Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy laptop - czy warto dopłacić

Zaczęty przez mark, Grudzień 17, 2018, 08:34:33 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Tak jak kolega Paweł uważam że Delle są bardzo dobrym wyborem. Do pracy, niekoniecznie do zabaw czy gier. Oba ćwiczone przeze mnie dobrze współpracują z różnymi dystrybucjami w wersji Live. Niestety nie jest to rozwiązanie budżetowe, tak jak kupiony przeze mnie nowy HP z W10 za 1000 pln (ze zwrotu konsumenckiego oczywiście). Tyle że on z Linuxem się gryzie, więc dałem go żonie.

hobbysta

@mark: co dla mnie zabrzmialo zabawnie to jak napisales, ze dales informatykowi komputer aby cos Ci wgral. I to jest ten Twoj komputer z super-danymi zabezpieczonymi na 1000 sposobow? Jesli tak - to widzisz sam jestes najwieksza dziura bezpieczenstwa. Czy ja wiem? Moze to dobre porownanie: WN to taki wlasnie informatyk, ktory cos Ci wgrywa a Tobie tylko pozostaje domyslac sie co. Od strony technicznej twoj znajomy ma sporo racji. Tzn. mozliwosci korzystania z duzej liczby urzadzen. Tutaj co za bardzo sie sprzeczac nie ma . Natomiast nie ma racji jesli chodzi o bezpieczenstwo. Tutaj z kolei Linux jest niezaprzeczalnie gora. Zatem masz wybor taki: albo wygoda drukowania, skanowanie itd. albo bezpieczenstwo i jakas taka organizacja pracy aby jednak zminimalizowac te wszystkie niedogodnosci. Moze wozenie wlasnej drukarki, skanera. Nie zwariowalem.  Dzisiaj drukarki nie sa ciezkie. Skanery rowniez. Wystarczy zabezpieczyc wlozyc do bagaznika i jedziemy. Nie znaczy to ze masz zawsze z niej korzystac. Ale jak bedzie sytuacja awaryjna. 

mark

#32
Cytat: TataPingu w Grudzień 20, 2018, 10:40:28 AM

Poniżej masz kilka przykładów firm specjalizujących się w przygotowywaniu sprzętu w pełni kompatybilnego z linuksem.

A co do kosztów Kolego, liczysz każdą złotówkę...
OK, rozumiem, jeśli nie zbywa, to na pewno trzeba tak robić, tylko...
- czy wyobrażasz sobie np. jakiegoś elektryka, ślusarza, mechanika itd., który by kupował swoje narzędzia pracy (wiertarki, klucze itp) za "grosze" w marketach, na wysprzedażach, czy "ryneczku" (np od handlujących Cyganów, czy Ukrainców) ?

Jeśli dobrze rozumiem, to PCet dla Ciebie jest narzędziem pracy, więc, jako narzędzie, którym generujesz swoje dochody powinien być na tyle solidny, że masz pewność, iż posłuży Ci jakiś czas...

Zastanów się, czy nie lepiej wydać trochę więcej, ale mieć coś porządniejszego ?
- w końcu taki zakup wliczasz w koszty...


Dzięki za podesłane linki. Na pewno przejrzę ofertę. Samemu też udało mi się znaleźć coś takiego:
https://www.kuzniewski.pl/p42751,acer-extensa-2540-nx-efhep-001-intel-core-i3-6006u-15-6-hd-4-gb-1000-gb-hdd-intel-hd-graphics-520-dvd-rw-linux-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

(na tej niemieckiej stronie też jest dostępny w podobnej cenie). Całkiem niezła specyfikacja pod moje potrzeby, a cena akceptowalna, preinstalowany Ubuntu. Same bebechy można skonfigurować pod siebie, dołożyć ramu, inny dysk itd.

Tak, bardzo liczę się z kosztami zakupu. A co do wyboru laptopa - szukam rozwiązań budżetowych bo tak jak już gdzieś pisałem - obecnie mam laptopa budżetowego i.... daje radę.

Cytat: hobbysta w Grudzień 20, 2018, 12:19:26 PM
@mark: co dla mnie zabrzmialo zabawnie to jak napisales, ze dales informatykowi komputer aby cos Ci wgral. I to jest ten Twoj komputer z super-danymi zabezpieczonymi na 1000 sposobow? Jesli tak - to widzisz sam jestes najwieksza dziura bezpieczenstwa.

Okej, z jednej strony macie trochę racji i może nie powinienem był mu udostępniać laptopa (choć stałem mu cały czas za plecami). Z drugiej strony, to był informatyk zatrudniony w tej zaprzyjaźnionej firmie, znam go od lat i jest ich specem od bezpieczeństwa. Jeśli jemu nie miałbym zaufać w momencie kiedy sam nie byłem w stanie podłączyć ichniejszej drukarki, to komu? To nie jest tak, że dałem laptopa pierwszemu lepszemu gościowi. Idąc tym tropem myślenia sam powinienem sobie ogarnąć serwer domowy i wszystko bo nie mogę zaufać informatykowi-administratorowi (o czym pisaliśmy w innym wątku).

Cytat: hobbysta w Grudzień 20, 2018, 12:19:26 PM
Od strony technicznej twoj znajomy ma sporo racji. Tzn. mozliwosci korzystania z duzej liczby urzadzen. Tutaj co za bardzo sie sprzeczac nie ma . Natomiast nie ma racji jesli chodzi o bezpieczenstwo. Tutaj z kolei Linux jest niezaprzeczalnie gora. Zatem masz wybor taki: albo wygoda drukowania, skanowanie itd. albo bezpieczenstwo i jakas taka organizacja pracy aby jednak zminimalizowac te wszystkie niedogodnosci.
Co do bezpieczeństwa to mój znajomy miał podobne zdanie. Linux wygrywa pod tym względem bezapelacyjnie. Nigdzie nie napisałem, że znajomy uznał Windowsa za bezpieczniejszego, może nie do końca jasno się tutaj na forum zrozumieliśmy, nieważne.

Czyli stawiamy na szali np. bezpieczeństwo i stabilność Linuxa vs. wygodę użytkowania i kompatybilność ze wszystkim u Windowsa. To są takie nierozwiązywalne dylematy i nikt mi na to nie da oczywistej odpowiedzi, musiałbym sam zainstalować Linuksa, testować i sprawdzać jak to działa i zobaczyć jak ja się z tym będę czuć. Ewentualnie jak nie zadziała to wycieczka do sklepu po Windowsa.

ps. zestawienie kilkunastu sklepów oferujących laptopy z preinstalowanym Ubuntu (ang):
https://www.cyberciti.biz/hardware/laptop-computers-with-linux-installed-or-preloaded/

Naprawdę ciekawe oferty, choć większość ciut nie na mój budżet i dosyć specjalistyczne konfiguracje. Zwłaszcza to mnie zaciekawiło:
https://minifree.org/
(niestety tylko laptopy max. 14 cali).

pavbaranov

@mark - Jeśli nowy, to kup jakikolwiek komputer w tej cenie, którą założyłeś. Kup go z Windows. Oczywiście kieruj się relacją wartości do ceny.
Jeśli będziesz chciał - na oddzielnej partycji założysz sobie linuksa i w praktyce stwierdzisz, czy Ci pasuje.

Dlaczego pierwsze? Otóż założona przez Ciebie cena (oczywiście mowa o nowym komputerze) gwarantuje Ci w zasadzie tylko i wyłącznie nabycie tzw. marketowca. Nadto różnica w cenie między komputerem w Windows oraz bez - w tej cenie, praktycznie jest niewidoczna. Prawdopodobieństwo, że jakiś linux na tym się nie zainstaluje jest cholernie małe. Praktycznie go brak. Laptopów używam od 1992 r. non stop. Pierwszego linuksa (Red Hat) zainstalowałem gdzieś w okolicach 2000/1. Na stałe mam od około 2003/4. Od 2006 nie mam w ogóle żadnego innego systemu oprócz linuksa. W tym czasie miałem kilka laptopów własnych, kilka rodziny, kilka w firmie. Czy kupowaliśmy sprzęt pod linuksa? Nie. Z jednym, jedynym laptopem (AD 2006) przez chwilę mieliśmy problem z wgraniem tam linuksa. Jednak się dało.
Koniec kropka nt. laptop a sprawa linuksa. To nie są już te lata, by jakiś laptop w ogóle nie mógł zostać obsłużony przez jakąś dystrybucję linuksa, aczkolwiek może się zdarzyć, że jakaś dystrybucja, dla konkretnego sprzętu będzie po prostu nazbyt stara. Tu w grę wchodzi kwestia taka, kiedy ukazał się jakiś procesor (w tym przypadku najprawdopodobniej APU), a z jakiego okresu pochodzi kernel w dystrybucji, którą wgrać chcesz. "Linux" nie jest jeden w przeciwieństwie do Windows. Różne dystrybucje mają różne składniki. Kupując np. jakiś komputer z Ryzen+Vega (takie APU) możesz założyć, że żadna dystrybucja wydawnicza, jaka ukazała się do mniej więcej pierwszej połowy tego roku nie będzie z nim prawidłowo współpracować. Ta sama, ale po wgraniu nowego kernela - już tak. Podobnie pewnie będzie z Intelami 8 generacji.
Jeśli chodzi o drukarki - to są czcze farmazony. Instalując oprogramowanie dla drukarek w linuksie masz obsługę kilku tysięcy drukarek. Dodatkowo - jeśli potrzebujesz jeszcze jakiejś, często można doinstalować sterownik (np. Brother, o którym wspomniałeś). Czy zdarzy się jakaś, która nie będzie miała sterowników do linuksa? Oczywiście. Mi zdarzyło się, że pojechałem pod W-wę na wykład. Niestety nie mogłem wydrukować materiałów, bo... padła mi drukarka. Poprosiłem o umożliwienie mi druku na miejscu. Pani się uśmiechnęła i powiedziała, że owszem jest taka możliwość, ale oni właśnie czekają na to by cokolwiek móc wydrukować, bo drukarki mają, system mają, ale... sterowników brak. Ów system to był Windows. Właśnie wgrali nowy. Zasada chodzi w obie strony.
Możliwość połączenia się z siecią? No kurcze, ale co z tym system operacyjny ma wspólnego??? Następne farmazony. Jeśli system obsługuje kartę sieciową w komputerze (można założyć, że tak), to brak możliwości połączenia się z siecią jest związany z brakiem wiedzy i umiejętności użytkownika, który chce to podłączyć. System operacyjny nie ma tu nic wspólnego i jeśli sytem ten spotka się z użytkownikiem bez żadnej wiedzy, to nic z tego nie będzie.

Z całym szacunkiem, ale bić pianę tu możemy jeszcze długo. Niemniej jednak:
1. W założonym budżecie nie kupisz biznesowego, nowego notebooka w ogóle.
2. Kupno dowolnego innego umożliwi Ci taki sam komfort pracy czy to na Windows, czy na linuksie. Komfort ten jest różny i zależny od przyzwyczajeń.
3. W Twoim przypadku - nie miałeś przyzwyczajeń do linuksa - kup komputer z Windows. Jego używaj w codziennej pracy. Jeśli będziesz miał czas i chęć, to możesz się pobawić z linuksem. Być może on Ci spasuje. O jednym pamiętaj: linux nie jest darmowym odpowiednikiem Windows.

mark

#34
Nie traktuję Linuksa jako darmowego odpowiednika Windows. Ale wiem z czym wiąże się Windows 10 i jak bardzo wkurzający potrafi być (spędziłem z nim już trochę godzin na służbowych laptopach), wiem też jakie są moje potrzeby i że pierwsza z brzegu najzwyklejsza dystrybucja Linuksa typu Ubuntu i możliwości które oferuje w zupełności mi wystarczą. Tak jak pisałem - 90% mojego czasu przed kompem to Libre Office, Foxit Reader, Firefox... po co w takim wypadku ładować się w Win10 i jeszcze za to płacić jak i tak już teraz na Win7 moje wykorzystanie tego systemu ogranicza się do odpalenia kompa i włączenia odpowiedniego programu z tych co napisałem powyżej. Plus oczywiście nie ma co tu ukrywać - naczytałem się o Linuksie i napaliłem się na niego, chcę spróbować. A że tematyka trochę mnie kręci (swego czasu miałem zajawkę na Androida, rootowanie telefonu itp) plus lubię czuć, że mogę program/system skonfigurować pod siebie i powoli sobie coś tam dłubać i zmieniać do czasu uzyskania porządanego efektu, tak jak na Androidzie.

No nic, tak jak piszecie - dywagować i kłócić się można długo, a idealnego rozwiązania i tak nie ma. Pewnie skończy się na tym, że albo kupię laptopa z preinstalowanym Win10 a oprócz niego postawię Ubuntu i jeśli się sprawdzi to Windows wyleci precz, aaaaaalbo zaryzykuję i kupię laptopa bez systemu (na tyle zgodnego z Linuksem na ile mi się uda wyszukać w necie kompatybilność), postawię Ubuntu i będę kombinować. A jakby było źle to zrobi się wycieczkę do sklepu i kupi licencję Windowsa, nie ma co płakać. Dam te 400-600zł i tyle. Nie pójdę na piwo z kumplami 2 czy 3 razy i po sprawie (to tak a propos mojego pierwszego posta ;D ).

Teraz to jeszcze tylko rozeznam temat czy w razie czego warto dopłacić do wersji Pro żeby mieć BitLockera czy nie ma sensu i zostać przy wersji Home.

Tak czy inaczej - mocno odbiegliśmy od głównego tematu. Co do wyboru konkretnych podzespołów (czego w sumie dotyczył niniejszy temat) to mi się już trochę wyklarowały poglądy.

Dziękuję za wszystkie wskazówki oraz otrzeźwiające nieraz rady. Dam znać jak już coś konkretnego kupię/wybiorę.

pavbaranov

Masz jeszcze jedną opcję - opal X pln komuś, kto:
- dobierze Ci komputer,
- postawi na tym system
Sorry, gadamy o dyrdymałach.

TataPingu

#36
Cytat: mark w Grudzień 20, 2018, 06:41:29 PM
wiem też jakie są moje potrzeby i że pierwsza z brzegu najzwyklejsza dystrybucja Linuksa typu Ubuntu i możliwości które oferuje w zupełności mi wystarczą. Tak jak pisałem - 90% mojego czasu przed kompem to Libre Office, Foxit Reader, Firefox...

I chyba to zdanie powinno być najlepszym argumentem, czy kryterium w kwestii decyzjii...

mark

@TataPingu wielkie dzięki za podesłane linku do tego niemieckiego ixsoft.de.

Mają naprawdę niezły wybór laptopów z niskiej/średniej półki wydajnościowej z preinstalowanym Linuxem, a do tego ceny rzekłbym nawet, że są całkiem normalne (nawet doliczając do ceny ok. 100zł kosztów przesyłki do Polski i różnicę kilka % VAT wychodzi nieźle). Niestety inne sklepy zagraniczne oferują laptopy znacząco przekraczające mój budżet, a często są to wręcz maszyny zbyt mocne jak na moje potrzeby. Szkoda, że ww. stronka działa tylko po niemiecku ale z translatorem google jakoś sobie dałem z nią radę ;D

Sprecyzowałem ostatecznie swoje wymagania wydajnościowe co do laptopa i stwierdziłem, że dołożę kilka stówek ale kupię już coś z i3 na pokładzie, 8 GB RAMu i SSD, biorąc pod uwagę możliwą w przyszłości konieczność używania bardziej specjalistycznych programów jak i rosnący apetyt na RAM przez programy. Nie wykluczając także, że może się kiedyś okazać kiedyś konieczna instalacja Win10, a dla niego RAMu nigdy za wiele.

Przechodząc do sedna, oto moi faworyci:

Acer Extensa 2540
https://www.ixsoft.de/cgi-bin/web_store.cgi?ref=Products/de/ACEX2540HW-i6006.html
(dostępny także w Polsce w sklepie kuzniewski.pl w porównywalnej cenie)

Asus ProLight P541UA
https://www.ixsoft.de/cgi-bin/web_store.cgi?ref=Products/de/ASP541UAHW-i36006.html

Lenovo V110
https://www.ixsoft.de/cgi-bin/web_store.cgi?ref=Products/de/LNNBV110HW-i6006.html

HP 250 G5
https://www.ixsoft.de/cgi-bin/web_store.cgi?ref=Products/de/HPNB250G5HW-i6006.html
https://www.ixsoft.de/cgi-bin/web_store.cgi?ref=Products/de/HPNB250G5HW-i5005.html

Do tych maszyn trzeba doliczyć wyższy koszt przesyłki, ale za to mam pewność że wszystko z Linuxem będzie działać. Jedynie z tego co mi się wydaje to klawiatura będzie po niemiecku ale to chyba tylko różnica między Y i Z a liczę na to, że da się to skonfigurować na polskie ustawienia bez większej gimnastyki. Minusem może być też ewentualnie minimalnie bardziej problematyczna realizacja gwarancji.

Szukałem tych laptopów w Polsce, niestety ciężko znaleźć a poza tym nie mam gwarancji że egzemplarz na polski rynek nie różni się minimalnie podzespołami.

Z Polskich ofert:

HP 15
https://www.x-kom.pl/p/442192-notebook-laptop-156-hp-15-i3-5005u-8gb-240-dvd.html
Nie znalazłem jakichś szczególnych wyników w Google które by świadczyły o problemach pod Linuxem, ale to też jest bardzo duża rodzina laptopów.


Lenovo IdeaPad 330-15
https://www.x-kom.pl/p/465747-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-330-15-i3-8130u-8gb-240-fhd.html
(google wskazuje na problemy z touchpadem na linuxie, ale wygląda na to że problem jest rozwiązywalny. Plus ewentualny brak touchpada mnie nie przeraża bo i tak używam myszy na USB, a instalację bez touchpada jakoś przejdę na klawiszach mam nadzieję...)

Asus VivoBook R520UA
https://www.x-kom.pl/p/431319-notebook-laptop-156-asus-vivobook-r520ua-i3-8130u-8gb-256ssd.html
(również bez jakichś większych oznak problemów na linuxie po przejrzeniu wyników googla).


pavbaranov

Hmmm.... a zastanawiałeś się nad tak prozaiczną rzeczą jak... gwarancja? :)
Jeśli komputer ma tę samą nazwę (pełną), to prawdopodobieństwo, że czymś się różni obecnie wersja niemiecka, od polskiej - jeśli sprzedawca w niej nie grzebał (tu grzebał) - jest praktycznie równa zero.
Oczywiście również wkalkulowałeś też cenę dochodzenia ewentualnych problemów w Niemczech (choć w istocie może być i łatwiej).
Źle szukałeś również, albowiem i Lenovo i HP są dostępne również na rynku polskim. Nie ma natomiast chyba Asusa (może jeszcze).
Jeśli cokolwiek myślisz by w przyszłości ewentualnie zmienić jakieś elementy (procesora raczej nie wymienisz), to sprawdź sobie  czy w tych modelach istnieje łatwa możliwość rozbudowy poprzez np. dodanie RAM (głównie) itp.
PS: Wszelkie uwagi dotyczące "problemów" z jakimś komputerem, gdy nie są zweryfikowane oficjalnie, to w 99,99% są problemami wadliwej instalacji i/lub konfiguracji przez użytkownika.

TataPingu

Spojrzałem na oferty i fakt, klawiatura jest niemiecka.
Podpowiadam, że to żaden problem przestawić system na polską...
- jak Koledzy widzą, "nadaję" w jęz. polskim, z polskimi literami, a w gruncie rzeczy, "stukam" to na niemieckiej klawiaturze.
Wystarczy kilka dni i człowiek bez problemu to ogarnie...

Ewentualnie, do obszernych tekstów można przecież używać jakiejś taniej, polskiej klawiatury USB

Co do gwarancji, to powiem szczerze, że w Niemczech są mniejsze problemy, niż w Polsce. Znam to z doświadczenia....
- w razie usterki, wadliwy sprzęt wysyła się do dostawcy i w ciągu 2-3 tygodni dostaje się go spowrotem...

pavbaranov

Cytat: TataPingu w Grudzień 23, 2018, 11:08:55 PM
Co do gwarancji, to powiem szczerze, że w Niemczech są mniejsze problemy, niż w Polsce. Znam to z doświadczenia....
- w razie usterki, wadliwy sprzęt wysyła się do dostawcy i w ciągu 2-3 tygodni dostaje się go spowrotem...
Czy dotyczy to również podmiotów gospodarczych, które są zarejestrowane w Polsce? Kto ponosi koszty wysyłki? W ogóle, ze warunki gwarancyjne w tym sklepie (nie zawsze to jest gwarancja producenta) obejmują również polskie podmioty gospodarcze, które w Polsce działają?


mark

#42
@MSki podesłałeś info dot. relacji konsumenckich, ja z kolei laptopa będę brać na firmę.

Cytat: pavbaranov w Grudzień 23, 2018, 10:52:52 PM
Hmmm.... a zastanawiałeś się nad tak prozaiczną rzeczą jak... gwarancja? :)
Cytat: pavbaranov w Grudzień 24, 2018, 12:24:38 AM
Cytat: TataPingu w Grudzień 23, 2018, 11:08:55 PM
Co do gwarancji, to powiem szczerze, że w Niemczech są mniejsze problemy, niż w Polsce. Znam to z doświadczenia....
- w razie usterki, wadliwy sprzęt wysyła się do dostawcy i w ciągu 2-3 tygodni dostaje się go spowrotem...
Czy dotyczy to również podmiotów gospodarczych, które są zarejestrowane w Polsce? Kto ponosi koszty wysyłki? W ogóle, ze warunki gwarancyjne w tym sklepie (nie zawsze to jest gwarancja producenta) obejmują również polskie podmioty gospodarcze, które w Polsce działają?

O tą kwestię będę jeszcze pisać do ixsoft, zanim ostatecznie wybiorę zakup u nich (jeśli to na nich bym się zdecydował). Na chwilę obecną nie znalazłem na ich stronie jakichkolwiek informacji, żeby gwarancja miała nie obowiązywać podmiotów gospodarczych i/lub zagranicznych. Natomiast koszt ewentualnej przesyłki przy gwarancji to odrębna kwestia... Tak czy inaczej, wysyłają i sprzedają sprzęt na cały świat.

Cytat: TataPingu w Grudzień 23, 2018, 11:08:55 PM
Spojrzałem na oferty i fakt, klawiatura jest niemiecka.
Podpowiadam, że to żaden problem przestawić system na polską...
- jak Koledzy widzą, "nadaję" w jęz. polskim, z polskimi literami, a w gruncie rzeczy, "stukam" to na niemieckiej klawiaturze.
Wystarczy kilka dni i człowiek bez problemu to ogarnie...

Ewentualnie, do obszernych tekstów można przecież używać jakiejś taniej, polskiej klawiatury USB

U Ciebie podejrzewam sytuacja wygląda odrobinę odmiennie, bo używasz zarówno klawiatury do pisania po niemiecku jak i po polsku? Ja bym z kole chciał po prostu na sztywno ustawić wszystko na język polski. Same fizyczne naklejki na klawiaturze mi nie przeszkadzają bo mogą być inne, również Z i Y nie wydaje się być wielkim problemem. Gorzej z polskimi "ogonkami", żeby nie wstawiało mi zamiast polskiego ą i Ę niemieckich znaków i umlautów itp... Ale skoro piszesz, że bez problemu da się system przestawić na polską klawiaturę to pozostaje mi w to wierzyć ;D
Osobna klawiatura na USB odpada, nie wyobrażam sobie biegania z nią. Osobna mysz na USB mi wystarczy.

Cytat: pavbaranov w Grudzień 23, 2018, 10:52:52 PM
Źle szukałeś również, albowiem i Lenovo i HP są dostępne również na rynku polskim. Nie ma natomiast chyba Asusa (może jeszcze).

Tak jak pisałem, Acer jest dostępny w Polsce i można nawet od razu z Linuksem zamówić. Jedyna różnica jaką znalazłem, to że w Polsce ten laptop ma podobno RAM DDR3, a Niemcy twierdzą że DDR4.
https://www.kuzniewski.pl/p42751,acer-extensa-2540-nx-efhep-001-intel-core-i3-6006u-15-6-hd-4-gb-1000-gb-hdd-intel-hd-graphics-520-dvd-rw-linux-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

Co do HP i Lenovo - owszem, da się znaleźć te modele w Polsce, ale przynajmniej ja nie trafiłem na taką specyfikację jaka mnie interesuje (bez Windowsa, 8GR RAM, ~256 SSD ). Przeważnie mają po 4 GB RAMu i/lub dyski HDD. A sam się bawić w zmianę bebechów bawić nie będę. Z kolei niemiecki ixsoft oferuje możliwość wyboru podzespołów, podobnie jak polski x-kom.

pavbaranov

@MSki - To są gwarancje... konsumenckie. Nie o takich mówimy.
@mark - I dlatego, że te modele nie bardzo się zgadzają z np. ofertą nawet niemiecką po prostu się dopytaj. Jeśli chodzi o szukanie - dalej twierdzę - niezbyt dobrze szukałeś. Np. Lenovo V110 - 8GB RAM + 240SSD:
https://www.x-kom.pl/p/468055-notebook-laptop-15-6-lenovo-v110-15-i3-6006u-8gb-240-win10p.html

mark

#44
@pavbaranov częściowo zwracam honor  ;D  nie trafiłem na tą ofertę bo chyba przy wyszukiwaniu za bardzo zawęziłem cenę. Laptop z DE wychodzi ~ 1700zł, natomiast oferta z x-kom to już cena 2200zł. Ale różnice są. Na pewno w grafice - wygląda na to że polska oferta ma lepszą rozdzielczość i HD Intel 520, a oferta niemiecka ma HD Intel 610. No i Windows10 Pro na pokładzie polskiej oferty.

Kwestią otwartą jest to, że skoro grafika inna, to czy na przykład karta sieciowa też nie będzie inna.
A x-kom nie poda mi dokładniejszej specyfikacji niż ta, która jest dostępna na stronie - tak, pytałem o to.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum