Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Cześć. Mam proste zadanie

Zaczęty przez Nowosz, Grudzień 13, 2018, 08:58:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nowosz

#15
Podpowiedzi w necie owszem są ale nie rozwiązują bo są skierowane do osób które już w jakimś stopniu mają opanowany linux. Ja natomiast jestem początkującym i te zadanie zostało zadane pod wpływem emocji temu nikt nie umie go wypełnić z moich rówieśników w technikum. Wszystko ma być zrobione w terminalu i polega to na tym że w każdej nowej utworzonej partycji ma zapisywać pliki,foldery itd. w wybranym przez nas folder

pavbaranov

Przeczytaj raz jeszcze swoją ostatnią odpowiedź i... przetłumacz na polski. Zwłaszcza ostatnie zdanie. To co napisałeś nijak się ma do tego, o czym na początku (automatyczne montowanie urządzeń) piszesz.
Odnieś się też do mojego pytania w poprzednim wpisie.
Czego tak w istocie dotyczy problem?

Nowosz

Co należy zrobić aby dyski linux automatycznie montowały się do naszych folderów.Czy Pan zna odpowiedź na to pytanie. Jeżeli tak to bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi. Jeżeli nie, życzę miłej nocy i przepraszam za zabrany czas.

pavbaranov

W Ubuntu 16.04 z Unity po podłączeniu jakiegokolwiek urządzenia, jest ono montowane w (o ile pamiętam) /media (ewentualnie /mnt), a jeśli tam już jest (bo tego nie pamiętam) systemd, to w /run/media/użytkownik. Po podłączeniu w tzw. tacce systemowej nowe urządzenie jest zgłaszane, jako dostępne do otworzenia. Niczego nie trzeba dodatkowo robić. Czy to nie działa?

Nie rozumiem kompletnie co znaczy: "dyski linux automatycznie montowały się do w naszych folderów". Co to jest "nasz folder"? Gdzie taki "nasz folder" jest w systemie? Kto jest właścicielem takiego "naszego folderu"?

Nowosz

Przez "nasze foldery" mam na myśli przez nas określone czyli wybrany przez nas folder.

pavbaranov

Obawiam się, że się kompletnie nie rozumiemy. Tylko nie wiem, w którym miejscu. Prawdopodobnie gdzieś "na początku".
W linuksie to gdzie jest montowane jakieś urządzenie jest "z góry" zdefiniowane. Zwykle takie montowanie następuje do /mnt, /media, /run/media/. Nie bardzo zatem rozumiem w ogóle co oznacza "przez nas określone (foldery) czyli wybrany przez nas folder". Kiedy? W jakim momencie?
Przeczytaj choćby to: https://wiki.archlinux.org/index.php/Udisks to może w ogóle zaczniemy rozmawiać o tym, gdzie leży jakiś Twój problem, albowiem z dotychczasowej lektury Twoich wpisów mam wrażenie, że gdzieś leży on "obok" tego, o co pytasz.
I jak wspomniałem - w Ubuntu 16.04 tzw. automontowanie zewnętrznych urządzeń winno działać bez żadnych dodatkowych czynności ze strony użytkownika/administratora systemu.

Nowosz

Tak wszystko działa ale chodzi o to aby zmienić ten narzucony z góry folder na tan który ja wybiorę.

pavbaranov

#22

Nowosz

Dziękuję Panu za pomoc. Szukałem na polskich stornach a nie zagranicznych temu nic nie znalazłem. Będę pamiętał na przyszłość. Cieszę się, doszliśmy do porozumienia. Życzę dobrej nocy.

TataPingu

#24
Cytat: tenco w Grudzień 13, 2018, 11:30:11 PM
Czy naprawdę tak ciężko komuś pomóc? Te pytanie nie jest czymś naprawdę ciężkim i co jest bardzo oczywiste dla początkujących. Jeżeli ktoś pisze że potrzebuje pomocy i robi to na forum to chyba serio nie może znaleźć informacji, dlatego zwraca się do osób które się znają. Dla was "specjalistów" odpowiedź na nie zajęłaby 5-10 min no ale lepiej przecież pogadać że ktoś jest głupi, że nie szanuje innych, a samemu być chamskim dla tej osoby bo przecież "jestem wszechwiedzący". Gratuluję poziomu ludziom na tym forum, aż duma mnie rozpiera że tacy typowi Polacy się tu udzielają. Trochę wyrozumiałości... kiedyś też byliście tak samo mądrzy jak osoba tworząca temat

Kolego, o co właściwie Ci chodzi !?
- przecież już Kolega Pavroo w swoim krótkim poście dał odpowiedź !

Dlaczego sugerujesz innym, co powinni zrobić i podpowiedzieć ?
- jeśli wiesz dokładnie co i jak powinno być "mówione", to dlaczego SAM TEGO NIE ZROBISZ ?

Dlaczego chcesz wysługiwać się czyjąś wiedzą ?

I poza tym, co to ma wspólnego z polską, "typową Narodowością" ?

Imputujesz nam jakieś nieistniejące rzeczy i zachowania ("ale lepiej przecież pogadać że ktoś jest głupi, że nie szanuje innych, a samemu być chamskim" itd), a sam nic nie zrobisz, by pomóc pytającemu.

Już na samym początku i to nawet kilka razy padła prawidłowa odpowiedź, jak to zrobić.

Oczywiście, gdy brak podstawowej wiedzy o tym OSie, to będzie problem ze zrozumieniem podpowiedzi.
Tylko Kolego, czy my za to coś możemy!?

I nikt tutaj nikogo nie obraża. To nic innego, jak stwierdzenie faktu i sugestia, by sobie tę wiedzę poszerzyć.

Nie da się komuś wytłumaczyć funkcji logarytmicznych, jeśli ten ktoś nie zna dokładnie tabliczki mnożenia, czy zasad dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia !

Nikt nikomu niczego nie ujmuje i wierzymy, że przyszły adept informatyki poradzi sobie z tym w końcu.
Jednak podstaw tej wiedzy musi nauczyć się sam, my nie zrobimy tego za niego...

PomPom

Otwórzcie okna, bo śmierdzi w tym wątku.
Szkoła powinna lepiej uczyć, niż jakieś forum w necie, gdzie połowa użytkowników ma swoją wiedzę, bo umiała dobrze poszukać, do czego nie chce siąść przyszły "milioner informatyczny". Znałem takich sporo i mądrzy byli w gębie, nie ma co. Docinki wymyślające codzienną rutynę OPa były nie na miejscu i sam bym się wkurzył, ale w sumie można się też wkurzyć na podejście, że my zrobimy coś za kogoś. Pavroo bardzo dobrze odpowiedział - podrzucił wskazówkę, która prowadzi do rozwiązania. OP się czegoś nauczy, a też my nie będziemy robić za frajer.
Bawi mnie podejście, że przecież tutaj są specjaliści. Niektórzy z nas po prostu potrafią szukać. Ja na ten przykład nie znam rozwiązania problemów, ale wyszukuję je w necie i często komuś tak pomogłem. Chęci to już coś. Kto jednak na specjalistę niejako się szkoli? Ano OP :)
Z typowymi Polakami też ciekawe. Bo wszystko, co się komuś nie podoba, można wrzucić do tego wora. Nie chcą pomagać? Typowe Polaczki. Nie chce mu się samemu spróbować? Typowy Polaczek. Nie smaruje pizzy chrzanem? Typowy Polaczek.

Szacunek i jego brak ma niejedno imię, i warto o tym pamiętać. Warto też pamiętać, że gdy chcesz dobrze i chcesz np. się za kimś wstawić, NIE DOCINAJ DALEJ KOMUŚ INNEMU. Bo pod koniec dnia rozwiązania zadania domowego nie ma, a każdy zaangażowany jest typowym Polaczkiem, który przegląda fejsika, ogląda YT i zajada się pizzą z chrzanem.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Się wytłumaczę z owego "szacunku" mam nadzieję, że na koniec już tego, rozwiązanego wszak wątku. To ja tego słowa użyłem. I w sumie - mógłbym na nim pozostać i niczego nie tłumaczyć, bo nie mam się z czego.

Otóż dlaczego wspominam o szacunku? Na tym jak i na dziesiątkach innych forów, jest dosłownie kilka osób, które w jakiś w ogóle sposób chcą komukolwiek pomóc. Nikt z tych osób nie jest na żadnym etacie i to co robi, robi tylko i wyłącznie w poczuciu jakiejś solidarności z linuksową społecznością. Nikt tego nie musi też robić. Podejście: "dajcie mi" i tupanie nóżkami niczemu nie służy. Gdzież tu szacunek, którego tak się domagam, że wywołuje zbędny wpis? No to zobaczmy: mamy jakiegoś ucznia, który uzyskał proste zadanie domowe. Zadanie, które nie wymaga żadnej, ale to absolutnie żadnej, wiedzy. Jedynie chwili czasu oraz wpisania w wyszukiwarkę prawidłowego pytania. Zamiast tego, zadaje nam okrojone i leżące gdzieś zupełnie obok zasadniczego "problemu" pytanie. I to forumowi "specjaliści" to zadanie domowe czyjegoś ucznia mają rozwiązać. Jeśli nie, to są chamami.
Zadane pytanie o treści: "Co należy zrobić, aby linux automatycznie montował dyski do wybranych przez nas folderów." jest tak nieprecyzyjne, że nie mówi nic. Gdzieś później się rozjaśnia, że autor miał na myśli po prostu zmianę standardowego /media/USB (w Ubuntu) na inny folder (jak rozumiem również stały). Rozwiązanie tak postawionego pytania znajduje się zatem w np. wiki dystrybucji, na której ma być rozwiązane.
Gdzie zatem brak szacunku? Otóż w podejściu, które sprowadza się do stwierdzenia: wyszukaj za mnie w ogólnodostępnej dokumentacji co mam zrobić, by osiągnąć określony cel.
Być może jestem już starej daty, ale mnie uczono zawsze (i tak sam uczyłem innych, kiedy byłem jeszcze nauczycielem), że lepiej dać wędkę niż rybę. Tu ktoś chce od nas ryby, która w dodatku dawno już na tacy podana. Mamy tylko talerz podsunąć. Nauczyciel, który zadał jakiemuś uczniowi takie właśnie zadanie nie jest idiotą. Zadał je w jakimś celu. Mogę jedynie przypuszczać, że miała nim być m.in. nauczenie uczniów samodzielnego wyszukiwania rozwiązań, czyli innymi słowy także nabycie umiejętności prawidłowego wykorzystywania wyszukiwarek sieciowych. Czy uczeń to zrobił? Czy nabył tę wiedzę? Nie. Uczeń poszedł na skróty po gotowca. Wobec kogo to jest brakiem szacunku? Wobec nauczyciela - bo ten z uwagi na "spryt" ucznia nie zrealizował swojego celu i niczego ucznia nie nauczył. Wobec osób, które tu na forum cokolwiek w ogóle chciały pomóc, bowiem - znów jak mnie uczono - fora są od tego by rozwiązywać czyjeś problemy, a nie uczyć podstaw używania czegoś.

hobbysta

Z pomocą to jest tak: jeśli pomożesz komuś kto nie rozumie ale chce to ok. Jeśli leniowi to za pięć minut znów poprosi o pomoc i chwila nie minie a człowiek widzi, ze robi czyjąś pracę. Dobrze jeśli chodzi tylko o szkołe Gorzej gdy coś takiego dzieje się w firmie. Nauczycielowi zapewne chodziło o wpisy w /etc/fstab. Zajrzyj do tego  pliku. Ale jeśli wpisy, które tam znajdziesz będą jak czarna magia - to niewiele możemy ci pomóc. Aby montować w czasie startu systemu partycje systemowe trzeba umieścic odpowiednie wpisy własnie w /etc/fstab. Ale też trzeba wiedzieć jak mają wyglądać. Trzeba najpierw nauczyć się: a) jak system identyfikuje partycje np, przez UUID b) jakie są opcje polecenia 'mount'. Polecenie 'mount' montuje system plików (precyzyjnie mówiąc) a nie partycję (np gołą bez niczego). I pierwsze pytanie: ile systemów plików można zamontować poleceniem 'mount' w twoim systemie? Opcje są per system: inne dla ext4, vfat, fat, xfs itd. Także albo wogóle nie chodziłeś na zajęcia - tylko pojawiłeś się na kolokwium - albo nauczyciel sam nie bardzo wie o co pyta. A na koniec: po co robić takie rzeczy w Ubuntu? To nie jest dystrybucja ukierunkowana na ręczną administrację. To jak szklany młotek do wbijania gwoździ.  Najpierw prosimy SzP studentów o zainstalowanie czegoś normalnego: Debian, CentOS może być Slackware - potem można uczyć administracji Linuxem.

Albedo 0.64

#28
Witam wszystkich. Otrzymałem zgłoszenie do moderacji tego wątku a właściwie odpowiedzi kolegi pavbaranov, która została określona jako "chamska". Nie widzę tu powodów do ingerencji ale zwrócę uwagę na kilka aspektów tej żenującej wymiany zdań.
Szanowni Koledzy, nasze forum ma służyć pomocą każdemu, kto o to poprosi. Użyjcie swojej wiedzy i retoryki albo... ignorujcie pytania, które wydają się Wam irytujące. Nie ma znaczenia wiek pytającego, czy jest uczniem czy kimś innym i nie ma potrzeby wnikania w szczegóły jego życia. Kolega pavroo udzielił szczątkowej odpowiedzi, wskazał kurs a pytającemu chodziło o metodę (terminal). Faktem jest, że kolega Nowosz nie wyszukał tematu na forum dystrybucji, co zajęło mi ok 1 sekundy a jemu wystarczyłaby minuta. Kolego Nowosz, tu masz wyczerpującą odpowiedź na swoje pytanie: http://www.ubucentrum.net/2009/05/fstab-wszystko-o-montowaniu-partycji.html
Na przyszłość proszę Kolegów Linuxiarzy o większą wstrzemięźliwość wypowiedzi w takich przypadkach, trzymanie się konkretów lub... języka za zębami bo takie dyskusje jak powyższa niczego dobrego nie przynoszą.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

#29
@hobbysta - W Ubuntu (m.in. 16.04) montowaniem zewnętrznych woluminów zajmuje się udisks (nie wiem, w której wersji); w /etc/fstab nie ma - i nie musi być - żadnego wpisu odpowiedzialnego za montowanie takich urządzeń. Cały problem polega - jak rozumiem - wyłącznie na tym, by domyślny punkt montowania w Ubuntu (tj. /media/USB) "przenieść" w inne miejsce (np. /home/$USER/pendrive). I tego dokonuje się przez edycję plików konfigurujących udisks.
Wszystko, co należy wykonać, to wpisać odpowiednią regułę dla udev - coś w rodzaju: https://wiki.archlinux.org/index.php/Udisks#Mount_to_/media_(udisks2)
(to jedynie przykład).

Jak widać - być może do tej pory jednak źle @Nowosz rozumiem. Wszak sugerowane przez znamienitszych ode mnie kolegów odpowiedzi sugerują dokonania zmian w /etc/fstab. Zwróćcie uwagę na wpis rozpoczynający wątek oraz na https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3233.msg17569.html#msg17569
Sprawa dotyczy montowania urządzeń takich jak pendvire, które Ubuntu 16.04 montuje automatycznie i to w systemie @Nowosz działa poprawnie. Cała sprawa polegać ma wyłącznie na zmianie punktu montowania z ustalonego systemowo, na ustalony przez użytkownika. Obawiam się, że edycją /etc/fstab tego nie uzyskamy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum