Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Uruchamianie managera plików jako root

Zaczęty przez robson75, Listopad 28, 2018, 12:18:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Chcąc uruchomić caję w DE Mate oraz nemo w DE Cinnamon jako root, nic się nie dzieję. Postanowiłem zbadać temat, i np. chcąc uruchomić caję w terminalu, wyskakuje mi takie info:
[robson@pc:~]$ sudo caja 
[sudo] hasło użytkownika robson:

(caja:2122): GLib-GIO-CRITICAL **: 12:06:25.039: g_dbus_proxy_new_sync: assertion 'G_IS_DBUS_CONNECTION (connection)' failed

(caja:2122): GLib-GIO-CRITICAL **: 12:06:25.039: g_dbus_connection_get_unique_name: assertion 'G_IS_DBUS_CONNECTION (connection)' failed
[1]    2121 segmentation fault  sudo caja

I okazuje się że problemy robi dbus, a więc poszperałem trochę w necie i znalazłem rozwiązanie. Trzeba usunąć paczkę dbus, a na jej miejsce zainstalować dbus-x11.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#1
Pamiętajmy jednak, że:
1. dbus-x11 nie jest rozwijany od dłuższego czasu (ostatnia wersja jest budowana w oparciu o kod dbus 1.10.18, a obecna wersja dbus to 1.12.10).
2. dbus-x11 jest w konflikcie z dbus oraz libdbus, które instalacja dbus po prostu zamieni,
3. dbus stanowi zależność sporej ilości programów i bibliotek, które są budowane w oparciu od dbus w wersji dostępnej w systemie, a nie w wersji dbus-x11, a zatem instalując dbus-x11 w wersji 1.10.x można sobie doprowadzić do destabilizacji systemu zbudowanego w oparciu o dbus >1.10.8; w Twoim przypadku - masz Archa - trzeba pamiętać o ogólnej zasadzie, że częściowa aktualizacja tego systemu nie jest wspierana (w zasadzie to nie jest dopuszczalna):
https://wiki.archlinux.org/index.php/System_maintenance#Partial_upgrades_are_unsupported
a do tego prowadzi proponowane przez Ciebie rozwiązanie,
4. mimo instalacji dbus-x11 niektóre menedżery plików i tak nie będą działać na koncie root,
5. głowy nie daję - ale proponowane obejście zdaje się nie sprawdzi się w sesjach uruchamianych na Wayland (MATE i Cinnamona nie dotyczy, bo i tak się nie uruchomi),
6. używanie aplikacji GUI na koncie/z uprawnieniami roota jest mocno problematyczne ze względów bezpieczeństwa i jeśli zachodzi potrzeba operacji wykonywania operacji na plikach tam, gdzie zwykły użytkownik nie ma uprawnień, to lepiej wykorzystać narzędzia konsolowe lub np. menedżer plików mc (z menedżerów plików z GUI wiem, że na koncie root pracować można w krusader, jeśli już ktoś bardzo potrzebuje takiego rozwiązania),
7. w przypadku caja zamiast instalować dbus-x11 warto rozejrzeć się, czy w danej dystrybucji nie istnieje jej spatchowana wersja o nazwie (najczęściej) caja-root (np. jest taka w AUR),
8. w przypadku nemo chyba lepiej jest dodać akcję wymagającą praw root, która wywoła autoryzację, a nemo używać na koncie zwykłego użytkownika (nie wiem, nie używam, ale powinno się dać to wykonać),
9. dalej odnośnie nemo - użytkownicy gtk < 3.22.30 winni nadal mieć możliwość wykonywania operacji na plikach z uprawnieniami roota,
10. niektórzy użytkownicy próbują znaleźć obejście dla operacji wymagających root na obecnej wersji nemo (i gtk3); np. taka wersja winna znajdować się w repozytorium prowadzonego przez eschwartza dla Archa,
11. nie mam nemo, ani caja, ale dostęp do obszarów wymagających podwyższonych uprawnień w przypadku siostrzanego programu jakim jest nautilus jest możliwy z użyciem GVFS poprzez wywołanie np:
$ nautilus admin:///root/
Więcej: https://wiki.archlinux.org/index.php/Running_GUI_applications_as_root i w odnośnikach w tym tekście.

robson75

Cytat: pavbaranov w Listopad 28, 2018, 01:24:12 PMgłowy nie daję - ale proponowane obejście zdaje się nie sprawdzi się w sesjach uruchamianych na Wayland (MATE i Cinnamona nie dotyczy, bo i tak się nie uruchomi)
@pavbaranov Jak pewnie wiesz, używam Xfce, a jak wiadomo w tym DE domyślnym managerem plików jest Thunar, ale on mi nie odpowiada jako mp, więc moim domyślnym mp mam ustawioną caję.
I po doinstalowaniu gksu z AUR oraz wspomniany wyżej przeze mnie dbus-x11, normalnie uruchamia caję z prawami root-a.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#3
@Robert75 - To zainstaluj caja-root, a nie dawaj porady, które mogą doprowadzić do rozwalenia systemu. W Twoim przypadku naruszasz podstawową zasadę Archa - doprowadzasz do częściowej aktualizacji systemu.
Oczywiście w swoim systemie możesz używać czego dusza pragnie, jednakże jako uniwersalna porada dla innych użytkowników winna być ona odpowiednio - i to przez Ciebie jako autora - skomentowana. Wg mnie natomiast po prostu lepiej używać innych, współcześnie wspieranych rozwiązań (jeśli takie są, a tu są).

PS: dbus-x11 nie jest dalej rozwijany, bo o ile pamiętam, to spore były wątpliwości co do bezpieczeństwa go rozwiązania.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

To masz inne rozwiązania. Proponowane przez Ciebie jest po prostu wadliwe.
Jeśli caja-root nie działa - to zgłoś to opiekunowi tej paczki, a prawdopodobnie po prostu coś wymaga jakiejś jeszcze konfiguracji (polkit?), której nie dokonałeś.

robson75

Mnie obecnie do niczego nie jest potrzebny pakiet caja-root, ponieważ chcąc uruchomić managera plików jako root, to uruchamiam Thunar-a przez gksu.
A skoro Ty twierdzisz że dbus-x11 jest tak bardzo niebezpieczny dla systemu, to dodam:
PAKIET DBUS-X11 INSTALUJECIE NA WŁASNE RYZYKO.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

To nie ja coś twierdzę, lub nie. Raczej to Ty powinieneś opisać dlaczego proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest prawidłowo oraz dlaczego - pomimo tego, że przeczy zasadom, które także w Twojej dystrybucji są obowiązkowo stosowane - w przypadku proponowanego przez Ciebie rozwiązania są możliwe do ominięcia i są dla użytkownika bezpieczne.
Samo "instalujecie na własne ryzyko" raczej niczego ani nie tłumaczy, ani nie zmieni.

robson75

A proszę Cię bardzo:
CytatI can't open Nemo with elevated privileges (as root)

Workaround found: Use the dbus-x11 package instead of the regular dbus package. This package is available in the official repositories and provides dbus compiled without the --without-x option.

To replace dbus with dbus-x11 package, simply install dbus-x11 with your favorite package manager: dbus will be replaced by dbus-x11.
To jest cytat ze strony Manjaro.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Z kiedy? Jeśli pochodzi to rozwiązanie od developerów Manjaro, jest to rozwiązanie AD 2018, to pogadamy.
A teraz - nie ja wymyśliłem to, że Arch nie wspiera częściowej aktualizacji. Raz jeszcze - proponowane przez Ciebie rozwiązanie wprowadza do systemu jeden z jego systemowych elementów (dbus) w wersji października 2016 r. - zob.: https://git.archlinux.org/svntogit/packages.git/commit/trunk?h=packages/dbus&id=ab19aeb48ed364749dd2cb60cbf84e886a421a47
A teraz bądź łaskaw i udowodnij tezę, że pomimo wprowadzenia do systemu paczki sprzed dwu lat, która jest wymagana przez 66 innych paczek, które są wymagane przez następnych X paczek itd., to proponowane przez Ciebie rozwiązanie gwarantuje stabilność systemu, jest systemowo właściwe i nie będzie powodowało innych problemów w używaniu innych składników systemu oprócz tego, że umożliwi uruchomienie caja bądź nemo na prawach roota. Z wielką przyjemnością pokłonię się nad Twoimi tezami i przeanalizuję je dogłębnie.

robson75

@pavbaranov ale Ty jesteś męczący, po prostu jeżeli ktoś będzie miał potrzebę zamiany dbus na dbus-x11 to sobie zmieni, ja tylko pokazałem co trzeba zrobić.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#11
Być może jestem męczący. W przeciwieństwie do Ciebie ja jednak pokazałem w czym jest problem z proponowanym przez Ciebie rozwiązaniem. Ty jakoś - oprócz przytoczenia tekstu ze strony Manjaro (ale bóg raczy wiedzieć z kiedy oraz kto ich autorem jest) - jakoś argumentów za swoim rozwiązaniem nie wskazałeś żadnego argumentu. Wciąż czekam na choćby jeden przełamujący generalną zasadę obowiązującą tak w Archu, jak i w Manjaro, jak również w każdej dystrybucji typu rolling release - brak wspierania częściowej aktualizacji.

Brutalnie mówiąc - to co podałeś nie jest ani poradnikiem, ani rozwiązaniem. Jest radzeniem innym w jaki sposób doprowadzić do rozwalenia systemu. Tylko dlaczego czyjegoś?

To co podałeś - być może będzie poradnikiem, ale doprowadź paczkę dbus-x11 do wersji 1.12.10. Wówczas przynajmniej dla Archa i okolic będzie przydatne.

robson75

Cytat: pavbaranov w Listopad 28, 2018, 04:12:52 PM
Być może jestem męczący. W przeciwieństwie do Ciebie ja jednak pokazałem w czym jest problem z proponowanym przez Ciebie rozwiązaniem. Ty jakoś - oprócz przytoczenia tekstu ze strony Manjaro (ale bóg raczy wiedzieć z kiedy oraz kto ich autorem jest)
Autorem tego cytatu jest sam deweloper Manjaro:
https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2018-11-25-kernels-firefox-kde-nvidia-pamac/66562
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

To z całym szacunkiem, ale ślepy jestem i w wątku tym nie widzę słowa o Nemo, ani o dbus-x11. Jeśli zaś jakiś developer Manjaro poleca paczkę z AUR - bo dbus-x11 w Manjaro nie istnieje: https://repology.org/metapackages/?search=dbus&maintainer=&category=&inrepo=manjaro_stable&notinrepo=&repos=&families=&repos_newest=&families_newest= - czyli w wersji z roku 2016 - to po prostu nie wie co czyni. Zatem do niego też pytanie w jakiż to cudowny sposób jest w stanie utrzymać system stworzony w części przez Manjaro, w dużej części przez Archa, oba w oparciu o dbus 1.12.10 i wymienić go  na wersję 1.10.18. Ale wiem też dlaczego Manjaro nie używam już.

PomPom

Fiu fiu, dwuletnia paczuszka w rollingu aż się prosi o popsucie :I
Pavbaranov zdaje się męczący, ale tak naprawdę ciągle jakoś popiera swoje zdanie i nie wpycha tego nikomu, a sugeruje. Z Manjaro może być ten problem, że w imię ułatwienia spraw nowym i naprawienia czegoś niskim kosztem, Philm i spółka mogą podjąć niekoniecznie słuszną decyzję. Warto, żeby byli ludzie, którzy to wytkną.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum