Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

(Rozwiązane) SparkyLinux 3,02 na różnych pendriv'ach

Zaczęty przez irkarlik, Sierpień 12, 2013, 10:15:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

irkarlik

Witam! Pytanie nietypowe. Na 2 "pendrivach" mam SparkyLinuxa - Na stacjonarnym kompie w biosie(Gigabyte-UEFI DualBIOS) jeden jest widziany jako dwa-a) Generic USB...  oraz b)UEFI:Generic USB startuje tylko z Generic USB, a drugi pendrive widziany jest tylko jako UEFI: Generic USB i nie chce wystartować.

Na laptopie BIOS-Insyde H20  moge wystartować tylko z tego drugiego pendrive który nie startuje na stacjonarnym z pierwszego pendrive nie mogę wystartowac? Odkryłem to przypadkowo ponieważ do tej pory myślałem, że jeden z nich jest zepsuty. Czy są różne "pendrive'y" do wgrywania systemów w zależności od BIOS'u? Oba były formatowane FAT32 i nagrywane na tym samym kompie za pomocą unetbootin na windows.(pqi i Dicloratio uno)

irek 8O

MoroS

#1
Witaj.



Jeżeli dobrze rozumiem Twój opis, to jest to raczej różnica między samymi firmware'ami (upraszczając: między BIOSami, jak to ująłeś). Swoją drogą SparkyLinux nie obsługuje jeszcze zbyt dobrze uruchamiania przy pomocy UEFI. Na chwilę obecną jedyną wspieraną metodą uruchamiania jest uruchamianie przez BIOS (lub kompatybilność z BIOSem w przypadku UEFI).



Oczywiście jest możliwe uruchomienie za pomocą UEFI, ale trzeba mieć trochę szczęścia. Jądro jest skonfigurowane jako tzw. "EFI stub", dzięki czemu UEFI może je wykryć, aczkolwiek brakuje jeszcze konfiguracji wskazującej na właściwą partycję root. Innymi słowy: jak komuś zadziała przez UEFI bez emulacji BIOSu, to ma szczęście. ;) Będę się starał rozwiązać ten problem w nowym instalatorze dla Sparkiego, ale jeszcze chwilę to zajmie.



Jeżeli odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, to opisz proszę problem nieco dokładniej oraz jakiego rezultatu się spodziewasz. Postaram się coś pomóc.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

irkarlik

#2
Na dwóch pendriv'ach mam wgranego tego samego i w ten sam sposób SparkyLinuxa. Na jednym kompie mogę zainstalować z jednego pendriv'a, a na drugim komputerze z drugiego pendriv'a. Odwrotnie się nie da. Tak jakby do konkretnego BIOS'u był przypisany konkretny pendrive. Jako dyski pamięci oba działają na obu komputerach prawidłowo, tylko indywidualnie reagują przy instalowaniu systemu. Prawdopodobnie z innymi dystrybucjami jest podobnie.

Irek

MoroS

#3
Poza różnicą w BIOSach jest możliwa też różnica w tablicach partycji na obu pendrive'ach. Możliwe jest, że np. jeden ma tablicę partycji MBR (biosowa), a drugi GPT (tablica partycji dla UEFI). Chociaż też jest to nieco dziwne, bo wtedy komp z UEFI powinien odczytywać oba pendrive'y.

Tablice partycji możesz łatwo sprawdzić wydając jako root polecenie: fdisk -l /dev/sdX (gdzie X to kolejna litera w zależności ile nośników pamięci masz podłączonych, np. pierwszy dysk twardy ma "a", drugi "b", itd.). W przypadku tablicy partycji GPT otrzymasz ostrzeżenie, że fdisk jej nie obsługuje. Dobrze by było spojrzeć na wynik tego polecenia dla każdego pendrive'a.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

irkarlik

#4
Nie wiem co się dzieje ale już 3x próbuje wysłać i nie wchodzi na forum?

MoroS

#5
Może po prostu wklej w znacznikach [ code ][ /code ] (bez spacji)
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

irkarlik

#6
Próbowałem wkleić jak wyżej ale nic. Napisałem ręcznie i też nie poszło. Proszę o dokładne instrukcje jak wkleić. Krótkie teksty wchodzą nawet przez edycję :(

irkarlik

#7
"Dysk /dev/sdb: 16,1 GB...

Nie wygląda to na tablicę partycji

Prawdopodobnie wybrano niewłaściwe urządzenie.

/dev/sdb1 ? 1573910   1694359   123339962  f4  SpeedStor

Partycja 1 nie kończy się na granicy cylindra.

/dev.sdb2 ?  184665  346888  166116794   10  OPUS

Partycja 2 nie kończy sie na granicy cylindra.

/dev/sdb3  ?  110158   110158     5   74  Nieznany

Partycja 3 nie kończy sie na granicy cylindra

wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności co na dysku"

Teraz mój wpis-troche skróciłem opis pendriv'a sdb- z tego startuje system w Megabyte UEFI DualBIOS

irkarlik

#8
Dysk /dev/sdc: 8178 MB......

/dev/sdc1  *   1    3047   7986176    b   W95   FAT32



Teraz mój wpis- o pendriv'ie sdc1 było tylko tyle - z tego nie startuje w kompie z płyta Megabyt UEFI DualBIOS



A na drugim kompie jest odwrotnie.

Nie wyszłomi wklejanie dlatego zmniejszyłem część o sektorach,cylindrach i głowicach,

MoroS

#9
Spróbuj skorzystać z http://pastebin.com/. Wklej tekst, ustaw "Paste Exposure" na Unlisted, wpisz nazwę, wyślij i wklej linka, którego Ci zwrócą.



W miarę możliwości z obu pendrive'ów, z obu kompów do porównania. Zobaczymy jak każdy każdego pendrive'a widzi.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

irkarlik


MoroS

#11
Ok, przeanalizujmy to przez chwilę.



Na początek /dev/sdc. To jest typowa struktura dla pendrive'a: jedna partycja, oznaczona jaka uruchomieniowa. Idealne warunki dla komputera, który posiada BIOS, a skomplikowane warunki dla kompa, który posiada UEFI. Przy okazji widać, że jest to tablica partycji MBR, czyli starego typu. Ten pendrive będzie bez problemu startował na kompie tylko z BIOSem (Twój laptop), ale nie odpali się na kompie z UEFI.



Z kolei /dev/sdb to jakaś masakra (z punktu widzenia fdiska). Wpisy w tablicy partycji są nie po kolei (ostatnia partycja zajmuje miejsce na początku dysku i odwrotnie), przy czym z tego co widzę dużo jest tam różnego rodzaju odstępów pomiędzy tymi partycjami (czyli masz niewykorzystane i niezmapowane na żadną partycję miejsce). Sporo też tłumaczy ten komunikat:

Quote:

Nie wygląda to na tablicę partycji. Prawdopodobnie wybrano niewłaściwe urządzenie.


Najprawdopodobniej jest to tablica partycji GPT, co więcej: w konfiguracji Hybrid MBR, z tym że wygląda na to, że ten Hybrid MBR jest niepoprawny. Ogólnie ten pendrive powinien startować z kompem z UEFI, ale z uwagi na dziwne rzeczy w Hybrid MBR, nie odpali się na kompie z BIOSem.



Także podsumowując w skrócie:

- masz dwa komputery z różnymi możliwościami uruchamiania systemów: UEFI i BIOS;

- masz dwa pendrive'y, które są różnie skonfigurowane (sdb - UEFI, sdc - BIOS);

- jedyną w miarę stałą rzeczą jest to, że instalowałeś Sparkiego w ten sam sposób (pod warunkiem, że w obu przypadkach jest postawiony na jednej partycji), niestety instalacja ta odbywała się na dwóch zupełnie różnych środowiskach;



Ogólnie można zrobić tak, aby stworzyć pendrive'a, który będzie się uruchamiał na obu komputerach bez problemu (hybrydowa struktura GPT+MBR), ale stworzenie go jest na chwilę obecną dość skomplikowane i nie ma żadnych narzędzie ułatwiających to. Wszystko trzeba tworzyć ręcznie i przy użyciu dodatkowego oprogramowania w odpowiednim schemacie partycji.



Robiłem ostatnio taką konfigurację przy okazji instalacji Gentoo i bez większych problemów powinno się udać ją przeprowadzić na pendrive'ie. Będę też przeinstalowywał developerską wersję Sparkiego na zewnętrznym dysku USB w konfiguracji właśnie GPT+MBR, więc pewnie popełnię też jakiś artykuł na ten temat (postaram się do końca tygodnia).
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

irkarlik

#12
Na laptopie nie umiałem w win7 uzyskać takiego dokładnego opisu pen'ów dlatego zrobiłem to z Ubuntu Live. Wydaje mi się, że opisy pen'ów są takie same na obu kompach-inaczej pokazuje cylindry start i koniec.

http://pastebin.com/uQ0SVF48

irek

PS Na laptopie BIOS- Insyde H20


irkarlik

#13
Dzięki za informację. Nigdzie nie mogłem znaleźć takich informacji o pendriv'ach.

Szukałem na różnych stronach. Jeszcze raz dzięki.

Irek

P.S. Poczekam cierpliwie na dalsze informacje.

Sparkiego instalowałem identycznie i nie robiłem partycji - wszystko Unetbootin.

Jak sie oba otwiera to znajdują się tam identyczne katalogi i pliki.

MoroS

#14
Szczerze mówiąc ciężko znaleźć takie informacje na polskich stronach, a na zagranicznych trzeba wiedzieć jakich słów kluczowych użyć. Dam znać, jak artykuł będzie gotowy.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum