Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop z jaką grafiką?

Zaczęty przez hinczyk_1991, Grudzień 02, 2018, 10:09:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hinczyk_1991

Ależ mój wątek ożył hehe  ;) Zacznę może od początku. Mój obecny laptop to HP630, kupowałem go 6-7 lat temu i był bez systemu. Początkowo działał na nim Ubuntu jednak że partnerka krzywo patrzyła to dorzuciłem Windowsa 7, z czasem wyparł on Linuksa i został sam Win. Przez te lata laptop nie był w ogóle modernizowany aż rok temu zaczął się "sypać" pierwszy był twardziel. Żeby nie inwestować w szrota, zamówiłem używany dysk z allegro o pojemności 60GB i on śmiga mi do dziś. Kolejny był Touchpad i teraz klawiatura się sypie. Mimo zainstalowaniu kilku programów niezbędnych do działania kompa ten i tak działał ociężale. Przypomniałem sobie że są przecież lekkie dystrybucje i zainstalowałem Antixa. Teraz śmiga błyskawicznie jednak gdy podłączyłem HDMI do telewizora i nic. Mam grafikę Intela i na lapku wszystko jest oki a obrazu przez HDMI wysłać na TV nie można. Próbowałem na Lubuntu live CD i też nic, jedynie Manjaro uruchomił obraz na HDMI, jednak filmy oglądane np. na you tube się przycinały i nie były płynne więc zrezygnowałem z tej dystrybucji. Komputera używam do oglądania filmów np. z HBO GO, oglądania filmów z DVD, słuchania muzyki, sporadycznie pakiet biurowy, czasem nagram płytkę a najczęściej to internet i przeglądanie poczty. Z gier to jedynie pasjans ;) Nie potrzebuję jakiegoś demona prędkości ale dzięki za sugestie np. na temat dysków twardych, wcześniej unikałem SSD (nie wiedziałem nawet co to jest) a teraz trochę się podszkoliłem w temacie i skuszę się na sprzęt wyposażony właśnie w taki dysk.

Wracając do tematu, nowy laptop też będę musiał wyposażyć w Windowsa dla partnerki ale że ja do tej nowej wersji 10 nie mogę się przekonać to będę chciał używać Ubuntu lub Lubuntu. I przez to że obecnie mam problem z HDMI na grafice Intela mam obawy co do karty graficznej w nowym sprzęcie.

PS. Wielkie dzięki w ogóle za zainteresowanie moim tematem.

MSki

@pavbaranov, nie umniejszając Twojej wiedzy ...widziałeś tą tabelkę ?
http://www.jaki-procesor.pl/
Intel po prostu zasypał rynek procesorami, co nie znaczy że AMD są wydajnością na poziomie i3.
My tu nie uczestniczymy w zawodach, który lepszy i wydajniejszy, choć każdy z nas by taki chciał mieć.
Pewną granica są ceny i przy zadanym budżecie stawiałbym na AMD, choćby ze względu na bezpieczeństwo maszyny i nasze.
Te cztero, a wnet pięcioletnie procesory są w dalszym ciągu żwawe i używalne.
Lepiej więc kupić taniej i dołożyć RAMu i SSD niż bujać w obłokach.

PomPom

#17
Poleasingowe albo od prywatnego na allegro "wyczuć" albo szukać koniecznie klasa a lub a+, bo wtedy to muszą być bardzo ładne lapki. Nadal jednak ludzie lubią przesadzać i klasa a z minusem może oznaczać wyraźną wadę.
Ja swojego X220 kupiłem od prywatnego i nie zawiodłem się. Laptop działa bardzo dobrze od blisko 3 lat u mnie. A dałem 800 zł. Mocy mu starcza do wszystkiego, nawet pogrania w coś lekkiego (technicznie) jak Undertale albo Lisa: The Painful RPG. Rodzinnym lapkiem u mnie jest nowy HP z i5, 4gb ramu i nieszczęsnym HDD powolnym (2000, nadal nieźle). X220 jest wyraźnie solidniejszy i ma dużo lepszą klawiaturę.
Za nowym lapkiem, oprócz jakiegoś tam spokoju (choć różnie bywa, bo serwisy niektóre lubią zwalać winę), przemawia bateria (w poleasingowym raczej juz zmęczona, a też sam z siebie więcej prądu zeżre).

PS. nie wiem, jak wygląda sprawa gwarancji, ale jak ktoś kupuje lapka z myślą o rozbudowie od razu, to używka ma dużo więcej sensu.

Edit. A odradzę OPowi Thinkpada X220 i bliźniacze, np. T420. Powód - głośniki są takie se, a też matryca będzie najlepiej do wymiany. Już Chromebook od goma jest u mnie wyraźnie głośniejszy i wygodniejszy do multimediów. Probooki za to będą chyba spoko. Z dyskiem może być ogólnie problem, jak ma mieścić dwa systemy...
myk byle jak jako tako

pavbaranov

#18
Dowolny CPU w tym przypadku Ci wystarczy. Unikaj jedynie najpodlejszych (najmniej wydajnych).
Może jednak zainteresuj się np. tą stroną, którą ja podałem w poprzednim poście. Z i3 nie kupisz drogo. Jak dokonasz jakiegoś w miarę konkretnego wyboru - albo tu, albo w necie po prostu sprawdź. To są starsze, używane notebooki i do tego popularne zatem prawdopodobieństwo trafienia, że ktoś już taki miał z linuksem jest bardzo duże
Atutem ww. stronki jest m.in. i to że Win10 oferuje (wersja Home) za 50 czy 60 zł bodaj, a ze względu na to, że to jakiś MS reseller to nie powinno być z legalnością tego oprogramowania problemów.
Na stronie Ubuntu oraz na wiki Archa można znaleźć info o tym jak zachowują się konkretne modele notebooków z linuksem (czy to jest *buntu, czy Manjaro, czy cokolwiek nie ma znaczenia, bo każda współczesna dystrybucja taki sprzęt wspiera tak samo).

PS: Przy okazji - skoro Manjaro umiało się dogadać z HDMI, to i Ubuntu potrafić winno. Problem lezy zatem w konfiguracji.
PS2: Próbowałeś inny kabel HDMI??? U mnie na jednym działa, a drugim wcale (choć kabel sprawny); podłączenie TV z dekoderem jednym daje obraz HD, drugim niekiedy HD Ready (a tak w ogóle to się tnie). Przy poprzednim dekoderze, kabel, który teraz działa wadliwie działał bardzo dobrze.
Oba kable tego samego standardu HDMI.
PS3: A właśnie - @PomPom zwrócił uwagę na baterię. Decydując się na poleasingowy sprawdź dostępność oraz ceny baterii dla danego modelu. Oczywiście o ile będziesz notebook na baterii używać.
PS4: Gwarancja i rozbudowa nie powinny ze sobą kolidować, ale mogą. Na pewno "oficjalny" bądź autoryzowany serwis zrobi upgrade bez utraty gwarancji.

hinczyk_1991

w elektro-marketach wiecie jaka jest oferta. Polecacie mi zakup przez neta, a może macie jakieś doświadczenie z takimi zakupami? Ja się trochę boję takich zakupów bo potem jak coś się stanie ze sprzętem to gdzie szukać gwarancji?

pavbaranov

Nie - nie polecamy, ale:
- skąd mamy wiedzieć skąd jesteś?
- w zasadzie - jaka to różnica, czy ze sklepu stacjonarnego czy internetowego, oprócz tego, że w drugim przypadku masz gwarantowane 14 dni na zwrot towaru, co kosztuje Cię wyłącznie przesyłkę.
Jeśli chcesz coś ze sklepu, który masz w swoim mieście - to musiałbyś najpierw wrzucić jakieś możliwości do wyboru.

hinczyk_1991

No tak mój błąd sorki, mam takie sklepy w około siebie: Media Expert, Neonet, Alsen, Euro AGD i ewentualnie Media Markt i X Kom ale to 50 km ode mnie ale bym w razie coś podjechał.

PomPom

X-kom może mieć coś fajnego. Może akurat w sezonie świątecznym jest jakaś serio okazja.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

O ile mnie reklama nie myli, to w Neonecie były jakieś promocje.
Wypatrz sobie w tych sklepach cokolwiek - daj linki - może się Ci uda coś doradzić.

Mogę Ci powiedzieć co ja mam teraz na kolanach - coś takiego: https://www.asus.com/pl/Laptops/ASUS-VivoBook-X540YA/?SearchKey=X540/ z A8-7410 i Radeon R5 (to tylko nic nieznacząca nazwa)
Czy jestem zadowolony? O tyle, o ile. Gdybym miał więcej czasu, pewnie wyszukałbym w tej (albo niższej, ale nie pytaj jakiej - ok. 1700 o ile pamiętam) cenie coś innego, może - dla mnie - lepszego. Miałem na to jednak ok. 1-2h po tym jak w trakcie pracy poprzedni (i lubiany przeze mnie) HP mi padł był.

MSki

Cytat: PomPom w Grudzień 03, 2018, 05:12:50 PM
X-kom może mieć coś fajnego. Może akurat w sezonie świątecznym jest jakaś serio okazja.
Z naciskiem na "może", bo czy to X-kom, czy Morele etc, to nie należy spodziewać się niższych cen niż na Allegro.
Poza tym, na Alle. sprzedają zarówno osoby prywatne jak i firmy, a wiec większa konkurencja i ceny atrakcyjniejsze.
Przecież wiesz, że ja również kupiłem Lenovo ThinkPad X220 na tym portalu i w prawie idealnym stanie.
Dlatego bać się nie ma czego, a jedynie kupować od pewnych sprzedawców, posiadających historię i nienaganne opinie.

PomPom

Trzeba się trochę znać albo kogoś poradzić, bo lapka owszem dostaniesz, ale drobne ryski na klapie mogą się okazać widocznymi rysami na matrycy :I Od prywatnych, gdy widać, że się znają, warto brać, bo tacy ludzie tak lubią te maszynki, że krzywdy by jej nie zrobili i pewnie cacko jest zadbane. Z X-komem i Morelami ma lepiej trochę z zakupem nówki, chociaż na morelach podobno nieźle sprawa wygląda z używkami. X240 było za chyba 900zł, a podobno stan jak nówka.
myk byle jak jako tako

TataPingu

A ja wtrącę tylko małą dygresję dotyczącą używanego sprzętu...
- Panowie, pod uwagę bierzecie power sprzętu, a przy takich zakupach powinno się stawiać nacisk na elementy, które się po prostu zużywają.

O bateryjce ktoś tam wtrącił dwa zdania, ale bateria to nie problem, tę można wymienić na nową. O wiele większym problemem może być... EKRAN !
- to element, który zużywa się z biegiem czasu.

Szczególnie sprzęt pochodzący z firm. Proszę wziąźć pod uwagę, że w firmach lapek używany jest godzinami. I to najczęściej cięgle jest w pełni włączony...

pavbaranov

#27
@TataPingu - I znów masz rację i kolejny element do ogródka. Wprawdzie koło mnie taki ekran można w wielu mainstreamowych notebookach wymienić (koszt ok. 200-400pln), ale jak się to wszystko zbierze do kupy, to: sprzęt używany, o którym wiemy tyle, że niewiele wiemy (oprócz jego specyfikacji) potrafi kosztować w granicach podobnego nowego (oczywiście o teoretycznie gorszych elementach) - ok. 1000-1200 pln. Do tego dochodzi "niepewność", która kosztować może: bateria +/- 100,- pln (dużo zależy od modelu oraz czy oryginalna, czy podróbka), +/-200-400,- pln ekran...
A mi jedynie w ostatnich notebookach padły:
- płyta główna - naprawa nieopłacalna bo przekraczała 2x koszt nowego notebooka o lepszych parametrach niż stary (to jednak kilka lat temu)
- układ grafiki - w większości pozostałych czyli kwestia związana z procesorem (bo APU).
Z dwu używanych laptopów (Toshiba oraz IBM Thinkpad) nie byłem zadowolony z żadnego i każdy też w stosunkowo krótkim czasie wymagał nakładów. To nic, że za IBM zapłaciłem powiedzmy 1/2 ceny nowego, (ale przecież z gorszym wówczas CPU niż nowy), skoro za chwilę musiałem dopłacić do LCD właśnie, a za następną dokonać zakupu baterii. Być może chodzi do dzisiaj, bo został sprzedany "na chodzie", a być może służy jako podstawka pod kwiatek.
I choć sam ewentualnie doradzałem rozglądnięcie się pośród używek, to być może nie powiedziałem tego wprost: wolę kupić teoretycznie gorszy (jeśli chodzi o "bebechy"), ale nowy model i mieć co najmniej 2 lata z nim spokój, niż kupować model używany i rozpocząć granie w ruletkę, choć wiem, że bywają firmy, które sprzedają poleasingowe notebooki, jednakże po przeglądzie i ewentualnym remoncie przez te firmy przeprowadzonym. Tu prawdopodobieństwo wtopy jest mizerne.

Niemniej jednak pytanie dotyczyło układu grafiki, na które autor chyba otrzymał odpowiedź, a teraz - nie wykluczając mojej skromnej osoby - robimy mu wodę z mózgu.

MSki

eeee tam, dlaczego od razu "wodę z mósgu" ;)
Nasze dalsze dywagacje nie wpłyną przecież znacząco na rodzaj kupionego laptopa. A ten jak wiadomo nigdy nie będzie nadawał się do przyzwoitego giercowania i tylko dlatego, że nie posiada możliwości rozbudowy takiej jak komp stacjonarny.
Ale nawet przy potrzebach Autora tematu laptop ze średniej półki jest w stanie sprostać stawianym wymaganiom.
My tak naprawdę kręcimy się w kółko próbując doradzić "jaki", a zapominamy o jednej rzeczy, a mianowicie o systemie jaki będzie instalowany na urządzeniu.

Bo chyba to jest najważniejsze, cyt; - "Przypomniałem sobie że są przecież lekkie dystrybucje i zainstalowałem Antixa. Teraz śmiga błyskawicznie jednak gdy podłączyłem HDMI do telewizora i nic. Mam grafikę Intela i na lapku wszystko jest oki a obrazu przez HDMI wysłać na TV nie można. Próbowałem na Lubuntu live CD i też nic, jedynie Manjaro uruchomił obraz na HDMI, jednak filmy oglądane np. na you tube się przycinały i nie były płynne więc zrezygnowałem z tej dystrybucji. Komputera używam do oglądania filmów np. z HBO GO, oglądania filmów z DVD, słuchania muzyki, sporadycznie pakiet biurowy, czasem nagram płytkę a najczęściej to internet i przeglądanie poczty. Z gier to jedynie pasjans ;) Nie potrzebuję jakiegoś demona prędkości..." - więc to nie rodzaj i marka laptopa jest tu "wąskim gardłem", a system i jego możliwości.

LinGruby

( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum