Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Rescue grub

Zaczęty przez Nezehej, Grudzień 10, 2018, 09:30:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nezehej

Witam, dostałem laptopa od znajomego z Linuxem Mint, za pomocą programu GParted sformatowałem dysk i zmieniłem system plików na NTFS by zainstalować Windowsa. Teraz nie chce się zbootować system z pendrive'a, próbowałem linuxa i windowsa a nawet gparted i testdiska. Walczę z tym od dwóch dni ale nie mogę sobie poradzić, płytki nie próbowałem bo nie mam w domu komputera z napędem. Nie wiem czy dobry dział z góry przepraszam.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

@Robert75
- przecież link, którego podrzuciłeś tyczy się zainstalowanego linuksa, a tutaj nie wiadomo dokładnie o co chodzi...

Kolego Nezehej, wyjaśnij dokładniej, masz NTFS i próbujesz z linuksem, na USB masz instalacyjną windę, czy jak ?

pavbaranov

@Nezehej - Jeśli dobrze Ciebie rozumiem - przestaw w BIOS bootowanie systemu na to, z czego chcesz ten komputer odpalić (USB, CD/DVD).

Nezehej

 Na pendrive mam zainstalowanego Windowsa, system plików wcześniej zmieniłem na NTFS na dysku laptopa. Bootowanie w pierwszej kolejności jest ustawione na USB aczkolwiek nie wiem czemu próbuje z CD bootowac, nie ma żadnej płytki. Próbowałem nawet wykluczyć CD/DVD z kolejki bootowania ale nie pomaga.

ciubaka

Użyj klawisza funkcyjnego przy odpalaniu komputera (gdy się coś pojawia na monitorze) - f12, f9, f10, jakiś tam, w zależności od tego co ma ustawione. I jeżeli BIOS to dopuszcza, to pojawi się ekran wyboru źródła logowania. Wtedy klikasz na usb, jeżeli system jest poprawnie wgrany i dobry dla tego komputera to zadziała. Jeżeli system jest zły to trzeba pozyskać właściwy i wgrać go poprawnie. Na przykład Rufusem. Jeżeli BIOS nie dopuszcza butowania z pena to należy go przestawić. Jak się wchodzi do BIOSU i jak go konfigurować - zakładam że wiesz (klawisze funkcyjnie przy starcie i heja). Jeżeli nie umiesz - możesz popsuć wszystko na amen. Zakładam (tak na Bolka oko oczywiście) że problemem jest wgrywana Winda. Możesz na przykład przygotować sobie jakiegoś Linuxa na drugim penie i spróbować czy on idzie. Ale może się mylę.

Nezehej

Z tego co wiem to poprzednio była zainstalowana Vista ale został wgrany tylko Linux Mint i takiego go otrzymałem. Próbowałem wgrać Windowsa 10 ale problem tkwi w tym, że GParted wcześniej działał, mogłem coś zrobić a teraz nie mogę nic, próbowałem z dwoma pendrive'ami i jestem w kropce. Próbowałem Ubuntu, Minta i nic.

TataPingu

#7
Cytat: Nezehej w Grudzień 11, 2018, 06:10:20 AM
Na pendrive mam zainstalowanego Windowsa, system plików wcześniej zmieniłem na NTFS na dysku laptopa

Masz ZAINSTALOWANEGO Windowsa, czy INSTALACYJNEGO Windowsa ?
- to wielka różnica...

To raz, a dwa, próbowałeś coś z windą10, a piszesz o Gparted ?
- co właściwie chcesz osiągnąć ?

Trzymaj się poniższych punktów, a na pewno osiągniesz cel:

1 - ściągnij sobie iso PartedMagic, i przygotuj botowalnyCD/DVD

2 - w BIOSie lapka nastaw start z CD/DVD

3 - wystartuj PartedMagic z płyty

4 - w PartedMagic masz m.in. toolsa Gparted, za pomocą którego formatujesz, albo najlepiej LIKWIDUJESZ wszystkie partycje na HDD, tak, że dysk jest PUSTY.

5 - ponownie startujesz BIOSa, przestawiasz na start z USB, wkładasz USB z instalacyjną windą i ją botujesz

Reszta prawdopodobnie odbędzie się automatycznie, a jeśli nie, to na pewno tutaj nie dostaniesz żadnej porady w instalacji windowsa...

Ps
I zdecydowałem się jeszcze na dopisanie poniższego. Może zabrzmi to trochę, no powiedzmy... "twardo", ale będzie to lepiej i dla Ciebie i ew. dla innych.
Osobiście w niczym nikomu nie ujmuję, ale jeśli ktoś nie jest w stanie przeprowadzić w/w przeze mnie punktów, to lepiej niech nie zabiera się do grzebania w OSach.
To podobnie, jak z instalacjami elektrotechnicznym. Może nie tak niebezpiecznie, ale co najmniej podobnie  skomplikowane.
Jeśli się nie ma żadnych elektrotechnicznych, czy w naszym przypadku, informatycznych podstaw, to lepiej zlecić się na fachowca, a nie nie zabierać się samemu do tego.
Czy, nie będąc elektrotechnikiem (czy nie posiadając takiej wiedzy), chcąc przebudować np. instalację elektr. w łazience będziesz się radzić na jakichś elektrotechnicznych forach ?
- raczej bierze się po prostu elektryka, bo na pewno zrobi to prawidłowo.

Podobnie tutaj, nie mając odpowiednich podstaw (a to widać z pierwszego postu), próbujesz uzyskać jakiejś porady. Oczywiście, chętnie pomożemy, ale ze swojej strony powinieneś mieć przynajmniej to minimum wiedzy.
Jeśli masz problemy z likwidacją starego OSa i ew. instalacją innego, to wierz mi, że lepiej będzie zwrócić się o pomoc do jakiegoś znajomego informatyka, który zrobi Ci to w ciągu godziny.

Jasne, można się tego również nauczyć, ale trzeba tego chcieć. By to osiągnąć trzeba "zainwestować" sporo swojego czasu i testować, próbować i jeszcze raz testować....
- w internecie na pewno znajdziesz instrukcje, "krok po kroku", jak to zrobić...

Zyczę wytrwałości

pavbaranov

@Nezehej - Czy z tego pendrive'a, z którego chcesz odpalić system w ogóle jakikolwiek inny komputer startuje?
Aby jakikolwiek komputer mógł wystartować z zewnętrznego napędu (w tym pendrive) potrzebne są wyłącznie dwie rzeczy:
1. ustawienie tego urządzenia, z którego system ma startować na kolejność wyższą niż każdy inny system, z którego ten komputer może wystartować (i Twoim zdaniem to wykonałeś),
2. na zewnętrznym urządzeniu musi istnieć system, który da się z tego urządzenia zabootować.
Spełnienie obu - gwarantuje możliwość startu systemu z tego zewnętrznego urządzenia. Niespełnienie choćby jednego - uniemożliwia osiągnięcie sukcesu.

PS: Nie wiemy, który to Windows, ale co najmniej obrazy niektórych wersji tego systemu nie były przeznaczone do tworzenia bootowalnych pendrive, z których można było przeprowadzić instalację. Jak wykonać poprawny pendrive instalacyjny Windows powinieneś uzyskać informację od MS bądź taka może istnieć już na ich stronach.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum