Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Uruchamianie managera plików jako root

Zaczęty przez robson75, Listopad 28, 2018, 12:18:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Cytat: pavbaranov w Listopad 28, 2018, 06:15:44 PM
To z całym szacunkiem, ale ślepy jestem i w wątku tym nie widzę słowa o Nemo, ani o dbus-x11.
Proszę:
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Ciekawie. Dla Archa dostępna jest stara paczka w AUR, ale już Debian oferuje nowszą wersję w gałęziach rozwojowych i pewnie Manjaro tak samo, skoro ma w swoim repo.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

#17
W Manjaro jest w istocie dbus-x11 w repozytorium, choć w oficjalnej ich wyszukiwarce ta paczka nie istnieje ;) Jest w obecnej wersji. Ok.
Zatem prostuję swoją wypowiedź - rozwiązanie może być, ale nie jest do zastosowania w Arch oraz w dystrybucjach, które korzystają z jego repozytoriów i nie oferują dbus-x11 w obecnej wersji lub wersja ta dostępna jest do budowy z AUR. Krócej: nie należy rozwiązania podanego przez @Robert75 w przypadku konieczności stosowania dbus-x11 z AUR.

PS: Wrzuciłem out-of-date dla dbus-x11 w AUR.

robson75

#18
Cytat: pavbaranov w Listopad 28, 2018, 06:52:09 PM
Zatem prostuję swoją wypowiedź - rozwiązanie może być, ale nie jest do zastosowania w Arch oraz w dystrybucjach, które korzystają z jego repozytoriów i nie oferują dbus-x11 w obecnej wersji lub wersja ta dostępna jest do budowy z AUR. Krócej: nie należy rozwiązania podanego przez @Robert75 w przypadku konieczności stosowania dbus-x11 z AUR.
Ale ja nigdzie nie napisałem że to jest rozwiązanie tylko dla Arch-a i pochodnych (<. . . . , tylko ogólnie, dla Linuxa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#19
@Robert75 - Masz absolutną rację, tylko trzeba dodać: dbus-x11 musi być w takiej samej wersji jak dbus w systemie.

Dopóki wersja w AUR jest przestarzała, tutaj: https://github.com/polaur/aur-rebased/tree/master/dbus-x11 zastępcze rozwiązanie dla Archa i wszystkich dystrybucji korzystających z AUR.

hobbysta

Dystrybucja to nie tylko nazwa ale rowniez sposob administracji. W tym wzgledzie dystrybucje bardzo roznia sie od siebie. Robiac to robisz juz nie uzywasz Arch tylko tworzysz jakis wlasny system na jego bazie. Na skutek tego nikt z Arch-a ci juz nie pomoze.  Jesli caja-root nie dziala - po prostu ma nie dzialac. W wielu dystrybucjach nie mozna zalogowac sie jako root w trybie graficznym. W Archu domyslnie jest sudo - iego trzeba sie trzymac.  Zupelnie nie wiadomo do czego potrzebne ci przechodzenie na root-a.  Pamietaj, ze caja jest uruchamiana z uprawnieniami root-a. Jesli w caji  jest jest jakis bug (a na pewno jest) to w chwili kiedy aplikacja sie rozsypie skutki moga byc bardzo nieciekawe. Lacznie z tym, ze system nie da sie ponownie uruchomic.  Zwyczajowo jesli juz wogole uzywac konta root, to pracuje sie w trybie tekstowym w konsoli, no i 'wtypuje' sie rozne polecenia.  Nie chce wchodzic w szczegoly  - ake srodowisko desktop jest zbyt skomplikowane aby mozna bylo bezpiecznie pracowac w takim srodowisku jako root. Tu jest tyle roznych programow, aplikacji ktore pracuja w sposob transparentny - potencjalnie kazda taka aplikacja moze byc zrodlem powaznych problemow w dzialaniu systemu. Problemow, ktore pozniej sa bardzo trudne do zdiagnozowania. 

robson75

Cytat: hobbysta w Grudzień 01, 2018, 12:30:36 PMZupelnie nie wiadomo do czego potrzebne ci przechodzenie na root-a.
Ja potrzebuje uruchamiać mp jako root z tego względu że np. instaluje różne theme i ikony.
Ja obecnie używam DE Xfce w którym jak wiadomo domyślnym mp jest Thunar, i on się normalnie uruchamia jako root na dbus, tak więc ja nie muszę instalować dbus-x11. Ja tą propozycje dałem użytkownikom którzy używają Cinnamon-a oraz Mate.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Cytat: hobbysta w Grudzień 01, 2018, 12:30:36 PMW Archu domyslnie jest sudo - iego trzeba sie trzymac.
Mylisz się, w Arch-u domyślnie to jest su.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@hobbysta - Pomijając to, że masz absolutną rację i np. jeśli dostęp, który wymaga roota, to nie w programie, który pracuje na Xach, chyba, że rozwiązuje to z pomocą polkit (sam program pracuje wówczas na zwykłym koncie użytkownika, ale zapis odbywa się z pomocą polkit), to polecenie:
sudo caja
w systemie, gdzie obecnie nie jest zainstalowany dbus-x11 nic nie da. Biblioteki gtk+3 po prostu nie dopuszczą do takiego działania. Caja-root generalnie winna tak działać, że jej sesja teoretycznie winna się odbywać - o ile pamiętam - bez sudo, ale operacje na plikach - już tak i to z wykorzystaniem reguł dla polkit. Na pewno przedostatnia wersja na moim Arch testing w ogóle nie uruchamiała się.

@Robert75 - Sorry, z całym szacunkiem, ale robisz źle. Tematy, wystroje, ikony, które są dla danego użytkownika winny sobie lądować w ~/.local/ i do tego masz wszelkie prawa. Najwyżej nie wstanie środowisko danego użytkownika. Natomiast tematy, ikony itp. dostarczane systemowi globalnie nie wymagają menedżera plików otwartego z uprawnieniami root, ale stworzenia odpowiedniej paczki, która je ulokuje w odpowiednim miejscu. Inaczej - jak każda ingerencja w strukturę katalogów i ich zawartości, jaką dokonujesz z pominięciem menedżera paczek jest proszeniem się o problemy. Inna sprawa, że nawet do takiego działania nie jest potrzebne otwarcie jakiegokolwiek graficznego menedżera plików na koncie roota. Wystarcza o niebo bezpieczniejsze mc, czy po prostu konsolowe polecenia jak cp, czy mv.

robson75

#24
@pavbaranov ja ikony umieszczam w /usr/share/icons z tego względu że po umieszczeniu w tym katalogu dany motyw ikon jest całkowicie dostępny w systemie, a nie tylko częściowo.

Ps.
Nie zdarzyło mi się ani razu w mojej kilkuletniej przygodzie z Linuxem aby z powodu umieszczenia ikon w /usr/share/icons system mi nie wstał.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@Robert75 - I właśnie dla takiego celu służy prosty PKGBUILD, który zainstaluje paczkę z motywem, czy ikonami. Jeśli nie wiesz jak to zrobić (ale szybko się nauczysz) - wiesz gdzie zgłosić. Różnica między tematami, ikonami itd. w /usr/share/ a w ~/.local/share jest taka, że pierwszy jest dostępny globalnie, drugi wyłącznie dla użytkownika, do którego należy ten ostatni katalog.

A jeśli chodzi o ikony. Cóż, wprawdzie system wstał, ale jednak środowisko się nie podniosło. Przyczyną były właśnie wadliwe ikony.

LinGruby

Cytat: pavbaranov w Grudzień 01, 2018, 02:32:23 PM
I właśnie dla takiego celu służy prosty PKGBUILD

Osobiście wiem że jest etc. itp. ( i tak się powinno robić ) ale zanim znalazłem odpowiednie ikony, Theme i kursor to przewaliłem tego chyba z 20 jak nie więcej i jakbym do każdej rzeczy tworzył PKGBULID to miałbym kupę nie potrzebnych paczek...
a tak kopiuj sprawdź nie pasuje wywal itp. o wiele mniej roboty...

A i dodam że u mnie Krusader cały czas pracuje z uprawnieniami administratora i nie mam problemów  ;)
A sam Krusader w sobie ma odpalenie z uprawnieniami administratora ;)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum