Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Cześć. Mam proste zadanie

Zaczęty przez Nowosz, Grudzień 13, 2018, 08:58:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hobbysta

Wymądrzam się a może przegiąłem. Bwd to, że obecnie  jest systemd (są dystrybucje bez ale już niewiele). Skrobię się po głowie ale systemd może chyba montowć statycznie w czasie startu systemu. Nie mam pojęcia czy korzysta z /etc/fstab czy też ma własne pliki konfiguracyjne. Być może jedno i drugie. Pytanie tylko jakie rozwiązanie jest zalecane.  Czyli jakby jest epoka przed systemd i obecna kiedy systemd objął w posiadanie Linuxa. W necie systemd jest obrazowany jako ogromny rekin, który chce wszystko zjeść.

hobbysta

@pavbaranov Jasne, ale OP napisał wyraźnie 'sudo mount' podając ścieżkę i punkt montowania. Dla mnie jest po prostu użycie polecenia 'mount'. Jak chce montować przez udisks to piszę 'udisksctl mount -b'. Myślę, że jednak chodziło o /etc/fstab a nie konkretnie o Ubuntu. To jest chyba najpopularniejsza obecnie w Polsce dystrybucja - przy tym przyjazna - i pewnie stąd wybór Ubuntu a nie czegoś bardziej odpowiedniego do nauki administracji.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Grudzień 14, 2018, 01:50:34 PM
w /etc/fstab nie ma - i nie musi być

Ale być również może...
- osobiście, wolę je tam montować...

Albedo 0.64

#33
Cytat: hobbysta w Grudzień 14, 2018, 01:38:02 PM
Także albo wogóle nie chodziłeś na zajęcia - tylko pojawiłeś się na kolokwium - albo nauczyciel sam nie bardzo wie o co pyta. A na koniec: po co robić takie rzeczy w Ubuntu? To nie jest dystrybucja ukierunkowana na ręczną administrację. To jak szklany młotek do wbijania gwoździ.  Najpierw prosimy SzP studentów o zainstalowanie czegoś normalnego: Debian, CentOS może być Slackware - potem można uczyć administracji Linuxem.

@hobbysta: Niestety, nauczyciele informatyki w szkołach średnich to najczęściej przekwalifikowane na kursach "cieniasy" od których więcej wiedzą niektórzy uczniowie. Właśnie Twój post dokładnie na to wskazuje. Nie dość, że uczniowie używają w szkole przestarzałej wersji systemu (aktualizacja za trudna?), to jeszcze dostają zadanie ręcznej administracji systemu, który kompletnie tego nie wymaga. Żeby zamontować dowolny wolumin w katalogu domowym (bo finalnie o to tu chodzi) wystarczy użyć programu Disk Manager lub Disks. Wymuszanie używania terminala do banalnych zadań powoduje, że uczniowie nabierają niechęci do Linuksa w przekonaniu, że system jest trudny. Gdyby nauczyciel nauczył ich używania poleceń konsoli w trybie awaryjnym, to zasłużyłby na tytuł "Nauczyciel Roku". Ale ten ma w pracowni przestarzałe Ubuntu a nie Debian/Slackware/Arch bo tak jest łatwiej. Po co się trudzić? Wystarczy "odwalić" ten punkt w programie nauczania, przecież uczniowie i tak nie będą tego używać.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

pavbaranov

#34
@hobbysta - Może - nie upieram się. Jednakże jeśli już korzystamy z mount, to "z palca" przecież muszę podać po nim i "źródło" i "cel", gdzie ma być zamontowane. Skoro muszę to podać, to przecież określając cel do katalogu tworzonego systemowo (/mnt) zawsze tego dokonam - tam będzie zamontowane urządzenie, gdzie je zamontować chcę.
I tu właśnie kompletnie nie rozumiem problemu, bo w takim przypadku on po prostu nie istnieje.

Niemniej jednak, po jakichś wyjaśnieniach okazało się chyba, że "problem" jaki został postawiony (i to pytanie do @Nowosz raczej) - podsumowując wygląda tak:
1. System - Ubuntu 16.04,
2. Do systemu podłączamy zewnętrzny dysk (obojętnie jaki, HDD, SDD, pendrive...),
3. System ma dokonać automatycznego zamontowania tego nośnika - czyli m.in. "dobrać" odpowiedni FS itd. itp.
4. Punkt 3 działa z "automatu" w systemie @Nowosza dokonując montowania w (prawdopodobnie): /media/USB
5. Ów punkt @Nowosz chce zmienić na jakikolwiek inny (jak rozumiem również zdefiniowany, ale inny niż ten automatyczny), ale biorąc pod uwagę treść pierwszego wpisu, to winien on być nie /media/USB, a /mnt (czy tu jakiś katalog jeszcze - tego nie wiemy).

Być może mylę się, sądząc, że w Ubuntu 16.04 za realizację pkt. 3 odpowiada udisks - być może jakieś konkurencyjne rozwiązanie - ale wydaje mi się, że cały problem może kompletnie nie dotyczyć fstaba.

Tak, czy inaczej - wydaje się, że @Nowosz otrzymał przynajmniej kilka możliwości w jakie może swój problem rozwiązać.

PS1: O ile się nie mylę, to Ubuntu jest "zadane" z góry w ramach programu nauczania. A czy 16.04 jest aktualne? No nie jest, ale przynajmniej jest w dalszym ciągu wspierane i to bodaj do 2021.

hobbysta

@Albedo 0.64: widzisz tu jest totalne nieporozumienie. Pokazywanie Linux'a - jako takiej 'innej wersji Windowsa' - o jest wlasnie anty-zacheta do nauki Linuxa - szczegolnie dla dzieci/mlodziezy, ktore interesuja sie komputerami itp. Bo podstawowe pytanie: po co uczyc sie innego jeszcze Windowsa? Nauczylem sie jednego i starczy. A ten drugi nazywa sie 'dziwnie' bo Linux - ale ma przeciez to samo. To tak jakby ktos kazal Ci sie uczyc pakietu Office - a potem jeszcze Libre Office. Wystarczy przeciez nauczyc jednego albo tego albo tgeo - po co uczyc obu naraz? Na przyklad gdyby w szkole byl wybor albo/albo - albo Windows albo Linux - to by mialo sens. Uczac Linux trzeba wlasnie podkreslic roznice - dla wiekszosci to bedzie i nudne i niezrozumiale ale znajdzie jakas skromna grupka, ktora jednak sie zainteresuje - bo to jednak cos 'innego' - i na przyklad mozna zaimponowac. A w koncu szkola przede wszystkim powinna rozwijac zainteresowania, zdolnosci - o niektorych nie wiemy nawet, ze je mamy. Bo wiedza 'ksiazkowa' jest wlasnie 'ksiazkowa': zakuc, zdac, zapomniec.  Szkoda na to czasu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum