Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowa wersja strony Manjaro to zło i przyszedłem Wam o tym powiedzieć

Zaczęty przez PomPom, Grudzień 13, 2018, 09:01:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Przedwcześnie zaczynam wikend, to może czas na trochę inny wątek, niż zazwyczaj tutaj się pojawiają :D

Manjaro ma nową stronkę i jest ona po prostu zła.
https://manjaro.org/
Może sami oceńcie.

Wizualnie jest ładna, przynajmniej na stronie głównej, ale już tutaj jest kilka "ale".
Od razu wita nas hashtag bladebook. I wiecie co Wam teraz powiem? Są ludzie, którzy na tym etapie uznają, że Manjaro jest systemem dedykowanym pod tego laptopa. Jest on pierwszym, co się rzuci w oczy i gdyby ktoś nie rozumiał angielskiego, to by powiedział, że to strona właśnie tego laptopa. Nie jestem fanem promowania merchu, bo promuje się go bardzo "in your face" i próbuje się wmówić, że to super sprawa dla każdego. No ale lecimy dalej.

CytatManjaro is a Linux distribution based on the independently developed Arch operating system.
Odnośnik odsyła do wpisu o Archu na Wikipedii. Może się czepiam, ale nie rozumiem dlaczego nie podano po prostu odnośnika do strony Archa.

CytatMostly developed in Europe, Manjaro provides all the benefits of the Arch operating system
Warto unikać tak mocnych słów jak "zawsze" i "wszystkie", ale Manjaro musi dbać o swój wizerunek i chętnie będzie wciskać kit. Czy Manjaro sobie zaktualizuję po swojemu, kiedy będę chciał? Nie. Czy Manjaro sobie wygodnie postawię na czysto, bez śmiecia? Nie. Czy Manjaro jest w pełni zgodne z Arch Wiki i tym samym jest dobrym systemem do opanowania? Nie.

CytatAnd as for the tens of thousands of software applications available, including fully compatible equivalents of popular Windows software such as MS Office
Znowu przesadzanie, żeby ładnie wyglądało. Chyba że ludzie w Manjaro nie wiedzą co to znaczy "w pełni". To by trochę tłumaczyło.

Stronka z Aktualnościami (News) jest brzydka i od razu rzucił mi się w oczy jeden szczegół. Bo wiecie, ja trochę robiłem stronek i jakieś podstawy mam. Przy aktualnościach mamy "piękne" Read More i obok opcje. To po prostu wygląda źle i jest mylące, bo w zdecydowanej większości "Read more" rozwija wpis. Szare opcje to są zazwyczaj te, które nie są dostępne. Może się czepiam, ale musiałem o tym wspomnieć.

Na stronie pobierania tradycyjnie miniaturki w śmiesznych rozdzielczościach, na których nic nie widać.


Ktoś mądrze napisał, że Manjaro dba głównie o PR i zdecydowanie jest to prawda. Wciska się taniznę, byle przekonać kogoś tanimi mykami i naciąganiem, wpasowując się w ustaloną modę. Wejdź i poczytaj, że system jest super i ty będziesz super, a później pobierz i będzie super.

A wy, kochacie nową stronkę Manjaro? Kochacie tę dystrybucję? Przekonaliście kiedyś kogoś do Linuxa, kłamiąc?
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Manjaro to PR. Pod spodem - za przeproszeniem, bo się zaraz "wyrażę" - gówno.

PomPom

Mint podobnie i jakimś zabawnym zbiegiem okoliczności są to dwie dystrybucje, które swoim graficznym narzędziem do instalacji sterowników do karty graficznej tak mi poinstalowały, że system się zepsuł :)
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cały czas mówię, że mhwd jest zapisane z błędem ortograficznym :)

hobbysta

Jakoś trzeba zarabiać. Dzisiaj postawienie dystrybucji wymaga juz dużo pracy i czasu. Niektórzy chcą po prostu na tym zarabiać. To normalne. Weźmy "Kali". Bezużyteczna bez odpowiedniej wiedzy. A za wiedzę juz trzeba zapłacić. Cenniki można znaleźć na stronie domowej projektu.

TataPingu

Cytat: PomPom w Grudzień 13, 2018, 09:08:59 PM
Mint podobnie i jakimś zabawnym zbiegiem okoliczności są to dwie dystrybucje, które swoim graficznym narzędziem do instalacji sterowników do karty graficznej tak mi poinstalowały, że system się zepsuł :)

A jaka karta, nie czasem Nvidia ?
- jeśli to ta karta i te sterowniki, to wina jest nie po stronie dystrybucji.

W ostatnim czasie miałem kilka interwencji i musiałem przeinstalowywać te sterowniki na kilku PC-tach.
Dotyczyło to nie tylko Minta, ale wszystkich "debianów", tzn takich, które bazowały na Debianie i nie miały narzędzi do instalacji sterowników.
OSy miały już te sterowniki poinstalowane, tylko po ich updacie coś się knociło z grafiką. Dotyczyło to wersji bodajże 384 sterowników Nvidii.
Najczęściej problem był z konfiguracją Xorga. Trzeba było w całości wyinstalowywać sterowniki Nvidii i ew. ponownie je zainstalować.
Ale już nie "tradycyjnym" sposobem, t.j. dodanie odpowiedniego repo, a potem "install nvidia-driver", bo wystąpił błąd i system graficzny w ogóle nie startował.
Trzeba było użyć sposobu.
Ale powiem szczerze, że najnowsze sterowniki Nvidii jakoś mi nie pasują, już lepiej zostać przy wolnych.

Fakt, jeśli ktoś musi używać OpenGL (szczególnie przy grach), na pewno sterowniki Nvidii są lepsze...

PomPom

Wina po stronie dystrybucji i jej dedykowanego narzędzia. Na innych distrach bez problemów. Narzędzia niedorobione.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@TataPingu - Poniekąd to problem w istocie leży niekiedy w próbie nadmiernego ułatwiania rzeczy, które bez owego ułatwiania działają w sposób prawidłowy i oczekiwany. Po użyciu dedykowanego, przeznaczonego dla ZU narzędzia, już tak różowo nie jest. Ot, choćby przykład dotyczący omawianej tu dystrybucji: https://manjaro.pl/forum/topic/manjaro-i-archer-c1200/ gdzie za wadliwe działanie odpowiedzialność ponosi właśnie taki "ułatwiacz".

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Grudzień 14, 2018, 02:53:44 PM
@TataPingu - Poniekąd to problem w istocie leży niekiedy w próbie nadmiernego ułatwiania rzeczy

I tu zgadzam się w całości...
Ale to chyba zaczyna być powoli problemem współczesnego Człowieka...
- "automatyzacja" wszystkiego...

A co z tego wynika ?
- wtórny analfabetyzm !

Szczególnie zauważalne jest to wśród młodego pokolenia...
Szczególnie na tzw. "Zachodzie", to, co tutaj się dzieje, to przerażające...

pavbaranov

Taaa... I to się wszystko nakłada. Analfabetyzm, brak wiedzy i brak nawet jakiejś próby jej elementarnego zdobycia, natrętny PR, przypisywanie sobie cudzych zasług... i w tym kontekście jeszcze oferowanie swojego, wadliwego "produktu".

Manjaro - jakoś tam mimo wszystko kibicuję, ufając, że być może za jakiś czas będzie to dobra dystrybucja. Niestety wciąż jednak łapię się na tym, że zbyt duże w niej nadzieje pokładam :)

robson75

Cytat: pavbaranov w Grudzień 14, 2018, 03:31:27 PM
Manjaro - jakoś tam mimo wszystko kibicuję, ufając, że być może za jakiś czas będzie to dobra dystrybucja.
Paweł Nie wierzę, że to napisałeś :).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - Kibicować kibicuję (choć kojarzy mi się to z kibicowaniem w innej dziedzinie :)). Niestety jak na razie nic nie wskazuje na to, by tak się mogło stać. Inna sprawa, że po kilku ładnych latach od premiery nawet Mint stał się w jakiś sposób - przynajmniej w wersji Cinnamon - dystrybucją, którą można uznać, że ma ręce i nogi.
Nic jednak nie wskazuje na to, by Manjaro chciało, a w obecnych siłach, mogło pójść jakąś sensowną drogą.
Jak na razie - w wielu miejscach i w wielu aspektach jest to przypisywanie sobie (samemu bądź przez swoich apologetów) cudzych zasług. I to wszędzie. Poczynając od informacji na ich stronie/forum, a nawet na polskiej wiki skończywszy.
Ot, choćby na tej ostatniej przeczytać można, że Calamares stworzyło trzech programistów: Roland Singer, Guillaume Benoit i Philip Müller. Sam Muller do Calamares włożył 94 commity. Teo Mrnjavac, który dał ich najwięcej, bo 2380 - w ogóle w tym zestawieniu nie jest wymieniony. Adriaan de Groot - blisko 1270 - również nie. Jakiego typu to wkład też można sobie poczytać i przeanalizować samemu: https://github.com/calamares/calamares/commits?author=philmmanjaro Jednak w Polsce będziemy utrzymywać, że jednym z trzech głównych współtwórców Calamares jest oczywiście głównodowodzący Manjaro.
Tego jest mnóstwo - "wprowadziliśmy JAKIEŚ_OPROGRAMOWANIE" :) No tak, wprowadzili... Ściągnęli paczki z repo Archa i wrzucili do własnych repozytoriów. Wciskanie nachalnego kitu o "przetestowanym" oprogramowaniu. Kurcze, przecież tam nikt chyba nawet tego nie uruchamia? Ukazywanie się w wersjach wadliwych, gdy polepszona (czyt. pozbawiona jakiejś wady) wersja weszła już w Archu to normalne zjawisko. Wadliwe PKGBUILDy, na podstawie których budują swoje składniki i to tak podstawowe jak kernel. Odwoływanie się przez paczki w Manjaro, które zostały wprost przejęte z Archa do pewnych rzeczy, które są w Archu, ale nie ma ich w Manjaro. Cofanie wersji jakiegoś oprogramowania, bo zgłoszone błędy (to nic, że dotyczą innej wersji i w tej, która cofnięta zostały one już naprawione). W końcu "wsparcie" dla używania AUR.
Wymieniać można by latami.
Niemniej jednak, jeśli Manjaro poszłoby drogą uniezależnienia się od Archa, to z czasem mógłby to być kompletny, fajny system typu rolling release, który adresowany mógłby być niekoniecznie do tego samego użytkownika, jakim jest użytkownik Archa (przynajmniej domniemany, cz pożądany). Niemniej jednak tę, czy podobną drogę PhilM już przeszedł - wszak był jednym z twórców Chakry, która chciała i poszła własną drogą. Niemniej jednak oprzeć się (kulawą nogą) na Archu jest wygodniej. Wszak większość roboty i tak robią deweloperzy innej dystrybucji, testuje to społeczność innej dystrybucji, a Manjaro może to sobie łatwo przypisać.
Niemniej jednak... wciąż wierzę. Może przez sentyment - była to 2 dystrybucja rolling, jaką w ogóle zainstalowałem...

robson75

No cóż, też mam lekki sentyment do Manjaro, (w końcu używałem tego systemu przez 2 lata) i gdyby nie problem z jajkiem 4.18. to pewnie używałbym tego distra dalej.
Ale to właśnie Ty Pawle uświadomiłeś mi że kernel w systemie to podstawa, (dlatego przeszedłem na coś bliższego Arch-a, czyli Anarchy).
A Manjaro niestety zmierza w złym kierunku.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Oczkins92

Ja też kibicuje Manjaro. Bo jak na razie to jedyna dystrybucja bazujące na XFCE która się normalnie wybudza u mnie na laptopie.A mnie tak mocno wk**** te polecanie pod laptop dystrybucje które więcej problemów sprawiają niż to są warte użytkowania.Na pewno zgodzę, że te reklamowanie Manjaro że mają przetestowane pakiety to lekka przesadaa nawet gruba przesada.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

hobbysta

Nie zamierzam sie spierac - ale trudno oceniac dystrybucje tylko na podstawie, ze 'wybudza laptop'. Byc moze tylko twoj laptop, byc moze w innych dystrybucjach trzeba dokonac tylko pewnych dodatkowych ustawien. 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum