfikować tych ustawień. Natomiast jeśli chodzi o UEFI to, jeśli w BIOSie zmienię z UEFI na drugą opcję, to po restarcie pojawia mi się komunikat na czarnym tle: Operating System not found.

To w takim razie masz trochę problemów (to wynik kupowania sprzętu z zainstalowaną Windą, ale rozumiem, w momencie zakupu nie myślałeś w ogóle o liniksie).

Wszystko zależy od zainstalowanego firmware płyty. Niektóre są tak spreparowane, że właśnie, żeby uaktywnić/wyłączyć SecureBoot, trzeba coś zmienić w zupełnie innym miejscu BIOSa, a często jest to nielogicznie nazwane. Może być też przypadek, że dodatkowo włącza się tzw. tryb CSM (może być nazwany również ,,Legacy Boot"), ale przypadków może być tyle, że niesposób tego stąd sprecyzować.

Zwróć się najlepiej o pomoc do jakiegoś doświadczonego fachowca, ewentualnie spróbuj z "certyfikowanymi" dystrami przez Microsoft (na pewno Ubuntu i Fedora).

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, możesz sam "poeksperymentować" z BIOSem, ale może się okazać, że nie dość, że nie zainstalujesz żadnego linuksa, to jeszcze zrybiesz sobie Windę.
Na pewno równoległa instalacja jest możliwa, tylko może być tak, że trzeba będzie na nowo formatować HDD (przypuszczam, że teraz to GPT) i po odpowiedniej manipulacji BIOSu stawianie na nowo systemów.

Dorzucę jeszcze tego linka. Przepraszam, że w jęz. niemieckim, ale myślę, że "ciocia Google" przetłumaczy Ci to na "przystępny" jązyk:

https://www.heise.de/ct/hotline/FAQ-UEFI-Secure-Boot-und-Linux-2056294.html

hobbysta

Jednego nie rozumiem. Skoro kolega bez problemu uruchamia system Live - to skad problemy z twardym dyskiem? Na zdrowy rozum zabezpieczenie przed uruchomieniem systemu powinno rowneiz rowniez dzialac na DVDm czy USB. To znaczy musi byc opcja, ktora pozwala OP uruchomic system Live.

hobbysta

Cos namotane z instalacja: sda5, sda6 i sda7 ? A co z wczesniejszymi partycjami sda1/2/3/4 ? Ja to bym chcial zobaczyc cos takiego: z systemu Live wyjscie polecen:

$ lsblk -f

oraz

$ sudo fdisk -l

fdisk mozna uruchomic tylko z uprawnieniami administratora. Zapomnialem.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Grudzień 26, 2018, 04:14:16 PM
Jednego nie rozumiem. Skoro kolega bez problemu uruchamia system Live - to skad problemy z twardym dyskiem?

Zapraszam do:

https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3138.0.html

To prawdopodobnie UEFI, SecureBoot i GPT...

Jeśli spółka "WinTel" przepcha od 2020 produkcję specjalnie preparowanych płyt i UEFI-BIOSóW, to tak wyglądać będzie "nasza przyszłość"...

A co się tyczy startu "live", to odbywa się to z DVD, czy zewnętrznego nośnika USB....
- zauważ Kolego, jak te nośniki są formatowane (to nie GPT), to raz, a dwa, one są tylko odczytywane....

Zobacz najnowsze wiadomości na forum