Oprogramowanie > Bezpieczeństwo

Wysyłanie danych

(1/6) > >>

W3ndig0:
Biorąc pod uwagę windy i ich przesyłanie danych "statystycznych" na serwery Microsoftu, to można się spodziewać że Ubuntu i pochodne również wysyłają jakiekolwiek dane do Canonicalu?
Można jakoś temu zapobiec?

Wzoruję się tym artykułem

--- Kod: ---https://www.dobreprogramy.pl/Ubuntu-sledzi-instalacje,News,19821.html
--- Koniec kodu ---

Czy każde distro Linuxa wysyła coś na podobe?

A jak się ma do tego Wasze Sparky pavroo? Też zbieracie podobne dane? :)

MSki:
Ten artykuł jest z sierpnia 2010 roku, co nie znaczy, że jakieś dane są zbierane, a choćby takie, aby menadżer aktualizacji wiedział jakie programy zaktualizować.
cyt; "Wśród przesyłanych informacji nie ma danych specyficznych dla użytkownika", czyli nie ma danych zawartości /home, jak się można domyślać ..choć to tylko mój domysł ;)

TataPingu:
Ogólnie, wysyłanie pewnych danych jest wskazane. Chodzi o tzw. raporty "crash". Pomagają one twórcom systemów i wolnego oprogramowania szybko reagować i poprawiać błędy.
Do niedawna było "standardem", że podczas świeżej instalacji systemu padało pytanie o zgodę na ich przesyłanie.
Tak było "do niedawna". Obecne "wiodące" OSy nawet się nie pofatygują, by padło to pytanie.
Odkąd wprowadzono "Zeitgeista", "Akonadi" i inne podobne "wynalazki", dane, może nie są przesyłane regularnie, ale są regularnie REJESTROWANE i na stałe zapisywane na HD. I to w takim formacie, że nie zabierają wiele miejsca.ają
Czy kiedykolwiek są przesyłane, lub "odczytywane" nie można w 100% sprawdzić (teoretycznie można, badając strumienie przesyłanych/odbieranych informacji, tylko kto coś takiego robi?).

Oczywiście, takie "protokolujące" zapisy pomagają w wychwytywaniu potencjalnych błędów, czy innych problemów i rezygnowanie z tego również nie miałoby sensu. Trzeba by mieć zamkniętego, nie rozwijanego i bezbłądnego OSa....
- a takie już nie istnieją (np. jak kiedyś "Atari", czy inne)

Teoretycznie, byłoby to możliwe, dopracować "funkcjonalny" system (np. office, multimedia, grafika, foto, wideo, internet itp), "zamknąć" toto w EEPROMie, a do zapisu danych używać dodatkowego HDD.
Na pewno taki system byłby "nie do ruszenia". Jedyny problem to to, że po pewnym czasie byłby "niekompatybilny" z nowymi, znowóż, czy ponownie zmodyfikowanymi, czy zmienionymi formatmi (np. mpeg, pdf, odg, xls itd)....
Bo o to tu chodzi, kontynuować "zabawę w kotka i myszkę"....
- już kiedyś tam pisałem, INTERNET NIE POWSTAŁ PO TO, BY GAWIEDZI ZROBIć DOBżE !

pavbaranov:
@TataPingu - Chwila, moment, ale akonadi w ogóle nie służy temu co piszesz.
@W3ndig0 - Jeśli używasz smartfona co najmniej z Androidem, jeśli korzystasz z usług choćby Google'a, lto udostępniłeś w sieci więcej informacji niż te, które są w sposób mniej lub bardziej widoczny zbierane przez niektóre dystrybucje. Z Ubuntu - o czym ten artykuł, był problem taki, że dane, które były zbierane były zbierane, były bez woli użytkownika przekazywane jego partnerom. W obecnej wersji tego systemu (i być może jego pochodnych - nie wiem) mogą być (to jest do włączenia/wyłączenia) natomiast zbierane dane dotyczące zachowania programów oraz statystyki ich używania i te dane służyć mają ponoć z jednej strony naprawie błędów, a z drugiej dostosowaniu repozytoriów do preferencji użytkowników.
I absolutnie nie wszystkie dystrybucje dane takie zbierają.

TataPingu:

--- Cytat: pavbaranov w Grudzień 06, 2018, 09:25:10 am ---@TataPingu - Chwila, moment, ale akonadi w ogóle nie służy temu co piszesz.
--- Koniec cytatu ---

Oczywiście, że nie...
- przecież nie powiedziałem tego nigdzie...

Mówię tylko o "wynalazkach", tylko, że...
- Szanowny Kolego, sprawdź sobie JAKIE dane zapisuje Akonadi...

Nadmieniam, iż z Akonadim "bawiłem się" krótko po wprowadzeniu Plasmy4...
- jak to teraz wygląda, nie mam pojęcia....

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej